Προς το περιεχόμενο

Ακίνητο που πήρε ΑΤΑΚ από την δήλωση ΕΤΑΚ των γονιών συνεχίζει με την ίδια αρίθμηση στο Ε9 των παιδιών?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα και σήμερα,

έχω μία μικρή απορία....

Μου απάντησε κάποιος συνάδελφος λίγες μέρες πρίν ότι η σύζυγος που έχει κληρονομήσει ακίνητα μετά τον θάνατο του συζύγου της, χρησιμοποιεί στο δικό της Ε9, τον αριθμό ΑΤΑΚ των ακινήτων αυτών από την κοινή δήλωση ΕΤΑΚ που είχε εκδοθεί όταν ήταν εν ζωή ο συζυγός της.

Όταν και τα παιδιά κληρονομούν ακίνητα από τον πατέρα τους και τα ακίνητα αυτά είχαν πάρει αριθμό ΑΤΑΚ στην δήλωση ΕΤΑΚ του πατέρα τους , χρησιμοποιούν και τα παιδιά τους ίδιους αριθμούς ΑΤΑΚ ή ξεκινάνε να δηλώνουν για πρώτη φορά τα ακίνητα αυτά στο Ε9 του 2010 με αρίθμηση π.χ.20101 ,20102 κλπ.?

ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Χωρίς να ξέρω με σιγουριά, δεν μου φαίνεται λογικό να πάρουν τον ίδιο αριθμό ΑΤΑΚ. Αν π.χ. δύο παιδιά κληρονομήσουν τα ακίνητα του πατέρα, δεν μπορούν και τα δύο να βάλουν τον ίδιο αριθμό ΑΤΑΚ στις δηλώσεις τους. Το κάθε ακίνητο κάθε φορολογούμενου έχει το δικό του μοναδικό αριθμό ΑΤΑΚ, σωστά? Επομένως, νομίζω θα πρέπει να ξεκινήσουν νέα αρίθμηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να ξέρω με σιγουριά, δεν μου φαίνεται λογικό να πάρουν τον ίδιο αριθμό ΑΤΑΚ. Αν π.χ. δύο παιδιά κληρονομήσουν τα ακίνητα του πατέρα, δεν μπορούν και τα δύο να βάλουν τον ίδιο αριθμό ΑΤΑΚ στις δηλώσεις τους. Το κάθε ακίνητο κάθε φορολογούμενου έχει το δικό του μοναδικό αριθμό ΑΤΑΚ, σωστά? Επομένως, νομίζω θα πρέπει να ξεκινήσουν νέα αρίθμηση.

κι εγώ κάτι τέτοιο νομίζω απλά δεν είμαι σίγουρη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ΑΤΑΚ ειναι Αριθμός του ακινήτου και όχι του φορολογούμενου

ακολουθεί το κίνητο σε κάθε του μεταβίβαση και απλά για φορολογικούς λόγους ταυτοποιήται με το ΑΦΜ του φορολογούμενου που εκείνη την στιγμή το κατέχει

Αρα το ακίνητο το ξέρουμε

τον ιδιοκτήτη ψάχνουμε

μέχρι χτες ηταν ο πατέρας

αυριο θα ειναι στο ιδιο ακίνητο με το ιδιο ΑΤΑΚ

η σύζηγος και τα δυο παιδια με 25% η πρώτη και απο 37,5% τα παιδια

μεθαυρίο στο ιδιο ακίνητο με τον ιδιο ΑΤΑΚ θα ειναι ιδιοκτήτης ο αγοραστης που θα αγοράσει 25% απο την μητέρα και 37,5% απο κάθε παιδί

ΟΜΩΣ ΤΟ ΑΤΑΚ ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ μια ςκαι ειναι

ΑΡΙΘΜΟΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ ΑΚΙΝΗΤΟΥ (και το ακίνητο έχει την ιδιότητα και μενει το ιδιο, εμείς ερχόμαστε και παρερχόμαστε απο τον μάταιο τουτο τόπο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ΑΤΑΚ ειναι Αριθμός του ακινήτου και όχι του φορολογούμενου

