Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΕΧΩ ΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΟΣ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.

ΤΟΥ ΥΠΟΒΑΛΛΩ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΜΗΔΕΝΙΚΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ.

ΜΟΝΙΜΟΣ ΤΟΠΟΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΓΕΡΜΑΝΙΑ.

ΗΡΘΕ ΤΟ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΜΕ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΤΕΚΜΗΡΙΟ ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ 3.000 € ΚΑΙ ΦΟΡΟ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ 150 ΣΥΝ ΤΗΝ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ ΦΟΡΟΥ 82,50 ΣΥΝΟΛΟ 232,50 €.

ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ 2 ΤΟΥ ΚΦΕ ΔΕΝ ΑΠΟΚΤΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, ΚΑΘΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΟΣ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΕΛΛΑΔΟΣ.

ΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΤΕΚΜΗΡΙΟ ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ ΤΩΝ 3.000 € ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ.

Μήπως δεν θα έπρεπε να τον κάνω καθόλου δήλωση ?

έχει μόνο την ψιλή κυριότητα απο ένα διαμέρισμα το οποίο δεν αποτελεί εισόδημα και τίποτα άλλο.

Σας παρακαλώ όποιος γνωρίζει κάτι για το θέμα τον ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Θοδωρής

Αγαπητέ,

Αυτό ισχύει μόνο για τα εισοδήματα του φορολογικού έτους 2010. Για τα εισοδήματα του 2011 δεν θα ισχύει βάση του Ν.3943/31.3.2011 άρθρο 21 παρ.3.

Φιλικά, Θοδωρής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θοδωρή

δεν δηλώνω εισοδήματα δηλαδή η φορολογική του δήλωση είναι μηδενική. Που στηρίζουν το ελάχιστο τεκμήριο διαβίωσης των 3.000 €

Ερρίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Θοδωρής

Είναι το minimum ποσό τεκμηρίου διαβίωσης για άγαμο. Μου έτυχε και εμένα. Φίλος μου αντίκλητος κατοίκου εξωτερικού που πάντα δήλωνε μια κενή αποθήκη για πρώτη φορά φέτος πλήρωσε. Σε σεμινάριο που πήγα με τον Γ.Κορομηλά μου επιβεβαίωσε ότι όντως οι κάτοικοι εξωτερικού με μηδενικά εισοδήματα το 2010 θα πληρώσουν φόρο. Αυτό που λές μαζί με τη προκαταβολή. Το κατάλαβαν αργά το λάθος τους και το διόρθωσαν. Αλλά ο νόμος 3943 ψηφίστηκε στις 31/3/2011 οπότε δεν μπορούσε να εφαρμοστεί αναδρομικά. Βέβαια αφού το τεκμήριο των 3.000 δεν θα ισχύει για τους κατοίκους εξωτερικού το 2011, υπό τη προϋπόθεση ότι δεν έχουν εισοδήματα στην Ελλάδα, τη προκαταβολή θα πρέπει να την γυρίσουν πίσω. Είχα στείλει και προσωπικό γραπτό ερώτημα στο οποίου μου απάντησαν εγγράφως (!) εάν μπορώ να βάλω στο πίνακα 6 της δήλωσης το ποσό των 3000 προκειμένου να μην υπολογιστεί προκαταβολή φόρου και μου είπαν όχι. Ελπίζω να βοήθησα.

Φιλικά,

Θοδωρής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θοδωρή

έτσι είναι μίλησα και εγώ με την ΔΟΥ όπου υπάγεται ο αδερφός μου και μου είπαν ότι του χρόνου θα μου επιστρέψουν την προκαταβολή, καθώς επίσης μου είπαν ότι εφόσον δεν έχει εισοδήματα τότε δεν χρειάζεται να υποβάλλει δήλωση εισοδήματος.

