Προς το περιεχόμενο
  • 0

πολ1169/11 θεμα υπεραξιας σε πωληση παγιων -εμπορευματων


nay

Ερώτηση

ΙΠρωτα δρυση ΟΕ και μετα διακοπη ατομικης με πωληση των παγιων και εμπορευσιμων στοιχειων στην οε συμφωνα με την 1169/2011 προκυπτει θεμα υπεραξιας οταν δεν υπαρχει αντιτιμο πωλησης επιχειρησης παρα μονο πωληση του εξοπλισμου??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Άμα δώσουμε στον Τζαβέλα 150+ΦΠΑ μάλλον θα την ανεβάσουμε... :D

Είναι πολύ βασική διοικητική απάντηση/λύση, αλλά μας το παίζει δύσκολος τι να τον κάνουμε... :rolleyes:

Το φόρουμ είναι για ανταλλαγή γνώσεων εκτός από αυτές που ο Τζαβέλας πουλάει... :wacko:

θα την ανεβάσουμε εμείς, δε χρειάζεται να μπαίνει στον κόπο ο συνάδελφος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σκέφτομαι απλά

αν η ομάδα του taxheaven , χρέωνε ένα ευρώ την χρήση κάθε εγγράφου που ανέβαζε, σίγουρα τα παιδιά θα είχαν θησαυρίσει

αλλά υπάρχουν άνθρωποι και άνθρωποι

νοοτροπίες και νοοτροπίες

σε μας δεν μένει παρά να εκτιμάμε τις μεν και να απορρίπτουμε τις δε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι, βρήκαμε το έγγραφο το δακτυλογραφήσαμε και το ανεβάζουμε για κοινή χρήση από όλους τους συναδέλφους...

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/13859

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το θέμα είναι οτι καιγόμαστε απο χρόνο και μένα μου βγαίνει μεγάλο ποσό υπεραξίας ενω στην πραγματικότητα δεν υφισταται καταβολή αερα αλλα μονο πωληση παγιων -εμπορευματων και ο ελεγκτης ζηταει ΥΠΕΡΑΞΙΑ και αναφερει οτι δεν γνωριζω !

Ξέρεις πόσες φορές έχω ακούσει πως είμαι αδιάβαστος ή πως δεν καταλαβαίνω τι διαβάζω από "συναδέλφους" εφοριακούς? Αυτή την κωλο1169 την ερμηνεύει η κάθε κυράτσα όπως γουστάρει και δεν σηκώνει και συζήτηση. Να επιμένεις, να έχεις θράσος και τσαμπουκά.

Η υπεραξία ήταν καλή μπίζνα και τωρα έχει τσούξει. Άλλα θα τσούξει περισσότερο όσο τραβάνε το σχοινί και από κάποιον θα το βρούνε.

Κατά τα άλλα φάγαμε στη μάπα όλο το χειμώνα συνδικαλίστρια τους (τώρα υποψήφια με την Κατσέλη), η οποία όταν άκουγε για διαφθορά στις εφορίες έσπευδε να υποβαθμίσει το θέμα, γιατί η συντριπτική πλειοψηφία των συναδέλφων της κρατούν με το ένα χέρι το ποντίκι και με το άλλο τον Εσταυρωμένο.

Άλλωστε με μια και δυο φορές, πούστης δεν γίνεσαι.

Τι κι αν σε κράζει όλο το σύμπαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Συνάδελφοι, βρήκαμε το έγγραφο το δακτυλογραφήσαμε και το ανεβάζουμε για κοινή χρήση από όλους τους συναδέλφους...

http://www.taxheaven...r/view/id/13859

δεν το βρηκατε το εδωσα

και ξερω που το εχω δωσει .ΣΕ 2 μονο ατομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν το βρηκατε το εδωσα

και ξερω που το εχω δωσει .ΣΕ 2 μονο ατομα

Όποιος επιθυμεί να βρεί κάποιο έγγραφο πάει στο Υ.Ο., βρίσκει τον αρμόδιο υπάλληλο που ασχολείται και τον ρωτάει τι έχει δεχθεί η Διοίκηση για το τάδε θέμα κ.λπ. Είναι πολύ απλό και μπορείς να το κάνεις κι εσύ.

Από τη μία φωνάζουμε που το Υ.Ο δε δημοσιοποιεί τις λύσεις που δίνει, και από την άλλη "συνάδελφοι" κρατάνε τις λύσεις αυτές για δική τους χρήση. Σε πληροφορώ μάλιστα ότι υπάρχουν και άλλες λύσεις που σύντομα θα τις πάρουμε και θα τις ανεβάσουμε για όλους.