ακολουθεί το κίνητο σε κάθε του μεταβίβαση και απλά για φορολογικούς λόγους ταυτοποιήται με το ΑΦΜ του φορολογούμενου που εκείνη την στιγμή το κατέχει

Αρα το ακίνητο το ξέρουμε

τον ιδιοκτήτη ψάχνουμε

μέχρι χτες ηταν ο πατέρας

αυριο θα ειναι στο ιδιο ακίνητο με το ιδιο ΑΤΑΚ

η σύζηγος και τα δυο παιδια με 25% η πρώτη και απο 37,5% τα παιδια

μεθαυρίο στο ιδιο ακίνητο με τον ιδιο ΑΤΑΚ θα ειναι ιδιοκτήτης ο αγοραστης που θα αγοράσει 25% απο την μητέρα και 37,5% απο κάθε παιδί

ΟΜΩΣ ΤΟ ΑΤΑΚ ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ μια ςκαι ειναι

ΑΡΙΘΜΟΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ ΑΚΙΝΗΤΟΥ (και το ακίνητο έχει την ιδιότητα και μενει το ιδιο, εμείς ερχόμαστε και παρερχόμαστε απο τον μάταιο τουτο τόπο)

Εχουμε το ιδιο ακινητο με 2 ΑΤΑΚ

Πατερας Επικαρπια ΑΤΑΚχχχχχχχχχχ

Παιδι Ψιλη κυριότητα ΑΤΑΚ ψψψψψψψψψψ

Ο Πατερας μεταβιβαζει και την επικαρπια και η κυριοτητα γινεται πληρης

παραμενει μονο ο ΑΤΑΚ ψψψψψψψψψ με αλλαγη μονο στο δικαιωμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ΑΤΑΚ του πατέρα διαγραφη

το ΑΤΑΚ του παιδιου αλλάγη τροποποιηση

Ευχαριστω!

Καλη δυναμη στην εκπομπή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Σήμερα μίλησα τηλεφωνικά με το ΥΠΟΙΚ.

Μου είπαν πως αν αποβιώσει ο κάτοχος ενός ακινήτου που έχει ΑΤΑΚ, ο νέος κάτοχος (που δεν είναι σύζυγος ή τέκνα) αλλά κάποιος κληρονόμος, βάζει νέο αριθμό στο ακίνητο (π.χ. 20101 και κατά συνέπεια αυτό παίρνει νέο ΑΤΑΚ).

Παραπάνω όμως διαβάζω ότι ο ΑΤΑΚ δεν αλλάζει.

Τελικά τι ισχύει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Σήμερα μίλησα τηλεφωνικά με το ΥΠΟΙΚ.

Μου είπαν πως αν αποβιώσει ο κάτοχος ενός ακινήτου που έχει ΑΤΑΚ, ο νέος κάτοχος (που δεν είναι σύζυγος ή τέκνα) αλλά κάποιος κληρονόμος, βάζει νέο αριθμό στο ακίνητο (π.χ. 20101 και κατά συνέπεια αυτό παίρνει νέο ΑΤΑΚ).

Παραπάνω όμως διαβάζω ότι ο ΑΤΑΚ δεν αλλάζει.

Τελικά τι ισχύει?

Λοιπόν...dry.gif όταν βρουν και οι ίδιοι τί ισχύει...blink.gif τότε μπόρει να το μάθουμε και εμείς...cool.gif

Θα συμφωνήσω σε όλα με τον α.α. και στην λογική και στην φιλοσοφία, αλλά και στον μοναδικό λόγο ύπαρξης του ΑΤΑΚ (Ταυτότητα Ακινητου) και θα προσθέσω...(ένας ακόμη αριθμός να μας ταλαιπωρεί). Όμως εάν αυτός πραγματικά είναι ο σκοπός της υπαρξή του ΑΤΑΚ...

