Προς το περιεχόμενο

ΘΕΜΑΤΑ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2012


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συναδελφοι θα ηθελα τη βοηθεια σας στο εξής:

Αγρότης με πώληση σε λαικές στο μέσον του έτους έκανε μεταβολή στο κανονικό καθεστως.

Τι κάνω με το Ε3; Υποβάλλω Ε3 για τις πωλήσεις στις λαικές εώς την ημερομηνία της μεταβολής (ή το μηνα ) με βαση τα εσοδα έξοδα των βιβλίων ως τότε και για το υπόλοιπο χρονικό διάστημα με βάση τα υπόλοιπα ακαθάριστα έσοδα κατα τα γνωστά στους ΚΩΔ 461-462 του Ε1;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ιδιο και εγώ -κάνε προσωρινή αποθήκευση και περίμενε μπας και το φτιάξουν.Δεν μπορώ να εντοπίσω και εγώ λάθος στα δικά μου Ε3-Ε1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, επιτρέψτε μου, αλλά δεν είναι σωστό αυτό που λέτε.

Το εξωιδρυματικό επίδομα (παραπληγίας-τετραπληγίας) απαλλάσεται της φορολογίας από το άρθρο 6 του ΚΦΣ.

Δεν είναι απαραίτητο κάποιο ποσοστό αναπηρίας γι' αυτό.

Εαν έχει υποβληθεί σε προηγούμενη χρονιά απόφαση υγειονομικής επιτροπής που είναι ακόμα σε ισχύ,

τότε μπορεί να υποβληθει υπευθυνη δηλωση που να γνωστοποιεί την προηγουμενη καταθεσή της ή μια φωτοτυπία της απόφασης.

Συνάδερφε καλησπέρα.

Επιτρέψτε μου και τη δική μου άποψη.

Στο άρθρο 6 του ΚΦΕ, (να ’στε καλά, μου θυμίσατε εδώ τα παλιά καλά χρόνια με το ΚΦΣ, Κώδικας Φορολογικών Στοιχείων) αναφέρει στο συγκεκριμένο εισόδημα, κινητικά αναπήρων, όπως είναι παραπληγικοί - τετραπληγικοί και το: ποσοστό άνω του 80%,

ποσοστό που λαμβάνουν όσοι κινητικά ανάπηροι βρίσκονται σε κατάσταση τετραπληγίας αλλά όχι όλοι οι παραπληγικοί.

Η συνάδερφος εδώ αναφέρεται σε παραπληγία και όχι τετραπληγία.

Εξάλλου οι οδηγίες αναφέρουν το εξής:

Κωδικοί 657-658. Γράψτε τα εισοδήματα που αποκτήσατε το 2011, τα οποία απαλλάσσονται από το φόρο ή φορολογούνται με ειδικό τρόπο και απαλλάσσονται σύμφωνα με την παρ.2 του αρ. 29 του ν.3986/2011 της ειδικής εισφοράς αλληλεγγύης. Συγκεκριμένα στους κωδικούς αυτούς αναγράφονται: το εξωιδρυματικό επίδομα, το ποσό με το οποίο προσαυξάνεται η σύνταξη τυφλών και γενικά προσώπων που βρίσκονται σε κατάσταση απόλυτης αναπηρίας, οι μισθοί, οι συντάξεις και η πάγια αντιμισθία ολικά τυφλών και κινητικά αναπήρων σε ποσοστό άνω του 80%, οι αποζημιώσεις λόγω διακοπής εργασιακής σχέσης

Φυσικά αν έχει, όπως λέτε, υποβληθεί απόφαση σε παρελθόντα έτη και είναι σε ισχύ, δεν υποβάλλεται ξανά.

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Υ.Γ.

Εδώ δεν είχα συμπτώματα Spatial Disorientation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μπερδευτεί με τους κωδικούς 659 και 657 με όλα αυτά που έχω ακούσει κι έχω δει μέχρι στιγμής.

