Προς το περιεχόμενο

ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗΣ ΦΠΑ ΜΕ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΕΣ ΤΡΙΜΗΝΙΑΙΕΣ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ονομα αρχείου: ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗΣ ΦΠΑ ΜΕ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΕΣ ΤΡΙΜΗΝΙΑΙΕΣ

Το αρχείο ανέβηκε από: galinos

Το αρχείο καταχωρήθηκε: 04 Οκτ 2015

Κατηγορία αρχείου: Διάφορα - Λοιπά



ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗΣ ΦΠΑ ΜΕ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΕΣ ΤΡΙΜΗΝΙΑΙΕΣ



Πατήστε εδώ για να κατεβάσετε το αρχείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχεις βάλει στις πωλήσεις εξαγωγές/τόκοι/ενοίκια (για αξία)

 

και στα έξοδα τις εισαγωγές (φπα+αξία)  ΜΟΝΟ την αξία τελωνείου +φπα τελωνείου.

 

θα πεις τα βάζεις στα ενδοκοινοτικά.  

 

απλά το λέω ,για όσους πάνε να συμφωνήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχεις βάλει στις πωλήσεις εξαγωγές/τόκοι/ενοίκια (για αξία)

 

και στα έξοδα τις εισαγωγές (φπα+αξία)  ΜΟΝΟ την αξία τελωνείου +φπα τελωνείου.

 

θα πεις τα βάζεις στα ενδοκοινοτικά.  

 

απλά το λέω ,για όσους πάνε να συμφωνήσουν.

 

δεν έχεις βάλει στις πωλήσεις εξαγωγές/τόκοι/ενοίκια (για αξία)

 

και στα έξοδα τις εισαγωγές (φπα+αξία)  ΜΟΝΟ την αξία τελωνείου +φπα τελωνείου.

 

θα πεις τα βάζεις στα ενδοκοινοτικά.  

 

απλά το λέω ,για όσους πάνε να συμφωνήσουν.

Αγαπητέ συνάδελφε PROAKIS.Σε ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις.όσο αφορά για τις  πωλήσεις εξαγωγές/τόκοι/ενοίκια (για αξία) δεν τις συμπεριέλαβα,διότι σκοπός μου ήταν  η συμφωνία  ΠΕΡΙΟΔΙΚΗΣ ΦΠΑ ΜΕ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΕΣ ΤΡΙΜΗΝΙΑΙΕΣ .Και ως γνωστόν οι πωλήσεις εξαγωγές/τόκοι/ενοίκια (για αξία) δεν συμπεριλαμβάνονται στις ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΕΣ.Όσο για τα έξοδα έξοδα τις εισαγωγές (φπα+αξία) παράλειψης δική μου.Πάντως σε ευχαριστώ πολύ,για τον κόπο και την καταγραφή παρατηρήσεων.σου.Είσαι γνώστης του αντικειμένου και αυτό με ευχαριστεί και με τιμάει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως η συμφωνία....είναι μάλλον για να ....λέμε ...αστεία !!!!

Αγαπητέ SOTPAR.Η προσπάθεια μου ήταν να βοηθήσω συναδέλφους στο να κάνουν ένα αυτοέλεγχο πριν την αποστολή των συγκεντρωτικών με τις περιοδικές Φ.Π.Α. που έχουν ήδη αποστείλει.ΤονΧαρακτηρισμός σου <<η συμφωνία....είναι μάλλον για να ....λέμε ...αστεία !!!!>>,δεν τον κατανοώ.Αν αναφέρεσαι για τους εμπνευστές του Υπουργείου για την αποστολή των συγκεντρωτικών ( και μάλιστα με τον τρόπο και τους κανόνες που επέβαλαν ) πιθανόν να με βρεις σύμφωνο.Τώρα αν αναφέρεσαι στο βοήθημα ,που έκανα τον κόπο να το συντάξω,αλλά και την ευγένεια που είχα να το δημοσιοποιήσω δημόσια ,σε ευχαριστώ ,για τον χαρακτηρισμό σου..Θα περιμένω με ενδιαφέρον ,ένα ανάλογο βοήθημα απο μέρους σου,και να αν είναι καλύτερο ,δεν θα είμαι φειδωλός να σου δώσω Συγχαρητήρια,και να το χαρακτηρίσω Σοβαρό.Πάντως ευχαριστώ για την επικοινωνία ,εύχομαι υγεία και δύναμη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα και καλή εβδομάδα!

 

Galinos σε ευχαριστούμε πολύ για το excel!!!!! κάθε εργαλείο που βοηθάει την δουλειά μας, ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΟ!!!!

