Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΓΟΡΑΠΩΛΗΣΙΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΟΣ & ΑΚΥΡΩΣΗ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΥ


MARKA

Ερώτηση

Σε περίπτωση ακύρωσης συμβολαίου αγοράς διαμερίσματος (εντός τριμήνου από την υπογραφή του συμβολαίου), για σοβαρό λόγο, για το οποίο έγινε χρήση απαλλαγής φόρου για αγορά α' κατοικίας (άγαμος), υπάρχει υποχρέωση καταβολής φόρου? Θα παρακαλούσα, αν κάποιος γνώριζει, να με παραπέμψει και στην σχετική απόφαση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Φτου να μη σας λαβώσω !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κάρολε, διάβασα την γνωμ. ΝΣΚ (αν και παλια, τα δεδομενα με τα οποια

κρίθηκε δεν εχουν ουσιωδως αλλαξει για την υποθεση). Μπράβο και πάλι.

Πάντως το πρόβλημα δεν θα ειχε ανακυψει, αν ο φορμαλισμος (παλια

μεθοδολογικη ταση, αλλα και σημερινη αρρωστια στη γραφειοκρατια) δεν διεκρινε

ακομη και τους ελευθ. επαγγελματιες. Από οσα αναφερονται στο ιστορικο,

το αρχικο συμβολαιο ακυρωθηκε, γιατι δεν περγράφηκε σωστα το ακινητο που μεταβιβαστηκε. Αν ειναι δυνατο!!!

Και για το λογο αυτο ακυρωθηκε το συμβολαιο;;; Μια πράξη διορθωσης χρειαζόταν, όχι ακύρωση και επανάληψη του συμβολαίου. Μάλιστα αν υπήρχε και ενα μονο ενδεικτικο στοιχειο οτι τα μερη εννοουσαν το ιδιο ακινητο (το Δ2 αντι του Δ1 διαμερισματος), πχ οτι ειναι το διαμ. που βρισκεται δεξια οπως βλεπουμε την οικια απο το δρομο (κατι που συχνα αναφερεται σε συμβολαια, να που η περιγραφη οταν ειναι γλαφυρη δινει και επιχειρηματα πολλες φορες), ΤΟΤΕ κατι τετοιο θα προεκυπτε ερμηνευτικα και δη αβιαστα (ΑΚ: αναζητειται το αληθες νοημα των δηλ. των συμβαλλ-ὁπως τις εννοουν"- χωρις προσηλωση στις λεξεις).

Η ακυρωση πρεπει να χρησιμοποιειται για τις περιπτωσεις που η συμβαση ειναι ακυρη κατα ΑΚ ή ακυρώσιμη...

Καλα το ΝΣΚ γλίτωσε απο τη φορολογια τον υποχρεο. Από τους νομικους παραστατες (συμβολ-δικηγ.) και τις αμοιβες τους ομως;;;

Παλι πληρωθηκαν (ΤΑ ΙΔΙΑ ΙΣΧΥΟΥΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΛΟΓΙΣΤΕΣ KAI SYNAFH EPAGGELMATA).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Και για το λογο αυτο ακυρωθηκε το συμβολαιο;;; Μια πράξη διορθωσης χρειαζόταν, όχι ακύρωση και επανάληψη του συμβολαίου. Μάλιστα αν υπήρχε και ενα μονο ενδεικτικο στοιχειο οτι τα μερη εννοουσαν το ιδιο ακινητο (το Δ2 αντι του Δ1 διαμερισματος), πχ οτι ειναι το διαμ. που βρισκεται δεξια οπως βλεπουμε την οικια απο το δρομο (κατι που συχνα αναφερεται σε συμβολαια, να που η περιγραφη οταν ειναι γλαφυρη δινει και επιχειρηματα πολλες φορες), ΤΟΤΕ κατι τετοιο θα προεκυπτε ερμηνευτικα και δη αβιαστα (ΑΚ: αναζητειται το αληθες νοημα των δηλ. των συμβαλλ-ὁπως τις εννοουν"- χωρις προσηλωση στις λεξεις).

Μακάρι να ήταν τόσο απλά τα πράγματα.