Τελικά, ο 657 μειώνει τα τεκμήρια από μόνος του, ή πρέπει να συμπληρωθούν τα ποσά και στον 659?

Τα ποσά που εξαιρούνται της εισφοράς αλληλεγγύης γράφονται μία φορά, στους κωδικούς 657-658 και φυσικά αποτελούν εισόδημα.

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ζουζου

Μπορει ο γονεας που του εχει κανει το παιδι του δωρεαν παραχωρηση το σπιτι που μενει, να φιλοξενει σε αυτο(το σπιτι που εχει με δωρεαν παραχωρηση) καποιον αλλον???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδερφε καλησπέρα.

Επιτρέψτε μου και τη δική μου άποψη.

Στο άρθρο 6 του ΚΦΕ, (να ’στε καλά, μου θυμίσατε εδώ τα παλιά καλά χρόνια με το ΚΦΣ, Κώδικας Φορολογικών Στοιχείων) αναφέρει στο συγκεκριμένο εισόδημα, κινητικά αναπήρων, όπως είναι παραπληγικοί - τετραπληγικοί και το: ποσοστό άνω του 80%,

ποσοστό που λαμβάνουν όσοι κινητικά ανάπηροι βρίσκονται σε κατάσταση τετραπληγίας αλλά όχι όλοι οι παραπληγικοί.

Η συνάδερφος εδώ αναφέρεται σε παραπληγία και όχι τετραπληγία.

Εξάλλου οι οδηγίες αναφέρουν το εξής:

Κωδικοί 657-658. Γράψτε τα εισοδήματα που αποκτήσατε το 2011, τα οποία απαλλάσσονται από το φόρο ή φορολογούνται με ειδικό τρόπο και απαλλάσσονται σύμφωνα με την παρ.2 του αρ. 29 του ν.3986/2011 της ειδικής εισφοράς αλληλεγγύης. Συγκεκριμένα στους κωδικούς αυτούς αναγράφονται: το εξωιδρυματικό επίδομα, το ποσό με το οποίο προσαυξάνεται η σύνταξη τυφλών και γενικά προσώπων που βρίσκονται σε κατάσταση απόλυτης αναπηρίας, οι μισθοί, οι συντάξεις και η πάγια αντιμισθία ολικά τυφλών και κινητικά αναπήρων σε ποσοστό άνω του 80%, οι αποζημιώσεις λόγω διακοπής εργασιακής σχέσης

Φυσικά αν έχει, όπως λέτε, υποβληθεί απόφαση σε παρελθόντα έτη και είναι σε ισχύ, δεν υποβάλλεται ξανά.

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Υ.Γ.

Εδώ δεν είχα συμπτώματα Spatial Disorientation.

Το έχω γράψει και αλλού.

Το εξωιδρυματικό επίδομα απαλλάσεται του Φόρου εισοδήματος (αρθρο 6 ΚΦΣ).

Επίσης, δεν προσμετράται για τον υπολογισμό της έκτακτης εισφοράς αλληλεγγύης (αρθρο 29 Ν.3986/11).

Το ποσοστό αναπηρίας σ' αυτην την περίπτωση (εξωιδρυματικό) είναι αδιάφορο φορολογικά.

Στον κωδικό 657, το ποσοστό αναπηρίας που απαιτείται για τα εισοδήματα των βαριά κινητικά αναπήρων που δεν προσμετρώνται στην εισφορά αλληλεγγύης, είναι 80% και άνω και όχι άνω του 80%.

Στο βιβλιαράκι της εφορίας έχει γίνει λάθος, δίοτι δεν έχει λάβει υπόψη του την τροποποίηση πού έγινε στο άθρο 29 Ν.3986/11 από το άρθρο 38 Ν.4024/11. Σχετική η ΠΟΛ 1232/11

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ποσά που εξαιρούνται της εισφοράς αλληλεγγύης γράφονται μία φορά, στους κωδικούς 657-658 και φυσικά αποτελούν εισόδημα.

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Το έχετε εξακριβώσει στην εκκαθάριση ότι μειώνουν τα τεκμήρια?

