Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ - -ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ - ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ


επισκέπτη Guest

Ερώτηση

ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΣ ΣΕ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ ΞΕΝΩΝ ΓΛΩΣΣΩΝ ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΗ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΑΠΟ 15/9 ΕΩΣ 15/06 ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΟΔΟ.

ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΦΕΤΙΝΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 81 ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΑ.

ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΕΡΥΣΙΝΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 198 ΗΕΜΡΟΜΙΣΘΙΑ.

1)ΤΙ ΕΝΤΥΠΟ ΚΑΤΑΘΕΤΟΥΜΕ ΣΤΟΝ Ο.Α.Ε.Δ. ΜΕ ΤΗΝ ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΣΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ.

2)ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΚΑΙ ΕΑΝ ΝΑΙ , ΤΙ ΔΙΑΚΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΓΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

κυριε fazexa θελω για ακομα μια φορα την βοηθεια σας γιατι θα με σκασουν...και μονο απο εσας παιρνω ξεκαθαρες απαντησεις..

  1. πηγα σημερα στην λογιστρια μου και μου ειπε οτι τελικα τα ενσημα που μου βαζει ο θειος μου ειναι για 8 ωρες/ημερα για 2 ημερες την εβδομαδα.ειναι αυτα τα πληρη ενσημα που μου ειπατε (45,06%);;;;

2. επισης,μου ειπε οτι δεν μπαινουν 15 ενσημα/μηνα αλλα λιγοτερα σύμφωνα με τις 2 ημερες την εβδομαδα. οποτε αλλαζει λιγο το

σκηνικο στον παραπανω πινακα.

  • σεπτεμβριος 2012 -->8
  • οκτωβριος 2012 --> 9
  • νοεμβριος 2012--> δεν ξερω ακριβως ποσα,λιγο παραπανω απο 12 μεσω καποιας τροποποιησης που θα γινει (το απαίτησα, επειδη στην ουσια δουλευω παραπανω μερες,δηλ. οποτε με χρειαζονται,ξερετε πως ειναι οταν μπλεκεις με συγγενεις...) οποτε θα ειναι 3 ή 4 ημερες /εβδομαδα

  • δεκεμβριος 2012 -->αν με χρειαστουν μπορει να με κρατησουν μεχρι τελη δεκέμβρη μπορει και 15 μερες απο τον ιανουαριο

3. οποτε σας ξαναρωταω θα μπω σε ταμειο ανεργειας και αν ναι 12μηνο με 360 ευρω/μηνα ή λογω των λιγων ενσημων που μπηκαν

σεπτεμβριο και οκτωμβριο κινδυνευω να πεσω στην επομενη κατηγορια (καπου 270 ευρω);;;

ΠΑΡΑΚΑΛΩ δώστε μου απαντηση με καθε εκδοχη, δηλ. αν απολυθω τελη νοεμβρη, αν το παιρνω, τι ποσο θα ειναι και για ποσο καιρο; ομοιως αν απολυθω τελη δεκέμβρη ή μεσα ιανουαριου με 3 ημερες/εβδομαδα τι θα παιρνω και για ποσο

ή αν ειναι 4ημερες/εβδομαδα αν αλλαζει κατι.

4. επισης πηγα και μια βολτα απο τον οαεδ και μου πεταξαν το εξης κουλο (κατι καινουρια παιδια με συμβασεις),θες 18 μηνες δουλειας και

οχι 14 για να μπεις σε ταμειο, και δεν μπορουσαν να μου πουν σε ποια κατηγορια ανηκω λόγω των λιγων ενσημων τους τελευταιους

μηνες.

συγγνωμη αν σας κουρασα με τα πολλα ερωτηματα μου,αλλα θα με τρελανουν.....και τα εξοδα τρεχουν...περιμενω απαντηση

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ...

Επειδη οι 2 τελευταιοι μηνες ετσι και αλλιως δεν μετρανε,δεν φαινεται να επειρεαζεται ο χρονος επιδοτησης σου ,διοτι ΟΠΩΣ τα γραφεις απο Σεπτεβριο του 2011 εως Σεπτεβριο του 2012 δειχνει να εχης πανω απο 250 ενσημα,ΑΝ αυτα τα 2 ενσημα την εβδομαδα , ξεκινανε απο τον Αυγουστο του 2012 και μετα.

Αν ομως απο το Αυγουστο του 2011,συνεχως σε εμφανιζε οτι δουλευες 2 μερες την εβδομαδα,τοτε σιγουρα διαφοροποιεται ο χρονος επιδοτησης, μην πω, οτι κυνδινευεις να μην παρης και καθολου....!.