 

Αν και η συμφωνία όχι με τις περιοδικές ΦΠΑ, αλλά μεταξύ πελατών - προμηθευτών σίγουρα ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΙΤΕΥΧΘΕΙ!!!!

Αυτή η έμπνευση του Υπουργείου περι ΜΥΦ μόνο για να βασανίσει λογιστές έγινε κατα τη γνώμη μου, γιατί αν θές σαν κράτος να πιάσεις την φοροδιαφυγή υπάρχουν τρόποι και ξεκίνα απο τα ΜΕΓΑΛΑ ΨΑΡΙΑ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα και καλή εβδομάδα!

 

Galinos σε ευχαριστούμε πολύ για το excel!!!!! κάθε εργαλείο που βοηθάει την δουλειά μας, ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΟ!!!!

 

Αν και η συμφωνία όχι με τις περιοδικές ΦΠΑ, αλλά μεταξύ πελατών - προμηθευτών σίγουρα ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΙΤΕΥΧΘΕΙ!!!!

Αυτή η έμπνευση του Υπουργείου περι ΜΥΦ μόνο για να βασανίσει λογιστές έγινε κατα τη γνώμη μου, γιατί αν θές σαν κράτος να πιάσεις την φοροδιαφυγή υπάρχουν τρόποι και ξεκίνα απο τα ΜΕΓΑΛΑ ΨΑΡΙΑ!!!!

MARIAZAK,Καλημέρα ,καλή εβδομάδα ,καλή δύναμη, και ευχαριστώ πολύ για την ενασχόληση με το αρχείο.Τυχερή επίσης διότι διάβασα 

  • Location:ZAKYNTHOS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστούμε πολύ συνάδελφε για τον κόπο σου!

 

Σχετικα με τις μυφ βλέπω έτσι δοκιμαστικά πως και για αποκλίσεις του 1 ευρώ βγάζει το σηματάκι της απόκλισης

Δεν υπάρχει κάποιο όριο αν συναλλασσόμενο ή περίοδο υποβολής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστούμε πολύ συνάδελφε για τον κόπο σου!

 

Σχετικα με τις μυφ βλέπω έτσι δοκιμαστικά πως και για αποκλίσεις του 1 ευρώ βγάζει το σηματάκι της απόκλισης

Δεν υπάρχει κάποιο όριο αν συναλλασσόμενο ή περίοδο υποβολής;

 

όριο δεν υπάρχει. απλά δεν επιβάλλεται πρόστιμο στις αποκλίσεις έως 100 ευρώ (ανα συναλλασόμενο?)  εγώ έτσι κατάλαβα.

 

Δεν υπάρχει περίπτωση στα Γ να συμφωνήσεις περιοδικές με ΜΥΦ......χαμός!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όριο δεν υπάρχει. απλά δεν επιβάλλεται πρόστιμο στις αποκλίσεις έως 100 ευρώ (ανα συναλλασόμενο?)  εγώ έτσι κατάλαβα.

 

Δεν υπάρχει περίπτωση στα Γ να συμφωνήσεις περιοδικές με ΜΥΦ......χαμός!!

Ναι ουτε μια στο εκκατομύριο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστούμε πολύ συνάδελφε για τον κόπο σου!

 

Σχετικα με τις μυφ βλέπω έτσι δοκιμαστικά πως και για αποκλίσεις του 1 ευρώ βγάζει το σηματάκι της απόκλισης