...γιατί οι συνιδιοκτήτες ή οι σύζυγοι, ακόμη και ο επικαρπωτής με τον ψιλό κύριο δεν έχουν τον ίδιο ΑΤΑΚ για το ίδιο ακίνητο που δηλώνουν? Μήπως εδώ έχουμε μια παράληψη της Διοίκησης...cool.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Θανάσης

Λοιπόν...dry.gif όταν βρουν και οι ίδιοι τί ισχύει...blink.gif τότε μπόρει να το μάθουμε και εμείς...cool.gif

Θα συμφωνήσω σε όλα με τον α.α. και στην λογική και στην φιλοσοφία, αλλά και στον μοναδικό λόγο ύπαρξης του ΑΤΑΚ (Ταυτότητα Ακινητου) και θα προσθέσω...(ένας ακόμη αριθμός να μας ταλαιπωρεί). Όμως εάν αυτός πραγματικά είναι ο σκοπός της υπαρξή του ΑΤΑΚ...

...γιατί οι συνιδιοκτήτες ή οι σύζυγοι, ακόμη και ο επικαρπωτής με τον ψιλό κύριο δεν έχουν τον ίδιο ΑΤΑΚ για το ίδιο ακίνητο που δηλώνουν? Μήπως εδώ έχουμε μια παράληψη της Διοίκησης...cool.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Θανάσης

Λοιπόν...dry.gif όταν βρουν και οι ίδιοι τί ισχύει...blink.gif τότε μπόρει να το μάθουμε και εμείς...cool.gif

Θα συμφωνήσω σε όλα με τον α.α. και στην λογική και στην φιλοσοφία, αλλά και στον μοναδικό λόγο ύπαρξης του ΑΤΑΚ (Ταυτότητα Ακινητου) και θα προσθέσω...(ένας ακόμη αριθμός να μας ταλαιπωρεί). Όμως εάν αυτός πραγματικά είναι ο σκοπός της υπαρξή του ΑΤΑΚ...

...γιατί οι συνιδιοκτήτες ή οι σύζυγοι, ακόμη και ο επικαρπωτής με τον ψιλό κύριο δεν έχουν τον ίδιο ΑΤΑΚ για το ίδιο ακίνητο που δηλώνουν? Μήπως εδώ έχουμε μια παράληψη της Διοίκησης...cool.gif

Έχασα πριν 6 μήνες τον πατέρα μου. Είχε μεταξύ άλλων επικαρπία σε ένα διαμέρισμα, του οποίου είχα εγώ την ψιλή κυριότητα. Το 2005 είχε υποβάλλει ο πατέρας μου Ε9, βάζοντας εμένα από κάτω σαν τέκνο (εγώ δεν είχα κάνει δικό μου Ε9).

Στο φετινό μου Ε9, πρέπει να βάλω το ΑΤΑΚ που είχε δοθεί στον πατέρα μου, ή να βάλω αριθμό 2010-1; Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχασα πριν 6 μήνες τον πατέρα μου. Είχε μεταξύ άλλων επικαρπία σε ένα διαμέρισμα, του οποίου είχα εγώ την ψιλή κυριότητα. Το 2005 είχε υποβάλλει ο πατέρας μου Ε9, βάζοντας εμένα από κάτω σαν τέκνο (εγώ δεν είχα κάνει δικό μου Ε9). Στο φετινό μου Ε9, πρέπει να βάλω το ΑΤΑΚ που είχε δοθεί στον πατέρα μου, ή να βάλω αριθμό 2010-1; Ευχαριστώ!
Για την ψιλή κυριότητα πρέπει να έχεις και εσυ ΑΤΑΚ. Αυτόν θα χρησιμοποιήσεις και θα μεταβάλεις το είδος του εμπράγματου δικαιώματος. Θα αλλάξεις και κωδικό αρ.ιδιοκτήτη και κωδικό μεταβολής.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 months later...
επισκέπτη SITSANIS NIKOS

καλημέρα και σήμερα,

έχω μία μικρή απορία....

Μου απάντησε κάποιος συνάδελφος λίγες μέρες πρίν ότι η σύζυγος που έχει κληρονομήσει ακίνητα μετά τον θάνατο του συζύγου της, χρησιμοποιεί στο δικό της Ε9, τον αριθμό ΑΤΑΚ των ακινήτων αυτών από την κοινή δήλωση ΕΤΑΚ που είχε εκδοθεί όταν ήταν εν ζωή ο συζυγός της.