Οσο για το ποσο της επιδοτησης,επειδη βασικα, επιδοτεισαι συμφωνα με τον μηνιαιο μισθο , που γραφεται στην καταγγελια της συμβασης, και επειδη αυτον το μισθο, φαινεται οτι τον παιρνεις για 4 μηνες και οχι π.χ για 1 μηνα ωστε να τον αμφισβητησης και να αναγκαστη ο ΟΑΕΔ να παει και λιγο πιο πισω και να παρη τον μεσο ορο των τελευταιων μηνω, μαλλον...αναλογα ποσο σε εβαζε θα παρης και το αναλογο ταμειο ανεργιας το οποιο μπορει να ειναι και κατω απο... 270 ευρω!!αν.. σε εμφανιζε, κατω και απο.... 158 ευρω το μηνα...

Οσο για τα ενσημα 2 ημερων την εβδομαδα, βεβαια και δεν ειναι 15 το μηνα. αναλογα ποιες μερες σε εχει δηλωσει επισημα , οτι δουλευεις.

αν π.χ σε εχει βαλει Πεμπτη -Παρασκευη, τα ενσημα του καθε μηνα ειναι τοσα, οσες Πεμπτες και Παρασκευες εχει ο συγκεκριμενος μηνας και σε καθε μηνα μπορει να ειναι διαφορετικα διοτι δεν εχουν τις ιδιες Πεμπτοπαρασκευες ολοι οι μηνες.

.κανονικα ..αυτο επρεπε να το ξερης, διοτι, για να σου αλλαξη την συμβαση απο πενθημερη σε διημερη,επρεπε να εχη την υπογραφη σου δεν την εχει?

****συμπληρωματικα, το 45,06% ειναι το πληρες ποσοστο επι των μικτων που ασφαλιζεσαι. ειτε δυο μερες δουλευεις ,ειτε 5.ειτε 1 ωρα ειτε 8.

Στους συγγενεις που εχουν σχεση συγγενειας με τον εργοδοτη τους Α ή Β βαθμου,αυτο το ποσοστο,δεν ειναι 45,06% αλλα ειναι γυρω στο 35% και αυτα τα ενσημα δεν εχουν μεσα εισφορα υπερ ΟΑΕΔ και αν σου εβαζε αυτα δεν θα δικαιουσουν καθολου επιδοτηση. για αυτο σε ρωτησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επειδη οι 2 τελευταιοι μηνες ετσι και αλλιως δεν μετρανε,δεν φαινεται να επειρεαζεται ο χρονος επιδοτησης σου ,διοτι ΟΠΩΣ τα γραφεις απο Σεπτεβριο του 2011 εως Σεπτεβριο του 2012 δειχνει να εχης πανω απο 250 ενσημα,ΑΝ αυτα τα 2 ενσημα την εβδομαδα , ξεκινανε απο τον Αυγουστο του 2012 και μετα.

Αν ομως απο το Αυγουστο του 2011,συνεχως σε εμφανιζε οτι δουλευες 2 μερες την εβδομαδα,τοτε σιγουρα διαφοροποιεται ο χρονος επιδοτησης, μην πω, οτι κυνδινευεις να μην παρης και καθολου....!.

Οσο για το ποσο της επιδοτησης,επειδη βασικα, επιδοτεισαι συμφωνα με τον μηνιαιο μισθο , που γραφεται στην καταγγελια της συμβασης, και επειδη αυτον το μισθο, φαινεται οτι τον παιρνεις για 4 μηνες και οχι π.χ για 1 μηνα ωστε να τον αμφισβητησης και να αναγκαστη ο ΟΑΕΔ να παει και λιγο πιο πισω και να παρη τον μεσο ορο των τελευταιων μηνω, μαλλον...αναλογα ποσο σε εβαζε θα παρης και το αναλογο ταμειο ανεργιας το οποιο μπορει να ειναι και κατω απο... 270 ευρω!!αν.. σε εμφανιζε, κατω και απο.... 158 ευρω το μηνα...

Οσο για τα ενσημα 2 ημερων την εβδομαδα, βεβαια και δεν ειναι 15 το μηνα. αναλογα ποιες μερες σε εχει δηλωσει επισημα , οτι δουλευεις.

αν π.χ σε εχει βαλει Πεμπτη -Παρασκευη, τα ενσημα του καθε μηνα ειναι τοσα, οσες Πεμπτες και Παρασκευες εχει ο συγκεκριμενος μηνας και σε καθε μηνα μπορει να ειναι διαφορετικα διοτι δεν εχουν τις ιδιες Πεμπτοπαρασκευες ολοι οι μηνες.

.κανονικα ..αυτο επρεπε να το ξερης, διοτι, για να σου αλλαξη την συμβαση απο πενθημερη σε διημερη,επρεπε να εχη την υπογραφη σου δεν την εχει?

****συμπληρωματικα, το 45,06% ειναι το πληρες ποσοστο επι των μικτων που ασφαλιζεσαι. ειτε δυο μερες δουλευεις ,ειτε 5.ειτε 1 ωρα ειτε 8.

