Προς το περιεχόμενο

Τεκμαρτο εισοδημα ανεργου με αυτοκινητο που συντηρειται απο τους γονεις του.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισκέπτη FOTO SOUR

Καλημέρα. Καταθέσαμε με την αδερφή μου την δήλωσή της ,φοβάμαι βιαστήκαμε..Την συμπληρώσαμε σωστά [25% επί τερμακτού, κ.λ.π.) Όταν ρωτήσαμε όμως για αμφισβήτηση τεκμηρίων,μας είπαν δεν είμαστε αρμόδιοι..Γινόταν και χαμός.. Μπορούμε εκ των υστέρων να πάμε στον έφορο (προϊστάμενο τμήματος εισοδήματος?) να επικαλεστούμε αμφισβήτηση τεκμηρίων? Η αδερφή μου είναι άγαμη με ένα σπίτι στο όνομα της.τεκμήριο 7305 και υποβολή 1830 € αποδείξεις. Την συντηρεί η μητέρα μου από την σύνταξή της, η οποία είναι ανω των 65 και έχει καθαρό εισόδημα 11000 και τερμακτό 2900..Παρακαλώ αν γνωρίζετε,πείτε μου την γνώμη σας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι απο περιεργεια , οταν δεν ειχα προβλημα ειχα πελατες λογιστες , και καναμε ανταλλαγη υπηρεσιων ...και στην τελικη απο την στιγμη που δεν μεταβαλλοταν κατι σε αυτα που δηλωνα (απλα μονο το ποσο του εισοδηματος προφανως)...και ειχε τσεκαριστει η φορολογικη μου δηλωση απο λογιστη (αν γινεται σωστα κλπ) , δεν νομιζω να υπηρχε καποιο νοημα να πληρωσω λογιστη να μου την κανει online .

Μου θυμιζεις , κατι δημοσιογραφους που μολις ο καλεσμενος λεει κατι για τα media ή γενικοτερα για τους δημοσιογραφους αρπαζεται λες και του σφαξανε την μανα.Βλεπω υπαρχει εντονη η αποψη "τι ?θες συμβουλες? τραβα σε λογιστη...μην χαθει το μεροκαματο".

Πιστεψε με τα μεροκαματα που εχουν χασει οι λογιστες ειναι λιγοτερα απο τα μεροκαματα που εχουν χασει αλλοι κλαδοι και επαγγελματα (με την εννοια οτι η γνωση προσφερεται αφιλοκερδως) , οπως για παραδειγμα το δικο μου , τεχνικος Η/Υ.Ολοι εχουν εναν γνωστο , ολοι ξερουν , ολοι φτιαχνουν , ολοι σε παιρνουν τηλεφωνο για μια "τζαμπα" συμβουλη.

Ποτε δεν εχω δει σε τεχνολογικα φορουμς να απαντανε "πηγαινε σε σερβις , πηγαινε σε τεχνικο...".

Φιλε πανο , δεν τα ισοπεδωνω ολα.Η απαντηση μου αφορουσε τον συγκεκριμενο ανθρωπο που μου απαντησε.Ειναι αυτονοητο οτι ευχαριστω ολους οσους απαντησαν εποικοδομητικα στο θεμα μου.

Αλλα αυτο που λεω ειναι αληθεια..δηλαδη οσο εψαχνα στο google για το θεμα αυτο παντα εβλεπα μια απαντηση του στυλ "πηγαινε σε λογιστη".Οπως ειπα λογω επαγγελματος παρακολουθω ενα σωρο τεχνολογικα φορουμς , πουθενα δεν ειδα να λενε σε καποιον που ρωταει για να μαθει , γιατι εχει καποιο προβλημα "πηγαινε σε τεχνικο "...Ολοι απαντανε..λενε το μακρυ τους και το κοντο τους , οσο ξερει ο καθενας κλπ.Απο κει και περα ειναι στο χερι του ερωτοντος αν θα κρατησει καποια απαντηση , αν θα απευθυνθει σε τεχνικο , κλπ κλπ κλπ.Και πιστεψε με σε τετοια φορουμς κυκλοφορουν και υπαλληλοι εταιριων , επιχειρηματιες μικρομεσαιων επιχειρησεων και θα μπορουσαν καλλιστα να διαφημισουν την δουλεια τους ή και να τραβηξουν πελατεια

Τελοσπαντων οσον αφορα στο θεμα μου , αυτο που σκεφτομαι να κανω ειναι να δηλωσω κλασικα μηδενικο εισοδημα , σπιτι , αυτοκινητο και να κανω αναλωση κεφαλαιου των 2 τελευταιων ετων (δηλωθεν εισοδημα μειον τα τεκμαρτα εισοδηματα των αντιστοιχων χρονων) + να βαλω και καποιο ποσο αποδειξεων.Κανοντας ολα αυτα αν τα χω υπολογισει καλα βγαινει ενας φορος περιπου στα 200 ευρω , ποσο που παλευεται για να το πληρωσω.