Επίσης, έχετε δει την ΠΟΛ.1223/11;

5. Οι κωδικοί της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος οικονομικού έτους 2011, του πίνακα 6, που λαμβάνονται υπόψη για τον προσδιορισμό του εισοδήματος επί του οποίου θα υπολογίζεται η ειδική εισφορά, είναι 659-660,661-662,431-432,433-434,305-306..

Eαν το ποσό που δηλώνεται στον 657 δεν δηλωθεί και στον 659, τότε πάνω σε ποια βάση από τα εισοδήματα του πίνακα 6 θα γίνει η μη προσμέτρηση;

Ειχα κάνει κάποιες δοκιμαστικές προσωρινές εκκαθαρίσεις στο ηλεκτρονικό Ε1 για να δώ εαν ο κωδικός 657-8 μειώνει τα τεκμήρια,

όπως επίσης εαν κατά ανεπιθύμητο τρόπο αθροίζεται με τον κωδικό 659 και μου φάνηκε πως λειτουργεί μεμονωμένα,

αλλά δεν πρόλαβα να το διαπιστώσω, επειδή μετά από καποιες εκκαθαρίσεις, η λειτουργία κλειδώνει και δεν κάνει άλλη εκκαθάριση.

Συναδελφοι εσείς τί έχετε διαπιστωσει;

Στο "Δηλωση φόρου 2012" του PC Magazine, ο 657 λειτουργεί μεμονωμένα και ΔΕΝ μειώνει τεκμηρια.

Κάνει το ίδιο και το taxisnet?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ζουζου

Μπορει ο γονεας που του εχει κανει το παιδι του δωρεαν παραχωρηση το σπιτι που μενει, να φιλοξενει σε αυτο(το σπιτι που εχει με δωρεαν παραχωρηση) καποιον αλλον???

ξερει κανεις αν γινεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την υποβολή του εντύπου Ε1 επιχειρηματιών εμπορικών επιχ/σεων βγαίνει το εξής μήνυμα:

"Το ποσό του κωδικού (501), καθ.εισόδημα από ατομικό επάγγελμα,δεν είναι ίσο με το ποσό του κωδικού (346) ,φορολογητέα καθαρά αποτελέσματα πιν.ΣΤ του εντύπου Ε3.

Το ποσό του κωδικού (517), ακαθάριστα έσοδα από ατομική άσκηση ελευθέριου επαγγέλματος δεν είναι ίσο με το ποσό του κωδικού (344),ακαθάριστα έσοδα του πίνακα ΣΤ του εντύπου Ε3."

άσχετα ότι δεν πρόκειται για ελέυθερο επαγγελματία αλλά για εμπορική επιχ/ση, και είναι συμπληρωμένος ο πίνακας των εμπορικών επιχ/σεων.

???????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιθυμώ να εκθέσω τον προβληματισμό μου επειδή πιστεύω πως πρέπει να ρωτηθεί το υπουργείο οικονομικών, αν χρειαστεί.

Εαν δεχτούμε την άποψη ότι οι κωδικοί 657-659 μειώνουν την ετήσια τεκμαρτή δαπάνη, με τον ίδιο τρόπο που λειτουργούν οι κωδ.659-660,

τότε γιατί στο βιβλιαράκι οδηγιών της εφορίας σελ.33 στους κωδικούς 657-8 λέει:

"ΚΩΔΙΚΟΙ 657-658. Γράψτε τα εισοδήματα που αποκτήσατε το 2011, τα οποία απαλλάσονται από το φόρο ή φορολογούνται με ειδικό τρόπο και απαλλάσονται σύμφωνα με την παρ.2 του αρ. 29 του ν.3986/2011 της ειδικής εισφοράς αλληλεγγύης.

