Προς το περιεχόμενο
  • 0

Δήλωση Ιδιοχρησιμοποιούμενου Ακινήτου Μη κερδοσκοπικου σωματείου (σύλλογος)


gapdk

Ερώτηση

Καλησπέρα - καλησπέρα.....

 

Χρόνια Πολλά στις Κατερίνες!!!

 

Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει πως θα δηλωθεί στο Ε9

 

Ιδιόκτητο ακίνητο (επαγγελμ. στέγη) που χρησιμοποείται από Μη κερδοσκοπικό σωματείο (σύλλογος)

ως έδρα ώστε να λάβουμε την έκπτωση στην εκκαθάριση του ΕΝΦΙΑ.??

 

Μπαίνοντας στην εικόνα του συλλόγου στο Ε9, το σύστημα αυτόματα ενημερώνεται από το Μητρώο ότι πρόκειται για Μη κερδοσκοπικό οργανισμό (λοιπές περιπτώσεις) αλλά βάζοντας μέσα στην εικόνα του ακινήτου στη στήλη 33 - Χρήση Κτίσματος/Οικοπέδου την επιλογή 1-Ιδιοχρησιμοποίηση, αυτό από μονο του δεν αλλάζει το ποσό του φόρου που ήρθε με το αρχικό εκκαθαριστικό (περίπου 2.800 ευρώ για ένα υπόγειο ακίνητο 300τ.μ.).

 

Κάνω κάτι λάθος, μου διέφυγε να συμπληρώσω και κάποια άλλη στήλη που απιτείται... ή δεν αλλάζει κάτι στην έκπτωση του ΕΦΝΙΑ στα μη κερδοκοπικού χαρακτήρα Νομικά Πρόσωπα...

 

 

Ευχαριστώ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπέρα - καλησπέρα.....

 

Χρόνια Πολλά στις Κατερίνες!!!

 

Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει πως θα δηλωθεί στο Ε9

 

Ιδιόκτητο ακίνητο (επαγγελμ. στέγη) που χρησιμοποείται από Μη κερδοσκοπικό σωματείο (σύλλογος)

ως έδρα ώστε να λάβουμε την έκπτωση στην εκκαθάριση του ΕΝΦΙΑ.??

 

Μπαίνοντας στην εικόνα του συλλόγου στο Ε9, το σύστημα αυτόματα ενημερώνεται από το Μητρώο ότι πρόκειται για Μη κερδοσκοπικό οργανισμό (λοιπές περιπτώσεις) αλλά βάζοντας μέσα στην εικόνα του ακινήτου στη στήλη 33 - Χρήση Κτίσματος/Οικοπέδου την επιλογή 1-Ιδιοχρησιμοποίηση, αυτό από μονο του δεν αλλάζει το ποσό του φόρου που ήρθε με το αρχικό εκκαθαριστικό (περίπου 2.800 ευρώ για ένα υπόγειο ακίνητο 300τ.μ.).

 

Κάνω κάτι λάθος, μου διέφυγε να συμπληρώσω και κάποια άλλη στήλη που απιτείται... ή δεν αλλάζει κάτι στην έκπτωση του ΕΦΝΙΑ στα μη κερδοκοπικού χαρακτήρα Νομικά Πρόσωπα...

 

 

Ευχαριστώ !

Εχω την εντύπωση ότι πρέπει να βάλεις τον κωδικό 2,αν είναι σύλλογος  ,εκτός αν είναι κάτι άλλο.

2

Ιδιοχρησιμοποίηση αποκλειστικά για την εκπλήρωση μορφωτικού, εκπαιδευτικού, πολιτιστικού, αθλητικού, θρησκευτικού, φιλανθρωπικού και κοινωφελούς σκοπού.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα

μια ερώτηση αναφορικά με ιδιοχρησιμοποιησησ για ξενοδοχείο ο.ε.

 

κατέθεσα χθες τροποποιητικη για ιδιοχρησιμοποιηση και πηγα σήμερα στη δου για να ρωτήσω τι δικαιολογητικα να καταθέσω .

μου ζήτησαν οικοδομική άδεια, άδεια λειτουργίας και Ε3.

 

Η ερώτηση μου είναι η εξής

στο Ε3 εγώ δεν έχω βάλει το ποσό ιδιόχρησης . είναι υποχρεωτικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τά φώτα σας όποιος έχει την καλοσύνη , και άν κάποιος έχει αντιμετωπίσει παρόμοια περίπτωση.