Στους συγγενεις που εχουν σχεση συγγενειας με τον εργοδοτη τους Α ή Β βαθμου,αυτο το ποσοστο,δεν ειναι 45,06% αλλα ειναι γυρω στο 35% και αυτα τα ενσημα δεν εχουν μεσα εισφορα υπερ ΟΑΕΔ και αν σου εβαζε αυτα δεν θα δικαιουσουν καθολου επιδοτηση. για αυτο σε ρωτησα

βασικα εγω δεν διευκρήνησα,απο αυγουστο του 2011-αυγουστο του 2012 δουλευα σε αλλη δουλεια.οπου ειχα πληρη ενσημα με αρκετες απολαβες...απο εκει απολυθηκα και απο σεπτεμβριο του 2012 δουλευω στην εταιρια του θειου μου εως σημερα.

ΑΡΑ, ετσι οπως μου τα λετε αν ο νοεμβριος ειναι ο τελευταιος μηνας δουλειας μου η τροποποιηση ειτε γινει ειτε οχι δεν θα αλλαξει κατι, μιας και ο νοεμβριος και ο οκτωβριος δεν τους ενδιαφερει στον οαεδ ποσο μισθο και ενσημα ειχα μιας και δεν τους υπολογίζουν, και αρχιζουν και μετρανε απο τον σεπτεμβριο του 2012 και προς τα επανω...σωστα;;;;;απλως με ανυσηχει οτι τον αυγουστο ειχα 2(απο την 1ηδουλεια) και τον σεπτεμβριο 8(απο την σημερινη δουλεια), μην απο αυτους τους 2 μηνες κρινει ο οαεδ και κατεβει το ταμειο ανεργιας και παρω το κατωτερο, ή θα λαβουν τον μεσο ορο και των μηνων που ειχα 25 ενσημα=υψηλες απολαβες;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

βασικα εγω δεν διευκρήνησα,απο αυγουστο του 2011-αυγουστο του 2012 δουλευα σε αλλη δουλεια.οπου ειχα πληρη ενσημα με αρκετες απολαβες...απο εκει απολυθηκα και απο σεπτεμβριο του 2012 δουλευω στην εταιρια του θειου μου εως σημερα.

ΑΡΑ, ετσι οπως μου τα λετε αν ο νοεμβριος ειναι ο τελευταιος μηνας δουλειας μου η τροποποιηση ειτε γινει ειτε οχι δεν θα αλλαξει κατι, μιας και ο νοεμβριος και ο οκτωβριος δεν τους ενδιαφερει στον οαεδ ποσο μισθο και ενσημα ειχα μιας και δεν τους υπολογίζουν, και αρχιζουν και μετρανε απο τον σεπτεμβριο του 2012 και προς τα επανω...σωστα;;;;;απλως με ανυσηχει οτι τον αυγουστο ειχα 2(απο την 1ηδουλεια) και τον σεπτεμβριο 8(απο την σημερινη δουλεια), μην απο αυτους τους 2 μηνες κρινει ο οαεδ και κατεβει το ταμειο ανεργιας και παρω το κατωτερο, ή θα λαβουν τον μεσο ορο και των μηνων που ειχα 25 ενσημα=υψηλες απολαβες;;;;;

ειδα λιγο καλυτερα αυτα που μου γραψατε και πρεπει ο παραπανω τροπος σκεψης μου να ειναι λανθασμενος...εε;;;;;

με την τροποποιηση που θα μου κανουν τον νοεμβριο απο 2 μερες/βδομαδα σε 3 ή 4ημερες/εβδομαδα λογικα θα ανέβει και ο μηνιαιος μισθος μου που θα ανεγραφεται στην καταγγελια συμβασης ε;;;απλως στην καταγγελια συμβασης ποιος μισθος αναγραφετε;;;ο τελευταιος δηλ. στην δικη μου περιπτωση της τροποποιησης;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

βασικα εγω δεν διευκρήνησα,απο αυγουστο του 2011-αυγουστο του 2012 δουλευα σε αλλη δουλεια.οπου ειχα πληρη ενσημα με αρκετες απολαβες...απο εκει απολυθηκα και απο σεπτεμβριο του 2012 δουλευω στην εταιρια του θειου μου εως σημερα.

