Προς το περιεχόμενο
  • 0

Πρόγραμμα επιχορήγησης 200.000 θέσεων πλήρους απασχόλησης


Σ_ΣΑΚΗΣ

Ερώτηση

Δεν μπορώ να διανοειθώ ότι από τον ΟΑΕΔ έχει γίνει το λάθος (αν και στην ΕΛΛΑΔΑ είμαστε)

Στο site του ΟΑΕΔ και στο πληροφοριακό έντυπο για το πρόγραμμα αναγράφει "Δεν υπάγονται:  Οι επιχειρήσεις που ήταν προβληματικές την 1-8-2008.

Στο site εδώ όπως και σε πολλά άλλα αναγράφεται "Δεν υπάγονται:  Οι επιχειρήσεις που ΔΕΝ ήταν προβληματικές την 1-8-2008.

Τι ισχύει ρε παιδιά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Τελικά τα λογιστικά γραφεία τι ΣΤΑΚΟΔ θα βάλουμε?

Ούτε 74, ούτε 69 μας έχουν.

Αν και ειδικά αυτή τη χρονιά το δεύτερο είναι ο αριθμός μας.

Τυχαίο?

Δε νομίζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευάγγελε εκεί έχω κι εγώ την ένστασή μου.

Π.χ. εταιρεία με 1.000 εργαζόμενους, επιδοτείται για τους 80 (που είναι και το ανώτατο όριο). Είναι υποχρεωμένη να απασχολεί τουλάχιστον άλλους 80 και τους υπόλοιπους 840 μπορεί να τους απολύσει;;;; Κουφό μου ακούγεται.

Επίσης Τάσο, πως και ποιος θα τσεκάρει αν ο νυχτοφύλακας έχει ή δεν έχει νυχτερινά; Η ΑΠΔ δεν αναφέρει κάτι τέτοιο (όλα πέφτουν στο 01) και στο πρόγραμμα μπορείς να πηγαίνεις τον επιδοτούμενο ότι κάνει μόνο πρωινά και απογευματινά (με ρίσκο όμως να σου έρθει το ΣΕΠΕ ή η ΕΥΠΕΑ για έλεγχο).

Όσον αφορά τώρα την υποβολή της αίτησης:

http://ait.oaed.gr/d...quest.asp?id=23

ΘΕΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ

(Σε περίπτωση που στην επιχείρηση εργάζονται άτομα με μερική απασχόληση υπολογίζονται 2 άτομα μερικής ως 1 άτομο πλήρους απασχόλησης)

ΕΠΙΧΟΡΗΓΟΥΜΕΝΟ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ: *

ΔΕΣΜΕΥΟΜΕΝΟ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ: *

ΛΟΙΠΟ ΜΗ ΔΕΣΜΕΥΟΜΕΝΟ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ: *

(οι δύο πρώτες ομάδες προσωπικού (επιχορηγούμενο+δεσμευόμενο) καθορίζουν την κατηγορία της επιχείρησης 2-9 άτομα, 10-49, 50 και άνω)

Παρατηρήσεις:

1. Δύο εργαζόμενοι που απασχολούνται 38 ώρες την εβδομάδα και άρα είναι μερικής απασχόλησης θα θεωρούνται ως ένας; Δεν νομίζω ότι το γράψανε σωστά στην εγκύκλιο (η μερική απασχόληση είναι από 1-39 ώρες).

2. Το μη δεσμευόμενο προσωπικό είναι οι του ΤΣΜΕΔΕ, Ταμείου Νομικών κ.λπ. που δεν έχουν κύρια ασφάλιση στο ΙΚΑ;

3. Αν θεωρήσουμε ότι δεσμευόμενο προσωπικό είναι το μισό, τότε αυτό ισχύει μέχρι τον συνολικό αριθμό εργαζόμενων να βρίσκεται στο 160. Αν είναι άνω του 160 τότε το δεσμευόμενο προσωπικό θα είναι το προσωπικό που απομένει μετά την αφαίρεση του 80 (που είναι ο ανώτατος αριθμός επιδοτούμενων). Αλλιώς, αν π.χ. μια εταιρεία έχει 3.000 προσωπικό, τότε πρέπει να βάλεις 80 ως επιχορηγούμενο και 80 ως δεσμευόμενο και η εταιρεία ενώ έχει 3.000 άτομα να εμφανίζεται με 160;;;;

Να προσθέσω και κάτι ακόμη ?

