Προς το περιεχόμενο
  • 0

Προσαύξηση λόγω μη καταβολής ΦΠΑ μέχρι 22/4;


Los

Ερώτηση

Θα μας τρελάνει τελείως το Taxis; Έχω κάνει εμπρόθεσμη υποβολή σε όλους τους πελάτες μου, έχω πληρώσει κι ένα ποσό για 1η δόση (για το φόβο των Ιουδαίων) και μου εμφανίζει προσαύξηση για το υπόλοιπο (!). Από πότε ισχύει προσαύξηση από τις 23/4 και όχι από τις 30/4;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλημέρα

Τι εννοείτε όταν λέτε "έχω πληρώσει κι ένα ποσό για 1η δόση" ;

Οποιοδήποτε ποσό ;

 

Τι σημασία έχει το ποσό; Αφού πάει μέσω βεβαιωμένων οφειλών ΔΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα μας τρελάνει τελείως το Taxis; Έχω κάνει εμπρόθεσμη υποβολή σε όλους τους πελάτες μου, έχω πληρώσει κι ένα ποσό για 1η δόση (για το φόβο των Ιουδαίων) και μου εμφανίζει προσαύξηση για το υπόλοιπο (!). Από πότε ισχύει προσαύξηση από τις 23/4 και όχι από τις 30/4;

 

Τι σημασία έχει το ποσό; Αφού πάει μέσω βεβαιωμένων οφειλών ΔΟΥ.

 

Γράφετε "έχω πληρώσει κι ένα ποσό για 1η δόση". Αν επιλέξατε δόσεις, το ποσό της δόσης δεν μπορεί να είναι οποιοδήποτε ποσό, αλλά ακριβώς το 50% της συνολικής οφειλής...

 

Υ.Γ.

Και σε επιλογή δόσεων, η εφαρμογή δεν "προχωράει" αν δεν μπει ακριβώς το 50% της οφειλής σαν 1η δόση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γράφετε "έχω πληρώσει κι ένα ποσό για 1η δόση". Αν επιλέξατε δόσεις, το ποσό της δόσης δεν μπορεί να είναι οποιοδήποτε ποσό, αλλά ακριβώς το 50% της συνολικής οφειλής...

 

Υ.Γ.

Και σε επιλογή δόσεων, η εφαρμογή δεν "προχωράει" αν δεν μπει ακριβώς το 50% της οφειλής σαν 1η δόση...

 

Επέλεξα ολική εξόφληση. Δεν πληρώνω με δόσεις πλέον γιατί και δε συμφέρει αφού η προσαύξηση είναι χαμηλότερη (0,73%) και δε σε υποχρεώνει να πληρώνεις το 50% σαν 1η δόση. Αυτό όμως, δεν έχει να κάνει με την υποχρέωση καταβολής του ΦΠΑ που λήγει στις 30/4/2014.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν πληρώσετε όμως το υπόλοιπο ποσό μέχρι 30/4, δεν θα χρεωθείτε με τις προσαυξήσεις που τυχόν εμφανίζονται στην προσωπική πληροφόρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν υπάρχει πλέον προσαύξηση στις δόσεις συνάδελφε...

 

Ίσχυε και για την περιοδική του α' τριμήνου; Και νόμιζα πως η κατάργηση πήγαινε από β' τρίμηνο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ίσχυε και για την περιοδική του α' τριμήνου; Και νόμιζα πως η κατάργηση πήγαινε από β' τρίμηνο!

 

...

2. Η παράγραφος 2 του άρθρου 38 του Κώδικα ΦΠΑ αντικαθίσταται ως εξής:

«2. Η διαφορά φόρου που προκύπτει από τις παραπάνω δηλώσεις, αν είναι θετική και άνω των τριάντα (30) ευρώ καταβάλλεται στο Δημόσιο, αν είναι θετική μέχρι τριάντα (30) ευρώ μεταφέρεται για καταβολή στην επόμενη φορολογική περίοδο, και αν είναι αρνητική μεταφέρεται για έκπτωση ή επιστρέφεται, κατά περίπτωση, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 34. Η υποχρέωση καταβολής του οφειλόμενου ποσού λήγει την τελευταία εργάσιμη ημέρα του μήνα της εμπρόθεσμης υποβολής της δήλωσης. Ειδικά για εμπρόθεσμη περιοδική δήλωση και με την προϋπόθεση ότι το οφειλόμενο ποσό υπερβαίνει το ποσό ύψους εκατό (100) ευρώ, ο υποκείμενος στο φόρο μπορεί να επιλέξει την καταβολή του οφειλόμενου ποσού σε δύο (2) ισόποσες δόσεις. Στην περίπτωση αυτή, το ποσό της δεύτερης δόσης καταβάλλεται μέχρι την τελευταία εργάσιμη ημέρα του επόμενου μήνα, από την υποβολή της εμπρόθεσμης δήλωσης.»

3. Το άρθρο 54 του Κώδικα ΦΠΑ αντικαθίσταται ως εξής:

«Άρθρο 54 Χρόνος καταβολής του φόρου

Η προθεσμία καταβολής του φόρου ταυτίζεται με την καταληκτική ημερομηνία υποβολής της δήλωσης σε όλες τις λοιπές περιπτώσεις, πλην των οριζομένων στην παράγραφο 2 του άρθρου 38.»

4. Οι διατάξεις των προηγούμενων παραγράφων ισχύουν για δηλώσεις που υποβάλλονται από 1.1.2014.

 

Υποπαράγραφος Β.3 ν.4254/14 (Φ.Ε.Κ. Α' 85/07-04-2014)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σεαυτό το τριμηνο στην επιλογη 2 ισοποσων δοσεων υπαρχει προσαυξηση στην 2η δόση 2% ή καταργηθηκε?Λιγο χάθηκα..... :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σεαυτό το τριμηνο στην επιλογη 2 ισοποσων δοσεων υπαρχει προσαυξηση στην 2η δόση 2% ή καταργηθηκε?Λιγο χάθηκα..... :blink:

 

Όχι δεν υπάρχει πια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όχι δεν υπάρχει πια...

Σευχαριστώ..πολυ γεναιοδωρο εγινε το υπουργειο κ αναρωτήθηκα....Την καλημέρα μου..!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σεαυτό το τριμηνο στην επιλογη 2 ισοποσων δοσεων υπαρχει προσαυξηση στην 2η δόση 2% ή καταργηθηκε?Λιγο χάθηκα..... :blink:

 

Ούτε σε αυτό, ούτε στο προηγούμενο, ούτε στο προ-προηγούμενο για να ακριβολογούμε!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...