Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΜΕΙΩΜΕΝΟΥ ΩΡΑΡΙΟΥ ΜΗΤΕΡΑΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ


επισκέπτη XRISA

Ερώτηση

Καλημέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω πόσο χρονικό διάστημα διαρκεί το μειωμένο ωράριο σε μια γυναίκα που γένησε π.χ. 1 Νοεμβρίου 2004 όταν επιλέξει τις 2 ώρες καθημερινά.

Επίσης θα ήθελα να μάθω πόσο χρονικό διαστημα είναι το μειωμένο εάν επιλέξει την 1 ώρα καθημέρινα.

Σε περίπτωση η εταιρεία θέλει να κάνει μειώσεις πότε μπορούν να την διώξουν. Αν επιλέξει την μία ώρα μειωμένο καθηστερεί την απόλυσή της ή όχι και τότε πως πληρώνεται.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Οι μητέρες δικαιούνται για χρονικό διάστημα 30 μηνών από την λήξη της άδειας τοκετού, είτε να προσέρχονται αργότερα είτε να αποχωρούν νωρίτερα κατά μια ώρα ημερησίως. Εναλλακτικά με συμφωνία του εργοδότη το ημερήσιο ωράριο μπορεί να ορίζεται μειωμένο κατά 2 ώρες ημερησίως για τους πρώτους 12 μήνες και για 1 ώρα για τους επόμενους 6 μήνες. Την άδεια αυτή μπορεί εναλλακτικά να ζητήσει και ο άνδρας. Σ’ αυτή την περίπτωση θα πρέπει να προσκομίσει στην επιχείρηση του βεβαίωση από τον εργοδότη της γυναίκας του, ότι δεν κάνει χρήση αυτής της άδειας η ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΡΩΤΟΝ Η ΑΔΕΙΑ ΑΥΤΗ ΜΕ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ Ε.Γ.Σ.Σ.Ε 28/5/2004 ΔΙΕΤΟΣ ΙΣΧΥΟΣ ΕΧΕΙ ΑΦΕΤΗΡΙΑ ΤΗ ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΛΟΧΕΙΑΣ ΔΗΛΑΔΗ 9 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΙ ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ Ο ΠΡΟΥΓΟΥΜΕΝΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ. ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΓΙΑ ΟΣΟ ΔΙΑΡΚΕΙ Η ΕΓΚΥΜΟΣΗΝΗ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΜΕΤΑ ΑΥΤΗΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΑΠΟΛΥΣΗ αρθ.15 Ν.1483/84. ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΠΟΥ Η ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΗ ΚΑΝΕΙ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΜΕΙΩΜΕΝΟΥ ΩΡΑΡΙΟΥ ΟΙ ΩΡΕΣ ΑΥΤΕΣ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΑΝ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΦΑΙΡΟΥΝΤΑΙ, ΟΠΩΣ ΚΑΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΟΥΣΙΑΣ ΤΗΣ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΚΑΙ ΛΟΧΙΑΣ ΠΡΟΣΜΕΤΡΑΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΑΝ ΧΡΟΝΟΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΤΗΣ ΙΔΙΕΣ ΑΞΙΩΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΠΡΩΤΟΝ Η ΑΔΕΙΑ ΑΥΤΗ ΜΕ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ Ε.Γ.Σ.Σ.Ε 28/5/2004 ΔΙΕΤΟΣ ΙΣΧΥΟΣ ΕΧΕΙ ΑΦΕΤΗΡΙΑ ΤΗ ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΛΟΧΕΙΑΣ ΔΗΛΑΔΗ 9 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΙ ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ Ο ΠΡΟΥΓΟΥΜΕΝΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ. ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΓΙΑ ΟΣΟ ΔΙΑΡΚΕΙ Η ΕΓΚΥΜΟΣΗΝΗ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΜΕΤΑ ΑΥΤΗΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΑΠΟΛΥΣΗ αρθ.15 Ν.1483/84. ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΠΟΥ Η ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΗ ΚΑΝΕΙ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΜΕΙΩΜΕΝΟΥ ΩΡΑΡΙΟΥ ΟΙ ΩΡΕΣ ΑΥΤΕΣ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΑΝ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΦΑΙΡΟΥΝΤΑΙ, ΟΠΩΣ ΚΑΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΟΥΣΙΑΣ ΤΗΣ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΚΑΙ ΛΟΧΙΑΣ ΠΡΟΣΜΕΤΡΑΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΑΝ ΧΡΟΝΟΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΤΗΣ ΙΔΙΕΣ ΑΞΙΩΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ.

