Προς το περιεχόμενο

Μεταβιβαση-αντικατασταση αδείας λειτουργίας καταστηματος υγειονομικού ενδιαφέροντος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος αν στη περίπτωση μεταβίβασης μιας ήδη υπάρχουσας αδειας λειτουργίας πχ καφετέριας ή εστιατορίου, στον ΔΗΜΟ, σε κάποιον νέο ιδιοκτήτη γίνεται ξανά έλεγχος από ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗ-ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΟ ή εκδίδεται η άδεια από τον Δήμο χωρίς άλλες διαδικασίες;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκδίδεται η άδεια από τον Δήμο χωρίς άλλες διαδικασίες
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.

Αυτό είχα υπόψην μου και εγώ (δεν το έχω πρόχειρο αυτή τη στιγμή που το είχα διαβάσει γιατί δεν μου είχε χρειαστεί μέχρι τώρα) αλλά από το Δήμο επιμένουν στο εξής:

γίνεται υπεύθυνη δήλωση από τον νέο ιδιοκτήτη ότι δεν θα κάνει αλλαγές στο κτίριο και υπεύθυνη δήλωση από τον παλιό ιδιοκτητη ότι μεταβιβάζει την άδεια, κοινοποιούνται και οι δύο υπεύθυνες δηλωσεις στο υγειονομικό, και η νέα άδεια εκδίδεται από τον ΔΗΜΟ μετά το ΟΚ του υγειονομικού ύστερα από επιτόπιο έλεγχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NOMOΣ ΥΠ' ΑΡΙΘ. 3463 (ΦΕΚ Α 114 8.6.2006)

Κύρωση του Κώδικα Δήμων και Κοινοτήτων

Αρθρο 80

Καταστήματα Υγειονομικού Ενδιαφέροντος

.............................

5. Δεν απαιτείται νέα άδεια ίδρυσης και λειτουργίας σε περίπτωση μεταβίβασης του καταστήματος σε νέο πρόσωπο, εφόσον δεν έχει γίνει μεταφορά, επέκταση, αλλαγή ή ουσιώδης τροποποίηση των υγειονομικών όρων λειτουργίας αυτού.

Στην περίπτωση αυτή η άδεια ίδρυσης και λειτουργίας αντικαθίσταται υποχρεωτικά με νέα, η οποία εκδίδεται στο όνομα του προσώπου, που μεταβιβάστηκε το κατάστημα, χωρίς να ακολουθείται η διαδικασία, που προβλέπεται για τη χορήγηση της αρχικής άδειας.

Για την αντικατάστασή της, ο ενδιαφερόμενος, στον οποίο μεταβιβάστηκε το κατάστημα, υποβάλλει στον οικείο Δήμο ή Κοινότητα, πλέον των δικαιολογητικών που αναφέρονται στο πρόσωπό του, και υπεύθυνη δήλωση περί μη μεταφοράς, επέκτασης ή αλλαγής της χρήσης του καταστήματος.

Ο νέος κύριος του καταστήματος ευθύνεται από κοινού με τον παλαιό για την τήρηση των διατάξεων που ισχύουν για τη λειτουργία του από το χρόνο που πραγματοποιείται η μεταβίβαση μέχρι την αντικατάσταση της άδειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...