Η μοναδικη και τελευταια μου απορια ειναι , τα τεκμηρια το 2011 και 2010 ηταν τα ιδια ?Εψαξα σε διαφορα σαιτς , αλλα δεν ειδα καποια διαφοροποιηση μεταξυ των 2 αυτων ετων.

Ευχαριστω και παλι.

Οκ να σου εξηγήσω ποια είναι η άποψη μου. Αν πήγαινες στους λογιστές που κάνατε ανταλλαγή υπηρεσιών και τους ζητούσες τη συμβουλή τους θα σε χρέωναν? Άνθρωποι είναι και οι λογιστές, δεν είναι δράκουλες. Κάνουμε και γω δεν ξέρω πόσες δωρεάν δηλώσεις σε ανθρώπους που δεν έχουν την δυνατότητα να πληρώσουν γιατί πάνω απ' όλα είμαστε άνθρωποι.

Αυτή τη στιγμή η δουλειά των λογιστών έχει τριπλασιαστεί από τις εξυπνάδες των διάφορων Υπουργείων αλλά όλοι ξέρουμε στον κλάδο ότι δεν υπάρχει περίπτωση να πληρωθούμε για αυτά καθώς το πρόβλημα είναι τόσο μεγάλο που δεν ξέρουμε αν θα πληρωθούμε γενικά και ας είναι και σε τιμές του 2010.

Σε σχέση με τα forums που αναφέρεις δεν είδα κανέναν να απαντάει σε ερώτηση "Πώς μπορώ να συναρμολογήσω έναν υπολογιστή?". Μπαίνεις, διαβάζεις άρθρα, οδηγίες, και ρωτάς τις λεπτομέρειες που δεν κατάλαβες. Πιθανόν βέβαια να διαγράφονται και γι αυτό δεν βλέπεις τέτοιες ερωτήσεις.

Πίσω από το έντυπο της φορολογίας εισοδήματος υπάρχει μια δαιδαλώδης Νομοθεσία την οποία και εμείς καταβάλουμε υπεράνθρωπες προσπάθειες να την παρακολουθήσουμε. Δεν είναι ένα απλό έντυπο με κουτάκια.

Θα μπορούσες λοιπόν να διαβάσεις τις οδηγίες από το βιβλιαράκι, να βρεις τα αξιόλογα άρθρα που έχουν γράψει τα παιδιά εδώ, να κάνεις αναζήτηση για θέματα τα οποία έχουν απαντηθεί εκατοντάδες φορές στο forum και στο τέλος να επιβεβαιώσεις την ορθότητα της δήλωσης σου στον λογιστή σου ο οποίος πιστεύω ότι και αυτός είναι άνθρωπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη panos1985
Καλημέρα. Καταθέσαμε με την αδερφή μου την δήλωσή της ,φοβάμαι βιαστήκαμε..Την συμπληρώσαμε σωστά [25% επί τερμακτού, κ.λ.π.) Όταν ρωτήσαμε όμως για αμφισβήτηση τεκμηρίων,μας είπαν δεν είμαστε αρμόδιοι..Γινόταν και χαμός.. Μπορούμε εκ των υστέρων να πάμε στον έφορο (προϊστάμενο τμήματος εισοδήματος?) να επικαλεστούμε αμφισβήτηση τεκμηρίων? Η αδερφή μου είναι άγαμη με ένα σπίτι στο όνομα της.τεκμήριο 7305 και υποβολή 1830 € αποδείξεις. Την συντηρεί η μητέρα μου από την σύνταξή της, η οποία είναι ανω των 65 και έχει καθαρό εισόδημα 11000 και τερμακτό 2900..Παρακαλώ αν γνωρίζετε,πείτε μου την γνώμη σας..
Αν δεν είστε εσείς αρμόδιοι ποιοί είναι; Ο παπάς της ενορίας ή ο δάσκαλος; Μία ακόμα βλακεία στον παραλογισμό της εφορίας. Προφανώς είχαν πολύ δουλειά ή ο υπάλληλος βαριόταν να σε εξυπηρετήσει. Στα τεκμήρια της αδερφής και της μητέρας σου πρόσθεσες και το τεκμήριο διαβίωσης; Μπορεί να αμφισβητήσει τα τεκμήρια και να τα επωμιστεί η μητέρα σου.

