Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΑΠΟΛΥΣΗΣ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΩΝ


επισκέπτη Guest

Ερώτηση

ΠΑΡΑΚΑΛΩ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΕΤΕ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΙΑ ΠΟΥ ΙΣΧΥΕΙ ΣΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΑΠΟΛΥΣΗΣ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΩΝ Ή ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΣΕ ΠΟΙΟ ΝΟΜΟ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΠΙΝΑΚΑΣ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΕΩΝ ΕΡΓΑΤΟΤΕΧΝΙΤΩΝ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ Ε.Γ.Σ.Σ.Ε. 2004-2005

Οι αποζημιώσεις του β.δ. 16/18 Ιουλίου 1920, όπως διαμορφώθηκαν με τις Ε.Γ.Σ.Σ.Ε. του 1989 (άρθρο 7), του 1994 (άρθρο 4), του 1996 (άρθρο 6), του 1998-1999 (άρθρο 4), του 2000-2001 (άρθρο 5), του 2002-2003 (άρθρο 4), και του 2004-2005 (άρθρο 4) καθορίζονται ως εξής, ανάλογα με το χρόνο υπηρεσίας του εργατοτεχνίτη(τριας):

Προϋπηρεσία Αποζημίωση

Από 2 μήνες έως 1 έτος :5 ημερομίσθια

Από 1 έτος συμπληρωμένο έως 2 έτη :7 ημερομίσθια

Από 2 έτη συμπληρωμένα έως 5 έτη :15 ημερομίσθια

Από 5 έτη συμπληρωμένα έως 10 έτη :30 ημερομίσθια

Από 10 έτη συμπληρωμένα έως 15 έτη : 60 ημερομίσθια

Από 15 έτη συμπληρωμένα έως 20 έτη : 100 ημερομίσθια

Από 20 έτη συμπληρωμένα έως 25 έτη : 120 ημερομίσθια

Από 25 έτη συμπληρωμένα έως 30 έτη :140 ημερομίσθια

Από 30 έτη συμπληρωμένα και άνω :160 ημερομίσθια

Ειδικότερα με τις διατάξεις του άρθρου 4 της Ε.Γ.Σ.Σ.Ε. του 2004-2005 βελτιώθηκαν οι αποζημιώσεις απόλυσης εργατοτεχνιτών(τριών) :

κατά 5 ημερομίσθια όταν έχουν συμπληρώσει 15 χρόνια υπηρεσίας (από 95 σε 100), κατά 5 ημερομίσθια όταν έχουν συμπληρώσει 20 χρόνια (από 115 σε 120),

κατά 5 ημερομίσθια όταν έχουν συμπληρώσει 25 χρόνια (από 135 σε 140) και

κατά 10 ημερομίσθια όταν έχουν συμπληρώσει 30 χρόνια (από 150 σε 160). Αποζημίωση δεν οφείλεται στην περίπτωση απόλυσης εργατοτεχνίτη πριν αυτός συμπληρώσει δίμηνη υπηρεσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

θα ηθελα να μαθω.ειμαι δηλωμενη καθαριστρια 3ωρη απο 25/8/09 και με απολυουν.ποση απαζημιωση παιρνω΄.με εχουν ομωσ χωρισ ενσημα και ενα 8μηνο πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

θα ηθελα να μαθω.ειμαι δηλωμενη καθαριστρια 3ωρη απο 25/8/09 και με απολυουν.ποση απαζημιωση παιρνω΄.με εχουν ομωσ χωρισ ενσημα και ενα 8μηνο πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θα ηθελα να μαθω.ειμαι δηλωμενη καθαριστρια 3ωρη απο 25/8/09 και με απολυουν.ποση απαζημιωση παιρνω΄.με εχουν ομωσ χωρισ ενσημα και ενα 8μηνο πριν.

ΣΥΝΟΛΟ 5.83 ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΑ ΜΙΚΤΑ Η ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΩΝ ΤΑΜΕΙΩΝ .

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΟΚΤΩ ΜΗΝΕΣ ΧΩΡΙΣ ΕΝΣΗΜΑ .. ΒΑΛΕ Χ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΗΡΧΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/2980

Υπάρχει και το ενδεχόμενο καταγγελίας στο ΙΚΑ για το οκτάμηνο χωρίς ένσημα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΒΑΣΙΛΗΣ

δουλευο σε μια επιχηριση απο 1-12-2004 εως 30-9-2010 ως μηχανικος αυτο/των με εχει αναγνωριση την προηπιρεσια που εχω 12 χρονια ποση αποζημιοση θα παρω (με δηλονι ορομιστιο).....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η απασχόληση στον ίδιο εργοδότη πρέπει να είναι συνεχής? π.χ κάποιος είναι στον ίδιο εργοδότη 10 χρόνια αλλα για διάστημα μισού χρόνου αποχώρησε και μετά ξαναγύρισε.Για την αποζημίωση λαμβάνεται υπόψην η τελευταία συνεχής απασχόληση ή όλα τα χρόνια που απασχολήθηκε στον ίδιο εργοδότη? Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα σας.. θα ήελα να με βοηθησετε αν ειναι ευκολο..

