Προς το περιεχόμενο

Τιμοκατάλογος λογιστικών - φοροτεχνικών υπηρεσιών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου λεει πριν λιγο ο διαχειριστής "παιρνεις πολλά". "3 λογιστικά γραφεια μου εδωσαν τιμές απο 250-350 ευρώ".

Σκέφτηκες ότι μπορεί να είναι και απλά από τον επιχειρηματία η πρόταση και όχι από "δήθεν' λογιστικά γραφεία? Και σου το λέω αυτό γιατί μέσα στο μήνα και δύο δικοί μου πελάτες με Β' κατηγορία μου είπαν (συνεννοημένοι ήταν???) ότι τάχα πήγαν από την επιχείρηση τους άλλοι λογιστές και τους πρότειναν να πάρουν τα βιβλία τους με 60-70 ευρώ το μήνα (εγώ τους παίρνω από 100).

Εγώ απλά τους απάντησα ότι όποια στιγμή θέλουν μπορούν να τα δώσουν αλλού αλλά ότι εγώ με αυτές τις τιμές δουλεύω.

Έ, όχι να στραβωνόμαστε όλη μέρα στο Η/Υ για ψίχουλα!!! :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 144
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Συνάδελφοι καλημέρα,

Η απαξίωση της εργασίας μας σ' όλο της το μεγαλείο. Μέχρι προσφορά σε site βάζουν για σύνταξη φορολογικής δήλωσης με έκπτωση 50 % , από 40 σε 20 ευρώ (να υποθέσω με απόδειξη!!!!!! δηλαδή καθαρά 16,26 ευρώ η δήλωση ) τι συζητάμε λοιπόν? Ποιος τιμοκατάλογος και σαχλαμάρες. Αφού μόνοι μας υποβιβάζουμε τη δουλειά μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτηκες ότι μπορεί να είναι και απλά από τον επιχειρηματία η πρόταση και όχι από "δήθεν' λογιστικά γραφεία? Και σου το λέω αυτό γιατί μέσα στο μήνα και δύο δικοί μου πελάτες με Β' κατηγορία μου είπαν (συνεννοημένοι ήταν???) ότι τάχα πήγαν από την επιχείρηση τους άλλοι λογιστές και τους πρότειναν να πάρουν τα βιβλία τους με 60-70 ευρώ το μήνα (εγώ τους παίρνω από 100).

Εγώ απλά τους απάντησα ότι όποια στιγμή θέλουν μπορούν να τα δώσουν αλλού αλλά ότι εγώ με αυτές τις τιμές δουλεύω.

Υπομονή συνάδελφοι , σε λίγο καιρό το Τοπίο θα ξεκαθαρίσει , με της συγχωνεύσεις – καταργήσεις των ΔΟΥ και την ανάθεση του Ελέγχου σε μας, με Ιδιωτικές Εταιρείες πάνω από το κεφάλι μας , δεν θα υπάρχουν τα «φαινόμενα» 20 – 25 € ανά βιβλίο…:angry:

Αλλά ρε παιδία μήπως πρέπει και εμείς να χαμηλώσουμε τον «πήχη» μας????

100 με 150 τον μήνα :o για ελεύθερο επαγγελματία με μια ΑΠΥ και ένα Λογαρ/σμο κινητού δεν είναι πολλά????

Σε κρίση είμαστε;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αγορά ρυθμίζει τις τιμές

ο πελάτης κρίνει τή χρησιμότητα που του παρέχουμε

ο καθένας μπορεί να πουλάει όσο θέλει

εαν αξίζεις....

