Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΕΠΙΔΟΜΑΤΟΣ ΑΔΕΙΑΣ ΓΙΑ ΜΙΣΘΩΤΟ


επισκέπτη Anty

Ερώτηση

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ,

ΒΑΣΕΙ ΤΗΣ ΕΓΚΥΚΛΙΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ: "....Η άδεια αυτή χορηγείται από τον εργοδότη αναλογικώς (ποσοστό) με βάση το χρονικό διάστημα που απασχολήθηκε ο εργαζόμενος στον εργοδότη αυτό. Η αναλογία της χορηγούμενης αδείας υπολογίζεται βάσει ετήσιας άδειας 20 εργάσιμων ημερών επί πενθημέρου εβδομαδιαίας εργασίας και 24 εργάσιμων ημερών, επί εξαημέρου, η οποία αντιστοιχεί σε 12 μήνες συνεχή απασχόληση." ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ Η ΑΝΑΛΟΓΙΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΙΣΘΩΤΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΩΣ ΑΔΕΙΑ 2ΗΜΕΡΕΣ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ Ή 1,67 ΗΜΕΡΕΣ?

ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ 2

"2ο παράδειγμα Μισθωτός που προσλήφθηκε την 01-07-2004, δικαιούται να λάβει αναλογία της αδείας μέχρι 31-12-2004, 20/12 επί 6 μήνες, καθώς και το ανάλογο επίδομα αδείας. Αν ο μισθωτός δεν είχε λάβει την οφειλόμενη αναλογία αδείας μέχρι τις 31.12.2004, τότε δικαιούται να λάβει αυτούσια την άδεια αυτή μέσα στο έτος 2005. Κατά το έτος 2005 ο εργαζόμενος δικαιούται από 01-01 έως 31-12-05 τμηματικά ή στο σύνολό της την άδεια του δεύτερου ημερολογιακού έτους" Ο ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΘΑ ΠΑΡΕΙ 20/12 Χ ΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΕΡΓΑΣΤΗΚΕ ΔΗΛΑΔΗ 1,67.

ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΛΥΣΕΩΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΤΑ 2 ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΑ ΑΝΑ ΜΗΝΑ ( Γ. ΛΥΣΗ ΤΗΣ ΣΧΕΣΕΩΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ )

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 89
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Μισθωτός εργάστηκε τον Ιανουάριο 19 μέρες και απολύθηκε.

Το πρόγραμμα μισθοδοσίας βγάζει 1.27 μέρες για επίδομα άδειας.

Εγώ νομίζω οτι είναι 1.52

Μπορεί κάποιος συνάδελφος να πει τί δικαιούται;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μισθωτός εργάστηκε τον Ιανουάριο 19 μέρες και απολύθηκε.

Το πρόγραμμα μισθοδοσίας βγάζει 1.27 μέρες για επίδομα άδειας.

Εγώ νομίζω οτι είναι 1.52

Μπορεί κάποιος συνάδελφος να πει τί δικαιούται;

Ευχαριστώ

1,66x19/25=1.26

KAI OXI 2x19/25=1.52

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μισθωτός εργάστηκε τον Ιανουάριο 19 μέρες και απολύθηκε.

Το πρόγραμμα μισθοδοσίας βγάζει 1.27 μέρες για επίδομα άδειας.

Εγώ νομίζω οτι είναι 1.52

Μπορεί κάποιος συνάδελφος να πει τί δικαιούται;

Ευχαριστώ

1,66x19/25=1.26

KAI OXI 2x19/25=1.52

(ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ 5ΗΜΕΡΟ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΙΚΑΝΗ ΝΑ ΤΟΥ ΑΥΞΗΣΕΙ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΠΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η ερώτηση είναι για το επίδομα αδείας και όχι για την άδεια ..

άρα μιλάμε για αμοιβή και όχι για εργάσιμες ημέρες.

Για να δοθεί μια απάντηση θα πρέπει ο ερωτών να ξεκαθαρίσει τι εννοεί λέγοντας εργάστηκε 19 ημέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Αν απολύθηκε 22/01 τότε 22/31 * 2 = 1,42 (αναλογικά λέει ο Νόμος).

Θανάση καλημέρα.