Όταν και τα παιδιά κληρονομούν ακίνητα από τον πατέρα τους και τα ακίνητα αυτά είχαν πάρει αριθμό ΑΤΑΚ στην δήλωση ΕΤΑΚ του πατέρα τους , χρησιμοποιούν και τα παιδιά τους ίδιους αριθμούς ΑΤΑΚ ή ξεκινάνε να δηλώνουν για πρώτη φορά τα ακίνητα αυτά στο Ε9 του 2010 με αρίθμηση π.χ.20101 ,20102 κλπ.?

ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από τις οδηγίες του υπουργείου:

"2. Εισαγωγή νέου ακινήτου που αποκτήθηκε το έτος 2010 από υπόχρεο που έχει υποβάλει δήλωση Ε9

Στην περίπτωση αυτή θα υποβληθεί δήλωση Ε9 έτους 2011, σημειώνοντας «Χ» στην ένδειξη «ΕΙΔΟΣ ΔΗΛΩΣΗΣ - ΑΡΧΙΚΗ» στην πρώτη σελίδα του εντύπου. Στις ενδείξεις «Δηλώθηκαν ακίνητα στο Ε9 τα έτη 2005 έως και 2009» και «Δηλώθηκαν ακίνητα στο Ε9 το έτος 2010» θα διαγραμμιστούν οι αντίστοιχες επιλογές, δηλαδή «ΝΑΙ» εφόσον έχουν δηλωθεί ακίνητα ή «ΟΧΙ» εφόσον δεν έχουν δηλωθεί ακίνητα για τα έτη αυτά. Η ένδειξη «ΟΧΙ» θα διαγραμμισθεί επίσης, για τα έτη 2005 έως και 2009, σε περιπτώσεις που ο φορολογούμενος υπέβαλε δήλωση στοιχείων ακινήτων σε κάποιο από τα έτη αυτά, χωρίς, ωστόσο, να έχει υποχρέωση σε υποβολή δήλωσης για κανένα έτος, λόγω μη ύπαρξης ακινήτων στην κυριότητα του ιδίου ή της συζύγου ή των προστατευόμενων κατά τον Κ.Φ.Ε. τέκνων του (μη αναγραφή ακινήτων στο εσωτερικό του εντύπου). Ομοίως, ο φορολογούμενος θα διαγραμμίσει «ΟΧΙ», για το έτος 2010, εάν το έτος αυτό υπέβαλε δήλωση στοιχείων ακινήτων χωρίς να αναγράψει ακίνητα στο εσωτερικό του εντύπου. Η ένδειξη «ΝΑΙ» θα διαγραμμισθεί επίσης για τα αντίστοιχα έτη, σε περιπτώσεις που η σύζυγος ή το προ-στατευόμενο τέκνο υποβάλλουν χωριστά δήλωση στοιχείων ακινήτων (μεταβολή οικογενειακής κατάστασης), εφόσον ακίνητά τους έχουν αναγραφεί σε δηλώσεις στοιχείων ακινήτων προηγούμενων ετών του υπόχρεου συζύγου ή γονέα.

Ως αύξων αριθμός του νέου ακινήτου, στο εσωτερικό του εντύπου, θα αναγραφεί ο επόμενος αριθμός που ακολουθεί τον τελευταίο αύξοντα αριθμό της τελευταίας υποβληθείσας δήλωσης Ε9 προηγουμένων ετών.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Κατά την εισαγωγή νέου ακινήτου ή εμπράγματου δικαιώματος δεν συμπληρώνεται η στήλη του Αριθμού Ταυτότητας Ακινήτου (Α.Τ.ΑΚ.), παρά μόνο αυτή του αύξοντα αριθμού. Στη στήλη 24 του πίνακα 1 ή 22 του πίνακα 2 (κωδικός μεταβολής) θα αναγραφεί ο κωδ. αριθμός 1 (δήλωση νέου ακινήτου)."