ΑΡΑ, ετσι οπως μου τα λετε αν ο νοεμβριος ειναι ο τελευταιος μηνας δουλειας μου η τροποποιηση ειτε γινει ειτε οχι δεν θα αλλαξει κατι, μιας και ο νοεμβριος και ο οκτωβριος δεν τους ενδιαφερει στον οαεδ ποσο μισθο και ενσημα ειχα μιας και δεν τους υπολογίζουν, και αρχιζουν και μετρανε απο τον σεπτεμβριο του 2012 και προς τα επανω...σωστα;;;;;απλως με ανυσηχει οτι τον αυγουστο ειχα 2(απο την 1ηδουλεια) και τον σεπτεμβριο 8(απο την σημερινη δουλεια), μην απο αυτους τους 2 μηνες κρινει ο οαεδ και κατεβει το ταμειο ανεργιας και παρω το κατωτερο, ή θα λαβουν τον μεσο ορο και των μηνων που ειχα 25 ενσημα=υψηλες απολαβες;;;;;

Θα ξαναπω οτι οι δυο τελευταιοι μηνες δεν μετρανε σαν ενσημα για το ποσο χρονο θα; επιδοτηθης 5 μηνες ,6, 8, 1 χρονο. για το ποσο ομως, δηλαδη αν παρης 360 ευρω , 270 ευρω ή 180 ευρω εδω μετρανε. για αυτο σου ειπα οτι εχεις 4 συνεχομενους μηνες πριν την απολυση, μειωμενο μισθο και εδω μαλλον θα εχης ενα ψιλοπροβλημα.γιατι δεν τους λες τουλαχιστον απο αυριο, μεθευριο και επειτα (αναδρομικα δεν γινεται , μην αναλυω το γιατι τωρα ) αφου δουλευεις καθε μερα να στις κολλησουν ολες ωστε να ανεβη λιγο ο μισθος σου? τα μικτα του 8ου,9ου,10ου ,ποσα ηταν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα!εγω θα ηθεα να ρωτησω το εξης:ειμαι εποχιακη υπαλληλος στον τουρισμο κ βγαινω στο τμειο απο το 2007 μεχρι κ το 2010.με κενο το 2011 που δεν δουλεψα.φετος απασχοληθηκα παλι σε ξενοδοχειο απο τον μαιο μεχρι κ τον νοεμβριο.κλεινωτιν σεζον με 109 ενσημα.πριν ξεκινησω την δουλεια ειχα ρωτησει την υπαλληλο του οαεδ που ασχολειται με αυτα τα θεματα αν θα χρειαστω παλι 2σεζον για να βγω στο ταμειο εφοσον το εχασα μια φορα κ η απαντηση που πηρα ηταν οτι οχι χρειαζομαι απλως παλι 100 ενσημα 2μηνες πριν απολυθω.δλδ 4 μηνες για να μην μετρησουν οι δυο τελευταιοι.κ αυτο εκανα απο μαιο μεχρι σεπτεμβριο εχω 101 ενσημα απο το ξενοδοχειο κ μεχρι τον νοεμβριο εχω κανει εικονικη προσληψη σε αλλο μικροτερο ξενοδοχειο.τοθεμα ειναι οτι τωρα που μιλησα με την ιδια υπαλληο μου λεει οτι δεν το δικαιουμαι..μπορει καποιος να με διαφωτισει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα..

ηθελα να ρωτησω..ημουν εποχιακος απο το καλοκαιρι του 2008 μεχρι το καλοκαιρι του 2011...

το 2008, το 2009 και το 2010 βγηκα 6μηνο ταμειο ανεργιας. το 2011 βγηκα 5 μηνες ταμειο ανεργιας...

δουλευω τωρα με 5μηνη συμβαση στο δημο...τελειωνω αρχες φεβρουαριου ...μετα βγαινω παλι ταμειο ή οχι?

ευχαριστω!!! Σοφια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα..

ηθελα να ρωτησω..ημουν εποχιακος απο το καλοκαιρι του 2008 μεχρι το καλοκαιρι του 2011...

το 2008, το 2009 και το 2010 βγηκα 6μηνο ταμειο ανεργιας. το 2011 βγηκα 5 μηνες ταμειο ανεργιας...

δουλευω τωρα με 5μηνη συμβαση στο δημο...τελειωνω αρχες φεβρουαριου ...μετα βγαινω παλι ταμειο ή οχι?

ευχαριστω!!! Σοφια

Απο οτι βλεπω το 2009,2010,2011,2012(τετραετια) εχεις συμπληρωσει 17 μηνες επιδοτηση οποτε διστυχως....δικαιουσαι μονο για ενα μηνα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα!εγω θα ηθεα να ρωτησω το εξης:ειμαι εποχιακη υπαλληλος στον τουρισμο κ βγαινω στο τμειο απο το 2007 μεχρι κ το 2010.με κενο το 2011 που δεν δουλεψα.φετος απασχοληθηκα παλι σε ξενοδοχειο απο τον μαιο μεχρι κ τον νοεμβριο.κλεινωτιν σεζον με 109 ενσημα.πριν ξεκινησω την δουλεια ειχα ρωτησει την υπαλληλο του οαεδ που ασχολειται με αυτα τα θεματα αν θα χρειαστω παλι 2σεζον για να βγω στο ταμειο εφοσον το εχασα μια φορα κ η απαντηση που πηρα ηταν οτι οχι χρειαζομαι απλως παλι 100 ενσημα 2μηνες πριν απολυθω.δλδ 4 μηνες για να μην μετρησουν οι δυο τελευταιοι.κ αυτο εκανα απο μαιο μεχρι σεπτεμβριο εχω 101 ενσημα απο το ξενοδοχειο κ μεχρι τον νοεμβριο εχω κανει εικονικη προσληψη σε αλλο μικροτερο ξενοδοχειο.τοθεμα ειναι οτι τωρα που μιλησα με την ιδια υπαλληο μου λεει οτι δεν το δικαιουμαι..μπορει καποιος να με διαφωτισει?