M.MARIA , αν θελεις ρίξε μια ματιά σε παλιότερα θέματα γιατί αυτά που γράφεις έχουν απαντηθεί .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επαναφέρω το θέμα.

Κάνοντας χρήση του μειωμένου ωραρίου,

άδεια και επίδομα θα πληρωθούν κανονικά.

Σωστά?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Επαναφέρω το θέμα.

Κάνοντας χρήση του μειωμένου ωραρίου,

άδεια και επίδομα θα πληρωθούν κανονικά.

Σωστά?

Ευχαριστώ.

Κανονικότατα.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-Vicky-

επαναφέρω το θεμα

αν η υπάλληλος θέλει να μετατρέψει τις ωρες σε ημέρες ουσιαστικα διαιρω το σύνολο των ωρων με το 8 για να βρω ποσους μηνες μπορει να παρει σε συνολο το μειωμενο της σωστα;;

οι αργιες μεταφέρονται; η κανονικη άδεια;

κατα τις 56+63 ημέρες υπάρχουν κανονικά ένσημα; συντάξιμα;

ευχαριστώ πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επαναφέρω το θεμα

αν η υπάλληλος θέλει να μετατρέψει τις ωρες σε ημέρες ουσιαστικα διαιρω το σύνολο των ωρων με το 8 για να βρω ποσους μηνες μπορει να παρει σε συνολο το μειωμενο της σωστα;;

οι αργιες μεταφέρονται; η κανονικη άδεια;

κατα τις 56+63 ημέρες υπάρχουν κανονικά ένσημα; συντάξιμα;

ευχαριστώ πολυ

Για τη μετατροπή των ωρών, κατά τις οποίες η τεκούσα έχει δικαίωμα να απέχη από την εργασία της μετά τον τοκετό, σε συνεχές χρονικό διάστημα αφαιρούνται από το συγκεκριμένο συνολικό χρονικό διάστημα των 2,5 ετών (ωράριο μειωμένο κατά 1 ώρα) τα διαστήματα της κανονικής αδείας (των 2 ετών), οι Κυριακές και, επί πενθημέρου, και τα Σάββατα, καθώς και οι εξαιρετέες εορτές (εφ’όσον κατά τα συγκεκριμένα έτη δεν συμπίπτουν με Σάββατο ή Κυριακή).

Επίσης αφαιρούνται και οι ώρες που αντιστοιχούν σε τυχόν άλλες άδειες που εμπίπτουν στο συγκεκριμένο διάστημα των δύο ετών, όπως π.χ. είναι η διαρκείας (μέχρι) 3,5 μηνών γονική άδεια την οποία η μητέρα έλαβε ή θα λάβη μετά από την λήξη της άδειας λοχείας.

Ο αριθμός των ημερών (και συνεπώς και των ωρών-μία καθ’ημέραν) που προκύπτει, διαιρείται διά 8 (όσο το ωράριο επί πενθημέρου). Το πηλίκο της διαιρέσεως αποτελεί τον αριθμό των εργασίμων ημερών που δικαιούται η συγκεκριμένη τεκούσα.

Είναι δυνατή, κατόπιν συμφωνίας με τον εργοδότη, η χρήση του μειωμένου ωραρίου κατά ένα μέρος ως συνεχούς αδείας και κατά το υπόλοιπο σε ώρες για το απομένον διάστημα.

Πηγή: Δελτίο Εργατική Νομοθεσίας 2008, τεύχος 1507, σελ.94-95.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

γεια σας.

θα ηθελα να ρωτησω εαν το μειωμενο ωραριο μετα το τοκετο, την 1 ωρα ή τισ 2 ωρες,μπορει να τις παρει ο συζυγοσ μου?

ευχαριστω για την βοηθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

γεια σας.

θα ηθελα να ρωτησω εαν το μειωμενο ωραριο μετα το τοκετο, την 1 ωρα ή τισ 2 ωρες,μπορει να τις παρει ο συζυγοσ μου?

ευχαριστω για την βοηθεια.

ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΜΕΙΩΜΕΝΟΥ ΩΡΑΡΙΟΥ ΩΣ ΑΔΕΙΑΣ ΓΙΑ ΤΗ ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ

Το μειωμένο ωράριο «άδεια» θηλασμού και φροντίδας παιδιών του άρθρου 9 της ΕΓΣΣΕ του έτους 1993, όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει, δικαιούται ο/η/ εργαζόμενος-η με αίτηση του /της να το ζητήσει εναλλακτικά ως συνεχόμενη ισόχρονη άδεια με αποδοχές, εντός της χρονικής περιόδου κατά την οποία δικαιούται μειωμένου ωραρίου για την φροντίδα του παιδιού.

ΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΑΔΕΙΑ ΦΡΟΝΤΙΔΑΣ ΠΑΙΔΙΟΥ

Την άδεια απουσίας για λόγους φροντίδας παιδιού μπορεί εναλλακτικά να ζητήσει και ο πατέρας, εφόσον δεν κάνει χρήση η εργαζόμενη μητέρα.

Το μειωμένο ωράριο για τη φροντίδα των παιδιών θεωρείται και αμείβεται ως χρόνος εργασίας (ΕΓΣΣΕ, 1993,άρθρο 9) και δεν πρέπει να δημιουργεί δυσμενέστερες συνθήκες στην απασχόληση και στις εργασιακές σχέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είμαι υπάλληλος ιδιωτικού δικαίου (συμβασιούχος) σε ΝΠΔΔ (Υπουργείο).

Εχω δικαίωμα να πάρω το μειωμένο ωράριο (1 ώρα την ημέρα μέχρι τη λήξη της σύμβασης) μειωμένο;;

αν ναι ποιός νόμος το λέει αυτό γιατί θέλει ο εργοδότης να του φέρω το νόμο

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ξαναγράφω γιατί τα'μπλεξα λίγο

Είμαι υπάλληλος ιδιωτικού δικαίου (συμβασιούχος) σε ΝΠΔΔ (Υπουργείο).

Εχω δικαίωμα να πάρω το μειωμένο ωράριο (1 ώρα την ημέρα μέχρι τη λήξη της σύμβασης) μαζεμένο σε μορφή άδειας;;

αν ναι ποιός νόμος το λέει αυτό γιατί θέλει ο εργοδότης να του φέρω το νόμο

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Για τη μετατροπή των ωρών, κατά τις οποίες η τεκούσα έχει δικαίωμα να απέχη από την εργασία της μετά τον τοκετό, σε συνεχές χρονικό διάστημα αφαιρούνται από το συγκεκριμένο συνολικό χρονικό διάστημα των 2,5 ετών (ωράριο μειωμένο κατά 1 ώρα) τα διαστήματα της κανονικής αδείας (των 2 ετών), οι Κυριακές και, επί πενθημέρου, και τα Σάββατα, καθώς και οι εξαιρετέες εορτές (εφ’όσον κατά τα συγκεκριμένα έτη δεν συμπίπτουν με Σάββατο ή Κυριακή).

Επίσης αφαιρούνται και οι ώρες που αντιστοιχούν σε τυχόν άλλες άδειες που εμπίπτουν στο συγκεκριμένο διάστημα των δύο ετών, όπως π.χ. είναι η διαρκείας (μέχρι) 3,5 μηνών γονική άδεια την οποία η μητέρα έλαβε ή θα λάβη μετά από την λήξη της άδειας λοχείας.

Ο αριθμός των ημερών (και συνεπώς και των ωρών-μία καθ’ημέραν) που προκύπτει, διαιρείται διά 8 (όσο το ωράριο επί πενθημέρου). Το πηλίκο της διαιρέσεως αποτελεί τον αριθμό των εργασίμων ημερών που δικαιούται η συγκεκριμένη τεκούσα.

Είναι δυνατή, κατόπιν συμφωνίας με τον εργοδότη, η χρήση του μειωμένου ωραρίου κατά ένα μέρος ως συνεχούς αδείας και κατά το υπόλοιπο σε ώρες για το απομένον διάστημα.

Πηγή: Δελτίο Εργατική Νομοθεσίας 2008, τεύχος 1507, σελ.94-95.

doctor

Εχω γυναίκα που σταματαει σημερα για εγκυμοσυνη , θα επιστρέψει 30-6 , δηλαδή οι 119 περίπου μέρες, πέρνει την κανονική της άδεια άρα πάμε περίπου 31-7.

Εχει ζητήσει το μειωμένο ωράριο της μιας ώρας για 30 μήνες να το πάρει σε μέρες,

Γίνεται αυτό;; Είναι νόμιμο;;; Αν ναι, Υπολογίζω τις μέρες με τον παραπάνω τρόπο του doctor;;;

Αν πάλι ναι χρειάζεται κάποια γνωστοποίηση σε ΙΚΑ, ΕΠΙΘΕΏΡΗΣΗ ;;;;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΣΟΦΙΑ

Καλημέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω πόσο χρονικό διάστημα διαρκεί το μειωμένο ωράριο σε μια γυναίκα που γένησε π.χ. 1 Νοεμβρίου 2004 όταν επιλέξει τις 2 ώρες καθημερινά.