Προσωπικά κ εγώ θα συμφωνήσω με το σκεπτικό του a.a., όμως οι φωστήρες 23 χρόνων ( έχω αναλυτικό έντυπο Ε9 από το 1987) άκρη δεν βγάζουν...

Από την άλλη βέβαια για την περίπτωση από ψιλή κ. σε πλήρη κ. ότι ανέφερε ο a.a. : "το ΑΤΑΚ του πατέρα διαγραφη

το ΑΤΑΚ του παιδιου αλλάγη τροποποιηση"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την άλλη βέβαια για την περίπτωση από ψιλή κ. σε πλήρη κ. ότι ανέφερε ο a.a. : "το ΑΤΑΚ του πατέρα διαγραφη

το ΑΤΑΚ του παιδιου αλλάγη τροποποιηση"

Το διετύπωσε λανθασμένα...

Δεν διαγράφεται το ακίνητο, το δικαίωμα επί του ακινήτου διαγράφεται.

Σε κάθε περίπτωση, ένας αριθμός ΑΤΑΚ υπάρχει για κάθε ακίνητο, απλά η ανάλυση των δικαιωμάτων επ' αυτού αλλάζει (ποσοστό συνιδιοκτησίας, κυριότητας κλπ).

Σε περίπτωση θανάτου και κληρονομικής διαδοχής, θα ακολουθηθούν οι διατάξεις που αφορούν το κληρονομικό δίκαιο ή ότι προβλέπεται στην διαθήκη, όσον αφορά την διάθεση της κληρονομιάς, αλλά σε κάθε περίπτωση οι αριθμοί ταυτοτήτων των ακινήτων θα παραμείνουν ίδιοι.

Υ.Γ. Αφήστε τα "παιδάκια" του Υ.Ο. να πάνε με τα κουβαδάκια τους σε άλλη παραλία... Μπορεί βέβαια να έχουν βγάλει την οδηγία αυτή γιατί απλά δεν εμπιστεύονται τους φορολογούμενους ότι θα συμπληρώσουν σωστά το Ε9 (παίζει και αυτό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Ο Α.Τ.ΑΚ. είναι μοναδικός αριθμός ανά εμπράγματο δικαίωμα ανά δικαιούχο. Με ελάχιστη λογική προκύπτει:

  • δικαιούχος αλλάζει δικαίωμα; αλλάζει ο Α.Τ.ΑΚ.
  • δικαίωμα αλλάζει δικαιούχο; αλλάζει ο Α.Τ.ΑΚ.
  • αλλάζει μόνο το ποσοστό; δεν αλλάζει ο Α.Τ.ΑΚ.

Είναι τόσο απλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Α.Τ.ΑΚ. είναι μοναδικός αριθμός ανά εμπράγματο δικαίωμα ανά δικαιούχο. Με ελάχιστη λογική προκύπτει:

  • δικαιούχος αλλάζει δικαίωμα; αλλάζει ο Α.Τ.ΑΚ.
  • δικαίωμα αλλάζει δικαιούχο; αλλάζει ο Α.Τ.ΑΚ.
  • αλλάζει μόνο το ποσοστό; δεν αλλάζει ο Α.Τ.ΑΚ.

Είναι τόσο απλό.

Έχω την εντύπωση ότι αν όντως είναι όπως τα γράφει ο επισκέπτης μας,θα έπρεπε αντί για Α.Τ.ΑΚ να λέγεται

ΑΡΙΘΜΟΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΟΣ,ή τουλάχιστον ΑΤΑΚ να υπάρχει μόνο στην πλήρη κυριότητα.

Όντως είναι δύσκολη περίπτωση και πολύ πιθανόν όταν επέβαλαν τον ΑΤΑΚ να μην σκέφτηκαν αυτά που

αναφέρθηκαν στην συζήτησή μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα και σήμερα,

έχω μία μικρή απορία....

Μου απάντησε κάποιος συνάδελφος λίγες μέρες πρίν ότι η σύζυγος που έχει κληρονομήσει ακίνητα μετά τον θάνατο του συζύγου της, χρησιμοποιεί στο δικό της Ε9, τον αριθμό ΑΤΑΚ των ακινήτων αυτών από την κοινή δήλωση ΕΤΑΚ που είχε εκδοθεί όταν ήταν εν ζωή ο συζυγός της.

