Προς το περιεχόμενο

ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΤΗΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!ΕΧΩ ΑΠΕΛΠΙΣΤΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΔΙΟΤΙ ΑΝΕΛΑΒΑ ΕΝΑ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΓΙΑ ΤΟ 2009 ΣΧΕΔΟΝ 100,000 € ΑΓΟΡΕΣ ΥΛΙΚΩΝ ΚΑΙ ΕΣΟΔΑ ΣΧΕΔΟΝ 105,000€!!ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΕΜΠΟΡΙΑ,ΕΝΑ ΓΡΑΦΕΙΟ ΕΧΕΙ ΓΙΑ ΕΔΡΑ,ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΤΑ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟΠΟ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ ΤΗΝ ΕΔΡΑ ΤΟΥ!!ΑΠ'ΟΣΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΑΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΕΡΓΟ ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΠΑΝΕ ΣΤΗΝ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟΥ ΠΕΛΑΤΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΗΛΕΚΤ/ΓΟΣ ΚΟΒΕΙ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΕΡΓΟΥ!ΟΤΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΝΤΗΡΗΣΕΙΣ ΜΙΚΡΟΕΠΙΣΚΕΥΕΣ-ΣΥΝΤΗΡΗΣΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΡΟΧΗ ΜΕ ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΜΙΚΡΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ 1/3!!Ο ΙΔΙΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΟΨΕΙ ΔΕΛΤ.ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΚΑΘ'ΟΣΟΝ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΕΜΠΟΡΙΑ!!Ο ΠΡΟΗΓ.''ΛΟΓΙΣΤΗΣ'' ΠΕΡΝΟΥΣΕ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΙΣ ΑΓΟΡΕΣ ''ΑΓΟΡΕΣ ΥΛΙΚΩΝ'' ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΕΣΟΔΑ ''ΠΑΡ.ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ''!!ΑΤΟΠΟ!!ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ Ε3 ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΤΑ ΕΣΟΔΑ ΩΣ ΠΩΛΗΣΗ ΠΡΟΪΟΝΤΟΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΓΟΡΕΣ ''ΑΓΟΡΕΣ ΥΛΙΚΩΝ''?Η'ΝΑ ΤΑ ΠΕΡΑΣΩ ΕΣΟΔΑ ''ΠΑΡ.ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ'' ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΩΣ ''ΔΑΠΑΝΕΣ''?ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΙΩΣΕΙ??ΘΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΑΠΟΓΡΑΦΗ??Η ΚΑΘΕ ΕΦΟΡΙΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΔΕΣΤΑΤΟΙ! ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΑΣ ΑΦΙΕΡΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΔΙΟΤΙ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΩΣΩ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΑΝΑΛΑΒΩ!!!!(ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΚΡΟΣΚΕΛΕΣ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διακίνηση υλικών από ηλεκτρολόγο

Με ποιο τρόπο διακινεί ο ηλεκτρολόγος τα υλικά που πρόκειται να τοποθετήσει ή να χρησιμοποιήσει, σε εργασίες παροχής υπηρεσιών προς τους πελάτες του; Τι είναι το τιμολόγιο έργων; Πώς φορολογείται ο ηλεκτρολόγος; Πότε θεωρείται ότι παρέχει υπηρεσίες και πότε ότι ασκεί εμπορία;

Απάντηση:

Παροχή υπηρεσιών γενικά, χαρακτηρίζεται κάθε πράξη που δεν είναι παράδοση (πώληση) αγαθού (παράγραφος 1 του άρθρου 8 του Ν.2859/2000, Κώδικας ΦΠΑ).

Περαιτέρω, σύμφωνα με τον ΚΒΣ (ΠΔ 186/92, υποπερίπτωση δδ’, της περίπτωσης δ’, της παραγράφου 2, του άρθρου 3), ως παροχή υπηρεσιών θεωρείται και η περίπτωση κατά την οποία χρησιμοποιούνται υλικά, των οποίων το κόστος σε κάθε περίπτωση δεν υπερβαίνει το 1/3 της συνολικής αμοιβής (με την προϋπόθεση βέβαια, ότι από την χρησιμοποίηση των υλικών αυτών, δεν παράγεται νέο είδος αγαθού).