Επίσης θα ήθελα να μάθω πόσο χρονικό διαστημα είναι το μειωμένο εάν επιλέξει την 1 ώρα καθημέρινα.

Σε περίπτωση η εταιρεία θέλει να κάνει μειώσεις πότε μπορούν να την διώξουν. Αν επιλέξει την μία ώρα μειωμένο καθηστερεί την απόλυσή της ή όχι και τότε πως πληρώνεται.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΧΩ ΔΙΑΦΩΝΙΑ ΜΕ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΣΤΟ ΕΞΗΣ

ΟΤΑΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΗ ΜΕ ΤΗ ΛΗΞΗ ΤΗΑ ΑΔΕΙΑΣ ΛΟΧΕΙΑΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΤΟΥ ΟΑΕΔ

ΟΤΑΝ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΤΗΣ ΠΩΣ ΘΑ ΔΩΣΩ ΤΟ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ?

ΓΙΑ 12 ΜΗΝΕΣ 2 ΩΡΕΣ ΚΑΙ 6 ΜΗΝΕΣ 1 ΩΡΑ Ή ΓΙΑ 6 ΜΗΝΕΣ 2 ΩΡΕΣ ΚΑΙ 6 ΜΗΝΕΣ 1 ΩΡΑ ??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νομίζω ότι υπάρχει & εγκύκλιος.

ή για 24 μήνες -1 ώρα ή για 12 μήνες -2 ώρες. Αφαιρούνται δλδ κατά την διάρκεια του 6μηνου του ΟΑΕΔ, 6 μήνες -1 ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

24 μήνες 1 ώρα

η 12 μήνες 2 ώρες

απο τους 30 μήνες αφαιρείς τους 6 μήνες της ειδικής άδειας μητρότητας του ΟΑΕΔ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Είμαι και έγω ιδιωτική υπάλληλος, δεν έχω πάρει το περιβόητο 6μηνο μετά τη γέννα και γύρισα κανονικά πίσω στη δουλειά μου στους 2 μήνες. Κάνω χρήση όμως του μειωμένου ωραρίου ( 2 ώρες για 1 χρόνο). Αφού περάσει ο χρόνος είναι αναγκαίο να πάρω για 6 μήνες μία ώρα ή μπορώ να το κάνω για 3 μήνες - 2 ώρες ?

Επίσης στον ιδωτικό τομέα υπάρχει καθόλου γονική άδεια και αν ναι πόσες μέρες το χρόνο δικαιούμαι γι ακάθε παιδί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είμαι και έγω ιδιωτική υπάλληλος, δεν έχω πάρει το περιβόητο 6μηνο μετά τη γέννα και γύρισα κανονικά πίσω στη δουλειά μου στους 2 μήνες. Κάνω χρήση όμως του μειωμένου ωραρίου ( 2 ώρες για 1 χρόνο). Αφού περάσει ο χρόνος είναι αναγκαίο να πάρω για 6 μήνες μία ώρα ή μπορώ να το κάνω για 3 μήνες - 2 ώρες ?

Επίσης στον ιδωτικό τομέα υπάρχει καθόλου γονική άδεια και αν ναι πόσες μέρες το χρόνο δικαιούμαι γι ακάθε παιδί?

ΝΟΜΟΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘ. 4075

Θέματα Κανονισμού Ασφάλισης ΙΚΑ ΕΤΑΜ, Ασφαλιστικών Φορέων, προσαρμογή της νομοθεσίας στην Οδηγία 2010/18/ΕΕ και λοιπές διατάξεις.

(ΦΕΚ Α' 89/11-04-2012)

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ

Αρθρο 50. (ρήτρες 2 έως 4 της συμφωνίας πλαισίου Παράρτημα της Οδηγίας) Γονική άδεια ανατροφής Δικαιούχοι Όροι και προϋποθέσεις

. Ο εργαζόμενος γονέας έχει δικαίωμα γονικής άδειας ανατροφής του παιδιού μέχρις ότου συμπληρώσει την ηλικία των έξι (6) ετών, με σκοπό την εκπλήρωση των ελάχιστων υποχρεώσεων ανατροφής προς αυτό.