Συγκεκριμένα στους κωδικούς αυτούς αναγράφονται: το εξωιδρυματικό επίδομα, το ποσό με το οποίο προσαυξάνεται η σύνταξη τυφλών και γενικά προσώπων που βρίσκονται σε κατάσταση απόλυτης αναπηρίας, οι μισθοί, οι συντάξεις και η πάγια αντιμισθία ολικά τυφλών και κινητικά αναπήρων σε ποσοστό άνω του 80%, οι αποζημιώσεις λόγω διακοπής εργασιακής σχέσης (παρ.1, αρ.14 ΚΦΕ), τα εφάπαξ της περ. γ’ της παρ.4 του άρθρου 45 του ΚΦΕ (εφάπαξ ταμείου πρόνοιας και τους άλλους ασφαλιστικούς οργανισμούς), οι αμοιβές των υπαλλήλων της ΕΕ για τις οποίες έχουν εφαρμογή οι διατάξεις του 2ου εδ. του άρθρου 13 του Πρωτοκόλλου περί Προνομίων και Ασυλιών της ΕΕ της 8-4-1965 ( όπως ισχύει σήμερα) καθώς και οι αμοιβές των προσώπων που αναφέρονται στην ΠΟΛ 1014/22-2-2010. Σημειώνεται ότι αν από το εξωιδρυματικό επίδομα και το ποσό με το οποίο προσαυξάνεται η σύνταξη που καταβάλλεται σε τυφλούς και γενικά σε πρόσωπα που βρίσκονται σε απόλυτη αναπηρία, καθώς και από τους μισθούς, τις συντάξεις και την πάγια αντιμισθία που χορηγούνται σε πρόσωπα που είναι ολικώς τυφλοί ή παρουσιάζουν βαριές κινητικές αναπηρίες, που υπερβαίνουν σε ποσοστό το 80%, έχει παρακρατηθεί φόρος, τα απαλλασσόμενα αυτά ποσά θα γραφτούν στους κωδικούς 659-660 και ο τυχόν φόρος που έχει παρακρατηθεί για τα υπόψη ποσά στους κωδικούς 313-316 του πίνακα 8."

Προσπερνάω εκείνο το "που υπερβαίνουν σε ποσοστό το 80%", για να μην ξαναλέω για πολλοστή φορά ότι είναι λάθος και ρωτάω:

Εδώ δεν μας λέει ξεκάθαρα ότι πρέπει να γραφτουν τα συγκεκριμένα απαλλασόμενα ποσά των αναπήρων, δύο φορές?

Μία στους κωδικούς 659-660 και άλλη μία στους κωδικούς 657-8;

Και δεύτερο ερώτημα:

Γιατί ο κ.Σταματόπουλος στην ΠΟΛ 1125/12 μας λέει ότι η αποζημίωση απόλυσης πρέπει να γραφτεί μόνο στον κωδικό 657 και όχι στον κωδικό 659?

Και γιατί μόνο η αποζημίωση απόλυσης?

3. Τέλος, επισημαίνεται ότι η αποζημίωση λόγω διακοπής της εργασιακής σχέσης που φορολογείται αυτοτελώς με τις διατάξεις της παρ.1 του άρθρου 14 του Κ.Φ.Ε., αναγράφεται μόνο στους κωδικούς 657 - 658 του πίνακα 6, έτσι ώστε για τα ποσά αυτά να μην υπολογισθεί έκτακτη εισφορά. Τα ποσά αυτά δεν αναγράφονται πλέον στους κωδικούς 659 - 660 του πίνακα 6 όπως τα παλαιότερα οικονομικά έτη.

Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει να απαντήσει σε όλα αυτά τα ερωτηματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω γράψει και αλλού.

Το εξωιδρυματικό επίδομα απαλλάσεται του Φόρου εισοδήματος (αρθρο 6 ΚΦΣ).

Επίσης, δεν προσμετράται για τον υπολογισμό της έκτακτης εισφοράς αλληλεγγύης (αρθρο 29 Ν.3986/11).

Το ποσοστό αναπηρίας σ' αυτην την περίπτωση (εξωιδρυματικό) είναι αδιάφορο φορολογικά.