Δεν υπάρχει κάποιο όριο αν συναλλασσόμενο ή περίοδο υποβολής?`

Είμαστε ,όλοι οι Λογιστές ήρωες,με  αυτά που ζητάνε οι καρεκλοκένταυροι του Υπουργείου.Το πρόβλημα νομίζω δημιουργείται απο το γεγονός ,ότι οι υπεύθυνοι που συντάσσουν τον σχεδιασμό αλλά και την υλοποίηση ,των καινοτομιών,είναι άτομα με πτυχία και μάλιστα με ζηλευτές μεταπτυχιακές σπουδές,χωρίς όμως να έχουν την πρακτική εμπειρία των δυσκολιών της τήρησης Λογιστηρίων,και Λογιστικών εγγραφών.Με αποτέλεσμα να την πληρώνουμε ,εμείς οι μαχόμενοι Λογιστές της βιοπάλης.όσο αφορά στο ερώτημα για όριο ,νομίζω η απάντηση του  asteras5 είναι ορθή.Αλλά και εκεί δείχνουν την απειρία τους.Δηλαδή εαν έχω 100.000 συναλασσόμενους, με αποκλίσεις έως 99,00 ευρώ ανα συναλλασόμενο,υπάρχει συμφωνία???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ SOTPAR.Η προσπάθεια μου ήταν να βοηθήσω συναδέλφους στο να κάνουν ένα αυτοέλεγχο πριν την αποστολή των συγκεντρωτικών με τις περιοδικές Φ.Π.Α. που έχουν ήδη αποστείλει.ΤονΧαρακτηρισμός σου <<η συμφωνία....είναι μάλλον για να ....λέμε ...αστεία !!!!>>,δεν τον κατανοώ.Αν αναφέρεσαι για τους εμπνευστές του Υπουργείου για την αποστολή των συγκεντρωτικών ( και μάλιστα με τον τρόπο και τους κανόνες που επέβαλαν ) πιθανόν να με βρεις σύμφωνο.Τώρα αν αναφέρεσαι στο βοήθημα ,που έκανα τον κόπο να το συντάξω,αλλά και την ευγένεια που είχα να το δημοσιοποιήσω δημόσια ,σε ευχαριστώ ,για τον χαρακτηρισμό σου..Θα περιμένω με ενδιαφέρον ,ένα ανάλογο βοήθημα απο μέρους σου,και να αν είναι καλύτερο ,δεν θα είμαι φειδωλός να σου δώσω Συγχαρητήρια,και να το χαρακτηρίσω Σοβαρό.Πάντως ευχαριστώ για την επικοινωνία ,εύχομαι υγεία και δύναμη 

Προφανώς ..εννοώ...............

 

Ναι ουτε μια στο εκκατομύριο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστούμε συνάδερφε για την προσφορά σου!! Πραγματικά πολύ χρήσιμο!!

Τώρα για το θέμα ΜΥΦ τι να λέμε...μας βλέπω να βγάζουμε τα μάτια μας και να τρώμε τα σωθικά μας!!!

Όταν λένε 100 ευρώ απόκλιση εννοούν συνολική έτσι; π.χ. αν υπάρχει διαφορά στο πλήθος των τιμολογίων υπάρχει πρόβλημα; έχω με έναν διαφορά στο πλήθος τιμολογίων αλλά η συνολική απόκλιση είναι της τάξεως των 40 ευρώ. Προφανώς δεν αλλάζω τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστούμε συνάδερφε για την προσφορά σου!! Πραγματικά πολύ χρήσιμο!!

Τώρα για το θέμα ΜΥΦ τι να λέμε...μας βλέπω να βγάζουμε τα μάτια μας και να τρώμε τα σωθικά μας!!!

Όταν λένε 100 ευρώ απόκλιση εννοούν συνολική έτσι; π.χ. αν υπάρχει διαφορά στο πλήθος των τιμολογίων υπάρχει πρόβλημα; έχω με έναν διαφορά στο πλήθος τιμολογίων αλλά η συνολική απόκλιση είναι της τάξεως των 40 ευρώ. Προφανώς δεν αλλάζω τίποτα...

agkas84 ευχαριστώ πολύ.Για την περίπτωση που ρωτάς ,και εγώ δεν θα άλλαζα τίποτα,εφ΄όσον η συνολική απόκλιση είναι της τάξεως των 40 ευρώ.Πιθανώς κάποιο παραστατικό έχει παραπέσει, και δεν καταχωρήθηκε.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως θα συμφωνησει η περιοδικη με ΜΥΦ οσον αφορα το σκελος των δαπανων ( π.χ. ΔΕΗ ), αφου στην περιοδικη που υποβαλλεται δεν περιλαμβανονται ΕΡΤ -δημοτικα τελη, και στις ΜΥΦ στελνουμε ολη την αξια του εξοδου της ΔΕΗ ( ερτ +δημοτικα τελη και οτι αλλο δεν εχει ΦΠΑ)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαστε ,όλοι οι Λογιστές ήρωες,με  αυτά που ζητάνε οι καρεκλοκένταυροι του Υπουργείου.Το πρόβλημα νομίζω δημιουργείται απο το γεγονός ,ότι οι υπεύθυνοι που συντάσσουν τον σχεδιασμό αλλά και την υλοποίηση ,των καινοτομιών,είναι άτομα με πτυχία και μάλιστα με ζηλευτές μεταπτυχιακές σπουδές,χωρίς όμως να έχουν την πρακτική εμπειρία των δυσκολιών της τήρησης Λογιστηρίων,και Λογιστικών εγγραφών.Με αποτέλεσμα να την πληρώνουμε ,εμείς οι μαχόμενοι Λογιστές της βιοπάλης.όσο αφορά στο ερώτημα για όριο ,νομίζω η απάντηση του  asteras5 είναι ορθή.Αλλά και εκεί δείχνουν την απειρία τους.Δηλαδή εαν έχω 100.000 συναλασσόμενους, με αποκλίσεις έως 99,00 ευρώ ανα συναλλασόμενο,υπάρχει συμφωνία???