. Για τη χορήγηση της γονικής άδειας ανατροφής οι εργαζόμενοι πρέπει να έχουν συμπληρώσει ένα (1) χρόνο συνεχόμενης ή διακεκομμένης εργασίας στον ίδιο εργοδότη, εκτός αν ορίζεται ευνοϊκότερα από ειδική διάταξη νόμων, διαταγμάτων, κανονισμών, Συλλογικών Συμβάσεων Εργασίας, Διαιτητικών Αποφάσεων ή συμφωνιών εργοδοτών και εργαζομένων.

3. Η γονική άδεια ανατροφής είναι άνευ αποδοχών, χορηγείται εγγράφως για περίοδο τουλάχιστον τεσσάρων (4) μηνών και αποτελεί ατομικό δικαίωμα κάθε γονέα, χωρίς δυνατότητα μεταβίβασης.

4. Η γονική άδεια ανατροφής χορηγείται εφάπαξ ή τμηματικά, με βάση σχετική αίτηση του εργαζόμενου, όπου διευκρινίζεται η έναρξη και η λήξη της. Η γονική άδεια ανατροφής χορηγείται από τον εργοδότη με βάση τη σειρά προτεραιότητας των απασχολούμενων στην επιχείρηση για κάθε ημερολογιακό έτος. Αιτήσεις χορήγησης γονικής άδειας γονέων παιδιών με αναπηρία, με μακροχρόνια ή αιφνίδια ασθένεια και μόνων γονέων λόγω θανάτου γονέα, ολικής αφαίρεσης της γονικής μέριμνας ή μη αναγνώρισης τέκνων, χορηγούνται με απόλυτη προτεραιότητα.

5. Αν υπάρχουν περισσότερα παιδιά, το δικαίωμα των γονέων είναι αυτοτελές για το καθένα από αυτά, εφόσον από τη λήξη της άδειας που δόθηκε για το προηγούμενο παιδί μεσολάβησε ένας (1) χρόνος πραγματικής απασχόλησης στον ίδιο εργοδότη, εκτός αν ορίζεται ευνοϊκότερα από ειδική διάταξη νόμων, διαταγμάτων, κανονισμών, Συλλογικών Συμβάσεων Εργασίας, Διαιτητικών Αποφάσεων ή συμφωνιών εργοδοτών και εργαζομένων.

6. Αν και οι δύο γονείς απασχολούνται στον ίδιο εργοδότη, αποφασίζουν με κοινή δήλωσή τους, κάθε φορά, ποιος από τους δύο θα κάνει πρώτος χρήση αυτού του δικαιώματος και για πόσο χρονικό διάστημα.

7. Σε περίπτωση θανάτου γονέα, ολικής αφαίρεσης της γονικής μέριμνας ή μη αναγνώρισης τέκνου, η γονική άδεια ανατροφής της παραγράφου 3 του παρόντος άρθρου χορηγείται στο διπλάσιο στον άλλο γονέα. Σε περίπτωση διάστασης ή διαζυγίου το δικαίωμα είναι αυτοτελές για κάθε γονέα.

8. Τη γονική άδεια ανατροφής δικαιούται και ο εργαζόμενος ο οποίος υιοθετεί ή αναδέχεται τέκνο ηλικίας έως έξι (6) ετών. Η άδεια χορηγείται μετά την περαίωση της διαδικασίας υιοθεσίας ή αναδοχής, ενώ τμήμα αυτής μπορεί να χορηγείται, με αίτηση του εργαζόμενου και στο προ της ολοκλήρωσης των ως άνω διαδικασιών διάστημα. Το ανωτέρω δικαίωμα ισχύει μέχρι τα οκτώ (8) έτη του παιδιού, σε περίπτωση που η διαδικασία υιοθεσίας ή αναδοχής δεν έχει ολοκληρωθεί μέχρι την ηλικία των έξι (6) ετών αυτού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Faethonaki

24 μήνες 1 ώρα

η 12 μήνες 2 ώρες

απο τους 30 μήνες αφαιρείς τους 6 μήνες της ειδικής άδειας μητρότητας του ΟΑΕΔ

Καλησπέρα,

επέστρεψα στην εργασία μου 6 Ιανουαρίου 2012, έχοντας πάρει το εξάμηνο. Έχω μειωμένο ωράριο 2 ώρες. Σύμφωνα με τα λεγόμενά σας και αν κατάλαβα καλά έχω αυτό το ωράριο έως 6 Ιαν 2013, σωστά? Ο λογιστής επιμένει ότι θα το έχω εως 6 Σεπτέμβρη, γιατί είναι λέει εφόσον πήρα το εξάμηνο και επέλεξα και το 2ωρο, είναι 12 μήνες + 3 μήνες, αρχής γενομένης της 6ης Ιουνίου, δηλ μετά την λοχεία. Τελικά τι ισχύει? Υπάρχει αυτό που αναφέρετε εσείς κάπου γραπτώς με νόμο ή εγκύκλιο να του το δείξω? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

