Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΞΑΓΟΡΑ (ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ) ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗΣ ΘΗΤΕΙΑΣ ΜΕ ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ


ATHABA

Ερώτηση

Θελω να εξαγορασω λογω επικειμενης συνταξιοδοτησης το διαστημα της στρατιωτικης μου θητειας.Κατα τη διαρκεια της, εργαστηκα 3 μηνες με ασφαλιση στο ΙΚΑ.

Διαβαζοντας για την εξαγορα πλασματικων χρονων βλεπω οτι δεν μπορει να εξαγοραστει χρονος με παραλληλη ασφαλιση αλλα αυτο αναφερεται μονο στις σπουδες.

Μπορω εγω λοιπον να εξαγορασω και αυτους τους 3 μηνες(διοτι τους χρειαζομαι) η οχι.

Ενισχυει την αποψιν μου περι εξαγορας τους η αναγνωριση ετων λογω τεκνων που προφανως θα ειχαν παραλληλη ασφαλιση.

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Μα πως μπορει να ειναι δυνατον να εξαγορασεις ασφαλιση ηδη ασφαλισμενου χρονου ?

Νοειται ασφαλιση (ενσημα) 2 ημερων την ιδια ημερα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θελω να εξαγορασω λογω επικειμενης συνταξιοδοτησης το διαστημα της στρατιωτικης μου θητειας.Κατα τη διαρκεια της, εργαστηκα 3 μηνες με ασφαλιση στο ΙΚΑ.

Διαβαζοντας για την εξαγορα πλασματικων χρονων βλεπω οτι δεν μπορει να εξαγοραστει χρονος με παραλληλη ασφαλιση αλλα αυτο αναφερεται μονο στις σπουδες.

Μπορω εγω λοιπον να εξαγορασω και αυτους τους 3 μηνες(διοτι τους χρειαζομαι) η οχι.

Ενισχυει την αποψιν μου περι εξαγορας τους η αναγνωριση ετων λογω τεκνων που προφανως θα ειχαν παραλληλη ασφαλιση.

Ευχαριστω.

Δεν μπορείς .Η ταυτόχρονη ασφάλιση σε δύο ασφαλιστικούς οργανισμούς αναγνωρίζετε σαν μια ασφαλιστική ημέρα ,υπολογίζετε μόνο σαν εισφορές που προσαυξάνουν την σύνταξη .πχ.ταυτόχρονη ασφάλιση τεβε-ταε για 10 χρόνια 2% προσαύξηση στην σύνταξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

chrisanna δεν μιλαω για ταυτοχρονη ασφαλιση σε 2 ασφαλιστικους οργανισμους μιλαω μονο για το ικα.

agrevelos για αυτο που μου απαντησες εβαλα το παραδειγμα εξαγορας ηδη ασφαλισμενου χρονου οπως ειναι η εξαγορα λογω παιδιων (δηλ εξαγοραζεις λογω παιδιων χρονο που ηδη ασφαλιζοσουν επειδη δουλευες).

Δεν μιλαω για λογικη συνεπαγωγη μιλαω αν αναφερεται σε καποιο νομο ή αποφαση η μη εξαγορα.

ευχαριστω για την συμμετοχη σας στο θεμα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

chrisanna δεν μιλαω για ταυτοχρονη ασφαλιση σε 2 ασφαλιστικους οργανισμους μιλαω μονο για το ικα.

 

Κι εγώ δεν μιλάω για δύο ταμεία παράδειγμα έφερα .

Αν διαβάσεις την εγκύκλιο για την εξαγορά πλασματικού χρόνου κάνει ξεκάθαρο ότι ο πλασματικός χρόνος για την ύπαρξη τέκνων και μόνο δεν έχει περιορισμό την ταυτόχρονη ασφάλιση σε κάποιο φορέα,Δικαιούσε την εξαγορά απλά και μόνο γιατί έχεις παιδιά.

Την στρατιωτική θητεία μπορείς να την εξαγοράσεις για προσαύξηση στην σύνταξη ,εδώ δεν υπάρχει περιορισμός.

Στην εξαγορά για θεμελίωση δικαιώματος συνταξιοδότησης προσμετράει σαν 30 ασφαλιστικές ημέρες τον μήνα  Αρα 30+25 ικα=55 ο συγκεκριμένος μήνας.