η συγκεντρωτική είναι έμπνευση του Θεοχάρη (πρώην Γ.Γ.πληροφοριακών συστημάτων και νυν στέλεχος Ποταμιού) και δεν νομίζω ότι έχει μεταπτυχιακό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω οτι δεν είναι επι του παρόντος θέματος η ερώτηση αλλά μήπως γνωρίζει κανείς πότε θα ανοίξει η εφαρμογή του φπα για το 3τρίμηνο και 9μήνα?

 

Εδώ και μια εβδομάδα βγάζει το ίδιο μήνυμα και ουτε στην διακοπή του taxis το σ/κ άλλαξε κάτι.

 

Οι εκκρεμότητες μαζεύονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα

μπαινουν στη μυφ ως λοιπες δαπανες οι αποσβεσεις και η ιδιοχρηση?

αποψη μου ειναι οχι ,αλλα ενας συναδελφος μου ειπε οτι τα παει ολα στα λοιπα ακομη και την εισφορα αλλ/ης-φμυ

τα διασταυρουμενα μονο δεν πανε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα

μπαινουν στη μυφ ως λοιπες δαπανες οι αποσβεσεις και η ιδιοχρηση?

αποψη μου ειναι οχι ,αλλα ενας συναδελφος μου ειπε οτι τα παει ολα στα λοιπα ακομη και την εισφορα αλλ/ης-φμυ

τα διασταυρουμενα μονο δεν πανε?

?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα

μπαινουν στη μυφ ως λοιπες δαπανες οι αποσβεσεις και η ιδιοχρηση?

αποψη μου ειναι οχι ,αλλα ενας συναδελφος μου ειπε οτι τα παει ολα στα λοιπα ακομη και την εισφορα αλλ/ης-φμυ

τα διασταυρουμενα μονο δεν πανε?

 

άμα θέλει να βγάλει λογιστικό αποτέλεσμα μέσω ΜΥΦ καλά κάνει.   στο τέλος αυτός θα κάνει και διανομή κερδών.

 

η ουσία για μένα .

 

τα ΑΦΜ να μην έχουν αποκλίσεις και στις δαπάνες τουλάχιστον τα έξοδα που έχουν φπα.

 

γράφει ποια εξαιρούνται . τώρα για τις αποσβέσεις ένα λογιστικό μέγεθος σιγά μην το σκέφτηκε εκείνος που έγραφε τις εξαιρέσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άμα θέλει να βγάλει λογιστικό αποτέλεσμα μέσω ΜΥΦ καλά κάνει.   στο τέλος αυτός θα κάνει και διανομή κερδών.

 

η ουσία για μένα .

 

τα ΑΦΜ να μην έχουν αποκλίσεις και στις δαπάνες τουλάχιστον τα έξοδα που έχουν φπα.

 

γράφει ποια εξαιρούνται . τώρα για τις αποσβέσεις ένα λογιστικό μέγεθος σιγά μην το σκέφτηκε εκείνος που έγραφε τις εξαιρέσεις. 

οντως στις εξαιρεσεις δεν υπαρχει ,ελπιζω σε μεταγενεστερους ελεγχους να μην πεσουμε σε στενομυαλους .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το πρόγραμμα. Είναι πολύ καλό για να τσεκάρουμε γρήγορα αν υπάρχουν αποκλίσεις.

 

Γέλασα στο "Αν η διαφορά ΟΧΙ μηδενική, κλάφτα Χαράλαμπε". Πολύ πετυχημένο!!! :)

Καλό απόγευμα και καλη δύναμη σε όλους......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωριζει κάποιος αν καταχωρείται κάπου στις συγκεντρωτικές η αξια και ο ΦΠΑ εισαγωγών τρίτων χωρών που καταβάλεται στο τελωνείο?

 

Για μένα αύτη είναι η μεγαλύτερη διαφορά σε σχέση με τις περιοδικές.

 

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωριζει κάποιος αν καταχωρείται κάπου στις συγκεντρωτικές η αξια και ο ΦΠΑ εισαγωγών τρίτων χωρών που καταβάλεται στο τελωνείο?

 

Για μένα αύτη είναι η μεγαλύτερη διαφορά σε σχέση με τις περιοδικές.

 

 

Ευχαριστώ!

Καλημέρα.

Δες την ΠΟΛ.1078/2014.Νομίζω ότι εξαιρούνται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...