δεν κλαψουρίζεις,

δεν κάνεις θελήματα,

δεν σκύβεις (πολύ) τη μέση

δεν κάνεις τη μαιμού

δεν παραμυθιάζεις

δεν μειώνεις (πολύ) του συνάδελφους

δεν συνεργάζεσε με απατεώνες

υ.γ

παρακολουθείς το ευαγγέλιο (www.ταξχεβεν.gr) του λογιστή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιόν πήχη να χαμηλώσουμε??? εγώ έχω τεχνική εταιρία που μέχρι τώρα είχε 2 τιμολόγια και αν, ένα φπα αλλά όλο το πακέτο πρακτικών, ισολογισμού, προσάρτημα κλπ. κι έπαιρνα 200€. Τώρα που έχει δουλειά, κάργα τιμολόγια από τους ημιυπαίθριους, 4 άτομα προσωπικό ολόμαυρο βεβαίως, λογ.όψεως με παρακολούθηση και όλα τα υπόλοιπα μου λέει ότι παίρνω πολλά και κακώς ζητάω έξτρα 200 για όλο το πακέτο κλεισίματος ισολογισμού με ότι αυτό συνεπάγεται. Ε!! ας τα κάνουν μόνοι τους. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιόν πήχη να χαμηλώσουμε??? εγώ έχω τεχνική εταιρία που μέχρι τώρα είχε 2 τιμολόγια και αν, ένα φπα αλλά όλο το πακέτο πρακτικών, ισολογισμού, προσάρτημα κλπ. κι έπαιρνα 200€.

Κάθε μήνα τα είχες????

Ηταν λίγα η πολλά???

Ας κάνουμε μια αυτοκριτική.......Δεν είναι κακό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε μήνα τα είχες????

Ηταν λίγα η πολλά???

Ας κάνουμε μια αυτοκριτική.......Δεν είναι κακό

όταν ο τιμοκατάλογος για ΑΕ λέει 700€/μηνιαίως θεωρώ ότι ήταν αξιοπρεπής αμοιβή για τη λιγοστή δουλειά που υπήρχε. Σημειωτέον ότι έκανα και το δικηγόρο( πρακτικά-συμφωνητικα κλπ)

τώρα λοιπόν που τα παραστατικά είναι πολλά, λόγω κρίσης δεν νομίζω ότι με παίρνει να το αυξήσω, αλλά όχι και να κάνω μείωση και όταν τον Απρίλη (ισολογ) και τον Ιούνιο(ΓΣ) θα ασχοληθώ πολλές ώρες παραπάνω, δικαιούμαι λοιπόν και το ''επίδομα ισολογισμού''. Εσύ τα θεωρείς πολλά για να καταλάβω?:huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν ο τιμοκατάλογος για ΑΕ λέει 700€/μηνιαίως θεωρώ ότι ήταν αξιοπρεπής αμοιβή για τη λιγοστή δουλειά που υπήρχε. Σημειωτέον ότι έκανα και το δικηγόρο( πρακτικά-συμφωνητικα κλπ)

τώρα λοιπόν που τα παραστατικά είναι πολλά, λόγω κρίσης δεν νομίζω ότι με παίρνει να το αυξήσω, αλλά όχι και να κάνω μείωση και όταν τον Απρίλη (ισολογ) και τον Ιούνιο(ΓΣ) θα ασχοληθώ πολλές ώρες παραπάνω, δικαιούμαι λοιπόν και το ''επίδομα ισολογισμού''. Εσύ τα θεωρείς πολλά για να καταλάβω?:huh:

Όλοι μας λίγο πολύ τον κάνουμε, απλά εγώ είμαι από Επαρχία και πιστεύω ότι υπάρχουν Διαφορετικά Τιμολόγια σε σχέση με την Αθήνα.

Αλλά είδες και στο άλλο το postάρισμα με την αγγελία 20,00 οι Δηλώσεις.:o

Ψυχραιμία ….:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι, συγνώμη αλλά, είστε εκτός πραγματικότητας.

Συνάδελφοι λογιστές , με άδεια άσκησης του επαγγέλματος του φοροτεχνη – λογιστή , με έναρξη στη ΔΟΥ , με γραφεία με…. , με …… χρεώνουν 30 ή 40 ή 50 ευρώ/ μήνα τα βιβλία εσόδων εξόδων.

(χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και οι διάφοροι τυχάρπαστοι)

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΟΥ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΜΑΖΕΨΕ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΕ 20,00Ε ΤΟ ΜΗΝΑ,ΑΦΗΝΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΑΦΩΝΟΥΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΟΥ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΜΑΖΕΨΕ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΕ 20,00Ε ΤΟ ΜΗΝΑ,ΑΦΗΝΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΑΦΩΝΟΥΣ.

Και γω από επαρχία είμαι και βλέπω ότι ουκ εν το πωλώ το ευ.

Τα μεγάλα γραφεία ρίχνουν τις τιμές μαζεύουν πελάτες, βάζουν όποιον να'ναι να δουλεύει, για να ισορροπήσουν

κόστος και βάρος εργασιών και κάνουν πολλές παραλήψεις.

Προσωπικά πιστεύω ότι είναι καλύτερα να έχεις 10 συνεπείς πελάτες με μέτριες τιμές που τους προσέχεις και τους γνωρίζεις,

παρά 100 με ξεφτίλα τιμές και να χάνεις τη μπάλα και οι μισοί να μη σου δίνουν ούτε αυτά τα λίγα στο τέλος, και μόλις κάνεις

μια αύξηση ή ζητάς τα χρωστούμενα διότι έχεις πήξει, να φεύγουν για τον επόμενο "έλα πάρε πάρε τσάμπα", να μην έχεις

την προσωπική επαφή λόγω πλήθους και να έχεις υποπέσει και σε λάθη λόγω βάρους, και να σε θάβει μετά στο συνάδελφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Αν και ένα χρόνο μετά, και με την αγορά όχι πλέον σε κρίση αλλά απόλυτη κατάρρευση, εσείς μια φορολογική δήλωση μη κερδοσκοπικού σωματείου θα την τιμολογούσατε κάτω από 40,65 € + ΦΠΑ(23%) ??? Γιατί θα τρελαθούμε ΤΕΛΕΙΩΣ δλδ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι

Επειδή όλα τα χρόνια δούλευα σε Γ κατηγορίας τώρα θα ξεκινήσω και με Β κατηγορίας μεσίτης 50 ευρώ το μήνα είναι καλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα συνάδελφοι

Επειδή όλα τα χρόνια δούλευα σε Γ κατηγορίας τώρα θα ξεκινήσω και με Β κατηγορίας μεσίτης 50 ευρώ το μήνα είναι καλά;

Οχι...

Απο την αλλη, τον ανταγωνισμο, τις αναγκες σου κ την εκτιμηση της δουλειας σου, εσυ τα ξερεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι καλημέρα,

Η απαξίωση της εργασίας μας σ' όλο της το μεγαλείο. Μέχρι προσφορά σε site βάζουν για σύνταξη φορολογικής δήλωσης με έκπτωση 50 % , από 40 σε 20 ευρώ (να υποθέσω με απόδειξη!!!!!! δηλαδή καθαρά 16,26 ευρώ η δήλωση ) τι συζητάμε λοιπόν? Ποιος τιμοκατάλογος και σαχλαμάρες. Αφού μόνοι μας υποβιβάζουμε τη δουλειά μας.

Αφαίρεσε και 25% την προμήθεια του deal site....

Βάλε και κάτι για τον φόρο...

Να δω τι μένει στο τέλος χεχε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δω τι μένει στο τέλος χεχε

μαλλον ο πελατης...

δεν νομιζω οτι το κανουν για τα λεφτα που θα παρουν απο το deal αλλα για το ενδεχομενο εγω που θα κανω τη δηλωση μου εκει να το πω και σε εσενα... και αν κανει και καλη δουλεια να του μεινω και για του χρονου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον ο πελατης...

δεν νομιζω οτι το κανουν για τα λεφτα που θα παρουν απο το deal αλλα για το ενδεχομενο εγω που θα κανω τη δηλωση μου εκει να το πω και σε εσενα... και αν κανει και καλη δουλεια να του μεινω και για του χρονου...