Αμφισβήτηση τεκμηρίων

Το ποσό των τεκμηρίων μπορεί να αμφισβητηθεί από τον φορολογούμενο όταν αυτό είναι μεγαλύτερο από την πραγματική δαπάνη του φορολογουμένου και των μελών που τον βαρύνουν, εφόσον αυτό αποδεικνύεται από τον υπόχρεο με βάση πραγματικά περιστατικά ή στοιχεία. Αυτό μπορεί να γίνει για όσους:

α) υπηρετούν τη στρατιωτική θητεία τους στις Ένοπλες Δυνάμεις,

β) είναι φυλακισμένοι,

γ) νοσηλεύονται σε νοσοκομείο ή κλινική,

δ) είναι άνεργοι και δικαιούνται βοήθημα ανεργίας,

ε) συγκατοικούν με συγγενείς πρώτου βαθμού και έχουν μειωμένες δαπάνες διαβίωσης, λόγω αποδεδειγμένης συμβολής στις δαπάνες αυτές των συγγενών τους με την προϋπόθεση ότι οι τελευταίοι αυτοί έχουν εισόδημα από εμφανείς πηγές,

στ) είναι ορφανοί ανήλικοι οι οποίοι έχουν στην κυριότητά τους επιβατικά αυτοκίνητα ιδιωτικής χρήσης από κληρονομιά του πατέρα ή της μητέρας τους και

ζ) προσκομίζουν στοιχεία από τα οποία αποδεικνύεται ότι για λόγους ανώτερης βίας πραγματοποίησαν δαπάνη μικρότερη από την αντικειμενική.

Όταν συντρέχει μία ή περισσότερες από τις περιπτώσεις αυτές, ο φορολογούμενος υποχρεούται να υποβάλει μαζί με τη δήλωσή του και τα αναγκαία δικαιολογητικά για την απόδειξη των ισχυρισμών του. Ο έφορος ελέγχει την αλήθεια των ισχυρισμών και την ακρίβεια των αποδεικτικών στοιχείων του φορολογουμένου και μειώνει ανάλογα την ετήσια αντικειμενική δαπάνη, στην οποία αναφέρονται οι ισχυρισμοί και τα αποδεικτικά στοιχεία.

Η αδερφή σου μπορεί να υπάγεται στη δ ή ε κατηγορία. Το τεκμήριο για το σπίτι είναι μάλλον αδύνατο να το γλιτώσει αφού της ανήκει. Ας δοκιμάσει να γράψει στη δήλωση ότι φιλοξενείται στο σπίτι της μητέρας της και όχι στο δικό της, αλλά και πάλι... Επειδή τα δικαιολογητικά δεν καταβλήθηκαν με την αρχική δεν ξέρω αν τα δεχτούν με τροποποιητική. Δεν βρήκα τον προτότυπο νόμο άλλα το παραπάνω κείμενο δεν το διευκρινίζει. Σε κάθε περίπτωση προσπάθησέ το. Εναλλακτική λύση είναι να κάνει ανάλωση κεφαλαίου περασμένων ετών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 weeks later...
επισκέπτη λουκια

ΑΝΕΡΓΗ ΑΠΟ ΙΟΥΛΙΟ 2010, ΕΠΙΔΟΤΟΥΜΕΝΗ ΚΑΤΑ ΤΟ 2011 ΜΕ 4.887,64 ΕΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ.ΚΑΤΩ ΤΩΝ 30. ΔΗΛΩΝΕΙ ΕΝΟΙΚΙΑΣΗ ΑΚΙΝΗΤΟΥ 4.236 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΚΑΤΟΧΗ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ 790 ΚΥΒΙΚΩΝ ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΑΣ 2001. ΠΟΣΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΙ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη λουκι

ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ 25% ΤΩΝ 3000 ΕΥΡΩ ΛΟΓΩ ΑΓΑΜΙΑΣ, ΔΗΛΑΔΗ 750 ΕΥΡΩ?? ΚΑΙ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΙΧ Η ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΔΑΠΑΝΗ ΕΙΝΑΙ 2000??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής που έχει σχέση με την ιδιοκατοίκηση, τα τεκμήρια διαβίωσης και αυτοκινήτου.

Είμαι ανύπαντρος και έχω ένα μικρό ποσοστό στο πατρικό μου σπίτι και ένα αυτοκίνητο που δημιουργεί τεκμαρτό εισόδημα 5.200.

Το 2011 είχα μηδενικό εισόδημα και έκανα μεταπτυχιακό στο εξωτερικό (Βρετανία), οπότε δεν είχα εισόδημα.

Ο βασικός μου στόχος είναι να μην κάνω δήλωση ή αν κάνω να μην πληρώσω λόγω του αυτοκινήτου, του μικρού ποσοστού μου στο διαμέρισμα και του τεκμηρίου διαβίωσης.

