Προς το περιεχόμενο

ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΑΠΟ ΓΕΩΡΓΙΚΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ & Ε9


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτήσω αφελώς (κάτι που στην επαρχία είναι σύνηθες)

Αν πχ κατέχω οικόπεδο (εντός σχεδίου) σε ένα χωριό πχ 5.000 τμ και καλλιεργώ κηπευτικά τα οποία τα διαθέτω είτε στην λαϊκά αγορά είτε σε εμπόρους, δεν δηλώσω αγροτικό εισόδημα ?

θα σου πω πολυ-πολυ απλα τι ξερω εγω σχετικα με το αγροτικο καθεστως

οι αγροτες λοιπον ειναι δυο περιπτωσεων

1) οι κατα κυριον επαγγελμα αγροτες αυτοι δηλαδη που ασφαλιζονται στον ΟΓΑ και το 35% του εισοδηματος του ειναι απο αγροτικα προϊοντα.

2) αυτοι που δεν ειναι κατα κυριον επαγγελμα αγροτες οπως π.χ εσυ,εγω αλλα εχουν και καποιο εισοδημα απο αγροτικα προϊοντα π.χ ελαιολαδο,πορτοκαλια,πατατες, μαρουλακια,λαχανακια ,μπροκολακια κλπ κλπ

επισης ως προς την φορολογια εχουμε:

1)ειδικου καθεστωτος

2) επαγγελματιες ΠΟΥ ΥΠΟΧΡΕΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΤΗΡΟΥΝ ΒΙΒΛΙΑ π.χ μερικες περιπτωσεις αυτων ειναι να συμετεχουν σε εταιρειες,συνετερισμους ,ή αυτοι που επεξεργαζονται τα προϊοντα τους και τα πουλουν μεταποιημενα.

τα εισοδηματα αυτοι οι επεγγελματιες τα δηλωνουν βασει βιβλιων που τηρουνοι υπολοιποι τα ΔΗΛΩΝΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ βασει τιμης πινακων που βγαινουν καθε χρονο για καθε περιοχη η οποια ποικιλει αναλογως καλλιεργειων και ειναι συνηθως ανα τιμη στρεμματος ή κατα κεφαλην αν ειναι ζωα.

αν ομως ειναι αγροτες του ειδικου καθεστωτος και δεν υποχρεουνται να υποβαλλουν δηλωση απο 5-6 παραμετρους ενας απο αυτους ειναι π,χ να εχουν εισοδημα κατω απο 3.000ευρω δεν τα δηλωνουν καθολου.

εσυ και εγω ομως που εχουμε υποχρεωση υποβολης δηλωσης θα δηλωσουμε και τα κηπευτικα που πουλαμε με τον αντικειμενικο συστημα .αυτα ειναι για εσας τους Χαλκιδεους που μπορει να εχετε χωρο για μαρουλοκρεμμυδομπροκολα διοτι εμεις εδω στην Αθηνα ουτε πεζοδρομια δεν εχουμε που να βρουμε τα κηπευτικα?biggrin.gif πασα ενσταση δεκτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντίστοιχα, υπάρχει τρόπος εάν θέλουμε να δηλώσουμε γεωργικό εισόδημα από οικόπεδο (π.χ με ελιές) εντός σχεδίου, να το κάνουμε ?

ενοειται πρεπει κανονικα να το δηλωσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα,

μια ερωτηση που μου τεθηκε απο καινουριο πελατη μου ο οποιοσ δηλωνει εισοδημα απο αγροτικες καλλιεργειες 100 στρεμματα περιπου... μπορει να κανει δωρεαν παραχωρηση στη μητερα του καποια στρεμματα αντι να τα νοικιασει ?η χρειαζεται να κανει μισθωτηριο με καποιο συμβολικο ποσο ?