Αν μάλιστα εσυ λες ότι την έδωσες κιόλας επιλεκτικά σε δύο μόνο άτομα την απάντηση που έλαβες, τότε είναι ακόμη χειρότερα για σένα. Λίγη αυτοκριτική δε βλάπτει. Σχετικά με τις διοικητικές λύσεις διάβασε αν βρείς χρόνο μια ανάλυση που έχω κάνει

http://www.taxheaven...r/view/id/13820

Δεν έχουμε μάθει γενικότερα να παρακαλάμε κάποιον. Αν θες το δίνεις και προχωράμε. Εσυ δεν ήθελες, σεβαστόν. Το μόνο που μας επιβάρυνε η στάση σου, ήταν το κόστος επίσκεψης στο ΥΟ (σε χρόνο και χρήμα).

Όπως ανέφερε και ο Γιάννης ανωτέρω, υπάρχουν νοοτροπίες και νοοτροπίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

....εναποκειται στην ελεγκτικη αρμοδιότητα της ΔΟΥ να εξετάσει αν υπάρχει καταβολή η

μη τιμήματος , λόγω μεταβίβασης . .

ωραίος ο μάστορας ε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι, βρήκαμε το έγγραφο το δακτυλογραφήσαμε και το ανεβάζουμε για κοινή χρήση από όλους τους συναδέλφους...

http://www.taxheaven...r/view/id/13859

Ευχαριστούμε πολύ.

Νομίζω την έβαλε και η express τώρα.

Μπράβο για την προσπάθεια και μπράβο που δίνετε το καλό παράδειγμα, σε αντίθεση με κάποιους άλλους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστούμε πολύ.

Νομίζω την έβαλε και η express τώρα.Τυχαίο, δεν νομίζω;;;;;;

Μπράβο για την προσπάθεια και μπράβο που δίνετε το καλό παράδειγμα, σε αντίθεση με κάποιους άλλους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι, βρήκαμε το έγγραφο το δακτυλογραφήσαμε και το ανεβάζουμε για κοινή χρήση από όλους τους συναδέλφους...

http://www.taxheaven...r/view/id/13859

Σε ευχαριστούμε πολύ Κωστή για το έγγραφο,το οποίο πραγματικά δεν το είχα πάρει χαμπάρι.

Πρέπει να ξέρεις ότι οι έφοροι οργίαζαν με την πώληση των παγίων κατά την μεταβίβαση των

επιχειρήσεων,διότι με την έλειψη έγγραφων αποδεικτικών στοιχείων δεν μπορούσαμε με τα

λόγια μόνο να πείσουμε κανένα απ" αυτούς,που στυλώνανε τα πόδια και απαιτούσαν υπεραξία

την στιγμή,που καιγόσουνα να τελειώσεις την μεταβίβαση.

Πάντως κάλλιο αργά,παρά ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερά. το 2006 ειχα κάνει διακοπη νερού σε ένα μαγαζί που είχε ο πατέρας μου αλλά έφυγε ο ανθρωπος και πήγε επαρχία. το μαγαζι δικό μας, ανοικιαστο μέχρι σήμερα και πηγα να το καθαρίσω και βρήκα έναν λογαριασμό 380 ευρω. πήγα στην ευδαπ και με τα πολλά μου είπαν ότι μέχρι στιγμής ειναι 400 ευρω και ότι και να έχεισ κάνει διακοπή το πάγιο έρχεται. απο πότε γινεται αυτό? εγω τώρα το έμαθα?

Τους ρώτησα απο την στιγμή που ο άνθρωπος πληρώνει λογαριασμο νερού απο την επαρχία και εδώ στην Αθήνα το ρεύμα μου ερχεται στο ονομά του και το πληρώνεται κανονικα δεν θα έπρεπε να έχει έρθει κάποια ειδοποιηση τόσα χρόνια παρά μόνο μία που ήρθε πριν 2 μήνες κ την είδα τώρα στο μαγαζί.

Μου είπαν οτι δεν ειναι δικό τουσ θέμα και πολλά άλλα κούφα πράγματα...................... δε ξέρω αμα κολλάει πουθενα εδώ που το στέλνω αλλα ειμαι άσχετη απο υπολογιστες κ πρωσπαθω να βγάλω μία άκρη. Να τα πληρώσω, ειναι νομιμο να εχεισ κανει διακοπή και να πληρώνεις πάγια??????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε ευχαριστούμε πολύ Κωστή για το έγγραφο,το οποίο πραγματικά δεν το είχα πάρει χαμπάρι.

Πρέπει να ξέρεις ότι οι έφοροι οργίαζαν με την πώληση των παγίων κατά την μεταβίβαση των

επιχειρήσεων,διότι με την έλειψη έγγραφων αποδεικτικών στοιχείων δεν μπορούσαμε με τα

λόγια μόνο να πείσουμε κανένα απ" αυτούς,που στυλώνανε τα πόδια και απαιτούσαν υπεραξία

την στιγμή,που καιγόσουνα να τελειώσεις την μεταβίβαση.

Πάντως κάλλιο αργά,παρά ποτέ.

Kι απο μένα ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...