Προς το περιεχόμενο

Αποχώρηση Μέλους Δ.Σ. - Μετόχου Α.Ε.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα - καλησπέραααααααα!!!!

 

Με ενδιαφέρει η περίπτωση αποχώρησης μέλους Δ.Σ. (ΑΠΛΟ μέλος) το οποίο συμμετέχει σε Δ.Σ. Α.Ε. από την εκλογή του εκεί το 2012. Διάρκεια θητείας έως 2017.

 

Δεδομένα προβλήματος περιληπτικά:

1) Το μέλος του Δ.Σ. είναι ταυτόχρονα και Μέτοχος της εταιρείας.

2) Τα μέλη του παρόντος Δ.Σ. είναι 5 ενώ στο Καταστατικό προβλέπονται από 3-9 μέλη.

3) Το Καταστατικό επίσης προβλέπει ότι σε περίπτωση που μείνει κενή θέση συμβούλου  το Δ.Σ. μπορεί είτε να εκλέξει προσωρινά νέο μέλος για την αντικατάσταση ή να συνεχίσει με τα εναπομείναντα μέλη (στην περίπτωσή μας τέσσερα).

 

α) Αρκεί μία Δήλωση Αποχώρησης Μέλους Δ.Σ. (που βρήκα στα downloads του κόμβου) με επίδοση δικαστικού επιμελητή στη διεύθυνση της Α.Ε. για την αποχώρηση? Πρέπει να συνταχθεί οπωσδήποτε από δικηγόρο ή μπορεί να συνταχθεί από εμάς και να επιδοθεί μονο από το δικαστικό επιμελητή?

β) Απαιτείται κοινοποίηση ή επίδοση της ανωτέρω δήλωσης και στις αρμόδιες υπηρεσίες (ΓΕΜΗ ή Διεύθυνση Εμπορίου) και πρωτοκόλλησή της από αυτές?

γ) Με την επίδοση της δήλωσης αποχώρησης μπορεί το ίδιο το μέλος να προβεί στις υπηρεσίες (ΔΟΥ, ΙΚΑ , ΤΕΒΕ κλπ) προκειμένου να προχωρήσει στη διακοπή της σχέσης του από τη διοίκηση της εταιρείας ή είναι κάτι που θα το αναλάβει και μόνο το λογιστήριο της Α.Ε.? (μιλάμε για το ακραίο σενάριο στην περίπτωση που δεν υπάρχουν καλές σχέσεις με την εταιρεία)

δ) Κάποια άλλα σημεία που θα πρέπει προκειμένου να διασφαλιστούν απόλυτα τα συμφέροντα του αποχωρούντος συμβούλου?

 

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτός παραδίδει την αποχώρηση με το βέβαιο της χρονολογίας και της παραλαβής.

 

η ΑΕ τον απεμπλέκει από τα μητρώα κλπ.

 

για κοινοποιήσεις εκ των προτέρων δεν ξέρω αν τις δεχτούν και αν προβλέπεται.  Τώρα αν στην αε γίνεται της κακομοίρας και αυτός θέλει να αποχωρήσει ...χτές ,ρώτησε την νομαρχία ή καλύτερα σε τέτοια ακραία σενάρια στείλτον στον δικηγόρο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα πράγματα δεν ειναι τοσο απλά, γιατί με την παραίτησή του θα αλλάξει η μετοχική σύνθεση, θα γίνει πώληση μετοχών, υπεραξία κλπ, δηλώσεις στην εφορία, θα γίνει καινούριο ΔΣ και ξανά συγκρότητηση και εκπροσώπηση, ίσως και κωδικοποιημένο καταστατικό και βεβαίως κοινοποιήσεις σε ΓΕΜΗ πια όχι Νομαρχία, και βεβαίως ΙΚΑ και οπουδήποτε αλλού εκπροσωπούσε την εταιρία, ίσως και Τράπεζες ακόμη.

