Προς το περιεχόμενο

ΤΕΑΥΕΚ και ΑΠΔ Δεκεμβρίου 2013-Ιανουαρίου 2014


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα συνάδελφοι.

 

Μετά τις αλλεπάλληλες εγκυκλίους του ΙΚΑ νομίζω ότι περισσότερο μπερδεύουν τα πράγματα παρά το αντίθετο. σε επαφή με το ΙΚΑ σήμερα μου έδωσαν τις εξής εξηγήσεις όσον αφορά την ΑΠΔ

Ιανουαρίου: Υποβάλλουμε ΑΠΔ με το ΤΕΑΥΕΚ χωρίς το ταμείο πρόνοιας. Κατά συνέπεια η ΑΠΔ δεν θα συμφωνεί με τις καταβολές και κατά δευτερη συνέπεια θα πρέπει να εκδώσει και νέα έκδοση η μηχανογράφηση ώστε να καλύπτει το νέο παράδοξο. Κατόπιν κάποια στιγμή θα κάνουμε συμπληρωματική μόνο για την πρόνοια του ΤΕΑΥΕΚ!

Όσον αφορά την ΑΠΔ Δεκεμβρίου (εφόσον έχουμε ήδη υποβάλει χωρίς ΤΕΥΕΚ:

Υποβάλλουμε συμπληρωματική μόνο για το κύριο ΤΕΥΕΚ χωρίς την πρόνοια .Κατόπιν κάποια στιγμή θα υποβάλλουμε συμπληρωματική της συμπληρωματικής μόνο για την πρόνοια!!!!

Έχει κάποιος συνάδελφος αντίστοιχες πληροφορίες γιατί από το ΙΚΑ μου είπαν ότι ειναι 90% σίγουροι????

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς αναφέρει και η εγκύκλιος 17/24-02-2014 του ΙΚΑ. Έχει και παραδείγματα, αλλά σωστά στα είπανε στο ΙΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, αν κάποιος έχει υποβάλλει και του Ιανουαρίου τι μπορεί να κάνει; Συμπληρωματική δεν μπορεί αφού η εγκύκλιος του ΙΚΑ μιλάει μόνο για τον Δεκ.2013, άρα μόνο δήλωση μεταβολής στοιχείων ασφάλισης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να παρέχεται δυνατότητα διαγραφής από το ΙΚΑ κατόπιν αιτήσεως του εργοδότη  και αφού εισέλθει στο σύστημα με τους κωδικούς του .

 

αν και δεν νομίζω κάποιος να έστειλε ΙΑΝ 2014 ,ενώ εκκρεμούσε ο Δεκ 2013.

 

 

και τι πειράζει εάν η ΑΠΔ δεν συμφωνεί με τις καταβολές? όταν γίνει η συμπληρωματική ΤΑΠΙΤ θα συμφωνήσει ,εσύ παραπάνω έδωσες.

 

άρα μέχρι να ενσωματωθούν όλα τα ταμεία στα πεδία της ΑΠΔ θα υποβάλλουμε ως εξής,

 

υποβολή ΑΠΔ για περίοδο ? 01 2014

 

για ταμείο? ΙΚΑ

για ταμείο? ΤΑΠΙΤ

για ταμείο? ΤΑΔΕ

 

κάποια στιγμή αφού βγουν τα πακέτα ΤΑΠΙΤ και ότι άλλο θέλουν ,θα μπορεί να γίνεται μία υποβολή με τον εργαζόμενο σε 3 εγγραφές πρώτα για το ΙΚΑ ,δίπλα ΤΑΠΙΤ,δίπλα το άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αν και δεν νομίζω κάποιος να έστειλε ΙΑΝ 2014 ,ενώ εκκρεμούσε ο Δεκ 2013.

 

 

 

 

Υπήρξε και αν δεν μιλούσαμε θα έστελνε και τον Φλεβάρη... 

Δυστυχώς δεν μπορούμε να παρακολουθούμε τα πάντα, ειδικά όταν απλά δεν προλαβαίνουμε ούτε τα καθημερινά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, αν κάποιος έχει υποβάλλει και του Ιανουαρίου τι μπορεί να κάνει; Συμπληρωματική δεν μπορεί αφού η εγκύκλιος του ΙΚΑ μιλάει μόνο για τον Δεκ.2013, άρα μόνο δήλωση μεταβολής στοιχείων ασφάλισης;

 

εμάς ρωτάς??? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε τα'χω παίξει λέμε!

  Επειγόντως να κατεβείς στο Σύνταγμα , αγαπητέ (αφού τα έχεις παίξει ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε τα'χω παίξει λέμε!

 

τα παίζουν ωρέ οι μεγάλοι άντρες ? :D :D

 

εμείς απ΄τα χείλη σου (ή μάλλον απ΄τα δάχτυλά σου) κρεμόμαστε!!!