Η ημέρα απόλυσης δεν είναι πάντοτε ενδεικτική των ημερών που εργάστηκε. Αν έχει π.χ. 3 μέρες απουσία;

Οι απόψεις εδώ είναι 2:

Η μία λέει 2 μέρες ή 2/25 του μισθού το μήνα (μέχρι να συμπληρωθούν 12,5 ημερομίσθια). Αυτό σημαίνει 2 * 19 /25 = 1,52

Η άλλη λέει 1,667 το μήνα και άρα 1,667 * 19 / 25 = 1,27.

Κλίνω πιο πολύ προς την πρώτη γιατί πιστεύω οτι η δεύτερη άποψη ερμηνεύει λανθασμένα τις μέρες αδείας που δικαιούται κάποιος (20 τον πρώτο χρόνο). Οι 20 ημέρες άδειας όμως αναφέρονται σε πραγματικές εργάσιμες. Οι αποδοχές αυτής της άδειας είναι για 24 μέρες κι όχι για 20 και ανάλογα πάει και το επίδομα άδειας.

Διάβασε κι αυτό:

ΕΡΓΑΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ, ΕΓΚΥΚΛΙΟΙ, ΕΓΓΡΑΦΑ ΔΙΟΚΗΣΗΣ,ΝΟΜΟΛΟΓΙΑ

05. ΑΔΕΙΕΣ - ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΑΔΕΙΑΣ

Ετήσια άδεια εργασίας - Εγκύκλιος επί του άρθρου 1 του Ν. 3302/2004

ΥΠΑΚΠ, Αρ.Πρ. οίκ. 3392/1-3-2005 (01/03/2005)

ΕΤΗΣΙΑ ΑΔΕΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ -

Εγκύκλιος επί του άρθρου 1

του Ν. 3302/2004

..... Κατά το πρώτο ημερολογιακό έτος (εντός του οποίου προσελήφθη) ο μισθωτός δικαιούται να λάβει αποδοχές αδείας ίσες με 2 ημερομίσθια ανά μήνα απασχόλησης. Επίσης, δικαιούται 2 ημερομίσθια ανά μήνα, ως επίδομα αδείας, (με τον περιορισμό του μισού μισθού ή των 13 ημερομισθίων).

...

1ο παράδειγμα

Εργαζόμενος ο οποίος προσελήφθη 05-03-2005, δικαιούται μέχρι την 31-12-2005, 20/12 επί 10 μήνες ως άδεια, καθώς και ανάλογο επίδομα αδείας (στο παράδειγμά μας πλήρες).

Εάν στο ίδιο παράδειγμα η σχέση εργασίας λυθεί το 10ο μήνα και ο μισθωτός έχει λάβει μέρος αδείας μέχρι τον 6ο μήνα, δικαιούται να λάβει την αναλογία από τον 7ο έως το 10ο ως εκ τούτου 4 μήνες επί 2=8 ημερομίσθια ως άδεια και τα υπολειπόμενα ημερομίσθια ως επίδομα αδείας μέχρι τη συμπλήρωση μισού μηνιαίου μισθού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΑΙΔΙΑ ΔΙΚΑΙΟΥΤΕ 20 ΗΜΕΡΕΣ,ΓΙΑ ΤΟΝ 1ο ΧΡΟΝΟ, ΑΔΕΙΑ ΔΙΑ 12 ΜΗΝΕΣ

20/12=1,66666 ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΥΝΤ/ΣΤΗΣ

ΜΕΤΑ ΠΟΛ/ΖΕΙΣ ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΨΕ, ΤΙΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ... :)

ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΑΣΑΦΗΣ Η ΕΡΩΤΗΣΗ, ΔΩΣΕ ΜΑΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΕΧΕΙ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ, ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΖ. ΑΔΕΙΑΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΠΑΙΔΙΑ ΔΙΚΑΙΟΥΤΕ 20 ΗΜΕΡΕΣ,ΓΙΑ ΤΟΝ 1ο ΧΡΟΝΟ, ΑΔΕΙΑ ΔΙΑ 12 ΜΗΝΕΣ