για τη σωστή σειρά λοιπόν των πραγμάτων και προς αποφυγή προστίμων κι ευθυνών καλύτερα να απευθυνθείτε σε δικηγόρο ο οποίος γνωρίζει από ΑΕ γιατί δεν ξέρουν όλοι οι δικηγόροι από εταιρικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα πράγματα δεν ειναι τοσο απλά, γιατί με την παραίτησή του θα αλλάξει η μετοχική σύνθεση, θα γίνει πώληση μετοχών, υπεραξία κλπ, δηλώσεις στην εφορία, θα γίνει καινούριο ΔΣ και ξανά συγκρότητηση και εκπροσώπηση, ίσως και κωδικοποιημένο καταστατικό και βεβαίως κοινοποιήσεις σε ΓΕΜΗ πια όχι Νομαρχία, και βεβαίως ΙΚΑ και οπουδήποτε αλλού εκπροσωπούσε την εταιρία, ίσως και Τράπεζες ακόμη.

για τη σωστή σειρά λοιπόν των πραγμάτων και προς αποφυγή προστίμων κι ευθυνών καλύτερα να απευθυνθείτε σε δικηγόρο ο οποίος γνωρίζει από ΑΕ γιατί δεν ξέρουν όλοι οι δικηγόροι από εταιρικά.

 

Από το ΔΣ παραιτείται. Μέτοχος παραμένει.

 

Συνεδρίαση ΔΣ, συγκρότηση σε σώμα (με αντικατάσταση παραιτηθέντος ή χωρίς), ΓΕΜΗ το νέο ΔΣ, έγκριση από την προσεχή τακτική ΓΣ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το ΔΣ παραιτείται. Μέτοχος παραμένει.

 

Συνεδρίαση ΔΣ, συγκρότηση σε σώμα (με αντικατάσταση παραιτηθέντος ή χωρίς), ΓΕΜΗ το νέο ΔΣ, έγκριση από την προσεχή τακτική ΓΣ. 

 

Σωστό!!!! Μόνο από Δ.Σ. θα παραιτηθεί! Τις μετοχές συνεχίζει να τις έχει.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν κάνει "νερά" η ΑΕ, εξώδικο στην αρμόδια Δ.Ο.Υ., ΓΕΜΗ, ΙΚΑ, Διεύθυνση Εμπορίου και οποιαδήποτε άλλη υπηρεσία με συνημμένη την επίδοση αποχώρησης "για τις ενέργειές της"...

 

Υποβολή δήλωσης για λογαριασμό της ΑΕ δεν προβλέπεται από αποχωρήσαντα, πάμε αλλού εκεί και θα βρεθεί μπλεγμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο παραιτηθείς είναι απλό μέλος και δεν αλλάζει η εκπροσώπηση.. είναι απαραίτητη η εκ νέου συγκρότηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο παραιτηθείς είναι απλό μέλος και δεν αλλάζει η εκπροσώπηση.. είναι απαραίτητη η εκ νέου συγκρότηση?

 

 

Θα απαντούσα όχι  δεν είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο παραιτηθείς είναι απλό μέλος και δεν αλλάζει η εκπροσώπηση.. είναι απαραίτητη η εκ νέου συγκρότηση?

 

Φαντάζομαι ερώτηση πάσα.....

 

Εκ του νόμου όχι (άρθρο 18 παρ 8 του 2190), για πρακτικούς λόγους συνίσταται σφόδρα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μη σου πω ότι σε δικηγορο-μπερδεμένες περιπτώσεις ορθότερη πρακτική θα ήταν η σύγκλιση ΓΣ για εκλογή νέου ΔΣ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 θα πρέπει να αναφερθεί ότι, το καταστατικό μπορεί να προβλέπει ότι, σε περίπτωση παραίτησης, θανάτου ή απώλειας της ιδιότητας μέλους Δ.Σ., τα υπόλοιπα μέλη μπορούν να συνεχίσουν τη διαχείριση και εκπροσώπηση της εταιρείας και χωρίς την αντικατάσταση αυτών αν ο αριθμός αυτών υπερβαίνει το ήμισυ των μελών όπως είχαν πριν από το γεγονός αυτό και σε καμιά περίπτωση τα μέλη αυτά δεν επιτρέπεται να είναι λιγότερα των τριών (3), υπό την προϋπόθεση ότι, τα εναπομείναντα μέλη θα πρέπει να συγκροτηθούν εκ νέου σε σώμα, και να αναθέσουν τις σχετικές αρμοδιότητες σε μέλη του ή μη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μη σου πω ότι σε δικηγορο-μπερδεμένες περιπτώσεις ορθότερη πρακτική θα ήταν η σύγκλιση ΓΣ για εκλογή νέου ΔΣ....