σε ευχαριστώ για την βοήθειά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν το είχα δεί ,

χαρας το κουραγιο σας και την δυναμη σας

τρομερη δουλειά για μια ακομα φορά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Φωτεινή

Είναι το minimum ποσό τεκμηρίου διαβίωσης για άγαμο. Μου έτυχε και εμένα. Φίλος μου αντίκλητος κατοίκου εξωτερικού που πάντα δήλωνε μια κενή αποθήκη για πρώτη φορά φέτος πλήρωσε. Σε σεμινάριο που πήγα με τον Γ.Κορομηλά μου επιβεβαίωσε ότι όντως οι κάτοικοι εξωτερικού με μηδενικά εισοδήματα το 2010 θα πληρώσουν φόρο. Αυτό που λές μαζί με τη προκαταβολή. Το κατάλαβαν αργά το λάθος τους και το διόρθωσαν. Αλλά ο νόμος 3943 ψηφίστηκε στις 31/3/2011 οπότε δεν μπορούσε να εφαρμοστεί αναδρομικά. Βέβαια αφού το τεκμήριο των 3.000 δεν θα ισχύει για τους κατοίκους εξωτερικού το 2011, υπό τη προϋπόθεση ότι δεν έχουν εισοδήματα στην Ελλάδα, τη προκαταβολή θα πρέπει να την γυρίσουν πίσω. Είχα στείλει και προσωπικό γραπτό ερώτημα στο οποίου μου απάντησαν εγγράφως (!) εάν μπορώ να βάλω στο πίνακα 6 της δήλωσης το ποσό των 3000 προκειμένου να μην υπολογιστεί προκαταβολή φόρου και μου είπαν όχι. Ελπίζω να βοήθησα.

Φιλικά,

Θοδωρής

Σύμφωνοι, minimum ποσό τεκμηρίου διαβίωσης, δηλαδή αν εσύ δεν μου δηλώσεις τόσα εγώ τεκμαίρω ότι τα βγάζεις και θα σε φορολογήσω για αυτά. Αν όμως δηλώσεις ότι βγάζεις τόσα και παραπάνω, τότε γιατί σε φορολογούν; Δηλαδή αν ο κάτοικος εξωτερικού δηλώσει ως εισόδημα το μισθό του πχ που έχει στο εξωτερικό (εκεί δηλ. που ζει και εργάζεται) δεν θα μπορεί να καλύψει το τεκμήριο διαβίωσης;;;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 months later...
επισκέπτη Κύρος Γρανάζης

Αλλαξε τίποτα με τα τεκμήρια το 2011 για τους κατοίκους εξωτερικού, ή θα την πατήσουμε και φέτος?

Ο λογιστής μου είπε πως τίποτα δέν άλλαξε, και στη φορολογική δήλωση για το 2011 θα την πατήσουμε και πάλι ! Η εφορία του είπε πώς για να μη φορολογηθώ ώς κατοικος εξωτερικού που δέν έρχεται ούτε για διακοπές στην Ελλάδα πρέπει να δείξω κίνηση στο λογαριασμό μου σε ελληνική τράπεζα.

Τώρα έρχεται το παράλογο: άν έχω φέρει πάνω απο 3000 ευρώ δέν θα πληρώσω φόρο !

Και ερωτώ : Αν δέν πατάω στην Ελλάδα ούτε για διακοπές πώς θα έχει ο λογαρισμός μου κίνηση ? για ποιό λόγο θα έχω φέρει 3000 ευρώ το χρόνο? και για ποιό λόγο θα έχω λογαρισμό σε ελληνική τράπεζα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαξε τίποτα με τα τεκμήρια το 2011 για τους κατοίκους εξωτερικού, ή θα την πατήσουμε και φέτος?

Ο λογιστής μου είπε πως τίποτα δέν άλλαξε, και στη φορολογική δήλωση για το 2011 θα την πατήσουμε και πάλι ! Η εφορία του είπε πώς για να μη φορολογηθώ ώς κατοικος εξωτερικού που δέν έρχεται ούτε για διακοπές στην Ελλάδα πρέπει να δείξω κίνηση στο λογαριασμό μου σε ελληνική τράπεζα.

Τώρα έρχεται το παράλογο: άν έχω φέρει πάνω απο 3000 ευρώ δέν θα πληρώσω φόρο !