KYA και ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΟ ΕΝΤΥΠΟ ΟΑΕΔ

"Οι ενταγμένες επιχειρήσεις θα επιχορηγηθούν για το 50% των εργαζομένωνπου απασχολούν κατά την ημερομηνία υποβολής της αίτησης τους και ειδικότερα για έναν (1) έως και ογδόντα (80) εργαζόμενους κατ’ ανώτατο όριο, με την προϋπόθεση να διατηρήσουν, ίσο αριθμό τουλάχιστον μη επιχορηγούμενων εργαζομένων με τον αριθμό των επιχορηγουμένων καθ’ όλη τη διάρκεια του προγράμματος."

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ 21.10.2010 ΟΑΕΔ

"Οι ενταγμένες επιχειρήσεις θα επιχορηγηθούν για το 50% των εργαζομένωνπου απασχολούν κατά την ημερομηνία υποβολής της αίτησης τους και ειδικότερα για έναν (1) έως και ογδόντα (80) εργαζόμενους κατ’ ανώτατο όριο, με την προϋπόθεση να διατηρήσουν,καθ’ όλη τη διάρκεια του προγράμματος τουλάχιστο ίσο αριθμό εργαζομένων που δεν επιχορηγούνται με τον αριθμό των εργαζομένων που έχουν ενταχθεί στο πρόγραμμα και που έχουν όμοια χαρακτηριστικά με τους επιχορηγούμενους .

Τί μ.......ία είναι αυτή ?

Θα μας μουρλάνουν ?

O καθένας διαφοροποιεί και κάτι ?

Kαί τι ακριβώς θα πεί

"όμοια χαρακτηριστικά με τους επιχορηγούμενους " ?

Oτι κάποια επιχείρηση για να ενταχθεί στο πρόγραμμα πρέπει να έχει για κάθε εργαζόμενο και έναν άλλο με τα ίδια χαρακτηριστικά ?

Κάτι σαν ζευγάρια κάλτες ....ενα πράμα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Άντε βρε.. κάθεστε και ασχολείστε..

κάντε τις αιτήσεις .. στείλτε και την υπεύθυνη δήλωση..

έτσι κι αλλιώς μετά τις εκλογές και μάλιστα μετά την υποβολή της Δ' ΑΠΔ 2010 θα φανεί αν υπάρχουν λεφτά ή τάφαγε ο Πάγκαλος.. :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ , ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ.ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΜΟΝΟ ΤΩΝ ΕΡΓΟΔΟΤΙΚΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ Ή ΤΟΥ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ(ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΚΑΙ ΕΡΓΟΔΟΤΗ)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ , ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ.ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΜΟΝΟ ΤΩΝ ΕΡΓΟΔΟΤΙΚΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ Ή ΤΟΥ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ(ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΚΑΙ ΕΡΓΟΔΟΤΗ)?

Καλημέρα, των εργοδοτικών βέβαια! ΟΙ εισφορές του εργαζόμενου έχουν κρατηθεί από τον εργαζόμενο , δεν είναι δαπάνη του εργοδότη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα, των εργοδοτικών βέβαια! ΟΙ εισφορές του εργαζόμενου έχουν κρατηθεί από τον εργαζόμενο , δεν είναι δαπάνη του εργοδότη!

Θα σε "χάλαγε" να τις επιχορηγούσαν καi ο εργοδότης να τις απέδιδε στον εργαζόμενο? ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λοιπόν, μόλις επέστρεψα από το ΚΠΑ όπου πήγα την ηλεκτρονική αίτηση και την υπεύθυνη δήλωση.

