Προς το περιεχόμενο

ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΦΟΡΟΥ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗΣ ΣΕ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί,

Θα ήθελα να με ενημερώσετε για το πως εκδίδεται η απόδειξη παροχής υπηρεσιών. Ειδικότητα ΥΠΗΡ. ΠΑΡ. ΣΥΜΒΟΥΛΩΝ ΔΙΑΧ. ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ. Θα ήθελα να μάθω πως υπολογίζεται ο φόρος παρακράτησης 20% και το ΦΠΑ 19%. Στην συγκεκριμμένη περίπτωση το πληρωτέο ποσό είναι 4.000 €.

Ευχαριστώ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση, όμως θα ήθελα αν υπάρχει η δυνατότητα να μάθω και πως βγαίνει. Θα με βοηθούσε και για επόμενη χρήση.

Ευχαριστώ πολύ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση, όμως θα ήθελα αν υπάρχει η δυνατότητα να μάθω και πως βγαίνει. Θα με βοηθούσε και για επόμενη χρήση.

Ευχαριστώ πολύ ;)

4.808,07/1,19=4.040,40Χ20%=808,08 Φορος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητώ συγνώμη από τους Συναδέλφους HELEN , anast και TEO 70 , αλλά καλά να πάθετε .

Και συνεχίζω:

Αν αυτός που ασκεί την δραστηριότητα

ΥΠΗΡ. ΠΑΡ. ΣΥΜΒΟΥΛΩΝ ΔΙΑΧ. ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ

Δεν γνωρίζει απλή μέθοδο των τριών ………… Κλαύτα Χαράλαμπε !!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΥΤΕ ΑΠΛΗ ΜΕΘΟΔΟ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΑ

ΑΠΛΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΕΞΙΣΩΣΗ ΜΕ ΕΝΑΝ ΑΓΝΩΣΤΟ

ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΟ ΠΛΗΡΩΤΕΟ ΠΟΣΟ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΗ ΑΞΙΑ ΤΟΤΕ

4.000,00 = (ΚΑΘΑΡΗ ΑΞΙΑ Χ 1,19 ) - (ΚΑΘΑΡΗ ΑΞΙΑ Χ 0,20)

(Διαιρώντας όλα τα μέλη της εξίσωωσης με την καθαρή αξία έχουμε)

4.000,00 : ΚΑΘΑΡΗ ΑΞΙΑ = 1,19 - 0,20 =>

ΚΑΘΑΡΗ ΑΞΙΑ = 0,99 : 4.000,00

ΚΑΘΑΡΗ ΑΞΙΑ = 4.040,40

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Nillap , όχι πως θα μαλώσουμε γ’ αυτό, αλλά όταν πηγαίναμε εμείς σχολείο (δηλαδή η κλάση μου) πρώτα μαθαίναμε απλή μέθοδο των τριών (αλήθεια τι άλλο είναι από απλά μαθηματικά – εξίσωση με ένα άγνωστο) και μετά εξισώσεις. Αν κρίνω τώρα από τις κόρες μου , μάλλον τώρα έχουν αλλάξει τα πράγματα. Μου άρεσε όμως η συσχέτιση της απλής μεθόδου των τριών με το ολοκλήρωμα . Αυτό ίσως σημαίνει ότι όταν πήγαινα εγώ σχολείο μαθαίναμε ανώτερα μαθηματικά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΥΤΕ ΑΠΛΗ ΜΕΘΟΔΟ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΑ

ΑΠΛΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΕΞΙΣΩΣΗ ΜΕ ΕΝΑΝ ΑΓΝΩΣΤΟ

ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΟ ΠΛΗΡΩΤΕΟ ΠΟΣΟ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΗ ΑΞΙΑ ΤΟΤΕ

4.000,00 = (ΚΑΘΑΡΗ ΑΞΙΑ Χ 1,19 ) - (ΚΑΘΑΡΗ ΑΞΙΑ Χ 0,20)

(Διαιρώντας όλα τα μέλη της εξίσωωσης με την καθαρή αξία έχουμε)

4.000,00 : ΚΑΘΑΡΗ ΑΞΙΑ = 1,19 - 0,20 =>

ΚΑΘΑΡΗ ΑΞΙΑ = 0,99 : 4.000,00

ΚΑΘΑΡΗ ΑΞΙΑ = 4.040,40

Η "απλή μέθοδος των τριών" και η "εξίσωση [πρώτου βαθμού] με ένα άγνωστο" είναι έν και το αυτόν.