Το καλύτερο είναι συτό που προτείνεται,έκτακτη γ.σ.και εκλογή νέου δ.σ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι ερώτηση πάσα.....

 

Εκ του νόμου όχι (άρθρο 18 παρ 8 του 2190), για πρακτικούς λόγους συνίσταται σφόδρα......

Για πους Πρακτικούς λόγους βρε παληκάρι , και μάλιστα σφόδρα ? , αν δεν αλλάζει η εκπροσώπηση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πους Πρακτικούς λόγους βρε παληκάρι , και μάλιστα σφόδρα ? , αν δεν αλλάζει η εκπροσώπηση ?

 

Εμ, όλα θες να τα ξέρεις και συ....???????

 

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να μην γκρινιάζεις πάλι......

 

Θες ένα χαρτί για εφορία, ένα για ΙΚΑ κτλ... Τι θα τους πας, το εξώδικο (που δεν ξέρεις τι άλλο θα γράφει μέσα)..??

 

Θα θέλει να συμμετάσχει η εταιρία σε κανένα πρόγραμμα, που θα ζητάει ΔΣ... Τι θα τους πας, τη παλιά συγκρότηση και το εξώδικο συνημμένο..??

 

Και πολλές άλλες τέτοιες περιπτώσεις....

 

Παράβολο σε φεκ δεν έχει, μια δημοσίευση στο ΓΕΜΗ μόνο, κρατάς τα εσωτερικά της ΑΕ εσωτερικά, δεν γνωστοποιείς εξώδικα σε τρίτους κτλ κτλ κτλ.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να μην γκρινιάζεις πάλι......

 

Θες ένα χαρτί για εφορία, ένα για ΙΚΑ κτλ... Τι θα τους πας, το εξώδικο (που δεν ξέρεις τι άλλο θα γράφει μέσα)..??

 

Θα θέλει να συμμετάσχει η εταιρία σε κανένα πρόγραμμα, που θα ζητάει ΔΣ... Τι θα τους πας, τη παλιά συγκρότηση και το εξώδικο συνημμένο..??

 

Και πολλές άλλες τέτοιες περιπτώσεις....

 

Παράβολο σε φεκ δεν έχει, μια δημοσίευση στο ΓΕΜΗ μόνο, κρατάς τα εσωτερικά της ΑΕ εσωτερικά, δεν γνωστοποιείς εξώδικα σε τρίτους κτλ κτλ κτλ.......

Ρέ μάστορα 

Η συγκρότηση γίνεται για να καθοριστούν οι εκπροσωπήσεις και οι αρμοδιότητες

Εφ'όσον με την παραίτηση απλού μέλους δεν θίγονται,  εφ' όσον το "εναπομένον" Δ.Σ. πληρεί τους όρους και τις προυποθέσεις του νόμου

και του καταστατικού , και εφ'οσον δεν γίνει αντικατάσταση δεν νομίζω οτι είναι επιτακτική ανάγκη να γίνει ανασυγκρότηση Δ.Σ.

Οσον αφορά την Παραίτηση νομίζω οτι μια απλή επιστολή του παραιτουμένου προς τον Πρόεδρο του Δ.Σ. η οποία θα συμπεριληφθεί στα πρακτικά του επόμενου Δ.Σ.το οποίο θα αποδεχθεί την παραίτηση , αρκεί.