Νομίζω δεν γίνεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οκ και εγώ μπορεί να συνάγω ότι δεν γίνεται.

Το θέμα που θέτω είναι αν προκύπτει από κάποια απόφαση(που δεν εχω καταφερει να βρω εγω) το <δεν γινεται>, γιατί  αλλοιώς ..γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οκ και εγώ μπορεί να συνάγω ότι δεν γίνεται.

Το θέμα που θέτω είναι αν προκύπτει από κάποια απόφαση(που δεν εχω καταφερει να βρω εγω) το <δεν γινεται>, γιατί  αλλοιώς ..γίνεται...

Οκ γιατί δεν ζητάς την εγκύκλιο περί εξαγοράς της στρατιωτικής θητείας από τον ασφαλιστικό σου φορέα ?Είναι υποχρεωμένοι να στην δώσουν για να δείς αν μπορείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τότε προς τι το forum chrisanna ολοι θα τρέχαμε στους δρόμους..

Αφου λοιπον σου δημιουργήθηκε απορία πως ημουν φανταρος και δουλευα να σε πληροφορησω οτι ανηκω σε μια γενια που δεν ειχαμε καθολου χρηματα αλλα ειχαμε πολυ αναγκη για δουλεια και ευτυχως την εποχη εκεινη υπηρχαν μεροκαματα (εν αντιθεσει με τώρα) .

Ετσι λοιπόν αγαπητη μου crisanna όταν τους 2 τελευταιους μηνες της θητειας μου επεστρεψα στη πολη μου (αθηνα) εκανα μεροκαματα που μου τα ασφαλισαν,ετσι λοιπον μου γεννηθηκε το ερωτημα.

Φανταζομαι να καλυψα την περιεργεια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τότε προς τι το forum chrisanna ολοι θα τρέχαμε στους δρόμους..

Αφου λοιπον σου δημιουργήθηκε απορία πως ημουν φανταρος και δουλευα να σε πληροφορησω οτι ανηκω σε μια γενια που δεν ειχαμε καθολου χρηματα αλλα ειχαμε πολυ αναγκη για δουλεια και ευτυχως την εποχη εκεινη υπηρχαν μεροκαματα (εν αντιθεσει με τώρα) .

Ετσι λοιπόν αγαπητη μου crisanna όταν τους 2 τελευταιους μηνες της θητειας μου επεστρεψα στη πολη μου (αθηνα) εκανα μεροκαματα που μου τα ασφαλισαν,ετσι λοιπον μου γεννηθηκε το ερωτημα.

Φανταζομαι να καλυψα την περιεργεια σου.

Αν κάνεις αναζήτηση στο google <<εξαγορά στρατιωτικής θητείας >> θα βρείς όλα τα δημοσιεύματα και τις αποφάσεις κάποια αναφέρουν το ΦΕΚ δημοσίευσης της απόφασης.

Στην ιστοσελίδα του εθνικού τυπογραφείου θα βρεις όλα τα ΦΕΚ για να μπορέσεις να δεις ολόκληρη την απόφαση.

Οσο για την απορία μου ήταν γιατί το ΙΚΑ σε ερώτηση για να ασφαλίσω άτομο που ήταν σε άδεια και μετά απολυόταν μου είπαν να πάρει πρώτα απολυτήριο από τον στρατό και μετά να αρχίσει η απασχόληση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τότε προς τι το forum chrisanna ολοι θα τρέχαμε στους δρόμους..

Αφου λοιπον σου δημιουργήθηκε απορία πως ημουν φανταρος και δουλευα να σε πληροφορησω οτι ανηκω σε μια γενια που δεν ειχαμε καθολου χρηματα αλλα ειχαμε πολυ αναγκη για δουλεια και ευτυχως την εποχη εκεινη υπηρχαν μεροκαματα (εν αντιθεσει με τώρα) .

Ετσι λοιπόν αγαπητη μου crisanna όταν τους 2 τελευταιους μηνες της θητειας μου επεστρεψα στη πολη μου (αθηνα) εκανα μεροκαματα που μου τα ασφαλισαν,ετσι λοιπον μου γεννηθηκε το ερωτημα.

Φανταζομαι να καλυψα την περιεργεια σου.