20/12=1,66666 ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΥΝΤ/ΣΤΗΣ

ΜΕΤΑ ΠΟΛ/ΖΕΙΣ ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΨΕ, ΤΙΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ... :)

ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΑΣΑΦΗΣ Η ΕΡΩΤΗΣΗ, ΔΩΣΕ ΜΑΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΕΧΕΙ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ, ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΖ. ΑΔΕΙΑΣ

Εντάξει για τις 20 ημέρες τον πρώτο χρόνο, αλλά αυτές (οι 20) είναι πραγματικές μέρες κι όχι ημερολογιακές. Ο εργαζόμενος απουσιάζει 20 πραγματικές μέρες και αμοίβεται σαν να δούλεψε 20*6/5=24.

Αρα 24/12=2.

Η εγκύκλιος που ανέβασα πιο πάνω το λέει ρητά: "δικαιούται 2 ημερομίσθια ανά μήνα, ως επίδομα αδείας, (με τον περιορισμό του μισού μισθού ή των 13 ημερομισθίων)."

Doctor πού είσαι να μας φωτίσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

από το πληρώθηκε για 19 ημέρες (19/25), υποψιάζομαι ότι :

Έναρξη εργασίας: 2 Ιανουαρίου

Λήξη εργασίας: 23 Ιανουαρίου

Ημέρες δλδ εργάσιμες 16 & ημερολογιακές 22.

Από αυτά έχουμε

Αμοιβή για την απασχόληση 19 / 25 μηνιαίου μισθού (16 εργάσιμες & 3 Σάββατα).

Αναλογία δικαιούμενων ημερών αδείας: 20/12 * 22/30 = 1,222 και σε στρογγυλοποίηση 2 ημέρες άδειας.

Αποδοχές μη χορηγούμενης άδειας: 2/25 μηνιαίου μισθού.

Επίδομα Αδείας : 2/25 μηνιαίου μισθού, αφού

"Το άρθρο 6 της Εθν. γεν. συλλ. συμβάσεως εργασίας της 26.1.77 που κυρώθηκε με το άρθρο 8 του Ν. 549/77 (ΔΕΝ 33.94 και 33.181), προβλέπει τα ακόλουθα:

<<’ρθρον 6. - Επίδομα αδείας. - Εις περίπτωσιν λύσεως της σχέσεως εργασίας καθ' οιονδήποτε τρόπον πριν ή ο μισθωτός συμπληρώση παρά τω αυτώ εργοδότη δωδεκάμηνον συνεχή απασχόλησιν ή πριν ούτος λάβη την οφειλομένην εις αυτόν άδειαν ή τας αποδοχάς της αδείας, χορηγείται υπό του εργοδότου και επίδομα αδείας ίσον προς τας αποδοχάς της αδείας. Το επίδομα τούτο πάντως δεν δύναται να υπερβή το ποσόν του ημίσεος μηνιαίου μισθού ή των 13 ημερομισθίων αναλόγως του τρόπου αμοιβής>>."(από το ΔΕΝ -τόμος 2003).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Εντάξει για τις 20 ημέρες τον πρώτο χρόνο, αλλά αυτές (οι 20) είναι πραγματικές μέρες κι όχι ημερολογιακές. Ο εργαζόμενος απουσιάζει 20 πραγματικές μέρες και αμοίβεται σαν να δούλεψε 20*6/5=24.

Αρα 24/12=2.

Η εγκύκλιος που ανέβασα πιο πάνω το λέει ρητά: "δικαιούται 2 ημερομίσθια ανά μήνα, ως επίδομα αδείας, (με τον περιορισμό του μισού μισθού ή των 13 ημερομισθίων)."

αυτο ειναι το σωστό :)

τωρα για τις ημερολογιακες ημερες του 1ου μηνα υπαρχει πινακακι στο Φ.& Λ. Συμβουλο(ιουνιος ή ιουλιος,αν θυμαμαι καλα 08')

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα σε ολους.Εχω μια ερωτηση.Εργαζομαι ως πωλητης απο 10-11-2008 σε εμπορικο καταστημα με ημιαπασχοληση.Δουλευω συνολικα 4 ημερες την εβδομαδα.Δηλαδη δουλευω 6 ωρες την δευτερα , 3 την τριτη , 6 την πεμπτη και 5 το σαββατο.Ποσα ενσημα πρεπει να μου 'κολλαει';Τι επιδομα αδειας δικαιουμαι στις 10 απριλιου;Αν αποχωρησω στις 10 απριλιου οπου και ληγει η συλλογικη συμβαση εργασιας μου τι δικαιουμαι;Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα.