Είναι σαφές ότι η διάταξη αυτή αναφέρεται σε υλικά που ανήκουν στον παρέχοντα την υπηρεσία (για το ερώτημά σας: στον ηλεκτρολόγο) και τα οποία αποτελούν απαραίτητη προϋπόθεση για την ολοκλήρωση της εργασίας του. Τα υλικά αυτά, σε κάθε περίπτωση, δεν συνιστούν αγαθό προς πώληση, αλλά είναι απλά μέσα για την διευκόλυνση της παροχής της υπηρεσίας. Στην περίπτωση αυτή, τα ως άνω υλικά χαρακτηρίζονται έξοδα για τον επιτηδευματία ηλεκτρολόγο, καταχωρίζονται ως τέτοια στο βιβλίο ΕΣΟΔΩΝ – ΕΞΟΔΩΝ, ενώ ο ίδιος κατατάσσεται αμιγώς, στους παρέχοντες υπηρεσίες. Εκδίδει δε ΑΠΥ για την παροχή υπηρεσιών προς ιδιώτες και ΤΠΥ προς επιτηδευματίες ή προς τα πρόσωπα των παραγράφων 3 και 4 του άρθρου 2 του ΚΒΣ.

Αντίθετα, αν ο ηλεκτρολόγος, παράλληλα με την παροχή ηλεκτρολογικών υπηρεσιών, διαθέτει και σχετικά ηλεκτρολογικά είδη (τα οποία ενδεχομένως εγκαθιστά στον τόπο που θα υποδείξει ο πελάτης του), τότε ασκεί και εμπορία, οπότε χαρακτηρίζεται ως ενεργών μικτή δραστηριότητα (παράγραφος 1, του άρθρου 3). Συνεπώς, θα πρέπει να εκδίδει ΑΠΥ ή ΤΠΥ (αναλόγως) για την είσπραξη της αμοιβής του και ΑΛΠ ή Τ-ΔΑ για τις πωλήσεις των αγαθών. Σημειώνουμε, ότι εδώ, εφόσον παρέχεται υπηρεσία και ταυτόχρονα χρησιμοποιούνται υλικά που η αξία τους είναι μεγαλύτερη από το 1/3 της συνολικής αμοιβής, επιτρέπεται η έκδοση ενός στοιχείου, δηλαδή ΤΠΥ ή ΑΠΥ, στο οποίο θα αναγράφονται διακεκριμένα και αναλυτικά τα υλικά με την αξία του καθενός και φυσικά η αμοιβή για την παροχή της υπηρεσίας.

Από τα ανωτέρω προκύπτει ότι:

(α) όταν ο ηλεκτρολόγος αγοράζει διάφορα υλικά που ο ίδιος θα χρησιμοποιήσει για την παροχή υπηρεσιών προς πελάτες του, θα ζητήσει την έκδοση Τ-ΔΑ στο όνομά του. Τα υλικά αυτά είναι έξοδα. Για την αμοιβή του θα εκδώσει ΑΠΥ ή ΤΠΥ, ενώ δεν χρειάζεται να αναφέρει στα παραστατικά αυτά τα χρησιμοποιηθέντα υλικά.

(β) αν πρόκειται για υλικά ή είδη που επιβαρύνουν τον πελάτη (έχει συμφωνηθεί, δηλαδή, να πληρώσει ο πελάτης), θα εκδοθεί ΑΛΠ (εφόσον ο πελάτης είναι ιδιώτης), ή Τ-ΔΑ στο όνομα του επιτηδευματία πελάτη. Τα παραστατικά θα παραδοθούν μαζί με τα αγαθά στον πελάτη, ενώ μετά την ολοκλήρωση της υπηρεσίας του, ο ηλεκτρολόγος θα εκδώσει ΑΠΥ ή ΤΠΥ.

Σχετικά με το ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ για τεχνικά έργα ή άλλες εγκαταστάσεις, η Ερμηνευτική Εγκύκλιος 3/1992, στην παράγραφο 12.5.1, αναφέρεται αναλυτικά στο θέμα (Βλέπε ΚΒΣ 2009, σελίδα 822). Συμπληρωματικά σημειώνουμε ότι ως προς την εκτέλεση τεχνικού έργου με ή χωρίς υλικά, διακρίνουμε τις παρακάτω περιπτώσεις;

1. τεχνικό έργο με χρήση υλικών του ηλεκτρολόγου, θα εκδοθεί Τ-ΔΑ ή ΑΛΠ (πρόκειται για παραγωγή αγαθού).

2. τεχνικό έργο με χρήση υλικών που ανήκουν στον ιδιοκτήτη, θα εκδοθεί ΤΠΥ ή ΑΠΥ (πρόκειται για παροχή υπηρεσίας).

3. επισκευές, ή συντηρήσεις τεχνικών έργων, εφόσον χρησιμοποιούνται υλικά η αξία των οποίων δε υπερβαίνει το 1/3 της συνολικής αμοιβής, θα εκδοθεί ΤΠΥ ή ΑΠΥ.