επέστρεψα στην εργασία μου 6 Ιανουαρίου 2012, έχοντας πάρει το εξάμηνο. Έχω μειωμένο ωράριο 2 ώρες. Σύμφωνα με τα λεγόμενά σας και αν κατάλαβα καλά έχω αυτό το ωράριο έως 6 Ιαν 2013, σωστά? Ο λογιστής επιμένει ότι θα το έχω εως 6 Σεπτέμβρη, γιατί είναι λέει εφόσον πήρα το εξάμηνο και επέλεξα και το 2ωρο, είναι 12 μήνες + 3 μήνες, αρχής γενομένης της 6ης Ιουνίου, δηλ μετά την λοχεία. Τελικά τι ισχύει? Υπάρχει αυτό που αναφέρετε εσείς κάπου γραπτώς με νόμο ή εγκύκλιο να του το δείξω? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

ΜΕΡΙΚΩΣ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ & ΤΗ ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΠΑΙΔΙΟΥ

(άρθρα 8 & 9 ΕΓΣΣΕ/24.5.2004, άρθρο 6 ΕΓΣΣΕ/15.4.2002 και άρθρο 2 παρ. 14 του Ν. 2639/98)

Οι μητέρες εργαζόμενες δικαιούνται, για χρονικό διάστημα τριάντα (30) μηνών από την λήξη της άδειας λοχείας, δηλαδή 9 εβδομάδες μετά τον τοκετό, είτε να προσέρχονται αργότερα είτε να αποχωρούν νωρίτερα κατά μια ώρα κάθε ημέρα. Εναλλακτικά, με συμφωνία του εργοδότη, το ημερήσιο ωράριο των μητέρων μπορεί να ορίζεται μειωμένο κατά δυο (2) ώρες ημερησίως για τους πρώτους δώδεκα (12) μήνες και σε μία (1) ώρα για έξι (6) επιπλέον μήνες. Το μειωμένο ωράριο δικαιούται η μητέρα με αίτησή της να το ζητήσει εναλλακτικά ως συνεχόμενη ισόχρονη άδεια με αποδοχές, εντός της χρονικής περιόδου κατά την οποία δικαιούται μειωμένου ωραρίου για τη φροντίδα του παιδιού. Η εναλλακτική χορήγηση της άδειας προϋποθέτει συμφωνία του εργοδότη και χορηγείται εφάπαξ ή τμηματικά. Την άδεια απουσίας για λόγους φροντίδας του παιδιού, δικαιούται και ο πατέρας εφόσον δεν κάνει χρήση αυτής η εργαζόμενη μητέρα, προσκομίζοντας στον εργοδότη του σχετική βεβαίωση του εργοδότη της μητέρας του παιδιού. Το δικαίωμα καθυστερημένης προσέλευσης ή πρόωρης αποχώρησης της μητέρας και εναλλακτικά του πατέρα για τη φροντίδα του παιδιού έχουν και οι θετοί γονείς παιδιού ηλικίας έως έξι (6) ετών, υπό τους ίδιους ως άνω όρους των φυσικών γονέων και χρονική αφετηρία την υιοθεσία. Την άδεια φροντίδας παιδιού δικαιούνται και οι άγαμοι γονείς.

Σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 2 παρ. 14 του Ν. 2639/98, για τους μερικώς απασχολούμενους εφαρμόζονται όλες οι διατάξεις της εργατικής νομοθεσίας.

