Προς το περιεχόμενο

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΕΚΝΩΝ ΕΝΤΥΠΟ Α21


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!!Γάμος τον Ιούλιο του 2013 και γέννηση παιδιού τον Αύγουστο του 2013. Εκανα την μεταβολή στη ΔΟΥ ότι παντρεύτηκαν και τώρα που πάω να κάνω το Α21 επειδή πέρασε ένας μήνας από τη γέννηση του παιδιού μου βγάζει ξεχωριστά τον καθένα στο Α21 και όχι σαν ζευγάρι. Το 2012 έκαναν χωριστά δηλώσεις αλλά αφού περάστηκε η μεταβολή του γάμου και έκαναν παιδί δικαιούνται το επίδομα για τους μήνες μετά την γέννηση.Πως θα κάνω όμως το Α21 αφού δεν τους βγάζει μαζί;Εχει τύχει κάτι παρόμοιο σε κάποιον άλλο;Το δικαιούνται το επίδομα;Σας ευχαριστώ!!

Καλησπέρα,

 

Κατά το τέλος Οκτωβρίου μου είπαν από τον Ογα ότι θα έχουν έτοιμη εφαρμογή που θα κάνει την συννένοση που δεν βλέπει το τάξις.

Θα δείξει.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα.Γεννηση τεκνου τον σεπτεμβριο φετος ξερει κανεις αν και πως θα δηλωθει στο Α21???Δε βλεπω να εχει εφαρμογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια έχω στείλει α21 με ένα παιδί για το 2012 ,αλλά γεννήθηκε και δέυτερο τοώρα το 2013 ,γίνεται συμπληρωματικό α21 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα.Γεννηση τεκνου τον σεπτεμβριο φετος ξερει κανεις αν και πως θα δηλωθει στο Α21???Δε βλεπω να εχει εφαρμογη.

 

ρε παιδια έχω στείλει α21 με ένα παιδί για το 2012 ,αλλά γεννήθηκε και δέυτερο τοώρα το 2013 ,γίνεται συμπληρωματικό α21 ?

Έχουν απαντηθεί και οι δύο ερωτήσεις, ανατρέξτε σε παλαιότερες αναρτήσεις.

 

Καλημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

 

Κατά το τέλος Οκτωβρίου μου είπαν από τον Ογα ότι θα έχουν έτοιμη εφαρμογή που θα κάνει την συννένοση που δεν βλέπει το τάξις.

Θα δείξει.......

 

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!

Έχουμε κανένα νέο γι'αυτές τις περιπτώσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!

Έχουμε κανένα νέο γι'αυτές τις περιπτώσεις?

Καλημέρα,

 

Την προηγούμενη εβδομάδα που μίλησα ακόμα περιμένουν να δουν πως θα το χειριστούν.

Έχουμε ακόμα μέχρι το τέλος της χρονιάς.Μην τους αγχώνουμαι κιόλας. :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

Την προηγούμενη εβδομάδα που μίλησα ακόμα περιμένουν να δουν πως θα το χειριστούν.

Έχουμε ακόμα μέχρι το τέλος της χρονιάς.Μην τους αγχώνουμαι κιόλας. :angry:

 

Ευχαριστώ πολύ συνάδελφε!

Αν έχεις κανένα νέο και δε σου κάνει κόπο ενημέρωσε κι εμας!

 

Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

Ευχαριστώ πολύ συνάδελφε!

Αν έχεις κανένα νέο και δε σου κάνει κόπο ενημέρωσε κι εμας!

 

Καλή συνέχεια.

Καλημέρα,

 

Από τον ΟΓΑ μου είπανε ότι πρέπει να κάνουμε δύο διαφορετικές αιτήσεις Α21.

Πάμε στον ογα με πιστοπ.οικογενειακής κατάστασης,ληξιαρχική πράξη γέννησης και γάμου.Επίσης καλό θα είναι να υπάρχουν και όλα τα διακαιολογητικά με τα τελευταία εκκαθαριστικά και των δύο.

