Προς το περιεχόμενο
  • 0

Πιστωτικό Υπόλοιπο ΦΠΑ σε οικοδομή


spithas

Ερώτηση

Συνάδελφοι καλημέρα,

γνωρίζει κάποιος να μου πει αν το πιστωτικό υπόλοιπο που έχω

από μια οικοδομή (σε μια οικοδομική ΕΠΕ) αντί να το συμψηφίσω

στα έξοδα ή να το ζητήσω πίσω (πράγμα αδύνατο να επιστραφεί)

να κάνω αίτηση στον έφορο και να το μεταφέρω στο επόμενο

οικοδομικό έργο ;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Συνάδελφοι καλημέρα,

γνωρίζει κάποιος να μου πει αν το πιστωτικό υπόλοιπο που έχω

από μια οικοδομή (σε μια οικοδομική ΕΠΕ) αντί να το συμψηφίσω

στα έξοδα ή να το ζητήσω πίσω (πράγμα αδύνατο να επιστραφεί)

να κάνω αίτηση στον έφορο και να το μεταφέρω στο επόμενο

οικοδομικό έργο ;

Ευχαριστώ

Δεν χρειάζεται να κάνεις κανενός είδους αίτηση. Το πιστωτικό υπόλοιπο του ΦΠΑ είναι κοινό και αφορά όλες τις δραστηριότητες της ΕΠΕ. Ωστόσο χρειάζεται να παρακολουθείς και να ελέγχεις το χρόνο παραγραφής του πιστωτικού υπολοίπου ΦΠΑ, ώστε να ζητήσεις έγκαιρα την επιστροφή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν χρειάζεται να κάνεις κανενός είδους αίτηση. Το πιστωτικό υπόλοιπο του ΦΠΑ είναι κοινό και αφορά όλες τις δραστηριότητες της ΕΠΕ. Ωστόσο χρειάζεται να παρακολουθείς και να ελέγχεις το χρόνο παραγραφής του πιστωτικού υπολοίπου ΦΠΑ, ώστε να ζητήσεις έγκαιρα την επιστροφή του.

Σωστά αν εννοεί αυτό...Διότι μπορεί να εννοεί και το αδιανόητο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στα τέλη του 2006 οικοδομική επιχείρηση ξεκίνησε ανέγερση οικοδομής. Το ΦΠΑ των εισροών για τι 2006 ήταν ας πούμε 1000 ευρώ. Στην πορεία προέκευψε ότι ιδιοκτησίες που αντιστιχούν σε 500 χιλιοστα πήραν απαλλάγη και αντιστοιχα τα υπόλοιπα 500 χιλιοστά πουλήθηκαν με ΦΠΑ. Έρχομαι τώρα λοιπόν το 2010 (αν προλάβω πριν την ημερομηνία της παραγραφής) και ζητάω επιστροφή του ΦΠΑ ποσού 1000Χ50% δηλαδή 500 ευρώ. Είναι σωστός ο συλλογισμος μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στα τέλη του 2006 οικοδομική επιχείρηση ξεκίνησε ανέγερση οικοδομής. Το ΦΠΑ των εισροών για τι 2006 ήταν ας πούμε 1000 ευρώ. Στην πορεία προέκευψε ότι ιδιοκτησίες που αντιστιχούν σε 500 χιλιοστα πήραν απαλλάγη και αντιστοιχα τα υπόλοιπα 500 χιλιοστά πουλήθηκαν με ΦΠΑ. Έρχομαι τώρα λοιπόν το 2010 (αν προλάβω πριν την ημερομηνία της παραγραφής) και ζητάω επιστροφή του ΦΠΑ ποσού 1000Χ50% δηλαδή 500 ευρώ. Είναι σωστός ο συλλογισμος μου?

Θα ζητήσεις για επιστροφή το πιστωτικό υπόλοιπο που αναγράφεται στην τελευταία (προ του χρόνου παραγραφής) περιοδική δήλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγώ δεν καταλαβα κάτι. τα κτίσματα που πωλήθηκαν σαν α΄κατοικία επειδή δεν επιβάλλεται φ.π.α. δεν σημαίνει ότι δεν επηρεάζουν το πιστωτικό υπόλοιπο.πρέπει να γίνει prorata για αυτές τις πωλήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγώ δεν καταλαβα κάτι. τα κτίσματα που πωλήθηκαν σαν α΄κατοικία επειδή δεν επιβάλλεται φ.π.α. δεν σημαίνει ότι δεν επηρεάζουν το πιστωτικό υπόλοιπο.πρέπει να γίνει prorata για αυτές τις πωλήσεις.

Το υπολογίζει και αυτό ο συνάδελφος γιαυτό γράφει για το 50% του ΦΠΑ των εισροών ενώ το άλλο 50% θεωρεί ότι έχει ήδη μειώσει τον κατασκευαστικό ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΧΜ...κάτι δεν μου κάθετε....