Ο ηλεκτρολόγος, ως επιχείρηση παροχής υπηρεσιών, προσδιορίζει τα κέρδη του με λογιστικό τρόπο (άρθρο 31 του ΚΦΕ). Αν ασκεί και εμπορική δραστηριότητα (πώληση αγαθών), τότε αφού επιμερίσει τις κοινές δαπάνες, θα προχωρήσει επίσης σε λογιστικό προσδιορισμό και για την δραστηριότητα αυτή, με την ανάλογη διαχείριση των αποθεμάτων (ή θα διενεργήσει απογραφή, ή θα λαμβάνει το 10% των αγορών κ.λπ., για τον προσδιορισμό του κόστους των πωληθέντων).

Τέλος για την περαίωση των φορολογικών δηλώσεων χωρίς έλεγχο (άρθρα 13 έως 17 του Ν.3296/2004), η οποία αφορά μικτές επιχειρήσεις (πώληση αγαθών ή παραγωγή προϊόντων και παροχή υπηρεσιών), επισημαίνουμε ότι τα καθαρά κέρδη προσδιορίζονται χωριστά για κάθε δραστηριότητα, δηλαδή τόσο για την εμπορία, όσο και για την παροχή υπηρεσιών. Περαιτέρω, τα καθαρά κέρδη της εμπορικής δραστηριότητας δεν μπορεί σε καμιά περίπτωση να είναι μικρότερα των προσδιοριζόμενων βάσει των λογιστικών βιβλίων, ενώ και τα καθαρά κέρδη συνολικά της επιχείρησης και από τις δύο δραστηριότητες, δεν μπορεί σε καμιά περίπτωση να είναι μικρότερα του συνόλου των λογιστικών κερδών των δραστηριοτήτων, όπως αυτά προκύπτουν βάσει βιβλίων.

http://www.epixeirisi.gr/?pgtp=1&aid=1264510149&searchterms=hlektrologos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΤΑΧΥΤΑΤΟ ΤΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ ΣΟΥ!!ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΣΤΕΙΛΕΣ ΤΟ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ!!ΑΠΛΑ Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΠΕΛΑΤΗΣ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΥΛΙΚΑ,ΠΟΛΥ ΣΠΑΝΙΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟΥ ΠΕΛΑΤΗ ΤΟΥ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ (ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ) ΣΤΗΝ ΕΔΡΑ ΤΟΥ!!ΨΙΛΟΜΠΑΧΑΛΟ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ!!!ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΕΞΟΔΩΝ ΤΟΥ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΕΡΓΟ!!ΟΛΑ ΣΤΟ ΣΑΚΙ!!ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΠΙΚΑΛΕΣΤΩ ΣΕ 105,000 ΕΣΟΔΑ 100,000 ΔΑΠΑΝΕΣ(!!) ΓΙΑ ΑΓΟΡΕΣ ΥΛΙΚΩΝ??ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΩ ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΜΕΙΟΝ ΔΑΠΑΝΕΣ?? Η ΛΕΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΩ ΠΡΟΪΟΝΤΑ-ΑΓΟΡΕΣ ΥΛΙΚΩΝ?ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ Η ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΑ ΣΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΕΣΟΔΩΝ ΠΟΥ ΚΟΒΕΙ ΕΙΝΑΙ""" ΗΛΕΚΤΡ.ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΜΕ ΥΛΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕΛΕΤΗ ΣΧΕΔΙΑΓΡΑΜΜΑΤΟΣ"" ΟΛΑ ΜΑΖΙ ΣΕ ΕΝΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ!!ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΩΡΑ!!ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΟΥ ΣΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!!ΣΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΘΑ ΦΑΕΙ ΞΥΛΟ,ΑΠΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΗ ΤΟΥΝ ΒΓΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΣ!!ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες πια είναι η πραγματική κατάσταση και πράξε αναλόγως..

Είπες ότι δεν κάνει εμπορία.. αν δεν έχει και αποθέματα(πραγματικά)..

δεν βλέπω τον λόγω να τον ανακατέψεις με εμπόριο...

Παροχή Υπηρεσιών κι ας βγαίνει και ζημιά..

Από κει και πέρα βάλτον σε μια σειρά και αν την ακολουθήσει τον κρατάς.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διακίνηση υλικών από ηλεκτρολόγο

(β) αν πρόκειται για υλικά ή είδη που επιβαρύνουν τον πελάτη (έχει συμφωνηθεί, δηλαδή, να πληρώσει ο πελάτης), θα εκδοθεί ΑΛΠ (εφόσον ο πελάτης είναι ιδιώτης), ή Τ-ΔΑ στο όνομα του επιτηδευματία πελάτη. Τα παραστατικά θα παραδοθούν μαζί με τα αγαθά στον πελάτη, ενώ μετά την ολοκλήρωση της υπηρεσίας του, ο ηλεκτρολόγος θα εκδώσει ΑΠΥ ή ΤΠΥ.