Το πάντρεμα των δύο Α21 θα γίνει από αυτούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...
  • 1 year later...

Ερώτηση...αντιμετωπίζω την εξής περίπτωση..μπήκαν σε πελάτη μου-ελεύθερο επαγγελματία τα χρήματα της α δόσης του επιδόματος του ΟΓΑ σε λογαριασμό που δεν ήταν ακατάσχετος και λόγω χρεών του τα δέσμευσε η ΔΟΥ. Για να δηλώσω άλλον iban που είναι και δηλωμένος ώς ακατάσχετος πρέπει να κάνω τροποποιητική Α21 ηλεκτρονικά αλλάζοντας μόνο αυτό ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν , v.kourtis said:

Ερώτηση...αντιμετωπίζω την εξής περίπτωση..μπήκαν σε πελάτη μου-ελεύθερο επαγγελματία τα χρήματα της α δόσης του επιδόματος του ΟΓΑ σε λογαριασμό που δεν ήταν ακατάσχετος και λόγω χρεών του τα δέσμευσε η ΔΟΥ. Για να δηλώσω άλλον iban που είναι και δηλωμένος ώς ακατάσχετος πρέπει να κάνω τροποποιητική Α21 ηλεκτρονικά αλλάζοντας μόνο αυτό ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο??

Για πιο εύκολα μπορείς να αλλάξεις ακατάσχετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν , LAMMERGEIER said:

Για πιο εύκολα μπορείς να αλλάξεις ακατάσχετο.

Τον ακατάσχετο τον άλλαξα μέσω taxisnet, το θέμα είναι πώς διορθώνεται στον ΟΓΑ!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 months later...
On 16/12/2013 at 8:50 ΠΜ, PANAGIOTISTHESS said:

Καλημέρα,

 

Από τον ΟΓΑ μου είπανε ότι πρέπει να κάνουμε δύο διαφορετικές αιτήσεις Α21.

Πάμε στον ογα με πιστοπ.οικογενειακής κατάστασης,ληξιαρχική πράξη γέννησης και γάμου.Επίσης καλό θα είναι να υπάρχουν και όλα τα διακαιολογητικά με τα τελευταία εκκαθαριστικά και των δύο.

Το πάντρεμα των δύο Α21 θα γίνει από αυτούς.

Αυτό τελικά ισχύει??? έχω την ίδια περίπτωση με εσένα..δηλ. γέννηση παιδιού μέσα στο 2017, γάμος μέσα στο 2017, χωριστές δηλώσεις το φορ.έτος 2016. Πρέπει πρώτα να πάνε μητρώο ΔΟΥ να δηλώσουν το γάμο και μετά Α21 με τους κωδικούς του συζύγου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, v.kourtis said:

Αυτό τελικά ισχύει??? έχω την ίδια περίπτωση με εσένα..δηλ. γέννηση παιδιού μέσα στο 2017, γάμος μέσα στο 2017, χωριστές δηλώσεις το φορ.έτος 2016. Πρέπει πρώτα να πάνε μητρώο ΔΟΥ να δηλώσουν το γάμο και μετά Α21 με τους κωδικούς του συζύγου ?

διάβασα τις περσινές οδηγίες προσεκτικά και τελικά δεν μπορούν να υποβάλλουν αν δε γίνουν όλα αυτά πρώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) γεννηθείς το 1998 (τελείωσε το λύκειο το καλοκαίρι του 2016) και έδωσε εξετάσεις αλλά δεν πέρασε..και ξαναέδωσε φέτος..προφανώς μέχρι να φοιτήσει σε κάποια σχολή δεν μπαίνει στο φετινό Α21 ,σωστά??? 

2) φοιτήτρια γεννηθείσα το 1991 προφανώς δεν μπαίνει στο φετινό Α21, σωστά?? Αφού δεν μπήκε ώς προστατευόμενο μέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν μία ώρα, v.kourtis said:

1) γεννηθείς το 1998 (τελείωσε το λύκειο το καλοκαίρι του 2016) και έδωσε εξετάσεις αλλά δεν πέρασε..και ξαναέδωσε φέτος..προφανώς μέχρι να φοιτήσει σε κάποια σχολή δεν μπαίνει στο φετινό Α21 ,σωστά??? 