 

Ιδιοχρησιμοποιούμενο ακίνητο νομικού προσώπου κερδοσκοπικού Χαρακτήρα.

Δεν έχει δηλωθεί η ιδιόχρηση σε Ε9,  Ε2 , καθώς και μισθώματα απο ιδιόχρηση στην φορολογική Δήλωση.

 

Ενέργειες

Τροποποιητικές δηλώσεις :  Ε9 , Ε2 , Φορολογίας Εισοδήματος

Κάποια άλλη ιδέα μήπως ?

Πρόστιμα Ε2 και Δήλωσης Φορολογίας Εισοδήματος ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τά φώτα σας όποιος έχει την καλοσύνη , και άν κάποιος έχει αντιμετωπίσει παρόμοια περίπτωση.

 

Ιδιοχρησιμοποιούμενο ακίνητο νομικού προσώπου κερδοσκοπικού Χαρακτήρα.

Δεν έχει δηλωθεί η ιδιόχρηση σε Ε9,  Ε2 , καθώς και μισθώματα απο ιδιόχρηση στην φορολογική Δήλωση.

 

Ενέργειες

Τροποποιητικές δηλώσεις :  Ε9 , Ε2 , Φορολογίας Εισοδήματος

Κάποια άλλη ιδέα μήπως ?

Πρόστιμα Ε2 και Δήλωσης Φορολογίας Εισοδήματος ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Μήν τα μπερδεύεις αρχηγέ,νομίζω οτι δεν είναι απαραίτητο ,σε αε-επε,να αναργάψεις στην δήλωση  ε3 και στα βιβλία ,παρ όλα αυτά στη κυρίως δήλωση τα δήλώνεις για να πληρώσεις το κατι τίς,το τεκμαρτό μίσθωμα ιδιόχρησης,αλλά άλλο αυτό και άλλο το ε9,που θα το διορθώσεις τώρα,για να έχεις την απαλλαγή απο τον συμπληρωματικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μήν τα μπερδεύεις αρχηγέ,νομίζω οτι δεν είναι απαραίτητο ,σε αε-επε,να αναργάψεις στην δήλωση  ε3 και στα βιβλία ,παρ όλα αυτά στη κυρίως δήλωση τα δήλώνεις για να πληρώσεις το κατι τίς,το τεκμαρτό μίσθωμα ιδιόχρησης,αλλά άλλο αυτό και άλλο το ε9,που θα το διορθώσεις τώρα,για να έχεις την απαλλαγή απο τον συμπληρωματικό.

Δεν μίλησα εγώ για Ε3.

Για Ε2 είπα .

Και επειδή το Ε2 ειναι άμεσα συναρτώμενο με την Δήλωση εισοδήματος , διερωτώμαι αν χρειάζεται να υποβάλω και τροποποιητική δήλωση, και επειδή δεν είμαι  βέβαιος για αυτό και ζητάω γνώμες.

Για το Ε9 , ασφαλως τροποποιητική , δεν το συζητάμε.

 

Τέλος . Ενας έχει τον τίτλο  του αρχηγού εδώ μέσα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι σε Σύλλογο -μη κερδοσκοπικο (που δεν επιτελεί σκοπό μορφωτικό, πολιτιστικό, κλπ), ζητάει να προσδιορίσω την κατηγορία του νομικού προσώπου και έβαλα "λοιπές περιπτώσεις που δεν εντάσσονται στις παραπάνω κατηγορίες". Επίσης στη στήλη 33 έβαλα "ιδιοχρησιμοποίηση". Είναι σωστό που υπολογίζει συμπληρωματικό φόρο? Απ' όσο έψαξα στις απαλλαγές δε νομίζω πως περιλαμβάνεται η περίπτωση αυτή. Είμαι σωστή? Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. ΕΠΕ είχε ως ιδιόχρηση ακίνητο έως τις 31/10/13, οπότε και το νοίκιασε. Μπορώ να βάλω στο Ε9 τον κωδικό της ιδιόχρησης ή όχι επειδή αφορά στη 1/1/14, οπότε και το είχε νοικιασμένο? Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. ΕΠΕ είχε ως ιδιόχρηση ακίνητο έως τις 31/10/13, οπότε και το νοίκιασε. Μπορώ να βάλω στο Ε9 τον κωδικό της ιδιόχρησης ή όχι επειδή αφορά στη 1/1/14, οπότε και το είχε νοικιασμένο? Ευχαριστώ πολύ.