Τι λεει μωρε πεστου! αφου εχεις ξαναεπιδοτηθει στο παρελθον, οι 2 τελευταιοι μηνες μετρανε.για την 1η επιδοτηση δεν μετρανε. μηπως πρεπει πεστου να διαβαση καλλιτερα...τον νομο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εργαζόμενη με εποχιακή απασχόληση (ξενοδοχείο) ζητάει ταμείο ανεργείας γιά πρώτη φορά , Είχε εργαστεί το 2011 εποχιακα στο ίδιο ξενοδοχείο από 17/6-30/9 και είχε 102 ημέρες ασφάλισης ως εξείς :

IOYN 12,

ΙΟΥΛ 25

ΑΥΓ 27

ΣΕΠΤ 30

ΑΠΟΖ ΑΔ 8

ΣΥΝΟΛΟ 102

Το 2012 εργάσθηκε απο 18/7-25/10 και έχει 106 ημέρες ασφάλισης ως εξείς:

ΙΟΥΛ 12

ΑΥΓ 31

ΣΕΠΤ 30

ΟΚΤΩΒΡ 25

ΑΠΟΖ ΑΔ 8

ΣΥΝΟΛΟ 106

Δικαιούται ταμείο ανεργείας ? παρακαλώ λίγη βοήθεια :) Ο ΟΑΕΔ έχει δίκιο που της λέει ότι δεν δικαιούται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δυστυχως... επειδη ειναι η 1η φορα,που ζηταει , εχουν δικιο δεν δικαιουται. το 2013 να δης! τα πραγματα γινονται ακομη χειροτερα! :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δυστυχως... επειδη ειναι η 1η φορα,που ζηταει , εχουν δικιο δεν δικαιουται. το 2013 να δης! τα πραγματα γινονται ακομη χειροτερα! :(

Σ ευχαριστώ για την απάντηση :) το σωσα ως εξείς βρήκα τον υπάλληλο στο ΟΑΕΔ και μου είπε ότι αν είχε ακόμη 5 ένσημα για το 2012 θα έπαιρνε ταμείο !! πωωω!! έκανα λάθος για τον Οκτώβρη του είπα έπρεπε να της βάλω 25 αντί 21 (+4) και 1 παραπανω απο αποζ αδείας 5 και ευτυχώς το δέχτηκε. αντικατέστησα την προηγούμενη βεβαίωση με νέα και όλα καλά ...πραγμα που φυσικα θα ηταν δυσκολο να κανω αν ειχαν καταβληθει οι εισφορες του Οκτωβριου δεν θα τολμουσα να ενημερωσω ούτε τον εργοδότη...

Για να επιδοτηθεί για πρώτη φορά οταν εχει εργασθει σε εποχιακης λειτουργιας επιχειρηση πρεπει να εχει 80 ημερες ασφαλισης το προηγουμενο ετος και 80 το τρεχων αλλα απο το τελευταιο 14 αμηνο στην συγκεκριμενη περιπτωση απο 25/8/2011-25/10/2012 αν αφαιρεθουν τα ενσημα των 2 τελευταιων μηνων (Σεπτεμβρη-Οκτωβρη) να μενουν 100 επειδή είναι εποχιακα απασχολούμενη .

Απο 1/1/2013 αστα θα κλαινε τουλάχιστον όλοι οι ξενοδοχουπάλληλοι που εργαζονται κατα εξακολουθηση εποχιακα παρέα και με άλλους εποχιακά εργαζομενους γιατι δεν θα μπορουν να φανε το χειμωνα :angry::( μετα απ τις αλλαγες που ερχονται ...οσον αφορα το ταμειο ανεργειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γειά σας,

είμαι άνεργος απο 29/6/2012, έκανα αίτηση στις 2/7, εντάσσομαι σε επιδότηση απο 6/7/12 εως 5/7/13. Το δικαίωμα πληρωμής ενεργοποιήθηκε 6/8 (κατοπιν γίνονται τακτικές πληρωμές κάθε μηνα, περιπου στις 6)

Ο προβληματισμός μου είναι ο εξής: υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να προσληφθώ μέσα στο Δεκέμβριο, με σύμβαση αοριστου χρονου εργασίας (καλώς εχόντων των πραγμάτων).