Τι θα πηγαίνεις στις υπηρεσίες ?

Το ΦΕΚ (Δημοσίευση) Εκπροσώπησης , η σε όποιες περιπτώσεις χρειαστεί το ΦΕΚ (Δημοσίευση) συγκρότησης του Δ.Σ. και ένα θεωρημένο απο τον Προεδρο του Δ.Σ. αντίγραφο του ανωτέρω Πρακτικού του Δ.Σ.

Τά έχω κάνει , για αυτό τά λέω .

Βέβαια κάποιοι τσίνιξαν λίγο αλλά δεν τους πέρασε.

Καί βέβαια για να λέμε και του στραβού το δίκιο (το δικό σου δηλαδή) τώρα που δεν υπάρχουν έξοδα δημοσίευσης δεν είναι άσχημη η αποψή σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες ρε μάστορα σε ποιο άρθρο προβλέπεται η αποδοχή της αποχώρησης μέλους ΔΣ από τα εναπομείναν μέλη..???

 

Εν πάσει περιπτώσει, δεν διαφωνούμε, αλλά επειδή πλέον βαριέμαι να τσακώνομαι με άσχετους (δεν εννοώ εσένα, μη παρεξηγηθώ) οι οποίοι μάλιστα μπορεί να κάνουν και ζημιά στην εταιρία, το πάω με την πεπατημένη για να μην μου σπάνε τα νεύρα και να μην παίζω κι εγώ με τα δικά τους.

 

 

Υγ: δεν εξηγείς βέβαια τι θα έκανες αν αυτός που έφευγε, δεν έφευγε ομαλά, αλλά με ένα εξώδικο που μέσα θα έχωνε 5-6 κατηγορίες για κακοδιαχείριση, με επιφυλάξεις δικαιωμάτων, για μη χρηστή διοίκηση, για "τρύπες" ταμείων κτλ κτλ κτλ.... Γιατί ομαλές αποχωρήσεις, μάλλον δεν είναι η πιο συχνή περίπτωση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες ρε μάστορα σε ποιο άρθρο προβλέπεται η αποδοχή της αποχώρησης μέλους ΔΣ από τα εναπομείναν μέλη..???

 

Εν πάσει περιπτώσει, δεν διαφωνούμε, αλλά επειδή πλέον βαριέμαι να τσακώνομαι με άσχετους (δεν εννοώ εσένα, μη παρεξηγηθώ) οι οποίοι μάλιστα μπορεί να κάνουν και ζημιά στην εταιρία, το πάω με την πεπατημένη για να μην μου σπάνε τα νεύρα και να μην παίζω κι εγώ με τα δικά τους.

 

 

Υγ: δεν εξηγείς βέβαια τι θα έκανες αν αυτός που έφευγε, δεν έφευγε ομαλά, αλλά με ένα εξώδικο που μέσα θα έχωνε 5-6 κατηγορίες για κακοδιαχείριση, με επιφυλάξεις δικαιωμάτων, για μη χρηστή διοίκηση, για "τρύπες" ταμείων κτλ κτλ κτλ.... Γιατί ομαλές αποχωρήσεις, μάλλον δεν είναι η πιο συχνή περίπτωση....

 

Καλημέρα Μάστορά μου

Αααααααααααααααααα!!!!!!!!!!!

Θέλεις και άρθρο έεεεεεεεεεε!!!!!!!!!

Τά άρθρα δεν είναι δυνατόν να προβλέπουν κάθε περίπτωση και λεπτομέρεια.

Αυτά τα εξειδικεύουν οι ερμηνείες , οι γνωμοδοτήσεις και η νομολογία

Δηλαδή εσύ τί νομίζεις ?

Οτι μπορεί το εναπομείναν Δ.Σ. να μην αποδεχθεί την παραίτηση ?

Πώς δηλαδή ? Θα Κρατήσει τον παραιτούμενο μέ το ζόρι ?