Διορθωτική πράξη δεν μπορεί να γίνει στην συγκεκριμένη περίπτωση. Σε όλες τις αγοραπωλησίες που έχουν γίνει μέχρι στιγμής, το συγκεκριμένο διαμέρισμα περιγράφεται με τον ίδιο τρόπο (το λάθος δεν είναι δηλαδή "τυπογραφικό", αλλά έχει ξεκινήσει από το αρχικό συμβόλαιο και την εγκατάσταση του πρώτου αγοραστή σε αυτό το διαμέρισμα. Και άρα ο συμβολαιογράφος δεν μπορεί να παρεκκλίνει από τα προηγούμενα συμβόλαια. Οι λύσεις είναι δύο:

ή διόρθωση των τίτλων ιδιοκτησίας σε όλα τα διαμερίσματα της συγκεκριμένης πολυκατοικίας (ναι! είναι όλα λάθος!), πράξη αρκετά χρονοβόρα και πολυέξοδη,

ή ακύρωση του συμβολαίου με ότι αυτό συνεπάγεται.

Προτιμώ την δεύτερη λύση και καλώς εχόντων των πραγμάτων, θέλω να πιστεύω πως μέχρι την επόμενη εβδομάδα θα έχω ηρεμήσει.

Σας ευχαριστώ και πάλι όλους για τον χρόνο σας και το ενδιαφέρον που δείξατε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Σας παραθέτω την ΠΟΛ. 125/1985 . Ευχαριστώ για τα καλα λόγια και την Μάρκα και τον κ. Κουνάδη . Μετά την παραπάνω ΠΟΛ δε ξέρω αν παρέλκει και είναι άνευ σημασίας η υποβολή γραπτού ερωτήματος στο αρμόδιο τμήμα του Υ.Ο. Η άποψη μου είναι πως για καλό και για κακό ας υποβληθεί το ερώτημα .

Μπράβο Καρολε και συμφωνώ οτι πρεπει να υποβληθει το ερωτημα, για πολους λόγους.

καιρατος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είχαμε κανένα νέο για το συγκεκριμένο θέμα;

Μόλις πριν λίγο πελάτης μου με ενημέρωσε ότι έχει ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Πένη Παπακώστα

MARKA έχει περάσει πολύς καιρός και υποθέτω ότι το θέμα σου έχει λυθεί. Επειδή βρίσκομαι σε παρόμοια θέση περίπου μπορείς να με ενημερώσεις? Έχω αγοράσει ένα ακίνητο και για πολλούς και διάφορους λόγους (υπαιτιότητα του πωλητή - εργολάβου) αποφασίσαμε απο κοινού να προχωρήσουμε στην ακύρωση του συμβολαίου με αναγραφόμενο λόγο στο συμβόλαιο ότι τα συμφωνηθέντα μέτρα της οικοδόμής είναι λίγότερα απο τα υφιστάμενα. Με την υπόγραφή του συμβολαίου πλήρωσα κανονικά το φόρο (δεν είχα απαλλαγή α' κατοικίας). Με την ακύρωση του συμβολαίου θα χρειαστεί να πληρώσω επιπλέον φόρο? Και γιατί απο το τμήμα μεταβιβάσεων με στείλανε στο τμήμα ΦΠΑ? οι οποίοι παρεπιμπτόντως δεν έχουν ιδέα περί του θέματος και περιμένουν ένα λογιστή να τους βοηθήσει να στείλουν ΦΑΞ στο υπουργείο για ενημέρωση (Απαράδεκτη κατάσταση) λες και μόνοι τους είναι δύσκολο να το κάνουν.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
MARKA έχει περάσει πολύς καιρός και υποθέτω ότι το θέμα σου έχει λυθεί. Επειδή βρίσκομαι σε παρόμοια θέση περίπου μπορείς να με ενημερώσεις? Έχω αγοράσει ένα ακίνητο και για πολλούς και διάφορους λόγους (υπαιτιότητα του πωλητή - εργολάβου) αποφασίσαμε απο κοινού να προχωρήσουμε στην ακύρωση του συμβολαίου με αναγραφόμενο λόγο στο συμβόλαιο ότι τα συμφωνηθέντα μέτρα της οικοδόμής είναι λίγότερα απο τα υφιστάμενα. Με την υπόγραφή του συμβολαίου πλήρωσα κανονικά το φόρο (δεν είχα απαλλαγή α' κατοικίας). Με την ακύρωση του συμβολαίου θα χρειαστεί να πληρώσω επιπλέον φόρο? Και γιατί απο το τμήμα μεταβιβάσεων με στείλανε στο τμήμα ΦΠΑ? οι οποίοι παρεπιμπτόντως δεν έχουν ιδέα περί του θέματος και περιμένουν ένα λογιστή να τους βοηθήσει να στείλουν ΦΑΞ στο υπουργείο για ενημέρωση (Απαράδεκτη κατάσταση) λες και μόνοι τους είναι δύσκολο να το κάνουν.

