Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΦΠΑ ΚΑΙ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ Ν.Θ.Ε. ΟΑΕΔ


broster

Ερώτηση

Λοιπόν σε συζήτηση με συναδέλφους και με αφορμή παλαιότερη συζήτηση που είχαμε στο φόρουμ :

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?...c=33383&hl=

μπλεχτήκαμε με την εκκαθαριστική .

Ερώτηση λοιπόν και ας φαίνεται απλή (αυτή ήταν και η γνώμη μου στη συζήτηση),

Κανονικά κωδικοί 611 και 613 στην πλευρά των εκροών αλλά στον 666 ποίες αμοιβές , όλες μαζί από την οριστική ή μειωμένες από την επιδότηση έτσι ώστε να είναι οκ από πλευράς συμφωνίας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Λοιπόν σε συζήτηση με συναδέλφους και με αφορμή παλαιότερη συζήτηση που είχαμε στο φόρουμ :

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?...c=33383&hl=

μπλεχτήκαμε με την εκκαθαριστική .

Ερώτηση λοιπόν και ας φαίνεται απλή (αυτή ήταν και η γνώμη μου στη συζήτηση),

Κανονικά κωδικοί 611 και 613 στην πλευρά των εκροών αλλά στον 666 ποίες αμοιβές , όλες μαζί από την οριστική ή μειωμένες από την επιδότηση έτσι ώστε να είναι οκ από πλευράς συμφωνίας .

Εγώ τα δηλώνω όλα.

Στο Ε3 φαίνεται από την πρώτη σελίδα το ποσό που αφαιρώ, λόγω της επιδότησης.

Γράφω και μια σημείωση στο τέλος της 4ης σελίδας του Ε3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για το ΦΠΑ οι επιδοτήσεις πάνε ΑΡΙΣΤΕΡΑ (και ποτέ δεξιά....)

Για το εισόδημα μειώνουν οι (της ΝΘΕ) τις δαπάνες και δεν επιρεάζουν τα έσοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Λοιπόν σε συζήτηση με συναδέλφους και με αφορμή παλαιότερη συζήτηση που είχαμε στο φόρουμ :

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?...c=33383&hl=

μπλεχτήκαμε με την εκκαθαριστική .

Ερώτηση λοιπόν και ας φαίνεται απλή (αυτή ήταν και η γνώμη μου στη συζήτηση),

Κανονικά κωδικοί 611 και 613 στην πλευρά των εκροών αλλά στον 666 ποίες αμοιβές , όλες μαζί από την οριστική ή μειωμένες από την επιδότηση έτσι ώστε να είναι οκ από πλευράς συμφωνίας .

Εγώ ούτως ή άλλως το ποσό της επιδότησης το πάω αφαιρετικά στην μισθοδοσία, οπότε το υπόλοιπο του λογ/μου στο τέλος του έτους είναι ήδη μειωμένο με το ποσό της επισδότησης. Οπότε στον 666 δαπάνες μείον επιδότηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ :

ΕΣΟΔΑ 19% : 10.000,00 €

ΕΞΟΔΑ 19% : 2.000,00 €

ΑΜΟΙΒΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ : 10.000,00 €

ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ Ν.Θ.Ε. ΟΑΕΔ : 2.000,00 €

ΑΝΕΒΑΖΩ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ :

_________.pdf

__________1.pdf

__________2.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Άλλο το εισόδημα και άλλο η εκκαθαριστική ΦΠΑ

Η επιδότηση ΝΘΕ αν τελικά δεν λειτουργεί (από την ύπαρξη άλλων εσόδων ΧΔΕΦ) σαν έσοδο ΔΧΕΦ αλλά σαν ΜΔΕΦ, η δική μου πρακτική είναι να πάει στον κωδ 610 και 402. (Γνωρίζω ότι η ΠΟΛ … τα πέει στα ΔΧΕΦ και στον κωδ 611, αλλά για να πάει τελικά στο 402 και όχι στον 403,τα οδηγώ στον 402 από τον 610)

Δεν έχει σχέση (Για τις ανάγκες του ΦΠΑ) με τα έξοδα. Δεν τα πειράζει, δεν τα επηρεάζει σε τίποτα. Και φυσικά δεν μειώνει τον 666. Η όποια μείωση θα πάει στο Ε3 όπου θα επηρεάσει μειωτικά τα έξοδα μισθοδοσίας και δεν θα αυξήσει τα έσοδα. Δεν αποτελεί ακαθάριστο έσοδο. Δεν το αναφέρουμε πουθενά στα έσοδα του Ε3. Πληροφορικά μόνο στην 1η σελίδα του Ε3.