Όταν και τα παιδιά κληρονομούν ακίνητα από τον πατέρα τους και τα ακίνητα αυτά είχαν πάρει αριθμό ΑΤΑΚ στην δήλωση ΕΤΑΚ του πατέρα τους , χρησιμοποιούν και τα παιδιά τους ίδιους αριθμούς ΑΤΑΚ ή ξεκινάνε να δηλώνουν για πρώτη φορά τα ακίνητα αυτά στο Ε9 του 2010 με αρίθμηση π.χ.20101 ,20102 κλπ.?

ευχαριστώ :)

Στα σιγουρα και οχι με υποθεσεις. Καθε δικαιωμα στο ακινητο εχει αλλο αριθμό ταυτοτητας απο το ίδιο προσωπα ή από αλλο΄. Πχ. επικαρπια αλλο αρ. ταυτ. ή ψιλη κυριοτητα που ειναι σε αλλο προσωπο , αλλο αρ.ταυτ.

Οτα γινεται συνενωση αλλο αρ. ταυτοτητας. Για να υπαρχει ενας αριθμος ταυτοτητας ακινητου μεχρι να πεθανει καποιος πρεπει να εχει μεχρι να πεθανει μια απο τις κατηγοριες δικαιωμάτων. Αυτό που λεγαμε καποτε οτι στο ακινητο ο αριθμος ταυτοτητας ειναι οπως του κτηματολογιου , για πάντα ειναι παραμυθι. Ο αριθμος ειναι προσωπικός και για ενα δικαιωμα στο ακίνητο. Ελπιζω να εγινα κατανοητός.

ΑΝΤΩΝΗΣ ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ

ΗΡΑΚΛΕΙΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα σιγουρα και οχι με υποθεσεις. Καθε δικαιωμα στο ακινητο εχει αλλο αριθμό ταυτοτητας απο το ίδιο προσωπα ή από αλλο΄. Πχ. επικαρπια αλλο αρ. ταυτ. ή ψιλη κυριοτητα που ειναι σε αλλο προσωπο , αλλο αρ.ταυτ.

Οτα γινεται συνενωση αλλο αρ. ταυτοτητας. Για να υπαρχει ενας αριθμος ταυτοτητας ακινητου μεχρι να πεθανει καποιος πρεπει να εχει μεχρι να πεθανει μια απο τις κατηγοριες δικαιωμάτων. Αυτό που λεγαμε καποτε οτι στο ακινητο ο αριθμος ταυτοτητας ειναι οπως του κτηματολογιου , για πάντα ειναι παραμυθι. Ο αριθμος ειναι προσωπικός και για ενα δικαιωμα στο ακίνητο. Ελπιζω να εγινα κατανοητός.ΑΝΤΩΝΗΣ ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ

ΗΡΑΚΛΕΙΟ

Σαφέστατος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Στα σιγουρα και οχι με υποθεσεις. Καθε δικαιωμα στο ακινητο εχει αλλο αριθμό ταυτοτητας απο το ίδιο προσωπα ή από αλλο΄. Πχ. επικαρπια αλλο αρ. ταυτ. ή ψιλη κυριοτητα που ειναι σε αλλο προσωπο , αλλο αρ.ταυτ.

Οτα γινεται συνενωση αλλο αρ. ταυτοτητας. Για να υπαρχει ενας αριθμος ταυτοτητας ακινητου μεχρι να πεθανει καποιος πρεπει να εχει μεχρι να πεθανει μια απο τις κατηγοριες δικαιωμάτων. Αυτό που λεγαμε καποτε οτι στο ακινητο ο αριθμος ταυτοτητας ειναι οπως του κτηματολογιου , για πάντα ειναι παραμυθι. Ο αριθμος ειναι προσωπικός και για ενα δικαιωμα στο ακίνητο. Ελπιζω να εγινα κατανοητός.

ΑΝΤΩΝΗΣ ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ

ΗΡΑΚΛΕΙΟ

Με βάση αυτά ...... έχω την εξής περίπτωση.