Οι ενδεχόμενες ημερομηνίες πρόσληψης, αν με επιλέξουν, θα είναι είτε οι 03/12 έιτε 10/12.

( ημερομηνία καταβολής του επιδόματος ανεργίας λογικά θα είναι στις απο 6/12 - υπόψιν οτι τυγχάνει να πρέπει να παρουσιαστώ απο 6/12/2012 - 5/1/2013)

α) Για κάθε ενα απο τα σενάρια ημνιων πρόσληψης, τι επίδομα θα λάβω στις αρχές Δεκέμβρη? (ή ούτως η άλλως αντιπμετωπίζεται ως δεδουλεμένη καταβολή λόγω της χρονικής υστερησης αρχικης πληρωμης ενός μήνα?), και

β) Τι επίδομα χριστουγέννων δικαιούμαι?

Ευχαριστώ προκαταβολικά και συγγνώμη για το μακροσκελές ερώτημά μου.

Θανάσης Χ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γειά σας,

είμαι άνεργος απο 29/6/2012, έκανα αίτηση στις 2/7, εντάσσομαι σε επιδότηση απο 6/7/12 εως 5/7/13. Το δικαίωμα πληρωμής ενεργοποιήθηκε 6/8 (κατοπιν γίνονται τακτικές πληρωμές κάθε μηνα, περιπου στις 6)

Ο προβληματισμός μου είναι ο εξής: υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να προσληφθώ μέσα στο Δεκέμβριο, με σύμβαση αοριστου χρονου εργασίας (καλώς εχόντων των πραγμάτων).

Οι ενδεχόμενες ημερομηνίες πρόσληψης, αν με επιλέξουν, θα είναι είτε οι 03/12 έιτε 10/12.

( ημερομηνία καταβολής του επιδόματος ανεργίας λογικά θα είναι στις απο 6/12 - υπόψιν οτι τυγχάνει να πρέπει να παρουσιαστώ απο 6/12/2012 - 5/1/2013)

α) Για κάθε ενα απο τα σενάρια ημνιων πρόσληψης, τι επίδομα θα λάβω στις αρχές Δεκέμβρη? (ή ούτως η άλλως αντιπμετωπίζεται ως δεδουλεμένη καταβολή λόγω της χρονικής υστερησης αρχικης πληρωμης ενός μήνα?), και

β) Τι επίδομα χριστουγέννων δικαιούμαι?

Ευχαριστώ προκαταβολικά και συγγνώμη για το μακροσκελές ερώτημά μου.

Θανάσης Χ.

Εαν κανεις προσληψη 3/12 θα πληρωθης αναλογικα εως 3/12 εαν κανεις προσληψη 13/12 θα πληρωθης κανονικα το μηνα στις 6/12, και μετα θα παρης και αναλογια εως την ημερα της προσληψης.

Δωρο χριστουγεννων δικαιουσαι 3 μεροκαματα για καθε μηνα επιδοτησης. ενοειται σε λιγοτερες μερες, δικαιουσαι αναλογια 3/30* μερες επιδοτησης.

Προσοχη εαν προσληφθεις, κοντα στην 6η/12, (ληξη μηνος επιδοτησης) θα γνωστοποιησης την προσληψη εως και 6/12, ασχετως εαν το περιθωριο ειναι μικροτερο των 8 ημερων.

εαν προσληφθεις μετα της 6/12(μετα το μηνα επιδοτησης), τοτε θα την γνωστοπιησης εντος εντος 8 ημερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εαν κανεις προσληψη 3/12 θα πληρωθης αναλογικα εως 3/12 εαν κανεις προσληψη 13/12 θα πληρωθης κανονικα το μηνα στις 6/12, και μετα θα παρης και αναλογια εως την ημερα της προσληψης.

Δωρο χριστουγεννων δικαιουσαι 3 μεροκαματα για καθε μηνα επιδοτησης. ενοειται σε λιγοτερες μερες, δικαιουσαι αναλογια 3/30* μερες επιδοτησης.

Προσοχη εαν προσληφθεις, κοντα στην 6η/12, (ληξη μηνος επιδοτησης) θα γνωστοποιησης την προσληψη εως και 6/12, ασχετως εαν το περιθωριο ειναι μικροτερο των 8 ημερων.

εαν προσληφθεις μετα της 6/12(μετα το μηνα επιδοτησης), τοτε θα την γνωστοπιησης εντος εντος 8 ημερων

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, να ειστε καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

geia sas, tha ithela na rwthsw efoson eixa doulepsei to 2010 k 2011  apolythuka stis 20-9-2012 pira tameio kanonika. k twra ergastika apo tis 26-06-2012 ews 26-11-2012 tha parw tameio fetos?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

geia sas, tha ithela na rwthsw efoson eixa doulepsei to 2010 k 2011  apolythuka stis 20-9-2012 pira tameio kanonika. k twra ergastika apo tis 26-06-2012 ews 26-11-2012 tha parw tameio fetos?