Είναι μια λογική...

Απλά δουλεύεις τσάμπα ουσιαστικά με την προσδοκία να ξαναέρθει ο πελάτης.

Επειδή αγοράζω πολύ συχνά τέτοια internet deals για φαγητό και έχω πιάσει κουβέντα με τους μαγαζάτορες για αυτά μπορώ να σου πω ότι οι πελάτες που επιστρέφουν σαν κανονικοί πελάτες είναι ελάχιστοι έως καθόλου.

Οι μαγαζάτορες που τα έχουν υπολογίσει καλύτερα και ξέρουν το παραπάνω απλά δουλεύουν με μικρό συντελεστή κέρδος και αυξάνουν το τζίρο τους.

Θέλω να καταλήξω ότι καλή η διαφήμιση από το ιντερνετ αλλά πρέπει να υπάρχει και ένα μικρό έστω κέρδος αλλιώς μπαίνεις μέσα...

Άλλο βέβαια το θέμα για την εστίαση και άλλο για τις δηλώσεις, αλλά η λογική του πελάτη δεν διαφέρει και τόσο... Θα δεις ότι σε αυτόν θα πάνε πελάτες που μένουν 30 χιλιόμετρα μακριά μόνο και μόνο για το εικοσάρικο... Αυτοί δεν θα ξαναπατήσουν ποτέ και την καλύτερη εντύπωση να κάνει... Τέλος πάντων όλα είναι θέμα ανταγωνισμού, κοστολογίου, και δυστυχώς μηδενικών ελέγχων και περαιώσεων που οδηγεί στο τσουβάλιασμα λογιστών και "λογιστών" μαζί στα μάτια του κόσμου καθώς δεν θα φανεί ποτέ ο κακός λογιστής... Έχει χιλιοειπωθεί το θέμα. Και εγώ το σκεφτόμουνα πέρυσι από τους πρώτους αυτού του είδους την ιντερνετική διαφήμιση και τώρα λέω ευτυχώς που δεν το έκανα...

Άσχετο αλλά μόλις είδα σε banneraki στο φόρουμ μας διαφήμιση από αρκετά μεγάλο λογιστικό γραφείο με καλή πελατεία που προσφέρει 2 μήνες δωρεάν λογιστικές υπηρεσίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μια λογική...

Απλά δουλεύεις τσάμπα ουσιαστικά με την προσδοκία να ξαναέρθει ο πελάτης.

.........................

Άσχετο αλλά μόλις είδα σε banneraki στο φόρουμ μας διαφήμιση από αρκετά μεγάλο λογιστικό γραφείο με καλή πελατεία που προσφέρει 2 μήνες δωρεάν λογιστικές υπηρεσίες...

όταν το οριακό κόστος συναντάει την τιμή έχουμε μεγιστοποίησει του κέρδους.

συμπέρασμα. 1.αν δεν έχεις κόστος πουλάς σε όποια τιμή θες. 2.δεν καταλαβαίνεις τι κάνεις και η μαρμάγκα τρώει εσενα και τον πελάτη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα συνάδελφοι,

Με ενημέρωσε πελάτης μου ότι συνάδελφος αναλαμβάνει την σύνταξη φορολογικής δήλωσης και έκδοσης κλείδαριθμού με 25 ευρώ σε συνεργασία με το ΓΕΕΘΑ (πολεμικό ναυτικό) ο τύπος έχει αναρτήσει αφίσες την οποία και θα αναρτήσω άμεσα ώστε όποιο γνωρίζει τον συνάδελφο να του δώσει συγχαρητήρια .....ΝΤΡΟΠΗ θα πρέπει να βρεθεί τρόπος πιστεύω για να αποβάλλουμε όλους αυτούς που ντροπιάζουν το χώρο μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου ο κλαδος Λ/Φ..........κτλ.........εμενα δεν με ενοχλει, ουτε αισθανομαι ντροπιασμενος.Μαρκετινγκ ειναι .....!

Υ/Γ Οτι δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...