 

πλέον δε διαβάζω εγγυκλίους , doctor διαβάζω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οσους εχουν υποβαλει ΑΠΔ 1/2014 χωρις επικουρικο ΕΤΕΑ θα δοθει απο Δευτερα η δυνατοτητα να υποβληθει συμπληρωματικη ΑΠΔ μονο για το ΕΤΕΑ, με τους κωδικους της ΑΠΔ του 12/2013.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η εγκύκλιος ΙΚΑ Ε40/144/2014 λέει θα δωθουν διευκρινησεις για το πως και ποτε θα στειλουμε συμπληρωματικες για τα επικουρικα 12/2013 κ 01/2014 . εγω χαθηκα. στειλατε συμπληρωματικη για δεκεμβριο? μου ξεφυγε κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ι.Κ.Α. αριθμ. πρωτ.: Ε40/144/4.3.2014
Υποβολή Αναλυτικών Περιοδικών Δηλώσεων (Α.Π.Δ.) εργοδοτών κοινών επιχειρήσεων με υποχρέωση καταχώρησης ασφαλιστικών εισφορών υπέρ Τ.Α.Π.Ι.Τ και ΤΑ.Υ.Τ.Ε.Κ.Ω.

Αθήνα 4 / 3 / 2014
Αριθμ. Πρωτ. Ε40 /144

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΙΔΡΥΜΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΑΣΦΑΛΙΣΕΩΝ
ΕΝΙΑΙΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΜΙΣΘΩΤΩΝ
Δ Ι Ο Ι Κ Η Σ Η
ΓΕΝ. Δ/ΝΣΗ ΑΣΦ/ΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ - ΕΣΟΔΩΝ
ΤΜΗΜΑ : ΕΛΕΓΧΟΥ ΚΟΙΝΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ

Ταχ. Διεύθυνση : Αγ. Κων/νου 8
10241 ΑΘΗΝΑ
Αριθ. τηλεφώνου : 210 52 15 242
FAX : 210 52 23 228
E – mail : [email protected]

ΓΕΝΙΚΟ ΕΓΓΡΑΦΟ

ΕΞΑΙΡ. ΕΠΕΙΓΟΝ

ΘΕΜΑ : « Υποβολή Αναλυτικών Περιοδικών Δηλώσεων (Α.Π.Δ.) εργοδοτών κοινών επιχειρήσεων με υποχρέωση καταχώρησης ασφαλιστικών εισφορών υπέρ Τ.Α.Π.Ι.Τ και ΤΑ.Υ.Τ.Ε.Κ.Ω.»

ΣΧΕΤ. : Η με αριθμ. εγκύκλιο 14/13 και τα υπ. αριθμ. Ε40/10/15.1.2014Ε40/11/16.1.2014 και Ε40/120/20.2.2014 Γεν. Έγγραφά μας.

Σε συνέχεια των ανωτέρω εγγράφων αναφορικά με την υποχρέωση υποβολής των Α.Π.Δ., εργοδοτών κοινών επιχειρήσεων, ειδικότερα όσον αφορά τους εργοδότες που κατ’ εφαρμογή των διατάξεων του ν.4225/2014, έχουν υποχρέωση απεικόνισης στην Α.Π.Δ των ασφαλιστικών εισφορών υπέρ Τ.ΑΠ.Ι.Τ. και Τ.Α.Υ.Τ.Ε.Κ.Ω, διευκρινίζεται ότι:

Μέχρι την ολοκλήρωση της διαδικασίας προσαρμογής των μηχανογραφικών συστημάτων, θα υποβάλλονται οι Α.Π.Δ χωρίς να συμπεριλαμβάνονται σ’ αυτές οι αναλογούσες ασφαλιστικές εισφορές υπέρ των Ταμείων (Τ.ΑΠ.Ι.Τ. και Τ.Α.Υ.Τ.Ε.Κ.Ω).

Η υποχρέωση υποβολής θα συντελεστεί με την ολοκλήρωση της διαδικασίας προσαρμογής των μηχανογραφικών συστημάτων, με Συμπληρωματική (04) Α.Π.Δ και μετά από την έκδοση σχετικών οδηγιών.

Υπενθυμίζουμε ότι:

1. Οι καταληκτικές ημερομηνίες υποβολής Α.Π.Δ. είναι:

• Για εργοδότες κοινών επιχειρήσεων (εκτός Δημοσίου, Ν.Π.Δ.Δ., Ο.Τ.Α.) μισθολογικής περιόδου 12/2013 και 1/2014 μέχρι 14/3/2014


• Για εργοδότες Δημοσίου, Ν.Π.Δ.Δ. και Ο.Τ.Α. μισθολογικής περιόδου 12/2013 μέχρι 31/3/2014

2. Η καταβολή των τρεχουσών ασφαλιστικών εισφορών:

Υπέρ των ανωτέρω Ταμείων θα πρέπει να πραγματοποιείται εντός των κατά νόμο οριζόμενων προθεσμιών, στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ με ξεχωριστό γραμμάτιο, για μισθολογική περίοδο:

• από 12/2013 και Δ.Χ/2013 του Ταμείου Πρόνοιας Υπαλλήλων Εμπορικών Καταστημάτων του ΤΑΠΙΤ

• από 1/2014 για τους λοιπούς Τομείς του ΤΑΠΙΤ και τις εισφορές υπέρ ΤΑΥΤΕΚΩ.