Στον κωδικό 657, το ποσοστό αναπηρίας που απαιτείται για τα εισοδήματα των βαριά κινητικά αναπήρων που δεν προσμετρώνται στην εισφορά αλληλεγγύης, είναι 80% και άνω και όχι άνω του 80%.

Στο βιβλιαράκι της εφορίας έχει γίνει λάθος, δίοτι δεν έχει λάβει υπόψη του την τροποποίηση πού έγινε στο άθρο 29 Ν.3986/11 από το άρθρο 38 Ν.4024/11. Σχετική η ΠΟΛ 1232/11

Σε αυτά που γράφετε, προσωπικά δε διαφωνώ και νομίζω και κανένας.

Το έχετε εξακριβώσει στην εκκαθάριση ότι μειώνουν τα τεκμήρια?

Επίσης, έχετε δει την ΠΟΛ.1223/11;

5. Οι κωδικοί της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος οικονομικού έτους 2011, του πίνακα 6, που λαμβάνονται υπόψη για τον προσδιορισμό του εισοδήματος επί του οποίου θα υπολογίζεται η ειδική εισφορά, είναι 659-660,661-662,431-432,433-434,305-306..

Eαν το ποσό που δηλώνεται στον 657 δεν δηλωθεί και στον 659, τότε πάνω σε ποια βάση από τα εισοδήματα του πίνακα 6 θα γίνει η μη προσμέτρηση;

Ειχα κάνει κάποιες δοκιμαστικές προσωρινές εκκαθαρίσεις στο ηλεκτρονικό Ε1 για να δώ εαν ο κωδικός 657-8 μειώνει τα τεκμήρια,

όπως επίσης εαν κατά ανεπιθύμητο τρόπο αθροίζεται με τον κωδικό 659 και μου φάνηκε πως λειτουργεί μεμονωμένα,

αλλά δεν πρόλαβα να το διαπιστώσω, επειδή μετά από καποιες εκκαθαρίσεις, η λειτουργία κλειδώνει και δεν κάνει άλλη εκκαθάριση.

Συναδελφοι εσείς τί έχετε διαπιστωσει;

Στο "Δηλωση φόρου 2012" του PC Magazine, ο 657 λειτουργεί μεμονωμένα και ΔΕΝ μειώνει τεκμηρια.

Κάνει το ίδιο και το taxisnet?

Άποψή μου, την ξαναδιατυπώνω. Γράφονται μία φορά στους 657-658 αν τα γράψετε και στους 659-660, θα διπλασιαστεί το εισόδημα.

Δεν έχω εξακριβώσει αυτό που ρωτάτε στην εκκαθάριση της ΓΓΠΣ, αλλά όπως έγραψα και πριν, αποτελούν εισοδήματα και εξ ορισμού, μειώνουν τα τεκμήρια, πράγμα που αν σας ενδιαφέρει, κάνει το δικό μου λογισμικό.

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιθυμώ να εκθέσω τον προβληματισμό μου επειδή πιστεύω πως πρέπει να ρωτηθεί το υπουργείο οικονομικών, αν χρειαστεί.

Εαν δεχτούμε την άποψη ότι οι κωδικοί 657-659 μειώνουν την ετήσια τεκμαρτή δαπάνη, με τον ίδιο τρόπο που λειτουργούν οι κωδ.659-660,

τότε γιατί στο βιβλιαράκι οδηγιών της εφορίας σελ.33 στους κωδικούς 657-8 λέει:

"ΚΩΔΙΚΟΙ 657-658. Γράψτε τα εισοδήματα που αποκτήσατε το 2011, τα οποία απαλλάσονται από το φόρο ή φορολογούνται με ειδικό τρόπο και απαλλάσονται σύμφωνα με την παρ.2 του αρ. 29 του ν.3986/2011 της ειδικής εισφοράς αλληλεγγύης.