δηλαδή αν πουλούσαμε όλα τα ακίνητα μας ως Α' κατοικίες ... θα ζητούσαμε πίσω ΦΠΑ ;;; ... μάλλον όχι... το σύνολο του ΦΠΑ θα είχε εκμηδενιστεί λόγω prorata.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΧΜ...κάτι δεν μου κάθετε....

δηλαδή αν πουλούσαμε όλα τα ακίνητα μας ως Α' κατοικίες ... θα ζητούσαμε πίσω ΦΠΑ ;;; ... μάλλον όχι... το σύνολο του ΦΠΑ θα είχε εκμηδενιστεί λόγω prorata.

η έκφραση .. μάλλον όχι .. μου άρεσε. Γιατί μάλλον αφού το όχι είναι κάτι παραπάνω από βέβαιο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν χρειάζεται να κάνεις κανενός είδους αίτηση. Το πιστωτικό υπόλοιπο του ΦΠΑ είναι κοινό και αφορά όλες τις δραστηριότητες της ΕΠΕ. Ωστόσο χρειάζεται να παρακολουθείς και να ελέγχεις το χρόνο παραγραφής του πιστωτικού υπολοίπου ΦΠΑ, ώστε να ζητήσεις έγκαιρα την επιστροφή του.

???? Διαβάζοντας την παραπάνω δημοσίευση και παράλληλα μία παραπομπή από κάποια ανάρτηση σε forum ότι ".....και για τις οικοδομικές επιχειρήσεις ισχύει η (τριετής) παραγραφή του δικαιώματος έκπτωσης του φόρου. ....Μετά το χρόνο αυτό, και εφόσον δεν έχει ζητηθεί επιστροφή του φόρου, η επιχείρηση ΑΠΟΛΥΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΨΗΦΙΣΜΟΥ του με το φόρο εκροών....." ..........

Έχουμε υποχρέωση να ζητήσουμε επιστροφή του πιστ. Υπολοιπ. ΦΠΑ εντός τριετίας από την υποβολή της εκκαθαριστικής, αλλιώς .... χάνεται το πιστωτικό εκείνο???? Το ερμηνεύω σωστά? Ισχύει κάτι τέτοιο και δεν το είχα υπόψη μου????? (βάσει ποιας ΠΟΛ ή που αναφέρεται αυτό?Μπορείτε να μου στείλετε τη σχετική οδηγία-αν υπάρχει?)

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχω την εντύπωση οτι το τπ πυ φπα του 2006,αν δεν ζητηθεί τουλάχιστον μεχρι την εκκαθαριστική του 2010 χάνεται.

Αρα σε κάθε περίπτωση ισχύει η τριετής παραγραφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχω την εντύπωση οτι το τπ πυ φπα του 2006,αν δεν ζητηθεί τουλάχιστον μεχρι την εκκαθαριστική του 2010 χάνεται.

Αρα σε κάθε περίπτωση ισχύει η τριετής παραγραφή.

??? Δυσκολεύομαι να το καταλάβω! ας πούμε ότι έχουμε τα παρακάτω δεδομένα

Π.χ.:

Χρήση 2006: Πιστ. Υπόλοιπο 31/12/2006 2.000,00

Χρήση 2007 (Πιστ.Φ.Π.Α. + 1.000,00) άρα Π.υ. 31/12/07 3.000,00

Χρήση 2008 (Πιστ. Φ.Π.Α. + 2.000,00) άρα π.υ. 31/12/08 5.000,00

Χρήση 2009 (Πιστ. Φ.Π.Α. + 3.000,00) => Π.Υ. 31/12/09 8.000,00

Χρήση 2010 (Πιστ. Φ.Π.Α. + 4.000,00) = > Π.Υ. 31/12/10 10.000,00 (Δηλ. 8.000+4.000 - 2.000 π.υ. χρήσης 2006 που δεν ζητήθηκε ......)

Και αναπροσαρμόζουμε το πιστ. υπόλοιπο της εκκαθαριστικής και κατά συνέπεια και στις 01/01/2011 θα ξεκινάμε με 10.000,00 ευρώ???????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχει κάνει κάποιος συνάδελφος πρόσφατα την διαδικασία για επιστροφή φπα οικοδομικ΄ς επιχε'ιρησης?

Θα ήθελα να μου πει πωσ συμπλη΄ρωνουμε την αίτηση (άρθρο 1 ή 2 τησ πολ 1061) εμένα δεν μου "πάει¨" κανένα, στην δευτερη σελίδα της αίτησης πρέπει να συμπληρώσουμε κάτι?

Και τι δικαιολογητικά χρειάζονται στην εφορία?

σημ.: ποσό για επιστροφή 25.000,00

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και μια απλή αίτηση μπορείς  να κάνεις . Η ΔΟΥ θα την παραλάβει και θα την εισαγάγει στο σύστημα (στην ουσία θα την στειλει στο ΥΠ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ) και θα περιμένετε σχετική απάντηση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...