Ευχαριστώ

Τελικά έγινε η ακύρωση του συμβολαίου ύστερα από ένα τετράμηνο. Η αρμόδια εφορία απαίτησε την πληρωμή του φόρου μειωμένου κατά 50% (παρότι είχα απαλλαγή πρώτης κατοικίας). Θεώρησε την ακύρωση ως εικονική πράξη με λίγα λόγια. Ύστερα από συνεννόηση με τους πωλητές, και για να μην προβώ σε αγωγές (υπάρχει ποινικό αδίκημα στην μέση και ζορίστηκαν) επιβαρύνθηκαν οι ίδιοι όλα τα έξοδα και τους φόρους που προέκυψαν από την όλη περιπέτεια μου. Βέβαια, αν μέσα στην επόμενη πενταετία μου δημιουργηθεί οποιοδήποτε πρόβλημα που θα απορρέει από την όλη κατάσταση, θα στραφώ εναντίων τους με κάθε έννομο μέσο. Υπάρχουν μάρτυρες που θα δηλώσουν ενόρκως ότι οι πωλητές γνώριζαν το ελλάττωμα του ακινήτου.

Φιλική συμβουλή: πρόσεξε πάρα πολύ τι θα γραφεί στην πράξη ακύρωσης. Να επιμείνεις να αναφερθούν αναλυτικά οι λόγοι που σε οδήγησαν στην ακύρωση.

ΥΣ: Στην ανάγνωση του συμβολαίου και πριν την υπογραφή του, δεν καταλάβατε την διαφορά ανάμεσα στα συμφωνηθέντα και στα υφιστάμενα τμ του ακινήτου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Πένη

Τώρα με άγχωσες ακόμα περισσότερο!!

Ο λόγος ακύρωσης είναι εικονικός...Ο πραγματικός λόγος είναι ότι, ο πωλητής και εργολάβος, (πήραμε την οικοδομή στα μπετά και ο ίδιος ανέλαβε την αποπεράτωση) είναι θείος μου γι' αυτό και με καλή πίστη και εμπιστοσύνη (που δεν πρέπει να έχουμε σε κανέναν τελικα) προχωρήσαμε χωρίς να υπογράψουμε συγγραφή υποχρεώσεων (αναλυτική κατάσταση δηλαδή του τι θα περιέχει η οικοδομή) κι αυτός θεώρησε καλό για να κερδίσει προφανώς περισσότερα χρήματα κάθε τόσο να μειώνει την ποιότητα των υλικών και των πραγμάτων που αρχικά συμφώνησε να βάλει στην οικοδομή. Στη διάρκεια της αποπεράτωσης και ενώ του γίνονταν οι καταβολές απο το δάνειο διαπιστώσαμε απλήρωτο ΙΚΑ, απλήρωτους προμηθευτές και πολλά άλλα. Τελικά καταλήξαμε στην ακύρωση συμβολαίου για να απαλλαγούμε απο μετέπειτα πρόστιμα και χρεώσεις φυσικά με την εξόφληση όλων των εξόδων που είχαμε κάνει. Επειδή για την ακύρωση χρειάζεται νομική αιτία αποφασίσαμε να βάλουμε ως εικονικό λόγο ότι τα μέτρα της οικοδομής ήταν άλλα απο τα πραγματικά. Οποιαδήποτε φορολογική επιβάρυνση θα τη χρεωθούν αυτοί.

Η απορία μου επιπλέον είναι γιατί δεν καταθέτουμε τις δηλώσεις φόρου στο τμήμα ΦΜΑ καθώς ουσιαστικά πρόκειται για αναμεταβίβαση και μας παραπέμπουν στο ΦΠΑ?

Να σου γνωστοποιήσω ότι με την υπογραφή συβολαίου ακύρωσης παραιτείσαι απο κάθε δικαίωμα αποζημίωσης...και μετά η απόδειξη των λόγων σου γίνονται ακόμα δυσκολότεροι για το δικαστήριο (Εργάζομαι σε δικηγορικό γραφείο). Γι αυτό προσπαθώ να λύσω όλες τις απορίες μου πριν την υπογραφή του συμβολαίου.