Οι αναλογούσες ασφαλιστικές εισφορές Δώρου Χριστουγέννων 2013 (μισθολογικής περιόδου 12/2013) θα πρέπει να καταβληθούν στα οικεία Ταμεία, εκτός, του Ταμείου Πρόνοιας Υπαλλήλων Εμπορικών Καταστημάτων του ΤΑΠΙΤ.


ΑΚΡΙΒΕΣ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ 
Η ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΗ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑΚΗΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΚΑΙ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗΣ ΜΕΡΙΜΝΑΣ

Ο ΔΙΟΙΚΗΤΗΣ
ΡΟΒΕΡΤΟΣ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημέρα

Μήπως γνωρίζει κάποιος

Ειδική περίπτωση  11  Πακέτο κάλυψης 131 (Μέχρι 30.11.2013)

Πως έχει απο 01.12.2013 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οσους εχουν υποβαλει ΑΠΔ 1/2014 χωρις επικουρικο ΕΤΕΑ θα δοθει απο Δευτερα η δυνατοτητα να υποβληθει συμπληρωματικη ΑΠΔ μονο για το ΕΤΕΑ, με τους κωδικους της ΑΠΔ του 12/2013.

βγηκε δελτιο τυπου

 

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/17804

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή απο τα νεύρα μου έχω χάσει το μυαλό μου...Εχω ΑΠΔ με ΤΕΑΥΕΚ.Υποβάλλω αρχική για 12/2013-01/2014 με τον τρόπο που γνωρίζαμε μεχρι και τον 11/2013 και περιμένουμε οδηγίες για συμπληρωματική??Βοηθήστε για έχω σαλτάρει!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή απο τα νεύρα μου έχω χάσει το μυαλό μου...Εχω ΑΠΔ με ΤΕΑΥΕΚ.Υποβάλλω αρχική για 12/2013-01/2014 με τον τρόπο που γνωρίζαμε μεχρι και τον 11/2013 και περιμένουμε οδηγίες για συμπληρωματική??Βοηθήστε για έχω σαλτάρει!!!

όπως περιγράφεται στη σχετική εγκύκλιο 17/14 του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημέρα

Μήπως γνωρίζει κάποιος

Ειδική περίπτωση  11  Πακέτο κάλυψης 131 (Μέχρι 30.11.2013)

Πως έχει απο 01.12.2013 ?

Γιατρέ που είσαι ?

Μήπως έχεις διάγνωση ?

 

Το φελέκι μου μέσα με τους .......που έχουμε μπλέξει  :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατρέ που είσαι ?

Μήπως έχεις διάγνωση ?

 

Το φελέκι μου μέσα με τους .......που έχουμε μπλέξει  :angry:

Γιατρος δεν ειμαι, αλλα θεωρω οτι σου κανει το 129.

Γραψε ΚΑΔ και ειδικοτητα γιατι μπορει να μη λειτουργει σ αυτο που εχεις και μπορει να χρειαστεις αλλο ΚΑΔ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατρος δεν ειμαι, αλλα θεωρω οτι σου κανει το 129.

Γραψε ΚΑΔ και ειδικοτητα γιατι μπορει να μη λειτουργει σ αυτο που εχεις και μπορει να χρειαστεις αλλο ΚΑΔ

Θα το κοιτάξω.

Με τις ευχές μου και......Αρχίατρος !!!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα στο τηλέφωνο που έγραφε η διευκρινιστική και μου παν ότι αν δεν έχω στείλει ΑΠΔ για 12ο και 1ο (που δεν τις έχω στείλει) να τις στείλω βάζοντας στο πεδίο 31 τον κωδικό 10. Έτσι το κάνατε εσείς?? 

Επιπλέον πως θα εμφανιστεί το υπόλοιπο 4%  του ΤΑΠΙΤ στην ΑΠΔ θα ξανακάνουμε και άλλη συμπληρωματική???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα στο τηλέφωνο που έγραφε η διευκρινιστική και μου παν ότι αν δεν έχω στείλει ΑΠΔ για 12ο και 1ο (που δεν τις έχω στείλει) να τις στείλω βάζοντας στο πεδίο 31 τον κωδικό 10. Έτσι το κάνατε εσείς?? 

Επιπλέον πως θα εμφανιστεί το υπόλοιπο 4%  του ΤΑΠΙΤ στην ΑΠΔ θα ξανακάνουμε και άλλη συμπληρωματική???

Ναι, για το ΤΑΠΙΤ αργοτερα με αλλη συμπληρωματικη αφου δεν εχουμε αλλη δουλεια να κανουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...