Αυτό μπορεί (η μη αποδοχή παραίτησης) μόνο στην περίπτωση που , ο υπο παραίτηση , θέσει την παραίτησή του στην Διάθεση του Δ.Σ.

 

Επίσης Αντιγράφω απο "ΑΝΩΝΥΜΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ" Μιλτ.Λεοντάρη

"Η παραίτηση γίνεται με απλή γραπτή γνωστοποίηση προς τον Πρόεδρο ή το Δ.Σ. της Εταιρίας , αλλά μπορεί να γίνει και σιωπηρά......." 

 

 

Οσον αφορά στα περί καταγγελιών κλπ , τί σχέση έχει αυτό με την ανασυγκρότηση ή μή του εναπομείναντος (επιμένω στο εναπομείναντος . Αλλη περίπτωση η αντικατάσταση του παραιτηθέντος.) Δ.Σ. και την νομιμότητά του ?

Οι όποιες καταγγελίες θα ακολουθήσουν την οδό της διερεύνησης.

 

Αρθρο 18 ν.2190/19208.

Το καταστατικό μπορεί να προβλέπει ότι, σε περίπτωση παραίτησης, θανάτου ή με οποιονδήποτε άλλο τρόπο απώλειας της ιδιότητας μέλους ή μελών του διοικητικού συμβουλίου, τα υπόλοιπα μέλη μπορούν να συνεχίσουν τη διαχείριση και την εκπροσώπηση της εταιρείας και χωρίς την αντικατάσταση των ελλειπόντων μελών σύμφωνα με την προηγούμενη παράγραφο, με την προϋπόθεση ότι ο αριθμός αυτών υπερβαίνει το ήμισυ των μελών, όπως είχαν πριν από την επέλευση των ανωτέρω γεγονότων. Σε κάθε περίπτωση τα μέλη αυτά δεν επιτρέπεται να είναι λιγότερα των τριών (3).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε σου αντιστρέφω το ερώτημα.

 

Με ρωτάς γιατί πρέπει να γίνει εκ νέου συγκρότηση σε σώμα και ότι δεν χρειάζεται.

 

Σου λέω γιατί πρέπει να γίνει ΔΣ με αποδοχή της παραίτησης και ότι δεν χρειάζεται.

 

Επί της αρχής συμφωνούμε, διαδικαστικό είναι το θέμα και προσωπικών χειρισμών. Εγώ έχω το μυαλό μου σε 10-20 καταστάσεις που μπορεί να μου σπάσουνε τα νεύρα επειδή δεν έχω συγκρότηση, εσύ είσαι απλά ξεροκέφαλος και θέλεις να περάσει το δικό σου.

 

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επί της αρχής συμφωνούμε,  

 

κρατήστε αυτό.  γιατί άλλο η θεωρία και άλλο η πράξη.

 

εάν ο χωρισμός είναι φιλικός πάει καλά η θεωρία .  εάν είναι εχθρικός με καταγγελίες κακοδιαχείρισης ,κακοδιοίκησης ,απαίτηση αποζημίωσης κλπ.κλπ.  ,σύγκληση Ε.Γ.Σ.  "ο κύριος τάδε μας κατηγορεί για αυτά και θέλει να παραιτηθεί. Εμείς του λέμε τα άλλα και άντε στο καλό.  Επειδή τα μέλη μένουν 4 θα βάλουμε άλλον?  ναι-οχι".

 

"το νέο Δ.Σ. έχει ως εξής...."

 

σε πάει στο δικαστήριο. πάρτε κύριοι Ε.Γ.Σ./πάρτε νέο Δ.Σ.  και δεν έχουμε να προσθέσουμε ή να αφαιρέσουμε τι ,πλην των πρακτικών που καταθέσαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα Μάστορά μου

Αααααααααααααααααα!!!!!!!!!!!

Θέλεις και άρθρο έεεεεεεεεεε!!!!!!!!!

Τά άρθρα δεν είναι δυνατόν να προβλέπουν κάθε περίπτωση και λεπτομέρεια.