μπορει καποιος απο εσας να μου ππει τι πρεπει να ζητησω απο τον εργοδοτη ο οποιος με απελυσε την Παρασκευη..

ας πουμε οτι εχουμε 952.38 ευρω μικτα, 2 χρονια και 11 μηνες εργασιας και 13 μερες υπολοιπο αδειας και δεν εχω παρει το επιδομα αδειας

τι μου αναλογει;

μπορειτε α μου τα γραψετε αναλυτικα;( αν ειναι ευκολο)

δεν γνωριζω αν ειμαι ημερομισθιος 'η μισθωτος.. (παντως καθε μηνα ειχα σταθερο μισθο)

σας ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δουλευο σε μια επιχηριση απο 1-12-2004 εως 30-9-2010 ως μηχανικος αυτο/των με εχει αναγνωριση την προηπιρεσια που εχω 12 χρονια ποση αποζημιοση θα παρω (με δηλονι ορομιστιο).....

εως 1/12/2010 15 ημερομισθια +1/6 αυτων . η προυπηρεσια σε αλλον εργοδοτη, δεν παιζει ρολο, για την αποζημιωση που δικαιουσαι στον τωρινο εργοδοτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα σας.. θα ήελα να με βοηθησετε αν ειναι ευκολο..

μπορει καποιος απο εσας να μου ππει τι πρεπει να ζητησω απο τον εργοδοτη ο οποιος με απελυσε την Παρασκευη..

ας πουμε οτι εχουμε 952.38 ευρω μικτα, 2 χρονια και 11 μηνες εργασιας και 13 μερες υπολοιπο αδειας και δεν εχω παρει το επιδομα αδειας

τι μου αναλογει;

μπορειτε α μου τα γραψετε αναλυτικα;( αν ειναι ευκολο)

δεν γνωριζω αν ειμαι ημερομισθιος 'η μισθωτος.. (παντως καθε μηνα ειχα σταθερο μισθο)

σας ευχαριστω εκ των προτερων

δεν γνωριζεις αν εισαι μισθωτος ή ημερομισθιος αλλα... δεν μας λες και τι δουλεια εκανες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η απασχόληση στον ίδιο εργοδότη πρέπει να είναι συνεχής? π.χ κάποιος είναι στον ίδιο εργοδότη 10 χρόνια αλλα για διάστημα μισού χρόνου αποχώρησε και μετά ξαναγύρισε.Για την αποζημίωση λαμβάνεται υπόψην η τελευταία συνεχής απασχόληση ή όλα τα χρόνια που απασχολήθηκε στον ίδιο εργοδότη? Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

'' δεν γνωριζεις αν εισαι μισθωτος ή ημερομισθιος αλλα... δεν μας λες και τι δουλεια εκανες . ''

σε τεχνικη εταιρια ημουν σαν τεχνικος και αποθηκαριος :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευτυχώς σε λίγο δε θα υπάρχει διάκριση μεταξύ μισθωτών /ημερομισθίων , όλοι θα πέρνουμε τον πούλο για αποζημίωση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευτυχώς σε λίγο δε θα υπάρχει διάκριση μεταξύ μισθωτών /ημερομισθίων , όλοι θα πέρνουμε τον πούλο για αποζημίωση .

Για την ακρίβεια τον ...Βοσκόπουλο (για τους βιτσιόζους υπάρχει και ο Πουλόπουλος)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

λοιπον πηγα σημερα στο ικα για να ζητησω τα ενσημα μου μεχρι τελος του 2009...

στα τελευταια ενσημα με εχει δηλωμενο σαν βοηθο ηλ/ γου ενω πρωτα με ειχε σαν υπαλληλο γραφειου..

τι να κανω;; μπορει καποιος να μου υπολογισει την αποζημειωση;; εχω και 15 μερες υπολοιπο αδειας..

ευχαριστω και παλι.. :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

λοιπον πηγα σημερα στο ικα για να ζητησω τα ενσημα μου μεχρι τελος του 2009...

στα τελευταια ενσημα με εχει δηλωμενο σαν βοηθο ηλ/ γου ενω πρωτα με ειχε σαν υπαλληλο γραφειου..

τι να κανω;; μπορει καποιος να μου υπολογισει την αποζημειωση;; εχω και 15 μερες υπολοιπο αδειας..