Συνεπώς και για τους εργαζόμενους και εργαζόμενες με συμβάσεις μερικής απασχόλησης, εφαρμόζονται και γι’ αυτούς τα ανωτέρω αναφερθέντα σχετικά με το μειωμένο ωράριο για τη φροντίδα του παιδιού, αναλογικά ως προς το χρόνο εργασίας τους (Σχετικά τα αριθμ. 3171/24.12.1999, 3924/13.7.2006 και 31125/11.10.2006 έγγραφα του Υπουργείου Απασχόλησης).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης
ΜΕΡΙΚΩΣ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ & ΤΗ ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΠΑΙΔΙΟΥ (άρθρα 8 & 9 ΕΓΣΣΕ/24.5.2004, άρθρο 6 ΕΓΣΣΕ/15.4.2002 και άρθρο 2 παρ. 14 του Ν. 2639/98) Οι μητέρες εργαζόμενες δικαιούνται, για χρονικό διάστημα τριάντα (30) μηνών από την λήξη της άδειας λοχείας, δηλαδή 9 εβδομάδες μετά τον τοκετό, είτε να προσέρχονται αργότερα είτε να αποχωρούν νωρίτερα κατά μια ώρα κάθε ημέρα. Εναλλακτικά, με συμφωνία του εργοδότη, το ημερήσιο ωράριο των μητέρων μπορεί να ορίζεται μειωμένο κατά δυο (2) ώρες ημερησίως για τους πρώτους δώδεκα (12) μήνες και σε μία (1) ώρα για έξι (6) επιπλέον μήνες. Το μειωμένο ωράριο δικαιούται η μητέρα με αίτησή της να το ζητήσει εναλλακτικά ως συνεχόμενη ισόχρονη άδεια με αποδοχές, εντός της χρονικής περιόδου κατά την οποία δικαιούται μειωμένου ωραρίου για τη φροντίδα του παιδιού. Η εναλλακτική χορήγηση της άδειας προϋποθέτει συμφωνία του εργοδότη και χορηγείται εφάπαξ ή τμηματικά. Την άδεια απουσίας για λόγους φροντίδας του παιδιού, δικαιούται και ο πατέρας εφόσον δεν κάνει χρήση αυτής η εργαζόμενη μητέρα, προσκομίζοντας στον εργοδότη του σχετική βεβαίωση του εργοδότη της μητέρας του παιδιού. Το δικαίωμα καθυστερημένης προσέλευσης ή πρόωρης αποχώρησης της μητέρας και εναλλακτικά του πατέρα για τη φροντίδα του παιδιού έχουν και οι θετοί γονείς παιδιού ηλικίας έως έξι (6) ετών, υπό τους ίδιους ως άνω όρους των φυσικών γονέων και χρονική αφετηρία την υιοθεσία. Την άδεια φροντίδας παιδιού δικαιούνται και οι άγαμοι γονείς. Σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 2 παρ. 14 του Ν. 2639/98, για τους μερικώς απασχολούμενους εφαρμόζονται όλες οι διατάξεις της εργατικής νομοθεσίας. Συνεπώς και για τους εργαζόμενους και εργαζόμενες με συμβάσεις μερικής απασχόλησης, εφαρμόζονται και γι’ αυτούς τα ανωτέρω αναφερθέντα σχετικά με το μειωμένο ωράριο για τη φροντίδα του παιδιού, αναλογικά ως προς το χρόνο εργασίας τους (Σχετικά τα αριθμ. 3171/24.12.1999, 3924/13.7.2006 και 31125/11.10.2006 έγγραφα του Υπουργείου Απασχόλησης).

Καλημέρα,

συγγνώμη αν δεν το εξέφρασα σωστά. Δεν είμαι μερικώς απασχο΄λούμενη, 8ωρη είμαι, απλώς με το μειωμένο ωράριο τώρα δουλέυω εξάωρο γιατί έχω επιλέξει το 2ωρο. η διαφωνία μου με το λογιστή είναι ως πότε θα έχω το 2ωρο, εγώ υπολογίζω ως τις 6 Ιανουαρίου και αυτός εως τις 6 Σεπτεμβρίου. Δηλαδή εγώ αφαιρώ από τους 30 μήνες το εξάμηνο και μου μένουν 24. Άρα, από τον Ιανουάριο που επέστρεψα θα έχω ή για 24 μήνες 1 ώρα, ή για 12 μήνες 2 ώρες, σωστά? Αυτό ψάχνω να δω αν το γράφει κάπου ρητά ο νόμος

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Καλημέρα, συγγνώμη αν δεν το εξέφρασα σωστά. Δεν είμαι μερικώς απασχο΄λούμενη, 8ωρη είμαι, απλώς με το μειωμένο ωράριο τώρα δουλέυω εξάωρο γιατί έχω επιλέξει το 2ωρο. η διαφωνία μου με το λογιστή είναι ως πότε θα έχω το 2ωρο, εγώ υπολογίζω ως τις 6 Ιανουαρίου και αυτός εως τις 6 Σεπτεμβρίου. Δηλαδή εγώ αφαιρώ από τους 30 μήνες το εξάμηνο και μου μένουν 24. Άρα, από τον Ιανουάριο που επέστρεψα θα έχω ή για 24 μήνες 1 ώρα, ή για 12 μήνες 2 ώρες, σωστά? Αυτό ψάχνω να δω αν το γράφει κάπου ρητά ο νόμος Ευχαριστώ!