Και ερωτώ : Αν δέν πατάω στην Ελλάδα ούτε για διακοπές πώς θα έχει ο λογαρισμός μου κίνηση ? για ποιό λόγο θα έχω φέρει 3000 ευρώ το χρόνο? και για ποιό λόγο θα έχω λογαρισμό σε ελληνική τράπεζα ?

Πείτε στον λογιστή σας να διαβάσει το παρακάτω .

Χαιρετισμούς στον Ντόναλντ και στον Μίκυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Κύρος Γρανάζης

Και στον ΗΤΑ-ΒΗΤΑ, πάνω απόλα...

Του Ητα-Βητα του κάηκε η λάμπα μόλις άκουσε τι ήθελε η εφορία !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Κύρος Γρανάζης

Τί ήθελε η εφορία ????

Ενώ δέν έρχομαι στην Ελλάδα ούτε για διακοπές, η εφορία ήθελε να φέρνω 3000ευρώ/χρόνο, να έχω λογαριασμό σε Ελληνική τράπεζα, και να έχει κίνηση για να μήν πληρώσω φόρο τεκμηρίων διαβίωσης.

Εστω και να ήθελα να τους κάνω το χατήρι και να φέρνω αυτά τα χρήματα στην Ελλάδα, πάλι οι τράπεζες δέν ανοίγουν λογαριασμό εξ αποστάσεως στου μή διαμένοντες στην Ελλάδα ! "catch 22" δηλαδή.

Μήπως το κάνουν επίτηδες για να αυξηθεί ο τουρισμός ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ δέν έρχομαι στην Ελλάδα ούτε για διακοπές, η εφορία ήθελε να φέρνω 3000ευρώ/χρόνο, να έχω λογαριασμό σε Ελληνική τράπεζα, και να έχει κίνηση για να μήν πληρώσω φόρο τεκμηρίων διαβίωσης.

Εστω και να ήθελα να τους κάνω το χατήρι και να φέρνω αυτά τα χρήματα στην Ελλάδα, πάλι οι τράπεζες δέν ανοίγουν λογαριασμό εξ αποστάσεως στου μή διαμένοντες στην Ελλάδα ! "catch 22" δηλαδή.

Μήπως το κάνουν επίτηδες για να αυξηθεί ο τουρισμός ?

Εχουν αλλάξει όλα αυτά ,

φαντάζομαι πως θα σας ενημερώσει ο συνάδελφος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

τελικά μόνιμος κάτοικος εξωτερικού με ακίνητο στην Ελλάδα και κανένα εισόδημα δεν χρειάζεται να υποβάλει φορολογική δήλωση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα η κατοικία του στην ελλάδα να είναι μέχρι 150 τ.μ

σε ευχαριστώ. αν έχει και αυτοκίνητο? (αυτός από ότι θυμάμαι είπε ότι έχει μόνο ένα σπίτι αλλά σε περίπτωση που δεν θυμάμαι καλά ας γνωρίζω τι γίνεται και με τα αυτοκίνητα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 years later...

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΕΧΩ ΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΟΣ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.

ΤΟΥ ΥΠΟΒΑΛΛΩ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΜΗΔΕΝΙΚΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ.

ΜΟΝΙΜΟΣ ΤΟΠΟΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΓΕΡΜΑΝΙΑ.

ΗΡΘΕ ΤΟ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΜΕ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΤΕΚΜΗΡΙΟ ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ 3.000 € ΚΑΙ ΦΟΡΟ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ 150 ΣΥΝ ΤΗΝ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ ΦΟΡΟΥ 82,50 ΣΥΝΟΛΟ 232,50 €.

ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ 2 ΤΟΥ ΚΦΕ ΔΕΝ ΑΠΟΚΤΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, ΚΑΘΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΟΣ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΕΛΛΑΔΟΣ.

ΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΤΕΚΜΗΡΙΟ ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ ΤΩΝ 3.000 € ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ.

Μήπως δεν θα έπρεπε να τον κάνω καθόλου δήλωση ?

έχει μόνο την ψιλή κυριότητα απο ένα διαμέρισμα το οποίο δεν αποτελεί εισόδημα και τίποτα άλλο.

Σας παρακαλώ όποιος γνωρίζει κάτι για το θέμα τον ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...