Δεν θα το έλεγα,αφού απο 01/01/14 δεν ιδιοχρησιμοποιείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τά φώτα σας όποιος έχει την καλοσύνη , και άν κάποιος έχει αντιμετωπίσει παρόμοια περίπτωση.

 

Ιδιοχρησιμοποιούμενο ακίνητο νομικού προσώπου κερδοσκοπικού Χαρακτήρα.

Δεν έχει δηλωθεί η ιδιόχρηση σε Ε9,  Ε2 , καθώς και μισθώματα απο ιδιόχρηση στην φορολογική Δήλωση.

 

Ενέργειες

Τροποποιητικές δηλώσεις :  Ε9 , Ε2 , Φορολογίας Εισοδήματος

Κάποια άλλη ιδέα μήπως ?

Πρόστιμα Ε2 και Δήλωσης Φορολογίας Εισοδήματος ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Ετσι για την ολοκλήρωση του θέματος , και για πληροφόρηση συναδέλφων που τυχόν αντιμετωπίζουν παρόμοια περίπτωση .

Πρόκειται για ακίνητο με άδεια λειτουργίας εργοστασίου (βιομηχανοστάσιο) το οποίο δεν δηλώθηκε στο Ε2  της χρήσης 2013 ως ιδιοχρησιμοποιούμενο.

Επειδή η ιδιόχρηση δεν είχε δηλωθεί ούτε στο Ε9 , και δηλώνεται τώρα  , προκειμένου να οριστικοποιηθεί η δήλωση Ε9 και να αναμορφωθεί ο ΕΝΦΙΑ , η Δ.Ο.Υ. ζητά το Ε2 του 2013 στο οποίο πρέπει να αναφέρεται η ιδιόχρηση.

Θα πρέπει λοιπόν (και αφου δεν έχει δηλωθεί) να γίνει συμπληρωματική δήλωση Ε2 . 

Αναρωτιόμουν λοιπόν άν έπρεπε , λόγω τεκμαρτού μισθώματος , να υποβάλω και συμπληρωματική Δήλωση Φ.εισοδήματος.

 

Σκαλίζοντας λοιπόν τον ΚΦΕ 2238/94 ο οποίος ίσχυε για την χρήση 2013 , διαπίστωσα οτι σύμφωνα με το 

άρθρο 21 

παρ. 2. Δεν λογίζεται ως εισόδημα από ακίνητα αυτό που προκύπτει:

α) Από βιομηχανοστάσια που ιδιοχρησιμοποιούνται, μαζί με τα παραρτήματά τους και τα εξαρτήματα, καθώς και με τις αποθήκες και τα οικόπεδα που είναι συνεχόμενα με αυτά και χρησιμοποιούνται για την αποθήκευση πρώτων υλών και για την πρώτη εναπόθεση των βιοτεχνικών και βιομηχανικών προϊόντων. Ως βιομηχανοστάσια θεωρούνται τα οικοδομήματα που έχουν ειδικά ανεγερθεί για τη λειτουργία βιοτεχνίας και βιομηχανίας, στα οποία έχουν μόνιμα προσαρμοστεί μηχανικές εγκαταστάσεις, καθώς και τα οικοδομήματα επεξεργασίας και συντήρησης καπνών σε φύλλα ή άλλων εξαγώγιμων γεωργικών προϊόντων.

β) Από οικοδομήματα που ιδιοχρησιμοποιούνται και τα οποία βρίσκονται μέσα ή έξω από αγροτικά κτήματα και χρησιμοποιούνται για τη διεξαγωγή των έργων της γεωργικής, γενικά, επιχείρησης.

 

Αφού λοιπόν,  δεν υπάρχει εισόδημα απο ιδιόχρηση βιομηχανοστασίου ,

Υποβάλλω Συμπληρωματικό Ε2 με μηδενικό εισόδημα , και συνεπώς δεν  συντρέχει λόγος υποβολής συμπληρωματικής Δήλωσης Φορ. Εισοδήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν μίλησα εγώ για Ε3.

Για Ε2 είπα .