2) φοιτήτρια γεννηθείσα το 1991 προφανώς δεν μπαίνει στο φετινό Α21, σωστά?? Αφού δεν μπήκε ώς προστατευόμενο μέλος.

1) Περίμενε να δεις αν θα περάσει. Έχεις χρόνο, μην βιάζεσαι.

2) Η δεύτερη, έχει βγάλει μάλλον και τις πρώτες ρυτίδες της. Ξέχνα το επίδομα τέκνων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν , ponzi said:

1) Περίμενε να δεις αν θα περάσει. Έχεις χρόνο, μην βιάζεσαι.

2) Η δεύτερη, έχει βγάλει μάλλον και τις πρώτες ρυτίδες της. Ξέχνα το επίδομα τέκνων.

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης από ότι κατάλαβα αν προσκομίσεις τώρα κάποιο δικαιολογητικό(που ήταν λάθος ήτοι η ρημάδα ακαδημαική ταυτότητα) για υποβληθείσα αίτηση του 2015 δεν μπορείς να κάνεις τροποποιητική και να λάβεις το επίδομα που σου αναλογούσε τότε,σωστα? έχει παρέλθει η προθεσμία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν , v.kourtis said:

Επίσης από ότι κατάλαβα αν προσκομίσεις τώρα κάποιο δικαιολογητικό(που ήταν λάθος ήτοι η ρημάδα ακαδημαική ταυτότητα) για υποβληθείσα αίτηση του 2015 δεν μπορείς να κάνεις τροποποιητική και να λάβεις το επίδομα που σου αναλογούσε τότε,σωστα? έχει παρέλθει η προθεσμία?

Δοκίμασε να πας με την ταυτότητα στον δήμο (ΟΓΑ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, v.kourtis said:

Επίσης από ότι κατάλαβα αν προσκομίσεις τώρα κάποιο δικαιολογητικό(που ήταν λάθος ήτοι η ρημάδα ακαδημαική ταυτότητα) για υποβληθείσα αίτηση του 2015 δεν μπορείς να κάνεις τροποποιητική και να λάβεις το επίδομα που σου αναλογούσε τότε,σωστα? έχει παρέλθει η προθεσμία?

Μου έχει τύχει και σε μένα μία κοπέλα με λάθος ακαδημαική ταυτότητα και δεν προχωράει την αίτηση αν δεν προσκομίσει αντίγραφό της. Αλλάζει κάθε χρόνο ο αριθμός της? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηνυμα απο ογα σε λαθος ακαδημαικη ταυτοτητα

Καταχωρήθηκε εσφαλμένα ο κωδικός φοιτητή στην αίτηση-δήλωση Α21.

Ενέργειες στις οποίες θα πρέπει να προβείτε

Ελέγξτε τα ψηφία του κωδικού της φοιτητικής ταυτότητας του τέκνου σας που δηλώσατε ως φοιτητή και σε περίπτωση λάθους προβείτε σε τροποποιητική της αίτησης-δήλωσης Α21, μέσω του περιβάλλοντος του Taxisnet και καταχωρήστε τα σωστά ψηφία. Εάν δεν υπάρχει περίπτωση λάθους θα πρέπει να αποστείλετε στον ΟΓΑ πρόσφατη βεβαίωση σπουδών του τέκνου σας που δηλώθηκε ως φοιτητής με φωτοαντίγραφο του εντύπου Α21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, HURRICANE33 said:

Μου έχει τύχει και σε μένα μία κοπέλα με λάθος ακαδημαική ταυτότητα και δεν προχωράει την αίτηση αν δεν προσκομίσει αντίγραφό της. Αλλάζει κάθε χρόνο ο αριθμός της? Ευχαριστώ.

όχι δε νομίζω ότι αλλάζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...