Συγκεκριμένα στους κωδικούς αυτούς αναγράφονται: το εξωιδρυματικό επίδομα, το ποσό με το οποίο προσαυξάνεται η σύνταξη τυφλών και γενικά προσώπων που βρίσκονται σε κατάσταση απόλυτης αναπηρίας, οι μισθοί, οι συντάξεις και η πάγια αντιμισθία ολικά τυφλών και κινητικά αναπήρων σε ποσοστό άνω του 80%, οι αποζημιώσεις λόγω διακοπής εργασιακής σχέσης (παρ.1, αρ.14 ΚΦΕ), τα εφάπαξ της περ. γ’ της παρ.4 του άρθρου 45 του ΚΦΕ (εφάπαξ ταμείου πρόνοιας και τους άλλους ασφαλιστικούς οργανισμούς), οι αμοιβές των υπαλλήλων της ΕΕ για τις οποίες έχουν εφαρμογή οι διατάξεις του 2ου εδ. του άρθρου 13 του Πρωτοκόλλου περί Προνομίων και Ασυλιών της ΕΕ της 8-4-1965 ( όπως ισχύει σήμερα) καθώς και οι αμοιβές των προσώπων που αναφέρονται στην ΠΟΛ 1014/22-2-2010. Σημειώνεται ότι αν από το εξωιδρυματικό επίδομα και το ποσό με το οποίο προσαυξάνεται η σύνταξη που καταβάλλεται σε τυφλούς και γενικά σε πρόσωπα που βρίσκονται σε απόλυτη αναπηρία, καθώς και από τους μισθούς, τις συντάξεις και την πάγια αντιμισθία που χορηγούνται σε πρόσωπα που είναι ολικώς τυφλοί ή παρουσιάζουν βαριές κινητικές αναπηρίες, που υπερβαίνουν σε ποσοστό το 80%, έχει παρακρατηθεί φόρος, τα απαλλασσόμενα αυτά ποσά θα γραφτούν στους κωδικούς 659-660 και ο τυχόν φόρος που έχει παρακρατηθεί για τα υπόψη ποσά στους κωδικούς 313-316 του πίνακα 8."

Προσπερνάω εκείνο το "που υπερβαίνουν σε ποσοστό το 80%", για να μην ξαναλέω για πολλοστή φορά ότι είναι λάθος και ρωτάω:

Εδώ δεν μας λέει ξεκάθαρα ότι πρέπει να γραφτουν τα συγκεκριμένα απαλλασόμενα ποσά των αναπήρων, δύο φορές?

Μία στους κωδικούς 659-660 και άλλη μία στους κωδικούς 657-8;

Και δεύτερο ερώτημα:

Γιατί ο κ.Σταματόπουλος στην ΠΟΛ 1125/12 μας λέει ότι η αποζημίωση απόλυσης πρέπει να γραφτεί μόνο στον κωδικό 657 και όχι στον κωδικό 659?

Και γιατί μόνο η αποζημίωση απόλυσης?

3. Τέλος, επισημαίνεται ότι η αποζημίωση λόγω διακοπής της εργασιακής σχέσης που φορολογείται αυτοτελώς με τις διατάξεις της παρ.1 του άρθρου 14 του Κ.Φ.Ε., αναγράφεται μόνο στους κωδικούς 657 - 658 του πίνακα 6, έτσι ώστε για τα ποσά αυτά να μην υπολογισθεί έκτακτη εισφορά. Τα ποσά αυτά δεν αναγράφονται πλέον στους κωδικούς 659 - 660 του πίνακα 6 όπως τα παλαιότερα οικονομικά έτη.

Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει να απαντήσει σε όλα αυτά τα ερωτηματα?

Κατά την άποψή μου πάλι, υπάρχει και εδώ λάθος στις οδηγίες.

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tην σέβομαι την άποψη σας, αλλά αναρωτιέμαι με ποιό τρόπο το λογισμικό σας θα υπολογίσει την έκτακτη εισφορά,

εάν για παράδειγμα γράψει κάποιος στον κωδικό 659 15.000 (π.χ. κερδη απο μετοχές, τόκοι καταθέσεων)

και επίσης γράψει άλλες 15.000 στον κωδικό 657 (σύνταξη αναπήρου με βαριά κινητική αναπηρία).