ευχαριστω και παλι.. :angry:

μεχρι στιγμης απο χθες εχειςπερασει απο 3 ειδικοτητες απο 2009 και μετα μηπως σε εχει κατι αλλο? μαλλον δεν θα βρουμε τελικα ακρη . και πως νομιζες οτι σε ειχε το ταδε και προεκυψε το αλλο? δεν ηξερες τι υπεγραψες? αν ειχες υπογραψει προσληψη σαν υπαλλ.γραφειου πως βρεθηκες βοηθος ηλεκτρολογου ? τι σχεση εχουν αυτες οι δυο ειδικοτητες? μονος του το εκανε ετσι αυθαιρετα ?

σαν υπαλλ. γραφειου εισαι υπαλληλος και δικαιουσαι αποζημιωση 2 μηνων+1/6 αυτων

σαν βοηθος ηλεκτρολογου εισαι εργατης και δικαιουσαι 15 ημερομοσθια +1/6 αυτων

διαλεξε και παρε οτι σε βολευει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Γιώργος

Καλήσπέρα!Επειτα απο δυόμιση χρόνια που δούλευα ως ανασφάλιστος με ημερομίσθιο 50 ευρώ για τρεις φορές την εβδομάδα παιρνω αποζημίωση;Προβλέπεται κατι για τους ανασφάλιστους;Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλήσπέρα!Επειτα απο δυόμιση χρόνια που δούλευα ως ανασφάλιστος με ημερομίσθιο 50 ευρώ για τρεις φορές την εβδομάδα παιρνω αποζημίωση;Προβλέπεται κατι για τους ανασφάλιστους;Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Δυστυχως, ξεχασε το ,δεν παιρνεις τιποτα. και συ δυομισι χρονια οσες και ναταν οι γιατι δουλευες ανασφαλιστος?τωρα ...παρε... αερα κοπανιστο και φυγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλήσπέρα!Επειτα απο δυόμιση χρόνια που δούλευα ως ανασφάλιστος με ημερομίσθιο 50 ευρώ για τρεις φορές την εβδομάδα παιρνω αποζημίωση;Προβλέπεται κατι για τους ανασφάλιστους;Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ρωτάς σοβαρά τώρα ή κάνεις πλάκα; Ή θα κάνεις καταγγελία στο ΙΚΑ για ανασφάλιστη εργασία ή ...αέρα κοπανιστό...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα,θα ηθελα να με βοηθησετε σε κατι

Δουλευα σε 4,5 χρονια σε επιχειρηση ως μπαρμαν,και πληρωνομουν οχι με μηνιαιο μισθο,αλλα με ημερομισθιο.Πριν λιγες μερες απολυθηκα,τι αποζημιωση δικαιουμαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα,θα ηθελα να με βοηθησετε σε κατι

Δουλευα σε 4,5 χρονια σε επιχειρηση ως μπαρμαν,και πληρωνομουν οχι με μηνιαιο μισθο,αλλα με ημερομισθιο.Πριν λιγες μερες απολυθηκα,τι αποζημιωση δικαιουμαι?

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=37528

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΑΡΑΚΑΛΩ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΕΤΕ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΙΑ ΠΟΥ ΙΣΧΥΕΙ ΣΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΑΠΟΛΥΣΗΣ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΩΝ Ή ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΣΕ ΠΟΙΟ ΝΟΜΟ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

file einai 454.25 afta ta pola einai kalofagota kai se kali meria. [re poupameeeeeeeee]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΑΡΑΚΑΛΩ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΕΤΕ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΙΑ ΠΟΥ ΙΣΧΥΕΙ ΣΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΑΠΟΛΥΣΗΣ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΩΝ Ή ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΣΕ ΠΟΙΟ ΝΟΜΟ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Η αποζημιωση των ημερομισθιων(εργατοτεχνιτων) δεν εχει αλλαξει ισχυει οπως ισχυε μεχρι τωρα. και γενικα τα ποσα των αποζημιωσεων δεν αλλαξαν....... ο χρονος προειδοποιησης αλλαξε, η προειδοποιηση ομως ,δεν ισχυε για τους εργατοτεχνιτες, οποτε μεχρι στιγμης παραμενουν ως ειχαν.ιδωμεν :)

file einai 454.25:) ΑΥΤΟ, ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΟΥ ΕΠΙΔΟΜΑΤΟΣ ΑΝΕΡΓΕΙΑΣ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ Ο ΟΑΕΔ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΠΟΛΥΣΗΣ.ΑΛΛΟ ΤΟ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΤΟ ΑΛΛΟ.ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ Η ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΑΠΟΛΥΣΗΣ ΝΑ ΕΧΕΙ STADAR ΠΟΣΟ? afta ta pola einai kalofagota kai se kali meria. [re poupameeeeeeeee]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...