Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις - απαντήσεις για την ηλεκτρονική υποβολή δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος φυσικών προσώπων από τη Γ.Γ.Π.Σ.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 3 weeks later...

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ

ΜΕ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΥΠΟΒΟΛΗ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΠΩΣ ΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΔΗΛΩΣω ΣΤΟ ΠΙΝΑΚΑ 10 κωδ 901 ΤΗΝ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ ΦΟΡΟΥ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥ ΕΤΟΥΣ ; ; ή θα την σμπηρώσει η υπηρεσία μερικοί πελέτες έχασαν τα εκκαθαριστικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ ΣΗΜΠΛΗΡΩΝΕΙ αυτοματα το ταξις αλλα για καλο και για κακο πριν οριστικοποιησεις ριξε μια ματια στο πινακα εκκαθαρισης που βγαζει, ποτε δε ξερεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ ΣΗΜΠΛΗΡΩΝΕΙ αυτοματα το ταξις αλλα για καλο και για κακο πριν οριστικοποιησεις ριξε μια ματια στο πινακα εκκαθαρισης που βγαζει, ποτε δε ξερεις!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΡΗΓΟΡΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ, ΠΑΡΑ ΤΟΝ ΦΟΡΤΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΕΧΕΙΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίπτωση που ο επιτηδευματίας πηρε σύνταξη μεσα στο 2010 πρέπει το Ε3 να το υποβάλει υποχρεωτικά ηλεκτρονικα

και ακόμη δεύτερο ερώτημα αν ο σύζυγος μισθωτός και η σύζυγος ελ. επαγγελματίας το Ε3 πρέπει να πάει ηλεκτρονικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίπτωση που ο επιτηδευματίας πηρε σύνταξη μεσα στο 2010 πρέπει το Ε3 να το υποβάλει υποχρεωτικά ηλεκτρονικα

και ακόμη δεύτερο ερώτημα αν ο σύζυγος μισθωτός και η σύζυγος ελ. επαγγελματίας το Ε3 πρέπει να πάει ηλεκτρονικά?

Ναι σε όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίπτωση που ο επιτηδευματίας πηρε σύνταξη μεσα στο 2010 πρέπει το Ε3 να το υποβάλει υποχρεωτικά ηλεκτρονικα

και ακόμη δεύτερο ερώτημα αν ο σύζυγος μισθωτός και η σύζυγος ελ. επαγγελματίας το Ε3 πρέπει να πάει ηλεκτρονικά?

ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΕΡΕΩΤΗΜΑΤΟΣ ΤΟ Ε3 ΥΠΟΒΑΛΛΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΤΗΣ ΣΥΖΥΓΟΥ ΚΑΙ ΤΟ Ε1 ΜΕ ΤΟΥ ΣΥΖΥΓΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαία ο σύζυγος δεν έχει κωδικούς οπότε θα στείλω ηλεκτρονικά το  Ε3 και το Ε1,Ε2 του συζύγου θα τα πάει εφορία με ένα αντίγραφο του Ε3 μέσα απο την ηλεκτρονική υποβολή<br><div>Ευχαριστώ και πάλι</div>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαία σύζυγος δεν έχει κωδικούς οπότε θα στείλω ηλεκτρονικά το Ε3 και το Ε1,Ε2 του συζύγου

θα τα πάει εφορία με ένα αντίγραφο του Ε3 μέσα απο την ηλεκτρονική υποβολή

Ευχαριστώ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα την εξής πατάτα. Η σύζυγος του φορολογούμενου απέκτησε πέρυσι ΑΦΜ και δήλωσε την σχέση στο Μητρώο.Θα δηλώσει φέτος αγροτικό εισόδημα.Στην προσπάθεια μου να υποβάλλω το πρώτο έντυπο της δήλωσης και συγκεκριμένα το Ε3 του συζύγου, κατά την επιβεβαίωση και αποδοχή των προτεινόμενων στοιχείων που εμφανίζονται πριν την υποβολή, δεν πρόσεξα ότι δεν αναγράφονται τα στοιχεία της συζύγου και το αποδέχτηκα. Οταν προσπάθησα να υποβάλλω το Ε1 διαπίστωσα ότι δεν αναγράφονται, δοκίμασα να γράψω στο κουτάκι το ΑΦΜ της συζύγου αλλά δεν το επιτρέπει. Με ποια διαδικασία μπορώ να διορθώσω την εικόνα ώστε να υποβληθεί η δήλωση ηλεκτρονικά?.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παρεις τηλεφωνο στο τηλεφωνικο κεντρο της ΓΓΠΣ θα δωσεις τα ΑΦΜ αυτοι θα διρθωσουν την εικονα του συζυγου κι εσυ θα κλικαρεις το εγγαμος και το ΑΦΜ της συζυγου . Το διορθωσαν σε δυο πελατες μου μετα απο λιγες ημερες , με πηραν τηλ οτι τα διορθωσαν πολυ καλη εξυπηρετηση δεδομενου των συνθηκων .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω σήμερα ότι εκδόθηκε η πρώτη παρτίδα των εκκαθαριστικών δηλώσεων για το 2011. Πήγα να μπω στο gsis στη σελίδα που βάζουμε το αφμ για να δούμε αν έχει γίνει εκκαθάριση της δήλωσης αλλά δεν λειτουργεί. Συμβαίνει και σε άλλους αυτό; Υπάρχει άλλος τρόπος να δούμε ποιες δηλώσεις έχουν εκκαθαριστεί;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα!!! μια διευκρινηση θα ηθελα.

