Προς το περιεχόμενο
  • 0

Φορολογια εταιρικων αυτοκινητων


DEBBY

Ερώτηση

Καλημέρα

Ενώ έχουν υπολογισθεί κανονικά τα προς φορολόγηση ποσά λόγω χρήσης εταιρικών αυτοκινήτων, προκύπτει το εξής ερώτημα:

Υπάρχουν χωριστά πεδία για τις καθαρές αποδοχές και για το προς φορολόγηση ποσό από εταιρικό αυτοκίνητο, αλλά το πεδίο για τον φόρο που αναλογεί αναφέρει μόνο αυτόν από τις αποδοχές.

Αφού δεν είναι προϊόν μισθοδοσίας το αυτοκίνητο, πρέπει να υπολογίσουμε τον φόρο που αναλογεί στο σύνολο ή μόνο στις καθαρές αποδοχές;

Ο υπολογισμός θα γίνει από τις εταιρίες ή από την εφορία;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 73
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

σε περίπτωση ΑΕ εκτός της φορολογικής δήλωσης του νομικού προσώπου (εταιρίας), τα εταιρικά αυτοκίνητα πρέπει να δηλωθούν και στη προσωπική δήλωση (φυσικού προσώπου) του διευθύνοντα συμβούλου?

ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΜΟΛΙΣ ΣΗΜΕΡΑ ΕΜΑΘΑ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΕΤΑΙΡΙΚΩΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΟΡΙΣΤΙΚΗ, ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΧΩ ΗΔΗ ΣΤΕΙΛΕΙ ΓΑΜΩ ΤΗ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΜΟΥ..........ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ?????? ΑΛΛΟΙ 2 ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΕΠΙΣΗΣ

για να ξεκαθαριζουμε τα πράγματα

προσωπικά πιστευω οτι δεν έχουν θέση στην οριστική

απλά με παραξένεψε δημοσιευση συναδελφου που ρωτησε στο υπουργείο και το έψαξα λίγο και γι αυτό το ανέβασα και εδω

όπως βλέπετε και στο άρθρο στην εφημερίδα αλλά και σε απαντήσεις που έχω δώσει για το θέμα λέω όχι στην οριστική

αλλά αλλα οι νόμοι και αλλες οι βουλές του υπουργείου

το μόνο που δεν αλλάξει είναι το ΠΑΝΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΟΛΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΕ ΕΧΕΙ ΣΤΗ ΚΑΤΟΧΗ ΤΗΣ 10 ΑΜΑΞΙΑ.ΣΤΟ Ε1 ΘΑ ΤΑ ΓΡΑΨΕΙ ΟΛΑ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ & Δ/ΝΩΝ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΩΣ ΤΕΚΜΗΡΙΑ Η ΘΑ ΓΡΑΨΕΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕ ΤΕΚΜΗΡΙΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΜΟΛΙΣ ΣΗΜΕΡΑ ΕΜΑΘΑ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΕΤΑΙΡΙΚΩΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΟΡΙΣΤΙΚΗ, ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΧΩ ΗΔΗ ΣΤΕΙΛΕΙ ΓΑΜΩ ΤΗ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΜΟΥ..........ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ?????? ΑΛΛΟΙ 2 ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΕΠΙΣΗΣ

Οταν καταλαβα οτι πρεπει να συμπεριληφθουν τα ποσα αυτα και στην οριστικη ΜΥ ηταν αργα γιατι ηδη την ειχα υποβαλλει.Τωρα θα κανω τροποποιητικη και θα τα συμπεριλαβω.Στις ατομικες δηλωσεις (Ε1)

των εταιρων (ειναι ΟΕ) θα υπολογισω το ποσο σαν εισοδημα απο μισθωτες υπηρεσιες ?? Ειναι 2 ΙΧ αυτ/τα-θα υπολογισω απο 1 σε καθε διαχειριστη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οταν καταλαβα οτι πρεπει να συμπεριληφθουν τα ποσα αυτα και στην οριστικη ΜΥ ηταν αργα γιατι ηδη την ειχα υποβαλλει.Τωρα θα κανω τροποποιητικη και θα τα συμπεριλαβω.Στις ατομικες δηλωσεις (Ε1)

των εταιρων (ειναι ΟΕ) θα υπολογισω το ποσο σαν εισοδημα απο μισθωτες υπηρεσιες ?? Ειναι 2 ΙΧ αυτ/τα-θα υπολογισω απο 1 σε καθε διαχειριστη?

