Προς το περιεχόμενο
  • 0

Χαρτοσημο στις αμοιβες ΔΣ και εταιρου ΕΠΕ


επισκέπτη Guest

Ερώτηση

Είμαι άπειρος λογιστής και θα ήθελα να μου απαντήσετε στος εξής.

Οι αμοιβές εταίρου ΕΠΕ και μέλους ΔΣ εκτος από την παρακράτηση 35% φόρου, έχουν χαρτόσημο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Να συνεχίσω και εγώ με την ίδια ερώτηση.

'Ολες οι αμοιβές μελών ΔΣ εκτός από τον φόρο είναι υποκείμενες σε και χαρτόσημο;

Δεν μου έχει τύχει, αλλά κάποια στιγμή είχε πάρει το αυτί μου ότι έχει σχέση και με το είδος της εργασίας που παρέχεται (εξαρτημένη - ανεξάρτητη).

Ειδικότερα η ερώτηση μου είναι αν υπάρχει περίπτωση που δεν οφείλεται και χαρτόσημο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη IEK FOROTEXNIKOY
Να συνεχίσω και εγώ με την ίδια ερώτηση.

'Ολες οι αμοιβές μελών ΔΣ εκτός από τον φόρο είναι υποκείμενες σε και χαρτόσημο;

Δεν μου έχει τύχει, αλλά κάποια στιγμή είχε πάρει το αυτί μου ότι έχει σχέση και με το είδος της εργασίας που παρέχεται (εξαρτημένη - ανεξάρτητη).

Ειδικότερα η ερώτηση μου είναι αν υπάρχει περίπτωση που δεν οφείλεται και χαρτόσημο.

Oi αμοιβες συνεδριασεων μελων δοικητικου συμβ. υποκεινται σε χαρτοσημο και φορο , πρωτα υπολογιζουμε το χαρτοσημο και μετα τον φορο,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-ΣΤΕΛΙΟΣ-

Αγαπητέ είδα το ερώτημα σου και επειδή δηλώνεις άπειρος το θέμα που θέτεις είναι εξειδικευμένο και η απάντηση του βρίσκεται στην ΠΟΛ. 1069/14.2.2002 που ρυθμίζει διατάξεις κατάργησης των τελών χαρτοσήμου.

Ειδικότερα στο κεφάλαιο Β με τίτλο ''περιπτώσεις για τις οποίες δεν καταργείται το τέλος χαρτοσήμου'' στην τρίτη παραγ. ορίζεταται ότι '' οι αμοιβες που καταβάλλει ανώνυμη εταιρία σε μέλη Διοικητικού Συμβουλίου πλην της περίπτωσης που τα πρόσωπα αυτά συνδέονται με την Α.Ε. με σύμβαση εργασίας.''

Τούτο σημαίνει ότι εάν τα μέλη του Δ.Σ. είναι ασφαλισμένα στο ΙΚΑ δεν υπάρχει πρόβλημα και δεν οφείλεται τέλος χαρτοσημου. Αν όμως τα μέλη είναι και ταυτόχρονα μέτοχοι της εταιρίας με ποσοστό πάνω από 5% τότε χρειάζεται σύμβαση έργου μεταξύ των μελών και της εταιρίας και έγκριση από την γενική συνέλευση των μετόχων με ταυτόχρονη αποδοχή από την εφορία του συμβατού και εύλογου καταβαλλομένου ποσού με τα αποτελέσματα της εταιρίας.

Επειδη ο ίδιος βρίσκομαι σε αλληλογραφία με το υπουργείο οικονομκών για το θέμα ελπίζω ότι σύντομα θα αποσαφηνιστεί και θα έχεις την ευκαιρία έτσι να πληροφορηθείς την απάντηση για το θέμα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-ΣΤΕΛΙΟΣ-

Αγαπητέ είδα το ερώτημα σου και επειδή δηλώνεις άπειρος το θέμα που θέτεις είναι εξειδικευμένο και η απάντηση του βρίσκεται στην ΠΟΛ. 1069/14.2.2002 που ρυθμίζει διατάξεις κατάργησης των τελών χαρτοσήμου.

