Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΡΟΣΟΨΕΙΣ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΣΕ Ε9


ISIDORA

Ερώτηση

ΣΤΗΝ ΠΟΛ 1001/2005 ΣΤΗΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΤΩΝ ΠΡΟΣΟΨΕΩΝ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΠΑΡ Θ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ : ΟΤΑΝ ΤΟ ΑΚΙΝΗΤΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΟΨΗ ΣΕ ΔΡΟΜΟ ΑΛΛΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΕ ΑΚΑΛΥΠΤΟ,ΣΤΟΑ ΚΛΠ ΔΕΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΣΤΗΛΕΣ 6.

ΠΡΟΣΟΨΕΙΣ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΠΛΕΥΡΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΝΟΙΓΜΑ(ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΚΛΠ) ΣΕ ΔΡΟΜΟ,ΣΤΟΑ,ΑΚΑΛΥΠΤΟ ΧΩΡΟ ΚΛΠ.

ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΗΘΗΛΕ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ Ο ΠΟΙΗΤΗΣ ΑΦΟΥ Η ΔΙΑΤΥΠΩΣΗ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΠΡΟΤΑΣΗΣ ΑΝΑΙΡΕΙ ΤΗ ΔΙΑΤΥΠΩΣΗ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΗΣ????????

ΣΤΗ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΤΟΥ 1ου ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΠΟΛ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΣΕ ΑΚΑΛΥΠΤΟ ΚΑΙ ΟΝΤΩΣ ΔΕΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΙΣ ΣΤΗΛΕΣ 6.

ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΑ TO ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ, ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΛ, ΑΝ ΤΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΣΤΟΝ ΑΚΑΛΥΠΤΟ ΗΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΣ ΤΥΦΛΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

μάλλον όχι

τελικά ναι. μίλησα σήμερα με ΔΟΥ και μου είπαν ότι υπολογίζεται σαν δρόμος (αν είναι δυνατόν). πάντως σε ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τελικά ναι. μίλησα σήμερα με ΔΟΥ και μου είπαν ότι υπολογίζεται σαν δρόμος (αν είναι δυνατόν). πάντως σε ευχαριστώ πολύ.

το μάθαμε και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα..

 

σε αυθαίρετη οικοδομή, εκτός σχεδίου και οικισμού είμαστε υποχρεωμένοι να συμπληρώσουμε την οδό και  προσόψεις  (υπάρχουν) ή αρκεί η ένδειξη ...επι αγροτεμαχίου...? 

Για την ίδια οικοδομή, η οποία έχει ηλεκτροδοτηθεί, στο αντίστοιχο αγροτεμάχιο γράφουμε επίσης τον αριθμό παροχής?

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα σε μια πολυκατοικία γωνιακή έχει ένας πελάτης 2 διαμέρισμα τα 1 στο ισόγειο και 1 στον 1ο η εισοδος τις πολυκατοικίας  είναι απο τον (χ) δρομο αλλα τα διαμερίσματα του πελάτη μου εχουνε ανοίγματα παράθυρα απο τον (ψ) δρομο στο ε9 του τσεκάρω το κουτακι τον προσόψεων και στον (χ) δρομο και στον (ψ) . ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα σε μια πολυκατοικία γωνιακή έχει ένας πελάτης 2 διαμέρισμα τα 1 στο ισόγειο και 1 στον 1ο η εισοδος τις πολυκατοικίας  είναι απο τον (χ) δρομο αλλα τα διαμερίσματα του πελάτη μου εχουνε ανοίγματα παράθυρα απο τον (ψ) δρομο στο ε9 του τσεκάρω το κουτακι τον προσόψεων και στον (χ) δρομο και στον (ψ) . ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