Μπορείτε να το δοκιμάσετε και να μας πείτε το αποτέλεσμα?

* ή αν θέλετε, δοκιμάστε και το άλλο:

Θεωρείστε ότι στον κωδικό 657 βάζετε 15.000 αποζημίωση απόλυσης.

Στην μία περίπτωση θα τσεκάρετε το ΝΑΙ του κωδ. 905 και στην άλλη οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tην σέβομαι την άποψη σας, αλλά αναρωτιέμαι με ποιό τρόπο το λογισμικό σας θα υπολογίσει την έκτακτη εισφορά,

εάν για παράδειγμα γράψει κάποιος στον κωδικό 659 15.000 (π.χ. κερδη απο μετοχές, τόκοι καταθέσεων)

και επίσης γράψει άλλες 15.000 στον κωδικό 657 (σύνταξη αναπήρου με βαριά κινητική αναπηρία).

Μπορείτε να το δοκιμάσετε και να μας πείτε το αποτέλεσμα?

Θα υπολογίσει (και υπολογίζει) έκτακτη εισφορά αλληλεγγύης, 150,00€

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, αλλά μειώνει τα τεκμήρια κατά 30.000 ευρώ?

* ή αν θέλετε, δοκιμάστε και το άλλο:

Θεωρείστε ότι στον κωδικό 657 βάζετε 15.000 αποζημίωση απόλυσης.

Στην μία περίπτωση θα τσεκάρετε το ΝΑΙ του κωδ. 905 και στην άλλη οχι.

Μειώνονται τα τεκμήρια κατά 30.000?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, αλλά μειώνει τα τεκμήρια κατά 30.000 ευρώ?

* ή αν θέλετε, δοκιμάστε και το άλλο:

Θεωρείστε ότι στον κωδικό 657 βάζετε 15.000 αποζημίωση απόλυσης.

Στην μία περίπτωση θα τσεκάρετε το ΝΑΙ του κωδ. 905 και στην άλλη οχι.

Μειώνονται τα τεκμήρια κατά 30.000?

Ναι μειώνει σωστά κατά την άποψή μου, τα τεκμήρια κατά 30000,00€.

αναφέρομαι σ' αυτό:

"

εάν για παράδειγμα γράψει κάποιος στον κωδικό 659 15.000 (π.χ. κερδη απο μετοχές, τόκοι καταθέσεων)

και επίσης γράψει άλλες 15.000 στον κωδικό 657 (σύνταξη αναπήρου με βαριά κινητική αναπηρία).

"

Κάνει λάθος όμως –και εδώ είμαι σίγουρος ή μήπως δεν πρέπει- όταν επιλέξω ΝΑΙ στον 905 και βγάζει πάλι εισφορά αλληλεγγύης !!!

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αλίευσα απόψε από το in.gr. Πιθανότατα να δοθεί. Τι λέει η διαχείριση ;

Αθήνα

Παράταση υποβολής των φορολογικών δηλώσεων για τα νομικά και φυσικά πρόσωπα, καθώς και για τα ληξιπρόθεσμα χρέη προς το δημόσιο εξετάζει το υπουργείο Οικονομικών.

Η προθεσμία για τις δηλώσεις των νομικών προσώπων καθώς και για την υπαγωγή στη ρύθμιση για τα ληξιπρόθεσμα χρέη λήγουν στο τέλος του μήνα, ενώ η υποβολή δηλώσεων από τα φυσικά πρόσωπα στις 15 Ιουνίου.

Στο υπουργείο εξετάζεται να δοθεί παράταση των προθεσμιών αυτών προκειμένου να διευκολυνθούν οι φορολογούμενοι, αλλά και να αντιμετωπισθούν καθυστερήσεις που έχουν δημιουργηθεί λόγω της προεκλογικής περιόδου.