Μας έδωσαν και εγκριτική απόφαση και όλα καλά.

Ρώτησα ενημερωτικά, αν θα μπορούσα να εντάξω στο πρόγραμμα ορισμένους και όχι όλους τους εργαζόμενους. ( Αν και δε με απασχολεί προσωπικά, εγώ εντάσσω όλο το προσωπικό μας)

Η απάντησή τους ήταν κατηγορηματικά ΟΧΙ!!!

Τους είπα ότι αυτό δεν είναι πολύ σαφές στην πληροφοριακό έντυπο.

Με πληροφόρησαν ότι αρκετοί έχουν παρερμηνέυσει το συγκεκριμένο σημείο... αναφέρεται λέει κατ' αυτό τον τρόπο για να εξαιρέσει τους εργαζόμενους που δε μπορούν βάσει προυποθέσεων να υπαχθούν στο πρόγραμμα ( πχ νυχτερινοί ή άλλος φορέας ασφαλισης κλπ)

Δεν έχουν κάποια διευκρινιστική πάντως - λέει- γι αυτούς είναι σαφές ότι ο εργοδότης δεσμεύει όλο τον αριθμό εργαζομένων που έχει την ημερομηνία που εντάσσεται στο πρόγραμμα!

Τι να πω... ή εγώ δεν ξέρω να διαβάζω ή ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα σε "χάλαγε" να τις επιχορηγούσαν καi ο εργοδότης να τις απέδιδε στον εργαζόμενο? ;)

laugh.giflaugh.giflaugh.gifΞέρω κι ένα με τον Τοτό!!!! laugh.giflaugh.giflaugh.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λοιπόν, μόλις επέστρεψα από το ΚΠΑ όπου πήγα την ηλεκτρονική αίτηση και την υπεύθυνη δήλωση.

Μας έδωσαν και εγκριτική απόφαση και όλα καλά.

Ρώτησα ενημερωτικά, αν θα μπορούσα να εντάξω στο πρόγραμμα ορισμένους και όχι όλους τους εργαζόμενους. ( Αν και δε με απασχολεί προσωπικά, εγώ εντάσσω όλο το προσωπικό μας)

Η απάντησή τους ήταν κατηγορηματικά ΟΧΙ!!!

Τους είπα ότι αυτό δεν είναι πολύ σαφές στην πληροφοριακό έντυπο.

Με πληροφόρησαν ότι αρκετοί έχουν παρερμηνέυσει το συγκεκριμένο σημείο... αναφέρεται λέει κατ' αυτό τον τρόπο για να εξαιρέσει τους εργαζόμενους που δε μπορούν βάσει προυποθέσεων να υπαχθούν στο πρόγραμμα ( πχ νυχτερινοί ή άλλος φορέας ασφαλισης κλπ)

Δεν έχουν κάποια διευκρινιστική πάντως - λέει- γι αυτούς είναι σαφές ότι ο εργοδότης δεσμεύει όλο τον αριθμό εργαζομένων που έχει την ημερομηνία που εντάσσεται στο πρόγραμμα!

Τι να πω... ή εγώ δεν ξέρω να διαβάζω ή ....

Πως γίνεται προφορικά να λένε αυτά και γραπτά να λένε άλλα;

Η όλη υπόθεση είναι μια προεκλογική παπαριά που θυμίζει τα τριχίλιαρα που μοίραζε ο Καραμανλής στην Ηλεία πριν τις εκλογές του 2007. Αυτό λέγεται κατάντια και μετά τα βάζουμε με τους Γερμανούς και τους Ευρωπαίους που δεν μας παίρνουν στα σοβαρά ή δεν θέλουν να επενδύσουν σε αυτόν τον "παράδεισο". Αν δεν σέβεσαι τον εαυτό σου μην περιμένεις να σε σεβαστούν οι άλλοι.