α ) από 01-01-2010 εως 31-06-2010 έμενα στο πατρικό μου

απο 01-07-2010 εωσ 31-12-2010 ενοικίασα σπίτι με τον άντρα μου,

για τους πρώτους 6 μήνες θα δήλωσω οτι ημουν φιλοξενούμενη στον πατέρα μου?

το ενοικιο που καταβάλλουμε θα το δηλωσω στον πινακα 7.10?

πρέπει να καταχώρησω και στον πίνακα 5 την κατοικια που ενοικιαζω?

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα!!! μια διευκρινηση θα ηθελα.

α ) από 01-01-2010 εως 31-06-2010 έμενα στο πατρικό μου

απο 01-07-2010 εωσ 31-12-2010 ενοικίασα σπίτι με τον άντρα μου,

για τους πρώτους 6 μήνες θα δήλωσω οτι ημουν φιλοξενούμενη στον πατέρα μου? ναι

το ενοικιο που καταβάλλουμε θα το δηλωσω στον πινακα 7.10? ναι

πρέπει να καταχώρησω και στον πίνακα 5 την κατοικια που ενοικιαζω? ναι τσεκάροντας τον 203.

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ ΥΨΟΥΣ 200€ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΥ ΤΟΥ ΙΚΑ ΠΟΥ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΤΗΣ ΣΥΝΤΑΞΗΣ ΤΟΥ ΔΕΝ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΚΑΠΟΥ Η ΛΕΞΗ ΕΚΑΣ ΉΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟ ΕΚΤΑΚΤΟ ΒΟΗΘΗΜΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑΝ ΟΙ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΙ ΠΕΡΥΣΙ ΤΕΤΟΙΟΝ ΚΑΙΡΟ, ΘΑ ΑΝΑΓΡΑΦΕΙ ΣΤΟ ΠΑΛΙΣΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΕΚΑΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ κλικ στο 203 , βαζω διευθυνση , τ.μ. μηνεσ, κλικ κυρια αλλα μου λεει να συμπληρωσω το ποσοστο συνδιοκτησιασ ? τι να βαλλω αλλιωσ δεν μ περναει την δηλωση ? ποια ειναι η γνωμη σασ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Συζυγος απεβιωσε το 2011 και δεν εχει κωδικους ιντερνετ , η συζυγος ειναι επαγγελματιας μηπως γνωριζεται τι γινεται σε αυτην την περιπτωση αν η δηλωση υποβαλεται στην εφορια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω ένα άλλο θέμα.

Η σύζυγος είναι ελεύθερος επαγγελματίας και ο σύζυγος μισθωτός.

Η σύζυγος έχει παλαιούς κωδικούς taxis και με αυτούς υπέβαλα το Ε3.

Τώρα δεν μπορώ να υποβάλλω Ε1. Στην επιβεβαίωση στοιχείων μου εμφάνισε και τον σύζυγο.

Πρέπει να πάω στην ΔΟΥ το Ε1 με αντίγραφο το ηλεκτρονικό Ε3 της συζύγου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω ένα άλλο θέμα.

Η σύζυγος είναι ελεύθερος επαγγελματίας και ο σύζυγος μισθωτός.

Η σύζυγος έχει παλαιούς κωδικούς taxis και με αυτούς υπέβαλα το Ε3.

Τώρα δεν μπορώ να υποβάλλω Ε1. Στην επιβεβαίωση στοιχείων μου εμφάνισε και τον σύζυγο.

Πρέπει να πάω στην ΔΟΥ το Ε1 με αντίγραφο το ηλεκτρονικό Ε3 της συζύγου?

Να βγάλει ο σύζυγος κλειδάριθμο αφού πρώτα του υποβάλεις αίτηση ηλεκτρονικά και στέλνεις την δήλωση μέσω taxis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Προσπαθώ να στείλω ένα Ε3 σε ταξιτζή αλλά κατά την υποβολή μου βγάζει το μήνυμα ότι ο κωδικός 346 δεν είναι ίσος με το άθροισμα των κωδικών 345 και 571. Τι κάνω λάθος;;; sad.gif

Τι κάνω λάθος; Στον κωδικό 346 έχω βάλει το άθροισμα των κωδικών του 571 και 890. Ο κωδικός 571 είναι κενός καθότι είναι Β' κατηγορίας με παροχή υπηρεσιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...