Προς το περιεχόμενο
  • 0

Δήλωση Ε9 - Νομιμοποίηση Σοφίτας


chrisoulach

Ερώτηση

Καλημέρα,

 

Αν κάποιος έχει στην κατοχή του τον 1ο όροφο 60 τμ και τη σοφίτα 15 τμ, η οποία νομιμοποιήθηκε με το νόμο 4178/2013, μιας κατοικίας  πως πρέπει να δηλωθούν στο Ε9?

 

Είναι μια κατοικία η οποία εκτείνεται σε περισσότερους από έναν ορόφους (1ος  όροφος + σοφίτα), δηλώνεται σε μια γραμμή στο Ε9?

 

Ως έτος κατασκευής (αν δηλωθεί σε μία γραμμή) ορίζεται του 1ου ορόφου μιας και δεν αναφέρεται το έτος κατασκευής της σοφίτας?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

η αποψη μου

 

 ο μηχανικος οφειλει  να αναφερει  ποτε κατασκευαστηκε 

 

 και  αφου ειναι ενιαιος  χωρος,    πολ  1052/14

 

4. Το έτος κατασκευής του ακινήτου αναγράφεται όπως προκύπτει από την έκδοση της οικοδομικής άδειας ή από την τελευταία αναθεώρησή της. Σε περίπτωση ενιαίου κτίσματος, τμήματα του οποίου έχουν διαφορετική παλαιότητα, έτος κατασκευής είναι το έτος έκδοσης της νεότερης οικοδομικής άδειας. Αν δεν υπάρχει οικοδομική άδεια, ως έτος έκδοσής της λαμβάνεται το έτος κατασκευής το οποίο προκύπτει από δημόσιο έγγραφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

η αποψη μου

 

 ο μηχανικος οφειλει  να αναφερει  ποτε κατασκευαστηκε 

 

 και  αφου ειναι ενιαιος  χωρος,    πολ  1052/14

 

4. Το έτος κατασκευής του ακινήτου αναγράφεται όπως προκύπτει από την έκδοση της οικοδομικής άδειας ή από την τελευταία αναθεώρησή της. Σε περίπτωση ενιαίου κτίσματος, τμήματα του οποίου έχουν διαφορετική παλαιότητα, έτος κατασκευής είναι το έτος έκδοσης της νεότερης οικοδομικής άδειας. Αν δεν υπάρχει οικοδομική άδεια, ως έτος έκδοσής της λαμβάνεται το έτος κατασκευής το οποίο προκύπτει από δημόσιο έγγραφο.

σωστά. Και θα πρέπει να γραφτεί σε μία γραμμή αν επικοινωνούν με εσωτερική σκάλα μεταξύ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

 

Αν κάποιος έχει στην κατοχή του τον 1ο όροφο 60 τμ και τη σοφίτα 15 τμ, η οποία νομιμοποιήθηκε με το νόμο 4178/2013, μιας κατοικίας  πως πρέπει να δηλωθούν στο Ε9?

 

Είναι μια κατοικία η οποία εκτείνεται σε περισσότερους από έναν ορόφους (1ος  όροφος + σοφίτα), δηλώνεται σε μια γραμμή στο Ε9?

 

Ως έτος κατασκευής (αν δηλωθεί σε μία γραμμή) ορίζεται του 1ου ορόφου μιας και δεν αναφέρεται το έτος κατασκευής της σοφίτας?

 

Η σοφίτα δεν είναι όροφος και δεν μπορεί να αποτελεί ανεξάρτητη ιδιοκτησία. Στην ίδια γραμμή δηλαδή, και όροφος ο 1ος. Δείτε ΝΟΚ (4067/2012 άρθρο 2 παρ.81).

 

Βεβαιωθείτε όμως από τον μηχανικό ότι είναι όντως σοφίτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχουμε ενοικιαζομενα δωματια και στο Ε9 ειναι δηλωμενα σε μια γραμμη με 1ος οροφος και 250 τ.μ. με ετος κατασκευης το 2000.

Το 2014 (οποτε και εκδοθηκε η οικοδομικη αδεια) εγινε κατασκευη σοφιτας 50 τ.μ. οπου και θα προστεθει στα συνολικα τμ στο Ε9.

Στο ετος κατασκευης να αφησω το 2000 ή να βαλω το 2014 οπου το αναφερει η νεοτερη οικοδομικη αδεια;;;;

Βασει ΠΟΛ 1237-2014 εχουμε:

Σε περιπτώσεις που υπάρχουν τμήματα κτίσματος με διαφορετική παλαιότητα, αναγράφεται το κτίσμα σε μια γραμμή και, ως έτος κατασκευής, το έτος της νεότερης οικοδομικής άδειας.

 

Αρα να το αλλαξω σε 2014;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η σοφίτα δεν είναι όροφος και δεν μπορεί να αποτελεί ανεξάρτητη ιδιοκτησία. Στην ίδια γραμμή δηλαδή, και όροφος ο 1ος. Δείτε ΝΟΚ (4067/2012 άρθρο 2 παρ.81).

 

Βεβαιωθείτε όμως από τον μηχανικό ότι είναι όντως σοφίτα.

άρα αν είναι σοφίτα επικοινωνώντας με τον από κάτω όροφο με εσωτερική σκάλα  δεν ισχύει η ενιαία ιδιοκτησία της ΠΟΛ 1052/2014 και δεν βάζουμε τον "όροφο" της σοφίτας με το σύνολο των μ2 του 1ου ορόφου και της σοφίτας?γιατί με το δώμα νομίζω ότι ισχύει. Ποιά η διαφορά δώματος και σοφίτας? εγώ έχω την εξής περίπτωση : 5ος όροφος διαμέρισμα και 6ος δώμα-σοφίτα με εσωτερική σκάλα από τότε που κατασκευάστηκε η πολυκατοικία σε περιοχή της Αθήνας(προ του 1978)και δεν γνωρίζω αν είναι αυθαίρετο ή όχι,αυτό που ξέρω είναι ότι δεν έχει γίνει καμμία τακτοποίηση με μηχανικό ώς σήμερα και ότι η σοφίτα έχει δική της παροχή ΔΕΗ,χωριστή από το διαμέρισμα. Και λέω στην πελάτισα να μου φέρει το κτηματολογικό απόσπασμα και το συμβόλαιο να το δώ και την ρώτησα γιατί έχει 2 ρολόγια και πληρώνει παραπάνω τέλη κλπ...και μου λέει κοιτώντας με απορημένα...δε ξέρω.... Όταν έχει 2 ρολόγια πώς θα το αποτυπώσουμε  σε μία γραμμή την μεζονέττα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...