Μετά το μεταπτυχιακό ήμουν άνεργος, αν και νομίζω ότι οι μετατπυχιακοί φοιτητές μπορούν να θεωρηθούν άνεργοι νόμιμα και όταν σπουδάζουν. Οπότε, το πρώτο ερώτημα είναι αν με συμφέρει να δηλώσω ότι έμενα σε άλλη χώρα της ΕΕ ή ότι ήμουν άνεργος στην Ελλάδα ή και τα 2(δλδ, ότι έμενα στην οικία όπου έχω ένα μικρό ποσοστό κάποιους λίγους μήνες);

Δηλώνω ιδιοκατοίκηση βάζοντας το ποσοστό μου, σε διαμέρισμα που ανήκει κατά πλειοψηφία στον πατέρα μου και εγώ έχω ένα μικρό μερίδιο. Υποθέτω ότι με συμφέρει να βάλω τους 4 μήνες που κατοικούσα στο σπίτι βρισκόμενος στην Ελλάδα, αντί να βάλω 12. Ή μήπως να συμφέρει να βάλω ότι ήμουν σε άλλη χώρα της ΕΕ μιας και πηγαινοερχόμουν τους μήνες αυτούς;

Θα μού ζητήσουν κάτι για να αποδείξω ότι ήμουν εκτός Ελλάδος, αν τυχόν γίνει έλεγχος της δήλωσης μου; Στο εξωτερικό μιας και σπούδαζα και δεν είχαεισόδημα, δεν έκανα εκεί δήλωση μιας και δεν είχα λόγο (πχ. επιστροφή φόρου).

Έχω ένα αυτοκίνητο, άρα μού δημιουργεί τεκμαρτό εισόδημα λίγο πάνω από το αφορολόγητο. Κυρίως, αυτό που επιδιώκω είναι να μην κάνω καν δήλωση επικαλούμενος ότι είχα μηδενικό εισόδημα και ότι με συντηρούσε συγγενής ή αλλιώς να γλυτώσω το τεκμαρτό εισόδημα που μού δημιουργούν τα παραπάνω. Το δεύτερο μού το είπαν τηλεφωνικώς σε ΔΟΥ. Όμως, για να γίνει αυτό μήπως θα πρέπει να βάλω 12 μήνες ιδιοκατοίκηση αντί για 4 και να δηλώσω απλά άνεργος;

Σε κάποια άλλη ΔΟΥ μού είπαν ότι πρέπει να βάλω και ιδιοκατοίκηση και ότι είμαι φιλοξενούμενος από τον πατέρα μου,που φυσικά δήλωσε ιδιοκατοίκηση ο ίδιος.

Αυτό θα με βοηθήσει σε κάτι ή να βαλω μόνο ιδιοκατοίκηση και το μερίδιο μου; Αν βάλω και τη φιλοξενία, μού ζητάει και πόσο τετραγωνικά μισθώνω, οπότε πρέπει να δηλώσω τετραγωνικά, οπότε δεν ξέρω πόσα να βάλω.

Το τελευταίο ερώτημα μου είναι αν με συμφέρει να δηλώσω κάποιες δαπάνες στον 049 (αν πχ δηλώσω ότι ιδιοκατοίκησα στο διαμέρισμα όπου έχω μερίδιο στην Ελλάδα για κάποιο διάστημα) ;

Επίσης, εισέπραξα κάποια χρήματα από τόκους σε ελληνική τράπεζα που φαντάζομαι ότι συμφέρει να τα δηλώσω στον 659 και τους φόρους των τόκων στον 433, ώστε να φανεί ότι είχα κάποιο μικρό εισόδημα για να συντηρώ το ταπεινό μου αυτοκίνητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπλήρωση: Θα βάλω τις αποδείξεις που απαιτούνται (από όλα όσα διάβασα είμαι σχεδόν σίγουρος ότι πρέπει να τις βάλω κι ας μην είχα εισόδημα κατά το οικ. έτος 2012), θα δηλώσω τόκους και τους φόρους αυτών, αλλά πάλι μένει κάτι λιγότερο από 300 ευρώ να πληρώσω

Μήπως μπορώ να τη γλυτώσω με την ανάλωση κεφαλαίων;

Στη δήλωση που έκανα το οικ. έτος 2011, είχα ατομική επιχείρηση και φορολογητέο εισόδημα 13.000 ευρώ. Και από τεκμήρια, βλέπω στο εκκαθαριστικό μόνο το αυτοκίνητο 3600 ευρώ. Οπότε, φαντάζομαι ότι η ιδιοκατοίκηση που δήλωσα πέρσι δε μού προσέθεσε κάποιο τεκμήριο.

Άρα, αν τα γράφω σωστά, μπορώ να δηλώσω στον κωδικό 787 έως και 9.400 ευρώ, που μού φτάνουν και μού περισσεύουν και δε χρειάζεται καν να επιστρατεύσω άλλη παλαιότερη δήλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...