Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΣΟΔΑ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟΥ (ΕΠΟΧΙΑΚΟΥ) ΚΑΙ ΑΝΑΚΕΦΑΛΑΙΩΤΙΚΟς ΠΙΝΑΚΑΣ LISTING


AGGELA

Ερώτηση

Ξενοδοχείο που λειτουργεί εποχιακά με κρατήσεις μεσώ ελληνικου πρακτορείου , που αντιπροσωπευει γερμανικο πρακτορείο , εκδίδει ΤΠΥ προς το γερμανικό πρακτορείο και τα παραδιδει στο εδω ελληνικό πρακτορείο. Το ερωτημα μου ειναι πρέπει να υποβληθεί ανακεφαλαιωτικος  πινακας ενδοκοινοτικών συναλλαγών απο το ξενοδοχείο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Ξενοδοχείο που λειτουργεί εποχιακά με κρατήσεις μεσώ ελληνικου πρακτορείου , που αντιπροσωπευει γερμανικο πρακτορείο , εκδίδει ΤΠΥ προς το γερμανικό πρακτορείο και τα παραδιδει στο εδω ελληνικό πρακτορείο. Το ερωτημα μου ειναι πρέπει να υποβληθεί ανακεφαλαιωτικος  πινακας ενδοκοινοτικών συναλλαγών απο το ξενοδοχείο?

 

Απαντώ στην παραπάνω ερώτηση μετά απο συνεννόηση με ΔΟΥ ....

Δεν χρειάζεται η καταθεση ανακεφαλαιωτικου πινακα ενδοκοινοτικών , εφόσον η παροχή υπηρεσίας γίνετε Ελλάδα και το ΤΠΥ συμπεριλαμβάνει ΦΠΑ , εστω και αν το ΤΠΥ εκδίδεται στο ξένο πρακτορείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απαντώ στην παραπάνω ερώτηση μετά απο συνεννόηση με ΔΟΥ ....

Δεν χρειάζεται η καταθεση ανακεφαλαιωτικου πινακα ενδοκοινοτικών , εφόσον η παροχή υπηρεσίας γίνετε Ελλάδα και το ΤΠΥ συμπεριλαμβάνει ΦΠΑ , εστω και αν το ΤΠΥ εκδίδεται στο ξένο πρακτορείο

ΑΓΓΕΛΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΑΝΑΦΟΡΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΑΝΩΤΕΡΩ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕΣ ΘΕΣΕΙ,ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΘΑ ΑΠΟΤΥΠΩΘΕΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΦΠΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΓΓΕΛΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΑΝΑΦΟΡΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΑΝΩΤΕΡΩ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕΣ ΘΕΣΕΙ,ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΘΑ ΑΠΟΤΥΠΩΘΕΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΦΠΑ?

Αποτυπώνεται κανονικά όπως τα υπόλοιπα έσοδα που κόβονται από το ξενοδοχείο για τους υπόλοιπους πελάτες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.Εχω όμως άλλη μία ερώτηση:

Μεταφορική εταιρεία στέλνει περιοδικά αποδείξεις διοδίων στην εταιρεία Διοδίων στην Ιταλία και η εταιρεία αυτή, βάσει των αποδείξεων αυτών, εκδίδει τιμολόγιο στην μεταφορική,ωστε αυτή με τη σειρά της να κάνει αιτηση επιστροφής φπα.Το τιμολόγιο αυτό θα συμπεριληφθεί στο listing?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ξενοδοχείο που λειτουργεί εποχιακά με κρατήσεις μεσώ ελληνικου πρακτορείου , που αντιπροσωπευει γερμανικο πρακτορείο , εκδίδει ΤΠΥ προς το γερμανικό πρακτορείο και τα παραδιδει στο εδω ελληνικό πρακτορείο. Το ερωτημα μου ειναι πρέπει να υποβληθεί ανακεφαλαιωτικος  πινακας ενδοκοινοτικών συναλλαγών απο το ξενοδοχείο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...