Και πως θα αναφερθεί στην τροποποιητική ; Μόνο η διαφορά για τα αυτοκίνητα; Και θα πρέπει να την υποβάλλω με δισκέτα στη ΔΟΥ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα,

επειδή δεν έβγαλα άκρη με όσα διάβασα, μήπως κάποιος μπορεί να μου διευκρινήσει:

OE αγόρασε αυτοκίνητο μεταχειρισμένο τον Αύγουστο του 2010. Οι εταίροι είναι 2 με 50% έκαστος.

Πώς θα δηλωθεί το αυτοκίνητο??? Στον πίνακα 5γ δεν μπορώ να αλλάξω τον κάτοχο του ΙΧ. Μια βοήθεια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα,

επειδή δεν έβγαλα άκρη με όσα διάβασα, μήπως κάποιος μπορεί να μου διευκρινήσει:

OE αγόρασε αυτοκίνητο μεταχειρισμένο τον Αύγουστο του 2010. Οι εταίροι είναι 2 με 50% έκαστος.

Πώς θα δηλωθεί το αυτοκίνητο??? Στον πίνακα 5γ δεν μπορώ να αλλάξω τον κάτοχο του ΙΧ. Μια βοήθεια!!!

Καποια βοηθεια συναδελφοι? Πως θα αναγραψουμε ΕΙΧ Ο.Ε. στο Ε1 ΠΙΝ.5 των μελων της εταριας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα. Οταν ΙΧ ανήκει στην κυριότητα της εταιρείας, υπάρχει τεκμήριο στους εταίρους κατά το ποσοστό συμμετοχής τους. Αυτό γινόνταν πάντα. Απλά, στον ιδιοκτήτη στο Ε1 πιν.5, θα βάλεις την επωνυμία της εταιρείας. Αν η εργοστασιακή αξία αυτού του αυτοκινήτου είναι μεγαλύτερη από 15000, τότε θα προκύψει και εισόδημα απο μισθωτές υπηρεσίες, πάλι κατά το ποσοστό συμμετοχής του καθενός στην εταιρεία. Και αν συμβαίνει αυτό συνάδελφε, wellcome to the club!!! Για το Ε7 μιλάω, που ακόμη, ούτε στις ΔΟΥ δεν γνωρίζουν πως θα συμπληρωθούν οι κωδικοί, ούτε στο taxis

Καποια βοηθεια συναδελφοι? Πως θα αναγραψουμε ΕΙΧ Ο.Ε. στο Ε1 ΠΙΝ.5 των μελων της εταριας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Καλημέρα. Οταν ΙΧ ανήκει στην κυριότητα της εταιρείας, υπάρχει τεκμήριο στους εταίρους κατά το ποσοστό συμμετοχής τους. Αυτό γινόνταν πάντα. Απλά, στον ιδιοκτήτη στο Ε1 πιν.5, θα βάλεις την επωνυμία της εταιρείας. Αν η εργοστασιακή αξία αυτού του αυτοκινήτου είναι μεγαλύτερη από 15000, τότε θα προκύψει και εισόδημα απο μισθωτές υπηρεσίες, πάλι κατά το ποσοστό συμμετοχής του καθενός στην εταιρεία. Και αν συμβαίνει αυτό συνάδελφε, wellcome to the club!!! Για το Ε7 μιλάω, που ακόμη, ούτε στις ΔΟΥ δεν γνωρίζουν πως θα συμπληρωθούν οι κωδικοί, ούτε στο taxis

Κωνσταντινα ευχαριστω για την απαντηση .Το προβλημα μου ειναι πως καταχωρουμε την επωνυμια της εταιριας αφου εχει ως επιλογη το ονομα του μελους (πιν 5γ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κωνσταντινα ευχαριστω για την απαντηση .Το προβλημα μου ειναι πως καταχωρουμε την επωνυμια της εταιριας αφου εχει ως επιλογη το ονομα του μελους (πιν 5γ)