Στείλτε αιτήσεις αβέρτα, δεν ισχύει τίποτα, στην αποπληρωμή θα γίνει το ξεσκαρτάρισμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επίσης, αν μια επιχείρηση έχει 30 εργαζόμενους δεν μπορεί να επιδοτηθεί μόνο για τους 10 με δική της επιθυμία ή το 50% είναι δεσμευτικό; Οι υπάλληλοι του ΟΑΕΔ δεν γνωρίζουν και αυτοσχεδιάζουν. Σήμερα θα κάνουν μια συνάντηση όπου θα τους δοθούν οδηγίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ρώτησα ενημερωτικά, αν θα μπορούσα να εντάξω στο πρόγραμμα ορισμένους και όχι όλους τους εργαζόμενους. ( Αν και δε με απασχολεί προσωπικά, εγώ εντάσσω όλο το προσωπικό μας)

Η απάντησή τους ήταν κατηγορηματικά ΟΧΙ!!!

Το ίδιο ισχύει και για τα λοιπά υποκαταστήματα.. άρα υπάρχει σχετική οδηγία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επίσης, αν μια επιχείρηση έχει 30 εργαζόμενους δεν μπορεί να επιδοτηθεί μόνο για τους 10 με δική της επιθυμία ή το 50% είναι δεσμευτικό; Οι υπάλληλοι του ΟΑΕΔ δεν γνωρίζουν και αυτοσχεδιάζουν. Σήμερα θα κάνουν μια συνάντηση όπου θα τους δοθούν οδηγίες.

Μέρα που είναι σήμερα

Μη Χαλιέσαι

http://www.youtube.com/profile?user=multiramatechiteasy#p/u/3/PawKs3GEHbI

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Λοιπόν, μόλις επέστρεψα από το ΚΠΑ όπου πήγα την ηλεκτρονική αίτηση και την υπεύθυνη δήλωση.

Μας έδωσαν και εγκριτική απόφαση και όλα καλά.

Ρώτησα ενημερωτικά, αν θα μπορούσα να εντάξω στο πρόγραμμα ορισμένους και όχι όλους τους εργαζόμενους. ( Αν και δε με απασχολεί προσωπικά, εγώ εντάσσω όλο το προσωπικό μας)

Η απάντησή τους ήταν κατηγορηματικά ΟΧΙ!!!

Τους είπα ότι αυτό δεν είναι πολύ σαφές στην πληροφοριακό έντυπο.

Με πληροφόρησαν ότι αρκετοί έχουν παρερμηνέυσει το συγκεκριμένο σημείο... αναφέρεται λέει κατ' αυτό τον τρόπο για να εξαιρέσει τους εργαζόμενους που δε μπορούν βάσει προυποθέσεων να υπαχθούν στο πρόγραμμα ( πχ νυχτερινοί ή άλλος φορέας ασφαλισης κλπ)

Δεν έχουν κάποια διευκρινιστική πάντως - λέει- γι αυτούς είναι σαφές ότι ο εργοδότης δεσμεύει όλο τον αριθμό εργαζομένων που έχει την ημερομηνία που εντάσσεται στο πρόγραμμα!

Τι να πω... ή εγώ δεν ξέρω να διαβάζω ή ....

Τώρα τι να πω??

Εγώ πήρα σήμερα τηλέφωνο για να πάω από εκεί να αφήσω την αίτηση και την υπέυθυνη δήλωση και μου είπαν όχι...

Θα περιμένω τηλέφωνο από εκείνους...