Αν σου ειχε μεινει υπολοιπο  επιδοτησης εως 25/6/12 θα συνεχισης αυτο, Εαν  το ειχες εξαντλησει ολο, με αυτα τα ενσημα  που εχεις απο 26/6-26/11, δεν  βλεπω να δικαιουσα ταμειο.

η 1η απολυση πιστευω να ηταν 20/9/11 και οχι 20/9/12 που γραφεις,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΑΠΟΛΥΘΗΚΕ ΚΑΙ ΕΧΕΙ 124 ΕΝΣΗΜΑ ΜΕΤΡΗΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΣΤΟ 2012..ΞΕΡΕΤΕ ΑΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΕΙΑΣ;ΠΗΡΑ ΤΗΛ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΦΕΡΤΕ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΣΑΣ ΑΠΟ ΔΩ.ΔΕ ΗΤΑΝ ΑΡΝΗΤΙΚΟΙ

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΑΠΟΛΥΘΗΚΕ ΚΑΙ ΕΧΕΙ 124 ΕΝΣΗΜΑ ΜΕΤΡΗΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΣΤΟ 2012..ΞΕΡΕΤΕ ΑΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΕΙΑΣ;ΠΗΡΑ ΤΗΛ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΦΕΡΤΕ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΣΑΣ ΑΠΟ ΔΩ.ΔΕ ΗΤΑΝ ΑΡΝΗΤΙΚΟΙ

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

Mε 124 σιγουρα  δεν μπαινει μηπως...ομως π.χ εχει 200 την προηγουμενη διετια, να δουμε και αυτη την περιπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Χριστοδουλου Θεοφιλος
Καλημερα!Δουλευα σε καταστημα με ειδη τεχνολογιας ως πωλητης με συμβαση αοριστου χρονου.

 

1)Ημερα προσληψη:05/09/2011

2)Ημερα απολυσης:26/10/2012

 

 

Καταθεσα τα δικαιολογητικα στην αρμοδια υπηρεσια του οαεδ με ημερομηνια 1/11/2012(ΕΠΙΔΟΤΟΥΜΑΙ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ.Ο υπαλληλος μου επισημαινει οται αν τα χρηματα δεν μπουν σε 40 μερες να περασω απο τον οαεδ για τους το πω. Το πρωι σημερα 11/12/2012 (παρεπιμποντως σημερα θα πηγαινα στο οαεδ) μου τηλεφωνησαν σημερα και μου λεει δεν μπορω να παρω τα χρηματα αυτο τον μηνα διοτι δεν μου εφταναν τα ενσημα και οτι μου εκανε την αιτηση αυτο το μηνα ωστε να μπορεσω να παρω το επιδομα απο 8/1/2013.Στο τηλεφωνο μου ειπε οτι εκανα ξανα την αιτηση απο απο 1/12/2012 για να παρω το επιδομα. η ερωτηση μου ειναι αν  επρεπε να παρω το επιδομα με τα απο 40 ημερες οπως μου ειχαν πει εξαρχης η οπως μου ειπαν σημερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Χριστοδουλου Θεοφιλος
Καλημερα!Δουλευα σε καταστημα με ειδη τεχνολογιας ως πωλητης με συμβαση αοριστου χρονου.

 

1)Ημερα προσληψη:05/09/2011

2)Ημερα απολυσης:26/10/2012

 

 

Καταθεσα τα δικαιολογητικα στην αρμοδια υπηρεσια του οαεδ με ημερομηνια 1/11/2012(ΕΠΙΔΟΤΟΥΜΑΙ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ.Ο υπαλληλος μου επισημαινει οται αν τα χρηματα δεν μπουν σε 40 μερες να περασω απο τον οαεδ για τους το πω. Το πρωι σημερα 11/12/2012 (παρεπιμποντως σημερα θα πηγαινα στο οαεδ) μου τηλεφωνησαν σημερα και μου λεει δεν μπορω να παρω τα χρηματα αυτο τον μηνα διοτι δεν μου εφταναν τα ενσημα και οτι μου εκανε την αιτηση αυτο το μηνα ωστε να μπορεσω να παρω το επιδομα απο 8/1/2013.Στο τηλεφωνο μου ειπε οτι μου ΕΚΑΝΑΝ ξανα την αιτηση απο απο 1/12/2012 για να παρω το επιδομα. η ερωτηση μου ειναι αν  επρεπε να παρω το επιδομα με τα απο 40 ημερες οπως μου ειχαν πει εξαρχης η οπως μου ειπαν σημερα. Συγγνωμη που το ξαναστελνω εγραψα κατι λαθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Καλημερα!Δουλευα σε καταστημα με ειδη τεχνολογιας ως πωλητης με συμβαση αοριστου χρονου.
 