Ειδικότερα στο κεφάλαιο Β με τίτλο ''περιπτώσεις για τις οποίες δεν καταργείται το τέλος χαρτοσήμου'' στην τρίτη παραγ. ορίζεται ότι '' οι αμοιβες που καταβάλλει ανώνυμη εταιρία σε μέλη Διοικητικού Συμβουλίου (υπόκεινται σε τέλη χαρτοσήμου) πλην της περίπτωσης που τα πρόσωπα αυτά συνδέονται με την Α.Ε. με σύμβαση εργασίας.''

Τούτο σημαίνει ότι εάν τα μέλη του Δ.Σ. είναι ασφαλισμένα στο ΙΚΑ δεν υπάρχει πρόβλημα και δεν οφείλεται τέλος χαρτοσημου. Αν όμως τα μέλη είναι και ταυτόχρονα μέτοχοι της εταιρίας με ποσοστό πάνω από 5% τότε χρειάζεται σύμβαση έργου μεταξύ των μελών και της εταιρίας και έγκριση από την γενική συνέλευση των μετόχων με ταυτόχρονη αποδοχή από την εφορία του συμβατού και εύλογου καταβαλλομένου ποσού με τα αποτελέσματα της εταιρίας.

Επειδη ο ίδιος βρίσκομαι σε αλληλογραφία με το υπουργείο οικονομκών για το θέμα ελπίζω ότι σύντομα θα αποσαφηνιστεί και θα έχεις την ευκαιρία έτσι να πληροφορηθείς την απάντηση για το θέμα σου αν είσαι στην β΄περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη iek forotexnikoy

Αγαπητέ είδα το ερώτημα σου και επειδή δηλώνεις άπειρος το θέμα που θέτεις είναι εξειδικευμένο και η απάντηση του βρίσκεται στην ΠΟΛ. 1069/14.2.2002 που ρυθμίζει διατάξεις κατάργησης των τελών χαρτοσήμου.

Ειδικότερα στο κεφάλαιο Β με τίτλο ''περιπτώσεις για τις οποίες δεν καταργείται το τέλος χαρτοσήμου'' στην τρίτη παραγ. ορίζεται ότι '' οι αμοιβες που καταβάλλει ανώνυμη εταιρία σε μέλη Διοικητικού Συμβουλίου (υπόκεινται σε τέλη χαρτοσήμου) πλην της περίπτωσης που τα πρόσωπα αυτά συνδέονται με την Α.Ε. με σύμβαση εργασίας.''

Τούτο σημαίνει ότι εάν τα μέλη του Δ.Σ. είναι ασφαλισμένα στο ΙΚΑ δεν υπάρχει πρόβλημα και δεν οφείλεται τέλος χαρτοσημου. Αν όμως τα μέλη είναι και ταυτόχρονα μέτοχοι της εταιρίας με ποσοστό πάνω από 5% τότε χρειάζεται σύμβαση έργου μεταξύ των μελών και της εταιρίας και έγκριση από την γενική συνέλευση των μετόχων με ταυτόχρονη αποδοχή από την εφορία του συμβατού και εύλογου καταβαλλομένου ποσού με τα αποτελέσματα της εταιρίας.

Επειδη ο ίδιος βρίσκομαι σε αλληλογραφία με το υπουργείο οικονομκών για το θέμα ελπίζω ότι σύντομα θα αποσαφηνιστεί και θα έχεις την ευκαιρία έτσι να πληροφορηθείς την απάντηση για το θέμα σου αν είσαι στην β΄περίπτωση.

φιλαρακι εννοειτε οτι δεν μιλαμε για συμβαση εξαρτημενης, εγωξερω οτι για καταβολη εξοδων παραστασης που το υψος τους καθοριζεται πληρως απο το καταστατικο τησ εταιρειασπαρακρατειται χαρτοσημο , 1,2% στην ακαθαριστη αμοιβη

και στο υπολοιπο ποσο υπολογιζεται φορος 35%, ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΩΤΑ υπολογιζεται το χαρτοσημο, επιπλεον το προαναφερθεν χαρτοσημο καταβάλεται στην ΔΟΥ με σα ΠΕΝΤΕ μερες απο την καταβολη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Είμαι άπειρος λογιστής και θα ήθελα να μου απαντήσετε στος εξής.

Οι αμοιβές εταίρου ΕΠΕ και μέλους ΔΣ εκτος από την παρακράτηση 35% φόρου, έχουν χαρτόσημο;

;):mellow::mellow::mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...