Αυτά τα εξειδικεύουν οι ερμηνείες , οι γνωμοδοτήσεις και η νομολογία

 

 mpoumpouksam.gif

 

 

Δηλαδή εσύ τί νομίζεις ?

Οτι μπορεί το εναπομείναν Δ.Σ. να μην αποδεχθεί την παραίτηση ?

Πώς δηλαδή ? Θα Κρατήσει τον παραιτούμενο μέ το ζόρι ?

Αυτό μπορεί (η μη αποδοχή παραίτησης) μόνο στην περίπτωση που , ο υπο παραίτηση , θέσει την παραίτησή του στην Διάθεση του Δ.Σ.

 

 Πως να στο εξηγήσω ργμτ.....

 

Θυμάσαι τότε παλιά που έβγαινες ραντεβουδάκια.....????? Είναι σαν να έχεις βγει με γκόμενα, να ψήνεστε κάμποση ώρα, να σου λέει ότι τελικά ΔΕΝ σου κάθεται και να της λες: "αποδέχομαι ότι δεν μου κάθεσαι".......

 

Δεν του πέφτει λόγος του ΔΣ να εγκρίνει ή να αποδεχτεί αποχώρηση μέλους, δεν προβλέπεται αυτή η διαδικασία από πουθενά.

 

Ως χειρισμός τώρα, εντάξει, καλός είναι, καλούτσικος, αλλά προτιμώ αυτό που πρότεινα.....

 

Επίσης Αντιγράφω απο "ΑΝΩΝΥΜΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ" Μιλτ.Λεοντάρη

"Η παραίτηση γίνεται με απλή γραπτή γνωστοποίηση προς τον Πρόεδρο ή το Δ.Σ. της Εταιρίας , αλλά μπορεί να γίνει και σιωπηρά......." 

 

Δεκτόν.

 

 

Οσον αφορά στα περί καταγγελιών κλπ , τί σχέση έχει αυτό με την ανασυγκρότηση ή μή του εναπομείναντος (επιμένω στο εναπομείναντος . Αλλη περίπτωση η αντικατάσταση του παραιτηθέντος.) Δ.Σ. και την νομιμότητά του ?

Οι όποιες καταγγελίες θα ακολουθήσουν την οδό της διερεύνησης.

 

 

Έχω στο μυαλό μου τη χειρότερη περίπτωση, ότι δηλαδή ένα μέλος αποχωρεί από το ΔΣ λόγω προσωπικών αντιδικιών μεταξύ τους. Στέλνει λοιπόν ένα εξώδικο, γράφει μέσα τις καταγγελίες του 10 σελίδες και στο τέλος πετάει μια παράγραφος "για όλους αυτούς τους λόγους αποχωρώ".

 

Παραπάνω, προτείνεις να ενσωματωθεί η αποχώρηση στο πρακτικό του ΔΣ.

 

Θα πας εφορία για αλλάγή, ΙΚΑ για αλλαγή, Τράπεζες για νομιμοποίηση, θα κατεβάσεις την εταιρία σε κανένα επιχορηγούμενο πρόγραμμα, πας σε ένα δικαστήριο.. Τι θα τους πας...?? Το πρακτικό με ενσωματωμένο το εξώδικο...????

 

Ενώ άμας έχεις μια συγκρότηση (είπαμε χωρίς παράβολα, κτλ κτλ) "με την από τάδε δήλωσή του, ο μέλος τάδε αποχώρησε και κατόπιν διαλογικής συζήτησης τα υπόλοιπα μέλη συγκροτούνται εκ νέου σε σώμα ως εξής: α) β) γ)" και ξεμπερδεύεις.

 

Προσωπικές απόψεις βέβαια είναι αυτά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 mpoumpouksam.gif

 

Καλά βρέ κωλοτούμπα είναι αυτή ?

Δεν σε βλέπω υπουργό με τίποτα !!!!!!!!!

 

 Πως να στο εξηγήσω ργμτ.....