Και φυσικά δεν υπάρχει ανάγκη συμφωνίας μεταξύ Ε3 και εκκαθαριστικής.-

Άρα: κανένα από τα παραδείγματα σου δεν είναι σωστό.

610=2000

612=12000

614=12000

615=10000

666=10000

401=10000

402=2000

404=12000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν διαφωνεί κανείς επι της ουσίας ........

Παρόλα αυτά θα διαφωνήσω με το σκεπτικό του φίλου μας του Αλέκου .

Προσωπικά ήμουν μεταξύ παραδείγματος 1-2 αλλά θα εγκρίνω το παράδειγμα 1 με απαραίτητη σημείωση στο Ε3 (όπως ανέφεραν και πιο πάνω οι αγαπήτοι συνάδελφοι)

Απλώς ανέβασα το θέμα γιατί ακόμη και σε απλά θέματα έχουμε διαφορετικές απόψεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

α) Στην πρώτη ενότητα του Πίνακα Ζ-α’.

Κωδ. 401. Τη συνολική αξία των φορολογητέων πράξεων με δικαίωμα έκπτωσης του φόρου των εισροών, της διαχειριστικής σας περιόδου, πλην (όπως τονίστηκε πιο πάνω),της αξίας των παγίων, αυτοπαραδόσεων κ.λ.π..

Κωδ. 402. Τη συνολική αξία των απαλλασσομένων του φόρου εκροών με δικαίωμα έκπτωσης του φόρου των εισροών π.χ. εξαγωγές της διαχειριστικής περιόδου, ενδοκοινοτικές παραδό-σεις, πωλήσεις σε πλοία, πρεσβείες κ.τ.λ., καθώς και των πράξεων οι οποίες φορολογούνται εκτός Ελλάδος με δικαίωμα έκπτωσης (πλήν των παγίων, κ.λ.π.).

Κωδ. 403. Τη συνολική αξία των απαλλασσομένων του φόρου εκροών, χωρίς δικαίωμα, έκπτωσης του φόρου των εισροών τους, της διαχειριστικής σας περιόδου (πλην των παγίων, κ.λ.π.).

Διευκρινίζεται ότι, στο κωδικό αυτό συμπεριλαμβάνονται (εφόσον υπάρχει υποχρέωση Pro-rata), οι επιδοτήσεις - επιχορηγήσεις, οικονομικές ενισχύσεις καθώς και κάθε άλλη επιδότηση που δεν αποτελεί μέρος της φορολογητέας αξίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε αυτό έχεις δίκιο και είχα ξεχάσει να το αναφέρω από την πρώτη δημόσιευση , μιας και η απορία ήταν κύριως για τον 666 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Σε αυτό έχεις δίκιο και είχα ξεχάσει να το αναφέρω από την πρώτη δημόσιευση , μιας και η απορία ήταν κύριως για τον 666 .

EΡΩΤΗΣΗ:

ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ, ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΜΕ 10.000 ΕΥΡΩ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΑΠΟ ΑΠΟΔ. ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΚΑΙ 4.000 ΕΥΡΩ ΑΠΟ ΕΠΙΧΟΡΗΓΗΣΗ ΟΑΕΔ (ΝΕΕ) & ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ.

ΣΤΗΝ ΕΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ Φ.Π.Α. ΠΡΕΠΕΙ:΅

ΚΩΔ 607: 10.000

ΚΩΔ 610: 4.000

ΚΩΔ 612: 14.000

ΚΩΔ 614: 14.000 (???)

ΚΩΔ 615: 10.000 (???)

& Ο ΠΙΝΑΚΑΣ Ζ ΚΕΝΟΣ (ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ Π.Χ. ΜΙΣΘΩΣΗ ΑΚΙΝΗΤΩΝ)

ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΕΛΙΚΑ Η ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΝΕΕ ΚΑΙ ΝΘΕ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΟΝ ΚΩΔ.610 ΚΑΙ ΟΧΙ 611 ΚΑΙ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΜΕ PRORATA;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΤΕΛΙΚΑ Η ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΝΕΕ ΚΑΙ ΝΘΕ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΟΝ ΚΩΔ.610 ΚΑΙ ΟΧΙ 611 ΚΑΙ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΜΕ PRORATA;

Εγώ χρησιμοποιώ τον 310 της περιοδικής , τον 611 της εκκαθαριστικής και κάνω prorata μόνο αν η επιχείρηση πραγματοποιεί πράξεις με δικαίωμα έκπτωσης του φόρου και παράλληλα πράξεις που δεν παρέχουν δικαίωμα(πλην των επιδοτήσεων).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Εγώ χρησιμοποιώ τον 310 της περιοδικής , τον 611 της εκκαθαριστικής και κάνω prorata μόνο αν η επιχείρηση πραγματοποιεί πράξεις με δικαίωμα έκπτωσης του φόρου και παράλληλα πράξεις που δεν παρέχουν δικαίωμα(πλην των επιδοτήσεων).