Και επειδή το Ε2 ειναι άμεσα συναρτώμενο με την Δήλωση εισοδήματος , διερωτώμαι αν χρειάζεται να υποβάλω και τροποποιητική δήλωση, και επειδή δεν είμαι  βέβαιος για αυτό και ζητάω γνώμες.

Για το Ε9 , ασφαλως τροποποιητική , δεν το συζητάμε.

 

Τέλος . Ενας έχει τον τίτλο  του αρχηγού εδώ μέσα .

Εγώ ,χωρίς να θίξω την ιεραρχία,είπα το προφανές οτι κατ εμέ δεν υπάρχει λόγος να τα μπερδέψεις,ενφια και δήλωσεις,γιατί με τις δηλώσεις μπορεί να μην σε ενοχλήσει κανείς,ενώ με το ε9

θα πρέπει να φτιαχτεί,μόνο αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ ,χωρίς να θίξω την ιεραρχία,είπα το προφανές οτι κατ εμέ δεν υπάρχει λόγος να τα μπερδέψεις,ενφια και δήλωσεις,γιατί με τις δηλώσεις μπορεί να μην σε ενοχλήσει κανείς,ενώ με το ε9

θα πρέπει να φτιαχτεί,μόνο αυτά.

Είπαμε

Για το Ε9 δεν το συζητάμε . Πως αλλιώς άλλωστε θα ζητήσω μείωση ΕΝΦΙΑ.

Ελα όμως που  για την οριστικοποίηση της τροποποιητικής Ε9 ζητάνε ως δικαιολογητικό το Ε2 το οποίο είχε υποβληθεί χωρίς το συγκεκριμένο ακίνητο , οπότε πρέπει να υποβληθεί συμπληρωματικό Ε2 , το οποίο άν ειχε τεκμαρτό μίσθωμα ( ευτυχώς δεν έχει) ίσως μου ζητούσαν και συμπληρωματική δήλωση εισοδήματος.

 

Τώρα για την ιεραρχία

Να σου πώ την αλήθεια μου , δεν πολυκατάλαβα τι εννοείς .

Για τα περί αρχηγού ?

 

Το ξεκαθαρίσαμε αυτό

Ενας είναι ο Αρχηγός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 25/11/2014 στις 7:57 ΜΜ, gapdk είπε

Καλησπέρα - καλησπέρα.....

 

Χρόνια Πολλά στις Κατερίνες!!!

 

Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει πως θα δηλωθεί στο Ε9

 

Ιδιόκτητο ακίνητο (επαγγελμ. στέγη) που χρησιμοποείται από Μη κερδοσκοπικό σωματείο (σύλλογος)

ως έδρα ώστε να λάβουμε την έκπτωση στην εκκαθάριση του ΕΝΦΙΑ.??

 

Μπαίνοντας στην εικόνα του συλλόγου στο Ε9, το σύστημα αυτόματα ενημερώνεται από το Μητρώο ότι πρόκειται για Μη κερδοσκοπικό οργανισμό (λοιπές περιπτώσεις) αλλά βάζοντας μέσα στην εικόνα του ακινήτου στη στήλη 33 - Χρήση Κτίσματος/Οικοπέδου την επιλογή 1-Ιδιοχρησιμοποίηση, αυτό από μονο του δεν αλλάζει το ποσό του φόρου που ήρθε με το αρχικό εκκαθαριστικό (περίπου 2.800 ευρώ για ένα υπόγειο ακίνητο 300τ.μ.).

 

Κάνω κάτι λάθος, μου διέφυγε να συμπληρώσω και κάποια άλλη στήλη που απιτείται... ή δεν αλλάζει κάτι στην έκπτωση του ΕΦΝΙΑ στα μη κερδοκοπικού χαρακτήρα Νομικά Πρόσωπα...

 

 

Ευχαριστώ !

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
29 λεπτά πριν, OIKONOMIKH είπε

 

ΓΙΑ ΡΊΞΕ ΜΙΑ ΜΆΤΙΑ ΣΤΉΛΗ 33 ΚΩΔΙΚΌ 4 ΟΜΩΣ ΟΧΙ ΤΟ 1 ΠΟΥ ΕΒΑΛΕΣ. ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΟΥ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΟ ΔΙΟΡΘΩΝΕΙ; 

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/43262

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...