 

Θυμάσαι τότε παλιά που έβγαινες ραντεβουδάκια.....????? Είναι σαν να έχεις βγει με γκόμενα, να ψήνεστε κάμποση ώρα, να σου λέει ότι τελικά ΔΕΝ σου κάθεται και να της λες: "αποδέχομαι ότι δεν μου κάθεσαι"....... 

Οχι δεν θυμάμαι τέτοιο πράγμα . Εμένα μου καθόντουσαν 

 

Δεν του πέφτει λόγος του ΔΣ να εγκρίνει ή να αποδεχτεί αποχώρηση μέλους, δεν προβλέπεται αυτή η διαδικασία από πουθενά.

Ναί ρε φίλε το είπα οτι δεν του πέφτει λόγος  , αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι δεν πρέπει να γίνει "τυπική" αναφορά στο Πρακτικό.

Ως χειρισμός τώρα, εντάξει, καλός είναι, καλούτσικος, αλλά προτιμώ αυτό που πρότεινα.....

 

 

Δεκτόν.

 

 

 

Έχω στο μυαλό μου τη χειρότερη περίπτωση, ότι δηλαδή ένα μέλος αποχωρεί από το ΔΣ λόγω προσωπικών αντιδικιών μεταξύ τους. Στέλνει λοιπόν ένα εξώδικο, γράφει μέσα τις καταγγελίες του 10 σελίδες και στο τέλος πετάει μια παράγραφος "για όλους αυτούς τους λόγους αποχωρώ".

 

Παραπάνω, προτείνεις να ενσωματωθεί η αποχώρηση στο πρακτικό του ΔΣ.

Είπαμε "τυπική αναφορά -αποδοχή παραίτησης"

Θα πας εφορία για αλλάγή, ΙΚΑ για αλλαγή, Τράπεζες για νομιμοποίηση, θα κατεβάσεις την εταιρία σε κανένα επιχορηγούμενο πρόγραμμα, πας σε ένα δικαστήριο.. Τι θα τους πας...?? Το πρακτικό με ενσωματωμένο το εξώδικο...????

Εγώ δεν θα πήγαινα για αλλαγές αφού δεν θα έκανα ανασυγκρότηση Δ.Σ. , και συνεπώς θα παρεμεναν οι ίδιοι εκπρόσωποι.

Αλλάζει βεβαίως το Θέμα αν ο παραιτούμενος είναι νόμιμος εκπρόσωπος.

 

Ενώ άμας έχεις μια συγκρότηση (είπαμε χωρίς παράβολα, κτλ κτλ) "με την από τάδε δήλωσή του, ο μέλος τάδε αποχώρησε και κατόπιν διαλογικής συζήτησης τα υπόλοιπα μέλη συγκροτούνται εκ νέου σε σώμα ως εξής: α) β) γ)" και ξεμπερδεύεις.

 

Προσωπικές απόψεις βέβαια είναι αυτά....

Δυστυχώς στην Ελλάδα , πάρα πολλές φορές και δεδομένης της ασάφειας και της προχειρότητας των νόμων προσπαθούμε όλοι μας μέσα απο προσωπικές απόψεις και ερμηνείες , να κάνουμε την δουλειά μας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 months later...

Από το ΔΣ παραιτείται. Μέτοχος παραμένει.

 

Συνεδρίαση ΔΣ, συγκρότηση σε σώμα (με αντικατάσταση παραιτηθέντος ή χωρίς), ΓΕΜΗ το νέο ΔΣ, έγκριση από την προσεχή τακτική ΓΣ. 

Δεν απαιτείται ...και επίσκεψη στην Εφορία και αλλαγή του Δ.Σ στο μητρώο με την απόφαση του ΓΕΜΗ.???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας ενημερώσω ότι στις υπάρχουσες ηλεκτρονικές αιτήσεις του ΓΕΜΗ,

δεν προβλέπεται σκέτη αποχώρηση αλλά μόνο με αντικατάσταση...

Οπότε προκειμένου να ταλαιπωρείστε.. αντικαταστήστε τον να τελειώνετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...