Πάντως, φίλε Nikkap, για να γράψεις ΚΑΘΑΡΗ ΑΞΙΑ = 0,99 : 4.000,00= 4.040,40

αντί του ΚΑΘΑΡΗ ΑΞΙΑ = 4.000,00 : 0,99 = 4.040,40 ή είσαι πολύ σκράπας ή πολύ βιαστικός.

Γενικά πρέπει να επισημάνουμε ότι το αποτέλεσμα 4.040,40 αφορά τη συμφερότερη εκδοχή για τον παρέχοντα την υπηρεσία. Όχι όμως και την πλέον δεοντολογική.

Με το πλήρωμα του χρόνου ο συνάδελφος θα πάρει επιστροφή ή θα του μειωθεί ο καταβλητέος φόρος κατά 808,00€, πράγμα που σημαίνει ότι τελικά θα είναι σαν να έχει εισπράξει 4.808,00€ από τον πελάτη του αντί του συμφωνηθέντος 4.000,00€ .

Αν ήμουν λογιστής του πελάτη του ΦΙΦΟ, θα επέμενα και να είστε σίγουροι ότι θα πετύχαινα η ΑΠΥ να κοπεί ως εξής:

4.000,00€ αμοιβή + 760,00€ ΦΠΑ - 800,00€ ΦΕΕ = 3960,00€

Έτσι, για να απαντήσουμε σωστά στην ερώτηση του ΦΙΦΟ, θα πρέπει πρώτα να γνωρίζουμε ακριβώς τι προβλέπει η συμφωνία ως αμοιβή, και μετά από ποιά πλευρά του λόφου βρισκόμαστε.

Μετά, κάθε απόφοιτος Δημοτικού μπορεί να κάνει τις πράξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η "απλή μέθοδος των τριών" και η "εξίσωση [πρώτου βαθμού] με ένα άγνωστο" είναι έν και το αυτόν.

Πάντως, φίλε Nikkap, για να γράψεις ΚΑΘΑΡΗ ΑΞΙΑ = 0,99 : 4.000,00= 4.040,40

αντί του ΚΑΘΑΡΗ ΑΞΙΑ = 4.000,00 : 0,99 = 4.040,40 ή είσαι πολύ σκράπας ή πολύ βιαστικός.

Όχι, Όχι δεν είναι επειδή το έγραψα βιαστικά είναι επειδή είμαι σκράπας στα μαθηματικά και σε ευχαριστώ πολύ για την υπόδειξη ότι η απλή μέθοδος των τριών είναι ίδιο και το αυτό με την εξίσωση [πρώτου βαθμού] με έναν άγνωστο .Έγω είχα την εντύπωση ότι η επίλυση προβλημάτων απλής μεθόδου των τριών αποτελεί εξίσωση πρώτου βαθμού, αλλά όχι ότι είναι το ίδιο και το αυτό.

Τώρα άν έιναι εύκολο να μου εξηγήσεις τον συλλογισμό πώς γνωρίζοντας το καθαρό ποσό πληρώμης εξευρίσκουμε την καθαρή αξία δια της απλής μεθόδου των τριών;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πώ..Να πώ.. :)

Στα 100 -20+19 =99

άρα στα 99 100

στα 4000 πόσο?

4000*100/99=4040,40

το βρήκα.... ;)

πάντως θυμάμαι στα πρώτα μου βήματα στο forum, σε παρόμοια ερώτηση μόνο μαχαίρια που δεν βγάλαμε για την απόδειξη του λογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πώ..Να πώ.. :)

Στα 100 -20+19 =99

άρα στα 99 100

στα 4000 πόσο?

4000*100/99=4040,40

το βρήκα.... ;)

πάντως θυμάμαι στα πρώτα μου βήματα στο forum, σε παρόμοια ερώτηση μόνο μαχαίρια που δεν βγάλαμε για την απόδειξη του λογιστή.

Μα Θανάση η απόδειξη του λογιστή είναι μια ειδική περίπτωση … :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...