Και με τον έλεγχο θα τα δώσω και αυτά;) . Και αυτό εδώ τι είναι????;)

iv. Μετά την αποδοχή της ηλεκτρονικής αίτησης από το σύστημα υποβολής των ηλεκτρονικών αιτήσεων του Οργανισμού, για την οποία ενημερώνεται ηλεκτρονικά ο δικαιούχος, οφείλει εντός πέντε (5) ημερών να προσκομίσει στην Υπηρεσία (ΚΠΑ ή ΚΠΑ 2) αντίγραφο της ανωτέρω αίτησης καθώς και της υπεύθυνης δήλωσης συμπληρωμένης σε όλα τα πεδία, με την υπογραφή του νόμιμου εκπρόσωπου και τη σφραγίδα της επιχείρησης. Ο Προϊστάμενος της Υπηρεσίας ταυτόχρονα με την παραλαβή των ανωτέρω θα προβαίνει στην έκδοση της εγκριτικής ή απορριπτικής απόφασης. Η εγκριτική απόφαση θα κοινοποιείται άμεσα στον δικαιούχο, στο υποκατάστημα του ΙΚΑ που ανήκει η έδρα της επιχείρησης καθώς επίσης και στην Υπηρεσία (ΚΠΑ ή ΚΠΑ2) στην αρμοδιότητα της οποίας υπάγεται το προσωπικό του υποκαταστήματος για το οποίο επιθυμεί η επιχείρηση να επιχορηγηθεί.

Πρέπει να πάω ή όχι από το ΚΠΑ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τώρα τι να πω??

Εγώ πήρα σήμερα τηλέφωνο για να πάω από εκεί να αφήσω την αίτηση και την υπέυθυνη δήλωση και μου είπαν όχι...

Θα περιμένω τηλέφωνο από εκείνους...

Και με τον έλεγχο θα τα δώσω και αυτά;) . Και αυτό εδώ τι είναι????;)

iv. Μετά την αποδοχή της ηλεκτρονικής αίτησης από το σύστημα υποβολής των ηλεκτρονικών αιτήσεων του Οργανισμού, για την οποία ενημερώνεται ηλεκτρονικά ο δικαιούχος, οφείλει εντός πέντε (5) ημερών να προσκομίσει στην Υπηρεσία (ΚΠΑ ή ΚΠΑ 2) αντίγραφο της ανωτέρω αίτησης καθώς και της υπεύθυνης δήλωσης συμπληρωμένης σε όλα τα πεδία, με την υπογραφή του νόμιμου εκπρόσωπου και τη σφραγίδα της επιχείρησης. Ο Προϊστάμενος της Υπηρεσίας ταυτόχρονα με την παραλαβή των ανωτέρω θα προβαίνει στην έκδοση της εγκριτικής ή απορριπτικής απόφασης. Η εγκριτική απόφαση θα κοινοποιείται άμεσα στον δικαιούχο, στο υποκατάστημα του ΙΚΑ που ανήκει η έδρα της επιχείρησης καθώς επίσης και στην Υπηρεσία (ΚΠΑ ή ΚΠΑ2) στην αρμοδιότητα της οποίας υπάγεται το προσωπικό του υποκαταστήματος για το οποίο επιθυμεί η επιχείρηση να επιχορηγηθεί.

Πρέπει να πάω ή όχι από το ΚΠΑ??

Να πας.

Εδω Θεσσαλονικη παντως, κατεθεσα την αιτηση και την υπευθηνη δηλωση, πηραν πρωτοκολο αλλα οχι καποια εγκριτικη ή αποριπτικη αποφαση.

Ειπαν να περασουμε απο την επομενη βδομαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σήμερα κατέθεσα την αίτηση και την υπεύθηνη δήλωση στο ΚΠΑ2 Αμπελοκήπων και ταυτόχρονα μου έδωσαν Εγκριτική απόφαση με την οποία αποφασίζουν την υπαγωγή της επιχείρησης στο πρόγραμμα.

Σε ερώτηση για το τι γίνετε από εδώ και πέρα η υπάλληλος μου είπε πως γενικά δεν είναι καλά ενημερωμένει... και οτι λογικά όταν υποβάλω την ΑΠΔ του 4ου τριμήνου θα πρέπει να κάνω αίτηση για να ελεγθώ και να εισπράξω τις επιδοτούμενες εισφορές.

Να πας.