απασχολούμε σε μια εταιρια από το 01/11/2008, πενθημερο

και ελαβα σημερα επιδομα αδειας με 8,66 ημερομίσθια.

Τοσο πρέπει να είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα.

απασχολούμε σε μια εταιρια από το 01/11/2008, πενθημερο

και ελαβα σημερα επιδομα αδειας με 8,66 ημερομίσθια.

Τοσο πρέπει να είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
καλημέρα.

απασχολούμε σε μια εταιρια από το 01/11/2008, πενθημερο

και ελαβα σημερα επιδομα αδειας με 8,66 ημερομίσθια.

Τοσο πρέπει να είναι;

Για το 2008 , 4 ημερομίσθια τα οποία θα έπρεπε να σας είχαν δοθεί μέχρι 31.12.2008

Μήπως τα έχετε πάρει.

Για το 2009 δικαιούστε 2 ημερομίσθια ανα μήνα εργασίας με ανώτατο όριο τα 12,5 ημερομίσθια άν είσθε αμοιβόμενος με μισθό ή τα 13 άν είσθε αμοιβόμενος με ημερομίσθιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Για το 2008 , 4 ημερομίσθια τα οποία θα έπρεπε να σας είχαν δοθεί μέχρι 31.12.2008

Μήπως τα έχετε πάρει.

Για το 2009 δικαιούστε 2 ημερομίσθια ανα μήνα εργασίας με ανώτατο όριο τα 12,5 ημερομίσθια άν είσθε αμοιβόμενος με μισθό ή τα 13 άν είσθε αμοιβόμενος με ημερομίσθιο

τα 4 του 2008 τα πήρα δικιο εχεις.

απλα για το 2009 δε θα επρεπε να πάρω κανονικο επίδομα;

μισθωτος είμαι ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
τα 4 του 2008 τα πήρα δικιο εχεις.

απλα για το 2009 δε θα επρεπε να πάρω κανονικο επίδομα;

μισθωτος είμαι ναι.

Καλημέρα.

Ναι, θα έπρεπε...

Αν πήρατε σήμερα το επίδομα αδείας σας, έπρεπε να πάρετε κανονικά μισό μισθό επίδομα αδείας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
καλημέρα.

απασχολούμε σε μια εταιρια από το 01/11/2008, πενθημερο

και ελαβα σημερα επιδομα αδειας με 8,66 ημερομίσθια.

Τοσο πρέπει να είναι;

Έχεις λάβει αναλογία του επιδόματας αδείας . Με το πέρας Ιουλίου και Αυγουστου μέχρι τις 31/12 θα πρέπει να γίνει εκκαθάριση για να φτάσει συνολικά τα 12,5 Ημερομίσθια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

καλημέρα.μια διευκρίνηση αν γίνεται.δικαιούμαι 8 μέρες άδεια και αντίστοιχα το επίδομα.ο εργοδότης μου σκοπεύει να μου τα πληρώσει κανονικά.το θέμα που τίθεται τώρα όμως είναι ότι η επιχείρηση κλείνει σχεδόν όλο τον αύγουστο.τον μισθό του αυγούστου τον δικαιούμαι ή όχι?και επίσης από ό,τι έχω καταλάβει πρακτική του εργοδότη μου είναι να πληρώνει την άδεια και το επίδομα κανονικά καθώς και το τελευταίο βδομαδιάτικο(ασχέτως αν θα έπρεπε να πληρώνομαι με τον μήνα) αλλά όχι οτιδήποτε άλλο.κανονικά δεν θα έπρεπε να πληρωθώ τον μισθό μου συν το επίδομα συν την άδεια?και όσον αφορά τον αύγουστο φαντάζομαι ότι κανονικά θα πρέπει να τον πληρωθώ...(εκτός άμα ζητάω πάρα πολλά και με έπιασε η απληστεία μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...