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=81744&st=0&p=410199&fromsearch=1entry410199

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στην ηλεκτρονική υποβολή Ε1, όταν προκύπτει τεκμαρτό εισόδημα από χρήση εταιρικών αυτοκινήτων (κωδικός 301), δε μου επιτρέπει να υποβάλω οριστικά τη δήλωση εάν δε συμπληρώσω τα στοιχεία του εργοδότη. Στο Ε7 φυσικά δεν έχω συμπεριλάβει το εν λόγω εισόδημα. Τι κάνω στην περίπτωση αυτή; αναγράφω τα στοιχεία της εταιρείας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στην ηλεκτρονική υποβολή Ε1, όταν προκύπτει τεκμαρτό εισόδημα από χρήση εταιρικών αυτοκινήτων (κωδικός 301), δε μου επιτρέπει να υποβάλω οριστικά τη δήλωση εάν δε συμπληρώσω τα στοιχεία του εργοδότη. Στο Ε7 φυσικά δεν έχω συμπεριλάβει το εν λόγω εισόδημα. Τι κάνω στην περίπτωση αυτή; αναγράφω τα στοιχεία της εταιρείας;

Γιατί δεν το συμπεριλάβατε στην οριστική Ε7;

  1. Έχουμε κάποια αλλαγή στην κωδικοποίηση του είδους αποδοχών που καταχωρούνται στο αρχείο και συνυποβάλλεται με την οριστική δήλωση;

    Ναι έχουμε αλλαγή.


    Καταργήθηκε ο κωδικός 12 (Αναδρομικά Αποδοχών) και αντικαταστάθηκε με το νέο κωδικό 8 (Αναδρομικά αποδοχών που επιλέγονται να φορολογηθούν στο έτος είσπραξης) και 9 (Αναδρομικά αποδοχών που επιλέγονται να φορολογηθούν στο έτος που ανάγονται).
    Επίσης, προστέθηκαν οι κωδικοί 17(Τα ποσά του εισοδήματος της περ. στ' του άρθρου 45 του ΚΦΕ), 18 ( Τα ποσά του εισοδήματος της περ. γ' του άρθρου 45 του ΚΦΕ) και 19(τα ποσά του τεκμαρτού ενοικίου 23 του ΚΦΕ).



Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ανήκω κι εγώ στους εκατοντάδες λογιστές που δεν το συμπεριλάβαμε στην οριστική !!!! Και αυτό έγινε, απλά γιατί θέλω να είμαι συνεπής στις υποχρεώσεις μου και να μην αφήνω για την τελευταία στιγμή δηλώσεις. (Ετσι δεν μας λένε από το υπουργείο?) Λοιπόν έχοντας πάρει απο την τεχνική υποστήριξη την απάντηση στις 08/5 πως δεν υπάρχει βελτίωση για τέτοια καταχώριση, έστειλα κι εγώ την οριστική,στις 11/5, δεν είχε δοθεί ακόμη παράταση..... και .....στις 12/5 βγήκε το νέο πως πρέπει να συμπεριληφθεί στην οριστική (μάλλον όχι το νέο, ο τρόπος κωδικοποίησης του αρχείου). Επικοινώνησα με το ταξις και μου είπαν πως έτσι είναι τα πράγματα, και θα έπρεπε να περιμένω να λήξει η προθεσμία, και μετά να φτιάξω σε δισκέτα ΜΟΝΟ την αμοιβή αυτή και να την πάω χειρόγραφα στη δου, με πρόστιμο. Ευτυχώς στη δου φαε πειραια που τηλεφώνησα, μου είπαν πως είναι πολλοί που αντιμετωπίζουν αυτό το πρόβλημα, και δεν θα υπάρξει πρόστιμο, ΟΜΩΣ δεν έχουν ακόμη το λογισμικό για την παραλαβή αυτών των εισοδημάτων!!! Μου είπαν επίσης να επικοινωνώ τακτικά μαζί τους μέχρι να διευκρινιστεί το ζήτημα. Η αλήθεια είναι πως δεν έχω ξανατηλεφωνήσει αφού δόθηκε και δεύτερη παράταση. (Δεν φταίει η εταιρεία του προγράμματος, την οποία θεωρώ από τις καλύτερες. Τι να πρωτοπρολάβουν και αυτοι φετος έτσι όπως έγιναν τα πράγματα!!!!)