Αφού συμφωνήσω .......... :lol:

Μου αρέσουν τα πρακτικά πράγματα για να καταλαβαίνουμε απόλυτα ( μη ξαναεπαναλαμβανώ τα ίδια , ξανθός κλπ!! :blink: )

Αυτό που κάνουμε εμείς πλέον και είναι και το σωστό :blink: , είναι αυτό :

(χρησιμοποιώ τα αρχικά στοιχεία που είχα ανεβάσει τότε)

_________.pdf

ΥΓ Μόνο που έκανα λάθος στις σημειώσεις στο ποσό της επιδότησης , είναι 2.000,00 και όχι 12.000,00 .

Επεξεργασμένο από broster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Αφού συμφωνήσω .......... :)

Μου αρέσουν τα πρακτικά πράγματα για να καταλαβαίνουμε απόλυτα ( μη ξαναεπαναλαμβανώ τα ίδια , ξανθός κλπ!! B) )

Αυτό που κάνουμε εμείς πλέον και είναι και το σωστό :D , είναι αυτό :

(χρησιμοποιώ τα αρχικά στοιχεία που είχα ανεβάσει τότε)

_________.pdf

ΥΓ Μόνο που έκανα λάθος στις σημειώσεις στο ποσό της επιδότησης , είναι 2.000,00 και όχι 12.000,00 .

Ετσι όπως το έχεις εδώ θα το έκανα κι εγώ (και με την σημείωση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Ετσι όπως το έχεις εδώ θα το έκανα κι εγώ (και με την σημείωση).

Το μόνο πρόβλημα μου είναι αν θα τη στείλω έτσι μέσω διαδικτύου ή στη ΔΟΥ , μάλλον στη ΔΟΥ γιατί όπως έγραψα σε άλλο θέμα , σε 2 που έστειλα μέσω νετ μου συμπλήρωνε το πίνακα της προράτα χωρίς να υπάρχει λόγος (δηλαδή έσοδα μόνο με 9% και μου συμπληρώνει πίσω τον πίνακα , χωρίς βέβαια να αλλάζει κάτι στο ποσοστό) και για να μην έχω οποιαδήποτε αμφιβολία μάλλον θα τις πάμε πάλι στη ΔΟΥ όλες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Το μόνο πρόβλημα μου είναι αν θα τη στείλω έτσι μέσω διαδικτύου ή στη ΔΟΥ , μάλλον στη ΔΟΥ γιατί όπως έγραψα σε άλλο θέμα , σε 2 που έστειλα μέσω νετ μου συμπλήρωνε το πίνακα της προράτα χωρίς να υπάρχει λόγος (δηλαδή έσοδα μόνο με 9% και μου συμπληρώνει πίσω τον πίνακα , χωρίς βέβαια να αλλάζει κάτι στο ποσοστό) και για να μην έχω οποιαδήποτε αμφιβολία μάλλον θα τις πάμε πάλι στη ΔΟΥ όλες .

Αυτο ειναι κατι που το κανει το προγραμμα σε ολους ? Δεν εχω στειλει ακομα εκκαθαριστικη ηλεκτρονικα, αλλα φετος δεν εχω σκοπο να τις παω .

Κι ας βγαζει ο,τι θελει B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Η ΕΠΙΧΟΡΗΓΗΣΗ ΤΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΓΙΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΑΝΕΡΓΩΝ

ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΠΛΗΣΙΟΝ ΤΗΣ ΣΥΝΤΑΞΗΣ

ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΤΑΙ ΟΠΩΣ ΟΙ ΕΠΙΧΟΡΗΓΗΣΕΙΣ Ν.Θ.Ε.,

ΑΦΑΙΡΕΤΙΚΑ ΤΗΣ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑΣ ΚΛΠ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ

ΠΑΡΑΠΑΝΩ Ή ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...