Εσεις δηλαδη θελετε το forum να σας δωσει οπωσδηποτε απαντηση, και μαλιστα αυτη που θελετε ?

Δεν νομοθετει το Forum

Kαι οσον αφορα την ερωτηση σας αν υπαρχει διαταξη που να το απαγορευει , δεν σημαινει οτι επειδη δεν απαγορευεται κατι , τοτε επιτρεπεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλο θα ειναι καποιος που δεν γνωριζει την απαντηση να μη μπαινει στο κοπο να απαντησει γιατι δυσκολευει τη διαδικασια.

Δεν θελω να μου δωσει οπωσδηποτε απαντηση, απλως ρωταμε στο forum αν εχει γνωση καποιος και οχι δινοντας την απαντηση που θελω τοτε δε θα ρωταγα.

οσο για το που να ψαξω εχω ψαξει και δεν βρηκα και γι αυτο ρωταω μηπως καποιος που ασχοληθηκε εχει κατι να πει.

Σας παρακαλω agrevelos και chrisanna μην επανελθετε γιατι δεν θα συνεχισω να απαντω καθ οτι δεν ειναι αυτο το ζητουμενο μου και σας ευχαριστω για την μεχρι τωρα προσπαθεια σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θεωρώ ότι η εξαγορά γίνεται βάσει του Ν.1358/83 όπως τροποποιήθηκε με τον 3232/04...

Από όσα έχω διαβάσει για κάθε μήνα θητείας αναγνωρίζονται στο ΙΚΑ 30 και όχι 25 ημερομίσθια..

υποθέτω ότι στην περίπτωση σας, αν έχετε 25 ημέρες ασφάλισης θα μπορείτε να αναγνωρίσετε άλλες 5 για τους μήνες παράλληλης ασφάλισης.

 

Υ.Γ. Το ερώτημα σας έχει νόημα στην περίπτωση ασφαλισμένου στον ΟΑΕΕ, ο οποίος πλήρωνε κανονικά εισφορές σύνταξης την διάρκεια ντης στρατιωτικής του θητείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

γνωριζει κανεις με ποσο αγροτικο εισοδημα ασφαλιζεται καποιος στον Ο.Γ.Α;

στα κεντρικα του Ο.Γ.Α δεν απαντουν σε τετοια ερωτηση.

απο πειρα και μονο καποιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλο θα ειναι καποιος που δεν γνωριζει την απαντηση να μη μπαινει στο κοπο να απαντησει γιατι δυσκολευει τη διαδικασια.

Δεν θελω να μου δωσει οπωσδηποτε απαντηση, απλως ρωταμε στο forum αν εχει γνωση καποιος και οχι δινοντας την απαντηση που θελω τοτε δε θα ρωταγα.

οσο για το που να ψαξω εχω ψαξει και δεν βρηκα και γι αυτο ρωταω μηπως καποιος που ασχοληθηκε εχει κατι να πει.

Σας παρακαλω agrevelos και chrisanna μην επανελθετε γιατι δεν θα συνεχισω να απαντω καθ οτι δεν ειναι αυτο το ζητουμενο μου και σας ευχαριστω για την μεχρι τωρα προσπαθεια σας.

Α  ωραία

ασχοληθήκαμε με το θέμα σου και μας κατσαδιάζεις και απο πάνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θεωρώ ότι η εξαγορά γίνεται βάσει του Ν.1358/83 όπως τροποποιήθηκε με τον 3232/04...

Από όσα έχω διαβάσει για κάθε μήνα θητείας αναγνωρίζονται στο ΙΚΑ 30 και όχι 25 ημερομίσθια..

υποθέτω ότι στην περίπτωση σας, αν έχετε 25 ημέρες ασφάλισης θα μπορείτε να αναγνωρίσετε άλλες 5 για τους μήνες παράλληλης ασφάλισης.

 

Υ.Γ. Το ερώτημα σας έχει νόημα στην περίπτωση ασφαλισμένου στον ΟΑΕΕ, ο οποίος πλήρωνε κανονικά εισφορές σύνταξης την διάρκεια ντης στρατιωτικής του θητείας.

Θανάση Νομίζω πως Οχι

Ο Χρόνος αυτός έχει ήδη καλυφθεί ασφαλιστικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...