1)Ημερα προσληψη:05/09/2011
2)Ημερα απολυσης:26/10/2012
 
 
Καταθεσα τα δικαιολογητικα στην αρμοδια υπηρεσια του οαεδ με ημερομηνια 1/11/2012(ΕΠΙΔΟΤΟΥΜΑΙ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ.Ο υπαλληλος μου επισημαινει οται αν τα χρηματα δεν μπουν σε 40 μερες να περασω απο τον οαεδ για τους το πω. Το πρωι σημερα 11/12/2012 (παρεπιμποντως σημερα θα πηγαινα στο οαεδ) μου τηλεφωνησαν σημερα και μου λεει δεν μπορω να παρω τα χρηματα αυτο τον μηνα διοτι δεν μου εφταναν τα ενσημα και οτι μου εκανε την αιτηση αυτο το μηνα ωστε να μπορεσω να παρω το επιδομα απο 8/1/2013.Στο τηλεφωνο μου ειπε οτι μου ΕΚΑΝΑΝ ξανα την αιτηση απο απο 1/12/2012 για να παρω το επιδομα. η ερωτηση μου ειναι αν  επρεπε να παρω το επιδομα με τα απο 40 ημερες οπως μου ειχαν πει εξαρχης η οπως μου ειπαν σημερα. Συγγνωμη που το ξαναστελνω εγραψα κατι λαθος

 

 

Επειδη  θα επαιρνες για 1η φορα εκτος απο τα απαιτουμενα συνολικα ενσημα ,σαν προσθετη προυποθεση, ηθελες να εχης   και 80 ενσημα κατ ετος τα 2 προηγουμενα ετη απο την αιτηση σου  στον ΟΑΕΔ.

Δηλαδη απο 1/11/2010-31/10/2011 =80 και απο 1/11/2011-31/10/2012 αλλα 80ενσημα

Στο 2ο ετος τα ειχες στο 1ο ομως ειχες  περιπου 46-47 ενσημα εως τα 80 σου ελειπαν 33-34 ενσημα αυτα δεν τα ειχες και πολυ σωστα σου ειπαν οτι με αυτα τα δεδομενα ,δεν επαιρνες.

Τωρα αφου  σου ειπε οτι  σου εκανε μονος του!! :o  την αιτηση στις 11/12 θα παρης ταμειο  διοτι ,ο 1ος χρονος που θες τα 80 ενσημα ΑΛΛΑΖΕΙ , και  διαμορφωνεται πλεον

απο 11/12/2010-10/12/2011  και εδω τα εχεις τα 80 ενσημα  και θα  το παρης.

Μπραβο!!!!!! σε Δημοσιο υπαλληλο που σκεφτηκε ετσι!! (,αυτο ειλικρινα το συναντω πρωτη φορα!!) και δεν σου απερριψε την αρχικη  αιτηση αφου  οντως τοτε, δεν πληρουσες τις προυποθεσεις,

Να πας και να του<αναψης ενα  κερι>! και να μην δυσανασχετεις καθολου, διοτι, αν δεν επραττε αυτος κατα συνηδειση ωστε  να σου μεταφερει αργοτερα την αιτηση σου,εσυ,

ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΕΡΝΕΣ ΜΙΑ!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ ΘΕΟΦΙΛΟΣ

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση να εισαι καλα!Καλα Χριστουγεννα και Καλη χρονια να εχουμε με υγεια πανω απο ολα!Ευχαριστω και παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα,

μια ερωτηση να κανω.

εγω πληρωνομαι το επιδομα καθε πρωτη Παρασκευη μετα της 29.

μηπως ξερεται τωρα τον Δεκεμβριο ποτε θα παρω το επιδομα?

παλι μετα της 29?

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

 

Ημουν επιδοτουμενος μέχρι τον Ιουλιο και μετα το τελος της επιδοτησης ειχε γινει μπερδεμα και με διεγραψαν απο τα μητρωα(ξαναγραφτηκα βεβαια..). Το εαν θα λαβω δωρο χριστουγεννων επηρεάζεται απο αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

 

Ημουν επιδοτουμενος μέχρι τον Ιουλιο και μετα το τελος της επιδοτησης ειχε γινει μπερδεμα και με διεγραψαν απο τα μητρωα(ξαναγραφτηκα βεβαια..). Το εαν θα λαβω δωρο χριστουγεννων επηρεάζεται απο αυτο?

Ετσι και αλλιως δωρο δικαιουσαι  μεχρι την ληξη της επιδοτησης( 3 μεροκαματα το μηνα)  και οχι για το υπολοιπο διαστημα που απλως εχεις καρτα ανεργειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...