καλησπέρα σε μια πολυκατοικία γωνιακή έχει ένας πελάτης 2 διαμέρισμα τα 1 στο ισόγειο και 1 στον 1ο η εισοδος τις πολυκατοικίας  είναι απο τον (χ) δρομο αλλα τα διαμερίσματα του πελάτη μου εχουνε ανοίγματα παράθυρα απο τον (ψ) δρομο στο ε9 του τσεκάρω το κουτακι τον προσόψεων και στον (χ) δρομο και στον (ψ) . ευχαριστω 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα σε μια πολυκατοικία γωνιακή έχει ένας πελάτης 2 διαμέρισμα τα 1 στο ισόγειο και 1 στον 1ο η εισοδος τις πολυκατοικίας  είναι απο τον (χ) δρομο αλλα τα διαμερίσματα του πελάτη μου εχουνε ανοίγματα παράθυρα απο τον (ψ) δρομο στο ε9 του τσεκάρω το κουτακι τον προσόψεων και στον (χ) δρομο και στον (ψ) . ευχαριστω 

 

Αν πραγματικά δεν έχουν ανοίγματα και στους δύο δρόμους ή σε δρόμο και πρασιά, τότε μόνο (ψ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σας. Πελάτης μου έκανε αποδοχή κληρονομιάς σε διαμέρισμα το οποίο βρίσκεται σε πολυκατοικία η οποία δεν έχει πρόσοψη σε δρόμο. Βρίσκεται εντός οικοπέδου(το οποίο έχει πρόσοψη σε δρόμο) όπου βρίσκονται άλλες 4 πολυκατοικίες. Στο Ε9 αυτή την στιγμή όμως φαίνεται ότι το διαμέρισμα έχει πρόσοψη σε οδό. Αφαιρώ την πρόσοψη ή θα υπάρξει πρόβλημα με την αποδοχή? Το σωστό δεν είναι ότι δεν έχει πρόσοψη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από Πολ.1237/14:

 

"Προσόψεις ακινήτου θεωρούνται οι πλευρές, οι οποίες έχουν άνοιγμα (παράθυρο, πόρτα ή προθήκη) σε δρόμο, ή πλατεία. Εφόσον το ακίνητο έχει άνοιγμα σε ακάλυπτο χώρο του οικοπέδου (π.χ. πρασιά) και μετά από αυτόν υπάρχει δρόμος ή πλατεία, χωρίς να μεσολαβούν άλλα κτίσματα, θεωρείται ότι έχει πρόσοψη στο δρόμο αυτόν ή στην πλατεία."

 

Π.χ. Από το μπαλκόνι όσο βλέπει το μάτι σου(μπορεί και 500 μέτρα), βλέπεις δρόμο ή την μάντρα του συγκροτήματος. Αν ναι τότε έχει πρόσοψη

 

Αν δεν είναι ξεκάθαρο:

1.Δες το συμβόλαιο απόκτησης(προηγούμενο) πως ακριβώς το οριοθετεί.

2.Μίλα με τη συμβολαιογράφο πως το εμφάνισε ή πως θα το εμφανίσει στο φύλλο υπολογισμού 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από Πολ.1237/14:

 

"Προσόψεις ακινήτου θεωρούνται οι πλευρές, οι οποίες έχουν άνοιγμα (παράθυρο, πόρτα ή προθήκη) σε δρόμο, ή πλατεία. Εφόσον το ακίνητο έχει άνοιγμα σε ακάλυπτο χώρο του οικοπέδου (π.χ. πρασιά) και μετά από αυτόν υπάρχει δρόμος ή πλατεία, χωρίς να μεσολαβούν άλλα κτίσματα, θεωρείται ότι έχει πρόσοψη στο δρόμο αυτόν ή στην πλατεία."

 

Π.χ. Από το μπαλκόνι όσο βλέπει το μάτι σου(μπορεί και 500 μέτρα), βλέπεις δρόμο ή την μάντρα του συγκροτήματος. Αν ναι τότε έχει πρόσοψη

 

Αν δεν είναι ξεκάθαρο:

1.Δες το συμβόλαιο απόκτησης(προηγούμενο) πως ακριβώς το οριοθετεί.

2.Μίλα με τη συμβολαιογράφο πως το εμφάνισε ή πως θα το εμφανίσει στο φύλλο υπολογισμού 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω γωνιακό οικόπεδο, βλέπει σε 2 δρόμους, κτίσμα με υπόγειες αποθήκες, ισόγειο πάρκινγκ και 2 διαμερίσματα. Τα διαμερίσματα 2 προσόψεις, οκ. Οι υπόλοιποι χώροι ? 

Αν έχει ήδη απαντηθεί, μπορείτε να με λιντσάρετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...