Αρχηγέ το σημείο αυτό πάντα με προβλημάτιζε.....

Μπορεί ο ηλεκτρολόγος να μεταφέρει με δικό του ΦΙΧ εμπορεύματα τρίτων με παραστατικά τρίτου? Είναι νόμιμο να έχει στο αυτοκίνητο του είδη που ανήκουν σε τρίτους, συνοδευόμενα φυσικά με ΑΛΠ ή ΤΔΑ τρίτου, στο όνομα του πελάτη ή και χωρίς όνομα σε περίπτωση ΦΤΜ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και το θέμα δεν είναι φορολογικό..

Ναι δημιουργείται κάποιο μικροπρόβλημα αν ελεγχθεί απ'την τροχαία..

Υποτίθεται ότι τα μεταφερόμενα πρέπει να ανήκουν στον ιδιοκτήτη του ΦΙΧ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 years later...

Συνάδελφοι καλημέρα,

Χρειάζομαι μια μικρή βοήθεια...

Ηλεκτρολόγος εγκαταστάτης ανέλαβε όλες τις ηλεκτρολογικές εργασίες μιας οικοδομής (χτίζεται σπίτι που ανήκει σε ιδιώτη).

Αγόρασε όλα τα υλικά στο όνομά του (εκδόθηκε Τ-ΔΑ από τον προμηθευτή με τόπο προορισμού των υλικών την οικοδομή).

Καλά μέχρι εδώ,τέλειωσαν οι εργασίες και τώρα θα πρέπει να εκδόσει τα απαραίτητα στοιχεία. Να σημειώσω οτι το κόστος των υλικών ξεπερνάει το 1/3 της συνολικής αμοιβής. Τι στοιχεία θα πρέπει να εκδόσει ο ηλεκτρολόγος? Θεωρείται τεχνικό έργο η οικοδομή?

Μπορεί, όπως διάβασα παραπάνω, να κόψει ένα στοιχείο (ΑΠΥ ή ΤΠΥ?) και σε αυτό να αναγράψει αναλυτικά και τα υλικά που χρησιμοποίησε και την αξία αυτών και την παροχή υπηρεσίας με την αξία αυτής?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντησή σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι καλημέρα,

Χρειάζομαι μια μικρή βοήθεια...

Ηλεκτρολόγος εγκαταστάτης ανέλαβε όλες τις ηλεκτρολογικές εργασίες μιας οικοδομής (χτίζεται σπίτι που ανήκει σε ιδιώτη).

Αγόρασε όλα τα υλικά στο όνομά του (εκδόθηκε Τ-ΔΑ από τον προμηθευτή με τόπο προορισμού των υλικών την οικοδομή).

Καλά μέχρι εδώ,τέλειωσαν οι εργασίες και τώρα θα πρέπει να εκδόσει τα απαραίτητα στοιχεία. Να σημειώσω οτι το κόστος των υλικών ξεπερνάει το 1/3 της συνολικής αμοιβής. Τι στοιχεία θα πρέπει να εκδόσει ο ηλεκτρολόγος? Θεωρείται τεχνικό έργο η οικοδομή?

Μπορεί, όπως διάβασα παραπάνω, να κόψει ένα στοιχείο (ΑΠΥ ή ΤΠΥ?) και σε αυτό να αναγράψει αναλυτικά και τα υλικά που χρησιμοποίησε και την αξία αυτών και την παροχή υπηρεσίας με την αξία αυτής?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντησή σας.

Έχει κανείς καμιά ιδέα????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.

 

ΕΧΩ ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΠΕΛΑΤΗ ΜΟΥ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟ .

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.

 

ΟΤΑΝ ΤΙΜΟΛΟΓΟΥΜΕ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΥ ΓΙΑ ΠΑΡΟΧΗ ΚΑΙ ΕΜΠΟΡΙΑ ΔΙΟΤΙ ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΤΑ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ, ΙΣΧΥΕΙ ΑΚΟΜΗ ΤΟ 1/3 ΜΕ ΤΑ ΥΛΙΚΑ????????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.

 

ΕΧΩ ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΠΕΛΑΤΗ ΜΟΥ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟ .

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.

 

ΟΤΑΝ ΤΙΜΟΛΟΓΟΥΜΕ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΥ ΓΙΑ ΠΑΡΟΧΗ ΚΑΙ ΕΜΠΟΡΙΑ ΔΙΟΤΙ ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΤΑ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ, ΙΣΧΥΕΙ ΑΚΟΜΗ ΤΟ 1/3 ΜΕ ΤΑ ΥΛΙΚΑ???????????

ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΙΔΙΑ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...