Προς το περιεχόμενο

ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΠΕΛΑΤΗ ΚΑΙ ΑΜΟΙΒΗ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας! Θέλω να σας κάνω μία ερώτηση, πιθανώς χαζή αλλά άκουσα διάφορα τελευταία και δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι και τι ακριβώς πρέπει να κάνω!Είμαι και καινούργιος στην δουλεία και θέλω να είμαι εντάξει σε όλα!
Όταν μου έρθει ένας πελάτης για να αναλάβω την τήρηση των βιβλίων(Β' κατηγορίας) της ατομικής του επιχείρησης, τι διαδικασίες ακολουθώ ως προς την ΔΟΥ. Ξέρω πως σε περίπτωση που τα βιβλία του θα μένουν στο γραφείο μου, τότε το δηλώνω στην εφορία! Πρέπει να τον δηλώσω και σαν πελάτη, ότι δλδ είμαι ο λογιστής της επιχειρήσης? Με της Ο.Ε. τι ακριβώς ισχύει?
Επίσης σε όλους μου τους πελάτες έκοβα αποδείξεις ανά 2-3 μήνες αλλά από ότι έμαθα πλέον αυτό έχει αλλάξει και πρέπει να κόβουμε ανά μήνα εκτός και αν υπάρχει συμφωνιτικό. Αυτό πρέπει να το καταθέσουμε στην ΔΟΥ? και μετά ξανά ανανέωση πριν την λήξη του??
Ευχαριστώ πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας! Θέλω να σας κάνω μία ερώτηση, πιθανώς χαζή αλλά άκουσα διάφορα τελευταία και δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι και τι ακριβώς πρέπει να κάνω!Είμαι και καινούργιος στην δουλεία και θέλω να είμαι εντάξει σε όλα!

 

Μεγάλη ...κουβέντα ..πές....κάτι τέτοιο λέει μιά παροιμία.....Μακάρι !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.γνωστοποιηση μεσω ταχις οτι τηρουνται μηχανογραφικα στην εδρα σου.

2.εγω κανω συμβαση ( την πας με τριμηνιαια κατασταση στην δου) και την ανανεωνω καθε χρονο.ετσι εκδιδω το τπυ καθε τρημινο με την αναλογει παρακρατηση 20% που αποδιδεται καθε διμηνο.

3.αν δεν κανεις συμβαση θα πρεπει να εκδιδεις τπυ καθε μηνα ..

4.βαλε κατω τα εξοδα (οαεε,φπα ,παρακρατηση κ.τ.λ) και ζητα την σωστη αμοιβη ,γιατι αν ριξεις πολυ τις τιμες σαν καινουργιος θα μπεις μεσα ,λαβε υποψην σου και τις νεες υποχρεωσεις που μας φορτωνουν (π.χ. συγκεντρωτικες καθε μηνα ) στα λεω γιατι την εχω πατησει.

ειναι ενα θεμα που το εχουν θιξει πολλες φορες εδω μεσα εμπειροι συναδελφοι ,που μπορουν να σε διαφωτισουν σε αυτα τα θεματα...

 

καλη αρχη

 

Υ.Γ. μακαρι να μπορεσεις να εισαι σωστο σε ολα τα θεματα και τυπικος ,αλλα οι συνθηκες ,οι πελατες ,το υπουργειο, και γενικα η ολη

κατασταση δεν θα σε αφησει ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα αν ειναι χειρόγραφα βιβλία και τιμολόγια και δεν είναι στην έδρα μου δεν χρειάζεται να κάνω γνωστοποίηση?Και απλά θα κόβω καθε μήνα τπυ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα αν ειναι χειρόγραφα βιβλία και τιμολόγια και δεν είναι στην έδρα μου δεν χρειάζεται να κάνω γνωστοποίηση?Και απλά θα κόβω καθε μήνα τπυ?

ναι εισαι οκ.

 

σκεψου το θεμα με τα χειρογραφα οπως παει η δουλεια πια δεν θα σε βοηθησουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι εισαι οκ.

 

σκεψου το θεμα με τα χειρογραφα οπως παει η δουλεια πια δεν θα σε βοηθησουν...

Εχω καποιους λιγους οι οποίοι έχουν χειρόγραφα βιβλία, αλλά τους ποιο πολλούς τους έχω κάνει ηλεκτρονικά!!Ειδικά τώρα και με τις συγκεντρωτικές ανά μήνα θα είναι δύσκολα αν είναι χειρόγραφα!

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορώ να ρωτήσω, γιατί κάθε μήνα; εγώ κόβω κάθε όποτε εισπράξω την αμοιβή. Ισως κάθε μήνα, ίσως και μετά από 2   3  μήνες και μπορεί να κόψω και 2 μέσα στον ίδιο μήνα.   Τί πρόβλημα υπάρχει και αν υπάρχει από πού απορρέει;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχουν συνάδερφοι που έχουν χρόνο και μυαλό να κόβουν αποδείξεις κάθε μήνα ? φοβεροί ! :o :o

με την λογικη οτι το τπυ εκδιδεται με την ολοκληρωση της παροχης της υπηρεσιας και οχι με βαση την αμοιβη (ισχυει μονο για παροχη στο δημοσιο) αρα αφου καθε μηνα γινονται εργασιες θα πρεπει να εκδοθει και παραστατικο (λεμε τωρα )αν δεν υπαρχει

συμβαση .

καποιοι συναδελφοι οταν δεν εχουν συμβαση εκδιδουν καθε μηνα για τα διπλογραφικα και καθε τριμηνο για τα απλογραφικα βιβλια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσους συναδέρφους γνωρίζω......  κόβουν απόδειξη, ΜΟΝΟ σε όσους τους  πληρώσουν ... (πχ 1 απόδειξη το χρόνο κλπ)

λαθος κανεις ...εκδιδουμε απλα δεν πληρωνομαστε και χρωσταμε κι ολας ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...