Εδω Θεσσαλονικη παντως, κατεθεσα την αιτηση και την υπευθηνη δηλωση, πηραν πρωτοκολο αλλα οχι καποια εγκριτικη ή αποριπτικη αποφαση.

Ειπαν να περασουμε απο την επομενη βδομαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να πας.

Εδω Θεσσαλονικη παντως, κατεθεσα την αιτηση και την υπευθηνη δηλωση, πηραν πρωτοκολο αλλα οχι καποια εγκριτικη ή αποριπτικη αποφαση.

Ειπαν να περασουμε απο την επομενη βδομαδα.

Τάσο ζήτησαν θεώρηση του γνησίου της υπογραφής στην Υ.Δ. ή εξουσιοδότηση με θεώρηση του γνησίου της υπογραφής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δημητρη δεν ζητησαν κατι ιδιαιτερο.

Σφραγιδα και υπογραφη στο αντιγραφο της αιτησης και στην υπευθηνη δηλωση.

Δεν χρειαστηκε εξουσιοδοτηση.

Εγω ειχα τυπωσει εις διπλουν την αιτηση.

Την μια τους την εδωσα μαζι με την υπευθυνη δηλωση και μου βαλαν σφραγιδα με πρωτοκολλο στη αλλη αιτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δημητρη δεν ζητησαν κατι ιδιαιτερο.

Σφραγιδα και υπογραφη στο αντιγραφο της αιτησης και στην υπευθηνη δηλωση.

Ομοίως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΜΕΣΩ ΟΑΕΔ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΠΙΧΟΡΗΓΗΣΗΣ ΘΕΣΕΩΝ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ.

ΟΜΩΣ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΩ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ

ΤΟ ΚΠΑ ΔΗΛ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΡΟΩΘΗΣΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ.

Η ΛΙΣΤΑ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΚΠΑ ΔΕ ΜΟΥ ΑΝΟΙΓΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ

ΛΟΓΟ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΟΣΤΕΙΛΩ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ

ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ¨

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Εγώ που είχα το ίδιο πρόβλημα και μίλησα με τον οαεδ μου είπαν ότι πρέπει να πατήσω με το βελάκι και να επιλέξω ξανά την πόλη της έδρας της εταιρείας για να ενεργοποιηθεί, το οποίο και έκανα και άνοιξε το πεδίο για να δηλώσω το ΚΠΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επίσης να ρωτήσω αν γνωρίζετε το εξής:

Σε περίπτωση που η επιχείρηση έχει 3 άτομα τί δηλώνει στα παρακάτω κελιά?

ΕΠΙΧΟΡΗΓΟΥΜΕΝΟ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ: 2

ΔΕΣΜΕΥΟΜΕΝΟ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ: 3

ΛΟΙΠΟ ΜΗ ΔΕΣΜΕΥΟΜΕΝΟ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ: 0

Αυτά που έχω βάλει παραπάνω ή όχι?

το εντυπο λέει ότι στρογγυλοποιούμε προς τα πάνω! Τί ακριβώς εννοεί? Στους 3 επιδοτούνται οι 2 ή ο 1? Γιατί από ότι κατάλαβα 1,5 επιδοτηση δεν υπάρχει... λέει επίσης ότι υπάρχει δέσμευση για ίδιο αριθμό μη επιδοτούμενων σε σχέση με αυτούς που επιδοτούνται!

Και εγώ ε΄χω το ίδιο πρόβλήμα!!! Τι γίνεται σ άυτην την περίπτωση???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σύμφωνα με την ΚΥΑ η επιδότηση εργοδοτικών εισφορών για 10 άτομα επιβάλλει στον εργοδότη να διατηρήσει στην

εργασία άλλους 10,σύνολο 20 εργαζόμενους για 18 μήνες και αν έχει π.χ 200 εργαζόμενους να μπορεί να απολύσει

όσους επιθυμεί πάνω από τους είκοσι (20).