Newsroom ΔΟΛ, με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ:

ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ, ΠΑΙΡΝΕΙ ΣΥΝΤΑΞΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΕ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΠΑΙΡΝΕΙ Κ ΜΙΑ ΚΡΑΤΙΚΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΑΠΟ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΚΑΙ Η ΣΥΖΗΓΟΣ ΤΟΥ.

ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΟΙ ΚΡΑΤΙΚΕΣ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ. Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ ΟΜΩΣ ΜΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΕΚΕΙ.

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ:

1)ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΗΣ ΣΥΝΤΑΞΗΣ ΘΑ ΜΠΕΙ ΣΤΟΝ 659 ΚΑΙ 660 ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΕΙ ΕΦΟΣΟΝ Η ΔΙΑΚΡΑΤΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ? ΑΝ ΝΑΙ, ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ Κ Ο ΦΟΡΟΣ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΔΗΛΩΣΗ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ Κ ΔΕ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΗΚΕ, ΠΩΣ ΤΟ ΧΕΙΡΙΖΟΜΑΙ??

2)ΕΧΕΙ ΚΑΘΑΡΟ ΠΟΣΟ ΣΥΝΤΑΞΗΣ ΑΠΟ ΟΑΕΕ 3752 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΕΚΑΣ 6095...ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΝ ΒΑΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΝΑ ΧΑΣΕΙ ΤΟ ΕΚΑΣ???

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΡΩΤΗΣΗ:

ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΠΟΥ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ 507 ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΩΝ 80 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΤΟΝ 605 ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΩΝ 16 ΕΥΡΩ...ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΑ ΕΜΦΑΝΙΣΕΙ....

ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ???(ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ ΦΟΡΟΥ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΓΙ'ΑΥΤΟ).

κανείς?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανείς?????

Τι θα πει δεν θέλει να τα εμφανίσει. Συνυπογράφεις την δήλωση; Ποιο είναι το φοβερό ποσό που θέλει να αποφύγει και να σε βάλει σε περιπέτειες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα πει δεν θέλει να τα εμφανίσει. Συνυπογράφεις την δήλωση; Ποιο είναι το φοβερό ποσό που θέλει να αποφύγει και να σε βάλει σε περιπέτειες;

κοντά στα 300 ευρώ προκαταβολή φόρου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μειώνει σωστά κατά την άποψή μου, τα τεκμήρια κατά 30000,00€.

αναφέρομαι σ' αυτό:

"

εάν για παράδειγμα γράψει κάποιος στον κωδικό 659 15.000 (π.χ. κερδη απο μετοχές, τόκοι καταθέσεων)

και επίσης γράψει άλλες 15.000 στον κωδικό 657 (σύνταξη αναπήρου με βαριά κινητική αναπηρία).

"

Κάνει λάθος όμως –και εδώ είμαι σίγουρος ή μήπως δεν πρέπει- όταν επιλέξω ΝΑΙ στον 905 και βγάζει πάλι εισφορά αλληλεγγύης !!!

Μπάμπης Κ.

Συνάδελφε τη λογική του λογισμικού σου την κατανοώ και είναι σωστή από πλευράς υπολογισμού,

όχι όμως σύμφωνα με τις οδηγίες (προφανώς επειδή οι οδηγίες είναι λάθος), αλλά θα δημιουργηθει πρόβλημα σε κάποιον ΑμεΑ που έχει επακριβώς 80% αναπηρία.

Κι αυτό διότι, ναι μεν δεν πρέπει να τσεκάρει τον κωδικό 905, αλλά θα πάει να βάλει το ποσό της σύνταξης στον κωδικό 657, πράγμα που σημαίνει ότι θα του μειώσει τα τεκμήρια ενώ δεν δικαιούται να τα μειώσει, ούτε και το εισόδημά του απαλλάσσεται.

Κανονικά αυτός θα πάει να το δηλώσει στις συντάξεις, όμως ο κωδικός 657 θα του προσαυξήσει το ατομικό του εισόδημα στο διπλάσιο της σύνταξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...