Γιατί δεν το συμπεριλάβατε στην οριστική Ε7;

  1. Έχουμε κάποια αλλαγή στην κωδικοποίηση του είδους αποδοχών που καταχωρούνται στο αρχείο και συνυποβάλλεται με την οριστική δήλωση;

    Ναι έχουμε αλλαγή.


    Καταργήθηκε ο κωδικός 12 (Αναδρομικά Αποδοχών) και αντικαταστάθηκε με το νέο κωδικό 8 (Αναδρομικά αποδοχών που επιλέγονται να φορολογηθούν στο έτος είσπραξης) και 9 (Αναδρομικά αποδοχών που επιλέγονται να φορολογηθούν στο έτος που ανάγονται).
    Επίσης, προστέθηκαν οι κωδικοί 17(Τα ποσά του εισοδήματος της περ. στ' του άρθρου 45 του ΚΦΕ), 18 ( Τα ποσά του εισοδήματος της περ. γ' του άρθρου 45 του ΚΦΕ) και 19(τα ποσά του τεκμαρτού ενοικίου 23 του ΚΦΕ).



Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ανήκω κι εγώ στους εκατοντάδες λογιστές που δεν το συμπεριλάβαμε στην οριστική !!!! Και αυτό έγινε, απλά γιατί θέλω να είμαι συνεπής στις υποχρεώσεις μου και να μην αφήνω για την τελευταία στιγμή δηλώσεις. (Ετσι δεν μας λένε από το υπουργείο?) Λοιπόν έχοντας πάρει απο την τεχνική υποστήριξη την απάντηση στις 08/5 πως δεν υπάρχει βελτίωση για τέτοια καταχώριση, έστειλα κι εγώ την οριστική,στις 11/5, δεν είχε δοθεί ακόμη παράταση..... και .....στις 12/5 βγήκε το νέο πως πρέπει να συμπεριληφθεί στην οριστική (μάλλον όχι το νέο, ο τρόπος κωδικοποίησης του αρχείου). Επικοινώνησα με το ταξις και μου είπαν πως έτσι είναι τα πράγματα, και θα έπρεπε να περιμένω να λήξει η προθεσμία, και μετά να φτιάξω σε δισκέτα ΜΟΝΟ την αμοιβή αυτή και να την πάω χειρόγραφα στη δου, με πρόστιμο. Ευτυχώς στη δου φαε πειραια που τηλεφώνησα, μου είπαν πως είναι πολλοί που αντιμετωπίζουν αυτό το πρόβλημα, και δεν θα υπάρξει πρόστιμο, ΟΜΩΣ δεν έχουν ακόμη το λογισμικό για την παραλαβή αυτών των εισοδημάτων!!! Μου είπαν επίσης να επικοινωνώ τακτικά μαζί τους μέχρι να διευκρινιστεί το ζήτημα. Η αλήθεια είναι πως δεν έχω ξανατηλεφωνήσει αφού δόθηκε και δεύτερη παράταση. (Δεν φταίει η εταιρεία του προγράμματος, την οποία θεωρώ από τις καλύτερες. Τι να πρωτοπρολάβουν και αυτοι φετος έτσι όπως έγιναν τα πράγματα!!!!)

Γι αυτό ακριβώς το λόγο! Την έχω στείλει κ εγώ εδώ κ πάνω από δύο μήνες!! Προτού βγουν οι όποιες διευκρινήσεις. Δεδομένου ότι η προθεσμία δεν έχει λήξει ακόμη δε μπορούμε να υποβάλλουμε τροποποιητική; Πόσο είναι το πρόστιμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

Επειδή έχω μπερδευτεί κάπως με αυτό το θέμα και σαφείς απαντήσεις δεν βρίσκω πουθενά, θέλω τη βοήθειά σας πάνω στα εξής:

1) Τα αυτοκίνητα που πρέπει να δηλώσω είναι όλα εργοστασιακής αξίας μικρότερης των 15.000 ευρώ οπότε και οι βεβαιώσεις που μου έχουν στείλει οι εταιρίες αναγράφουν μόνο αυτό χωρίς να αναφέρουν ακριβή εργοστασιακή αξία. Πρέπει να τα συμπεριλάβω στην βεβαίωση αποδοχών των υπαλλήλων που τα χρησιμοποιούν καθαρά για πληροφοριακούς λόγους ή δεν χρειάζεται να τα γράψω καθόλου εφόσον δεν δημιουργούν εισόδημα? Αν ναι, εφόσον δεν δημιουργούν τεκμαρτό εισόδημα, πως ακριβώς θα το γράψω? Π.χ. Αριθμός αυτοκινήτου: τάδε, κυβικά: τάδε, εργοστασιακή αξία: <15.000??? και εισόδημα: 0?

2) Στην οριστική ΦΜΥ, εφόσον δεν έχω ούτε τεκμαρτό εισόδημα αλλά εξάλλου δεν έχω και την ακριβή εργοστασιακή τους αξία, είμαι υποχρεωμένη να τα αναφέρω στον κωδ. 17 δηλώνοντας ως εισόδημα 0???

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα, δεν θα αναγράψεις τίποτε ούτε στην οριστική ούτε στις βεβαιώσεις.

απλά κρατάς για το αρχείο σου τις βεβαιώσεις της εργοστασιακής αξίας στις οποίες αφού είναι κάτω από 15000 δεν είναι υποχρεωμένοι να σου αναγράψουν ακριβές ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οκ. Επίσης, τι γίνεται με τους διαχειριστές-εταίρους της ΕΠΕ η οποία έχει στην κατοχή της τα αυτοκίνητα (ένα ιδιόκτητο και τα υπόλοιπα μισθωμένα)? Θα πρέπει λογικά να τα δηλώσουν όλα στις προσωπικές τους φορολογικές δηλώσεις και το τεκμήριο θα προκύψει με βάση τα κυβικά,την παλαιότητα και το ποσοστό συμμετοχής τους στην εταιρία,σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι καλησπέρα και καλή δύναμη σε όλους.

 

Έχω το παρακάτω θέμα

 

ΟΕ μίσθωνει ΕΙΧ εδώ και πέντε χρόνια με χρονομίσθωση (χωρίς δικαίωμα εξαγοράς στη λήξη της σύμβασης).

Τα δύο πρώτα χρόνια εξέπιπτε το 100% των εξόδων (αφού η σύμβαση είχε γίνει χωρίς δικαίωμα εξαγοράς στη λήξη της σύμβασης)

Από το τρίτο έτος εκπίπτει ποσοστό των εξόδων ανάλογα με τα κυβικά.

Αν στην λήξη της σύμβασης χρονομίσθωσης εξαγοράσει το ΕΙΧ, υπάρχει περίπτωση για τα δύο πρώτα χρόνια να μην αναγνωρισθεί

από τον έλεγχο σαν έξοδο το 100% των δαπανών αλλά ποσοστό αυτών όπως θα γινόταν αν η σύμβαση 'ηταν με εξαγορά;

 

Ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

Θα ηθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια ΠΟΛ η οποία να αναφέρεται σε φόρο πολυτελείας σε εταιρικά αυτοκίνητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

Θα ηθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια ΠΟΛ η οποία να αναφέρεται σε φόρο πολυτελείας σε εταιρικά αυτοκίνητα.

 

Ο φόρος πολυτελούς διαβίωσης βαρύνει το φπ που έχει την κυριότητα ή την κατοχή του ΕΙΧ και επιβάλλεται στο ποσό της ετήσιας αντικειμενικής δαπάνης. Οπότε δείτε την ΠΟΛ 1076/2015  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα ,

Διαχειριστής και μοναδικό μέλος ΕΠΕ έχει στην εταιρεία του Ι.Χ άνω των 2000 κυβικών.

 Πως το αντιμετωπίζω?

Ζητάω Λ.Τ.Π.Φ και στέλνω βεβαιώσεις κάθε μήνα( με τα νεα δεδομένα των ΦΜΥ) .Ο φόρος πολυτελείας πότε πληρώνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...