Ακίνητο το οποίο το 2005 είχε ήδη παραχωρηθεί σε τέκνο κατά ψιλή κυριότητα ( με παρακράτηση κυριότητας από γονέα) δηλωθηκε από τον γονέα μόνο κατά την επικαρπία αφού εκείνος θεώρησε ότι το τέκνο ως μή υπόχρεο δεν υπέβαλλε Ε9.

Ήρθε το 2008 ΕΤΑΚ και το δικαίωμα της επικαρπίας του γονέα έχει έναν ΑΤΑΚ.

Τωρα το τέκνο ενηλικιώθηκε και υποβάλει δήλωση μόνο του συνεπώς πρέπει ο γονέας να υποβάλει Ε9 διαγράφοντας το τέκνο (το οποίο είχε δηλώσει ως προστατευόμενο χωρίς να έχει δηλώσει το αντίστοιχο δικαίωμά του)

Πρέπει επίσης να υποβάλει συμπληρωματική του 2005 (ή του 2008 που έγιναν οι διορθώσεις on line; ) προσθέτοντας το ακίνητο αυτό (ψιλή κυριότητα) με ιδιοκτήτη 3 (το τέκνο) ώστε να τακτοποιηθεί η εικόνα.

Το ακίνητο αυτό (ψιλή κυριότητα) του τέκνου θα δηλωθεί με τον αριθμό ΑΤΑΚ που εμφανίζεται στο δικαίωμα του γονέα στο εκκαθαριστικό ΕΤΑΚ 2008 ή με αύξοντα αριθμό που θα ακολουθεί την αρίθμηση του 2005 (ή 2008; ) και ένδειξη 1 (νέο ακίνητο) ;

Αλλη ερώτηση....

Αν το ακίνητο έχει αποκτηθεί από τον γονέα ως προικώο (προ του 1980) και αναφέρεται ότι παραχωρείται στον γαμπρό μετά την κατάργηση της προίκας σε ποιόν ανήκει; ο ίδιος λέει ότι άδεια οικοδομής βγήκε επ' αυτού στο όνομα της συζύγου αλλά στην γονική παροχή της ψιλής κυριότητας απαιτήθηκε υπογραφή του συμβολαίου και από τους δύο γονείς καθώς το ακίνητο ανήκει και στους δύο λόγω προικοσυμφώνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Με βάση αυτά ...... έχω την εξής περίπτωση.

Ακίνητο το οποίο το 2005 είχε ήδη παραχωρηθεί σε τέκνο κατά ψιλή κυριότητα ( με παρακράτηση κυριότητας από γονέα) δηλωθηκε από τον γονέα μόνο κατά την επικαρπία αφού εκείνος θεώρησε ότι το τέκνο ως μή υπόχρεο δεν υπέβαλλε Ε9.

Ήρθε το 2008 ΕΤΑΚ και το δικαίωμα της επικαρπίας του γονέα έχει έναν ΑΤΑΚ.

Τωρα το τέκνο ενηλικιώθηκε και υποβάλει δήλωση μόνο του συνεπώς πρέπει ο γονέας να υποβάλει Ε9 διαγράφοντας το τέκνο (το οποίο είχε δηλώσει ως προστατευόμενο χωρίς να έχει δηλώσει το αντίστοιχο δικαίωμά του)

Πρέπει επίσης να υποβάλει συμπληρωματική του 2005 (ή του 2008 που έγιναν οι διορθώσεις on line; ) προσθέτοντας το ακίνητο αυτό (ψιλή κυριότητα) με ιδιοκτήτη 3 (το τέκνο) ώστε να τακτοποιηθεί η εικόνα.

Το ακίνητο αυτό (ψιλή κυριότητα) του τέκνου θα δηλωθεί με τον αριθμό ΑΤΑΚ που εμφανίζεται στο δικαίωμα του γονέα στο εκκαθαριστικό ΕΤΑΚ 2008 ή με αύξοντα αριθμό που θα ακολουθεί την αρίθμηση του 2005 (ή 2008; ) και ένδειξη 1 (νέο ακίνητο) ;

Αλλη ερώτηση....