ευχαριστω για την κατανοηση και τον χρονο σας !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη yiannis_athens

ενοειται πρεπει κανονικα να το δηλωσης

To όλο θέμα είναι πως στο συμβόλαιο και στο Ε9 έχει δηλωθεί σαν οικόπεδο και όχι σαν αγροτεμάχιο με καλλιέργειες. Μπορεί να δηλωθεί παρα ταύτα σαν γεωργικό εισόδημα ή επειδή έχει δηλωθεί σαν οικόπεδο στο Ε9 θα έχω πρόβλημα στην εφορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα,

μια ερωτηση που μου τεθηκε απο καινουριο πελατη μου ο οποιοσ δηλωνει εισοδημα απο αγροτικες καλλιεργειες 100 στρεμματα περιπου... μπορει να κανει δωρεαν παραχωρηση στη μητερα του καποια στρεμματα αντι να τα νοικιασει ?η χρειαζεται να κανει μισθωτηριο με καποιο συμβολικο ποσο ?

ευχαριστω για την κατανοηση και τον χρονο σας !

Συγκεκριμένα, οι πίνακες του καθαρού γεωργικού εισοδήματος που καταρτίζονται με τη διαδικασία του άρθρου 42 Ν. 2238/1994 περιέχουν:

* Τα ποσά αντιπροσωπευτικού ενοικίου ανά στρέμμα ενοικιαζομένης γεωργικής γης καθώς και το τεκμαρτό μίσθωμα από δωρεάν παραχώρηση γεωργικής γης προς οποιονδήποτε τρίτο, εκτός των συζύγων κατά κύριο επάγγελμα αγροτών ή από γονείς ηλικίας άνω των 65 ετών σε παιδιά (δεν λεει το αντιθετο) κατά κύριο επάγγελμα αγρότες, για όλες τις νομαρχίες του κράτους.

τι τον εξυπερετει να το κανει αυτο? διοτι δεν ξερω και το σκεπτικο του καθενος ,επειδη απο το ανωτερω συμπεραινουμε ,αφου βλεπουμε ποιους εξαιρει ,οτι και ο υιος θα δηλωνει εισοδημα απο δωρεαν παραχωρηση και η μητερα θα δηλωνει τεκμαρτο .αν γινει γινεται μαλλον με συμφωνιτικο αφου δεν εχει μισθωμα η μπορει να μην χρειαζεται τιποτα αυτο δεν το ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To όλο θέμα είναι πως στο συμβόλαιο και στο Ε9 έχει δηλωθεί σαν οικόπεδο και όχι σαν αγροτεμάχιο με καλλιέργειες. Μπορεί να δηλωθεί παρα ταύτα σαν γεωργικό εισόδημα ή επειδή έχει δηλωθεί σαν οικόπεδο στο Ε9 θα έχω πρόβλημα στην εφορία. ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε FAZEXA τα μισα μεριπου στρεμματα τα νοικιαζει στην μητερα του και λογω του οτι εχει μεγαλο σχετικα εισοδημα θελει να δει αν μπορει να της κανει δωρεαν παραχωρηση τα αλλα μισα(για να παιρνει και τισ επιδοτησεις).

αν δεν γινεται θελει να ξερει αν μπορει να τα νοικιασει με το μικροτερο δυνατο ποσο!

σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου,θελω και τα φωτα σας μερικες φορεσ γτ ειμαι και σχετικα νεος στο επαγγελμα! :-D

θα κοιταξω αυριο να δω το αρθρο 42 Ν. 2238/1994! και παλι σε ευχαριστω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη yiannis_athens
To όλο θέμα είναι πως στο συμβόλαιο και στο Ε9 έχει δηλωθεί σαν οικόπεδο και όχι σαν αγροτεμάχιο με καλλιέργειες. Μπορεί να δηλωθεί παρα ταύτα σαν γεωργικό εισόδημα ή επειδή έχει δηλωθεί σαν οικόπεδο στο Ε9 θα έχω πρόβλημα στην εφορία. ΟΧΙ

Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά το ΟΧΙ σημαίνει πως δεν θα έχω πρόβλημα με την εφορία εάν το δηλώσω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...