diavaste kala anaferetai sto problima sas kai sto telos anaferei oti analoga ginetai kai gia autes pou douleoune me meiwmeno wrario .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για τη μετατροπή των ωρών, κατά τις οποίες η τεκούσα έχει δικαίωμα να απέχη από την εργασία της μετά τον τοκετό, σε συνεχές χρονικό διάστημα αφαιρούνται από το συγκεκριμένο συνολικό χρονικό διάστημα των 2,5 ετών (ωράριο μειωμένο κατά 1 ώρα) τα διαστήματα της κανονικής αδείας (των 2 ετών), οι Κυριακές και, επί πενθημέρου, και τα Σάββατα, καθώς και οι εξαιρετέες εορτές (εφ’όσον κατά τα συγκεκριμένα έτη δεν συμπίπτουν με Σάββατο ή Κυριακή).

Επίσης αφαιρούνται και οι ώρες που αντιστοιχούν σε τυχόν άλλες άδειες που εμπίπτουν στο συγκεκριμένο διάστημα των δύο ετών, όπως π.χ. είναι η διαρκείας (μέχρι) 3,5 μηνών γονική άδεια την οποία η μητέρα έλαβε ή θα λάβη μετά από την λήξη της άδειας λοχείας.

Ο αριθμός των ημερών (και συνεπώς και των ωρών-μία καθ’ημέραν) που προκύπτει, διαιρείται διά 8 (όσο το ωράριο επί πενθημέρου). Το πηλίκο της διαιρέσεως αποτελεί τον αριθμό των εργασίμων ημερών που δικαιούται η συγκεκριμένη τεκούσα.

Είναι δυνατή, κατόπιν συμφωνίας με τον εργοδότη, η χρήση του μειωμένου ωραρίου κατά ένα μέρος ως συνεχούς αδείας και κατά το υπόλοιπο σε ώρες για το απομένον διάστημα.

Πηγή: Δελτίο Εργατική Νομοθεσίας 2008, τεύχος 1507, σελ.94-95.

doctor

doctor υπάρχει κάποια εγκύκλιος για αυτό? Γιατί έχω ένα θέμα με μια επιχείρηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για τη μετατροπή των ωρών, κατά τις οποίες η τεκούσα έχει δικαίωμα να απέχη από την εργασία της μετά τον τοκετό, σε συνεχές χρονικό διάστημα αφαιρούνται από το συγκεκριμένο συνολικό χρονικό διάστημα των 2,5 ετών (ωράριο μειωμένο κατά 1 ώρα) τα διαστήματα της κανονικής αδείας (των 2 ετών), οι Κυριακές και, επί πενθημέρου, και τα Σάββατα, καθώς και οι εξαιρετέες εορτές (εφ’όσον κατά τα συγκεκριμένα έτη δεν συμπίπτουν με Σάββατο ή Κυριακή).

Επίσης αφαιρούνται και οι ώρες που αντιστοιχούν σε τυχόν άλλες άδειες που εμπίπτουν στο συγκεκριμένο διάστημα των δύο ετών, όπως π.χ. είναι η διαρκείας (μέχρι) 3,5 μηνών γονική άδεια την οποία η μητέρα έλαβε ή θα λάβη μετά από την λήξη της άδειας λοχείας.

Ο αριθμός των ημερών (και συνεπώς και των ωρών-μία καθ’ημέραν) που προκύπτει, διαιρείται διά 8 (όσο το ωράριο επί πενθημέρου). Το πηλίκο της διαιρέσεως αποτελεί τον αριθμό των εργασίμων ημερών που δικαιούται η συγκεκριμένη τεκούσα.

Είναι δυνατή, κατόπιν συμφωνίας με τον εργοδότη, η χρήση του μειωμένου ωραρίου κατά ένα μέρος ως συνεχούς αδείας και κατά το υπόλοιπο σε ώρες για το απομένον διάστημα.

Πηγή: Δελτίο Εργατική Νομοθεσίας 2008, τεύχος 1507, σελ.94-95.

doctor

DOCTOR μήπως έχεις το έγγραφο αυτό, ή είναι μια ερμηνεία του ΔΕΝ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...