Αν το ακίνητο έχει αποκτηθεί από τον γονέα ως προικώο (προ του 1980) και αναφέρεται ότι παραχωρείται στον γαμπρό μετά την κατάργηση της προίκας σε ποιόν ανήκει; ο ίδιος λέει ότι άδεια οικοδομής βγήκε επ' αυτού στο όνομα της συζύγου αλλά στην γονική παροχή της ψιλής κυριότητας απαιτήθηκε υπογραφή του συμβολαίου και από τους δύο γονείς καθώς το ακίνητο ανήκει και στους δύο λόγω προικοσυμφώνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...
επισκέπτη Χρήστος

Καλημέρα, είναι κάπως εκτός αλλά δεν ξέρω που αλλού να βρω βοήθεια. Πως έχει το πράγμα: Η εκκαθάριση του ετακ έγινε στην εφορία παρουσία του κατόχου την ΙΔΙΑ μέρα και ΙΔΙΑ ώρα για τα έτη 2008-2009. Ύστερα από εισαγωγή των φορολογικών στοιχείων στον υπολογιστή προέκυψαν δυο εκκαθαριστίκα ετακ με ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ αριθμό ΑΤΑΚ. Συγκεκριμένα μετά την ΟΡΘΗ εκτύπωση των στοιχείων του 08 εγινε εισαγωγή ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ φορά των ίδιων στοιχείων προκειμένου να γίνει εκκαθάριση και του 09. Το π΄ροβλημα είναι πως δεν υπήρχε ΚΑΜΙΑ απολύτως αλλαγή στον ιδιοκτήτη ή τα δικαιώματα ή οποιαδήποτε ιδιότητα του ακινήτου. Πάραυτα το εκκαθαριστικό του 09 εμφανίζει διαφορετικούς ΑΤΑΚ. Λίγη βοήθεια με το τι να κάνω για να διορθωθεί το πρόβλημα? υποθέτω πως το ένα πρέπει να διαγραφεί? Που μπορώ να απευθυνθώ για αυτό αφού η εφορία μου λέει οτι δεν μπορεί να παρέμβει? Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο τμήμα? Ευχαριστώ προκαταβολικά!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Χωρίς να ξέρω με σιγουριά, δεν μου φαίνεται λογικό να πάρουν τον ίδιο αριθμό ΑΤΑΚ. Αν π.χ. δύο παιδιά κληρονομήσουν τα ακίνητα του πατέρα, δεν μπορούν και τα δύο να βάλουν τον ίδιο αριθμό ΑΤΑΚ στις δηλώσεις τους. Το κάθε ακίνητο κάθε φορολογούμενου έχει το δικό του μοναδικό αριθμό ΑΤΑΚ, σωστά? Επομένως, νομίζω θα πρέπει να ξεκινήσουν νέα αρίθμηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Τελικά είναι φοβερά δύσκολο στην Ελλαδα να μπορούμε να έχουμε ξεκάθαρα πράγματα!!!

Και τι ειναι τελικά το ΑΤΑΚ;

Αριθμός Ταυτότητας Ακινήτου η Αριθμός Ταυτότητας Δικαιώματος;;;

Γονιός μεταβίβασε με γονική παροχή στο τέκνο διαμέρισμα κατά την Ψιλή Κυριότητα το 2010.

Το τέκνο,που για πρώτη φορά θα υποβάλει Ε9, τι ΑΤΑΚ θα βάλει;

Ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...
επισκέπτη HRISTOS MAVRIDIS

Τελικά είναι φοβερά δύσκολο στην Ελλαδα να μπορούμε να έχουμε ξεκάθαρα πράγματα!!!

Και τι ειναι τελικά το ΑΤΑΚ;

Αριθμός Ταυτότητας Ακινήτου η Αριθμός Ταυτότητας Δικαιώματος;;;

Γονιός μεταβίβασε με γονική παροχή στο τέκνο διαμέρισμα κατά την Ψιλή Κυριότητα το 2010.

Το τέκνο,που για πρώτη φορά θα υποβάλει Ε9, τι ΑΤΑΚ θα βάλει;

Ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...