Η γνώμη μου πάντως είναι ότι εφόσον υπαχθεί κάποιος στο πρόγραμμα,είναι υποχρεωμένος να μην απολύσει ΚΑΝΕΝΑ

εργαζόμενο για 18 μήνες.

Από ένα γρήγορο πέρασμα,που έκανα σε μερικά σημεία της απόφασης δεν διαπίστωσα αν η γνώμη μου είναι σωστή ή

λανθασμένη αν με τη λογική πιστεύω ότι έχω δίκιο.

Αν δεν έχω δίκιο,τότε κάτι δεν πάει καλά,διότι δεν μπορείς να παίρνεις χρήματα από το κράτος και ταυτόχρονα

να το γεμίζεις με άνεργους.

Άρα πιστεύω ότι και ο πελάτης σου έχει δίκιο.

ΠΑΙΔΙΑ ΕΓΩ ΛΕΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΕΣΜΕΥΘΕΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΑΥΤΟΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΔΕΣΜΕΥΕΤΑΙ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΘΕΛΕΙ.

ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΑΥΤΟΣ ΕΧΕΙ 1 ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΜΕ ΠΛΗΡΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΚΑΙ 7 ΜΕ ΜΕΡΙΚΗ .ΕΠΙΔΟΤΕΙΤΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΛΗΡΗ ΑΛΛΑ ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΓΙΑ 18 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΜΕ ΜΕΡΙΚΗ.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΑΙΔΙΑ ΕΓΩ ΛΕΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΕΣΜΕΥΘΕΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΑΥΤΟΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΔΕΣΜΕΥΕΤΑΙ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΘΕΛΕΙ.

ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΑΥΤΟΣ ΕΧΕΙ 1 ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΜΕ ΠΛΗΡΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΚΑΙ 7 ΜΕ ΜΕΡΙΚΗ .ΕΠΙΔΟΤΕΙΤΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΛΗΡΗ ΑΛΛΑ ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΓΙΑ 18 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΜΕ ΜΕΡΙΚΗ.?

Καλή ερώτηση!

Αφ'ενός οι μερικώς απασχολούμενοι δεν προσμετρώνται στον αριθμό του προσωπικού βάσει του οποίου θα υπολογιστεί ο τελικός αριθμός επιχορηγούμενων (άρθρο 4, ii), από την άλλη "στο δεσμευόμενο προσωπικό ανήκουν και τα επιπλέον άτομα για τα οποία δεν μπορεί να επιχορηγηθεί η επιχείρηση" (άρθρο 8 γ), δηλαδή και οι μερικώς απασχολούμενοι.

Νομίζω λοιπόν ότι πρέπει ένας από τους 7 μερικώς απασχολούμενους να γίνει πλήρως απασχολούμενος ΠΡΙΝ την υποβολή της αίτησης υπαγωγής και έτσι θα υπάρχει 1 επιδοτούμενος, 1 δεσμευόμενος και 6 μη δεσμευόμενοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επίσης να ρωτήσω αν γνωρίζετε το εξής:

Σε περίπτωση που η επιχείρηση έχει 3 άτομα τί δηλώνει στα παρακάτω κελιά?

ΕΠΙΧΟΡΗΓΟΥΜΕΝΟ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ: 2

ΔΕΣΜΕΥΟΜΕΝΟ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ: 3

ΛΟΙΠΟ ΜΗ ΔΕΣΜΕΥΟΜΕΝΟ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ: 0

Αυτά που έχω βάλει παραπάνω ή όχι?

το εντυπο λέει ότι στρογγυλοποιούμε προς τα πάνω! Τί ακριβώς εννοεί? Στους 3 επιδοτούνται οι 2 ή ο 1? Γιατί από ότι κατάλαβα 1,5 επιδοτηση δεν υπάρχει... λέει επίσης ότι υπάρχει δέσμευση για ίδιο αριθμό μη επιδοτούμενων σε σχέση με αυτούς που επιδοτούνται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...