Αν επιτρέπεται τι λόγο χρησιμοποίσες στο ακυρωτικό σου συμβόλαιο?

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Τώρα με άγχωσες ακόμα περισσότερο!!

Ο λόγος ακύρωσης είναι εικονικός...Ο πραγματικός λόγος είναι ότι, ο πωλητής και εργολάβος, (πήραμε την οικοδομή στα μπετά και ο ίδιος ανέλαβε την αποπεράτωση) είναι θείος μου γι' αυτό και με καλή πίστη και εμπιστοσύνη (που δεν πρέπει να έχουμε σε κανέναν τελικα) προχωρήσαμε χωρίς να υπογράψουμε συγγραφή υποχρεώσεων (αναλυτική κατάσταση δηλαδή του τι θα περιέχει η οικοδομή) κι αυτός θεώρησε καλό για να κερδίσει προφανώς περισσότερα χρήματα κάθε τόσο να μειώνει την ποιότητα των υλικών και των πραγμάτων που αρχικά συμφώνησε να βάλει στην οικοδομή. Στη διάρκεια της αποπεράτωσης και ενώ του γίνονταν οι καταβολές απο το δάνειο διαπιστώσαμε απλήρωτο ΙΚΑ, απλήρωτους προμηθευτές και πολλά άλλα. Τελικά καταλήξαμε στην ακύρωση συμβολαίου για να απαλλαγούμε απο μετέπειτα πρόστιμα και χρεώσεις φυσικά με την εξόφληση όλων των εξόδων που είχαμε κάνει. Επειδή για την ακύρωση χρειάζεται νομική αιτία αποφασίσαμε να βάλουμε ως εικονικό λόγο ότι τα μέτρα της οικοδομής ήταν άλλα απο τα πραγματικά. Οποιαδήποτε φορολογική επιβάρυνση θα τη χρεωθούν αυτοί.

Η απορία μου επιπλέον είναι γιατί δεν καταθέτουμε τις δηλώσεις φόρου στο τμήμα ΦΜΑ καθώς ουσιαστικά πρόκειται για αναμεταβίβαση και μας παραπέμπουν στο ΦΠΑ?

Να σου γνωστοποιήσω ότι με την υπογραφή συβολαίου ακύρωσης παραιτείσαι απο κάθε δικαίωμα αποζημίωσης...και μετά η απόδειξη των λόγων σου γίνονται ακόμα δυσκολότεροι για το δικαστήριο (Εργάζομαι σε δικηγορικό γραφείο). Γι αυτό προσπαθώ να λύσω όλες τις απορίες μου πριν την υπογραφή του συμβολαίου.

Αν επιτρέπεται τι λόγο χρησιμοποίσες στο ακυρωτικό σου συμβόλαιο?

Ευχαριστώ!

Ο λόγος ακύρωσης του συμβολαίου είναι ο πραγματικός (διάβασε το θέμα από την αρχή και θα καταλάβεις).

Όσον αφορά αυτό που έγραψα παραπάνω, ότι δηλαδή αν μέσα στην επόμενη πενταετία μου δημιουργηθεί οποιοδήποτε πρόβλημα που θα απορρέει από την όλη κατάσταση, θα στραφώ εναντίων τους με κάθε έννομο μέσο, δεν αφορά αποζημίωση αλλά το ποινικό μέρος της υπόθεσης (και έχω κάθε δικαίωμα να το κάνω άσχετα με την υπογραφή της πράξης ακύρωσης).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θέλει μεγάλη προσοχή.

Πληροφορικά αντιμετώπισα (πελάτης μου), παρόμοια περίπτωση

με αυτή της απόφασης (λάθος ακίνητο πχ Α4 αντί Α3). Το αποτέλεσμα

ήταν μία ΔΟΥ να το δέχετε μία άλλη να μην το δέχετε.

Τελικά ο πελάτης μου ξεπέρασε το πρόβλημα ανώδυνα.

Θεωρώ πάντως ότι η περίπτωσή σου είναι διαφορετική.

Δεν υπάρχει απαλλαγή πρώτης κατοικίας.

Έλεγξε αν μπορείς να κάνεις κάτι με την διάταξη που αναφερει ο SΟULIS

1014743/42/ΠΟΛ.1028/20.1.1995(ΓΝΩΜΟΔΟΤΗΣΗ Ν.Σ.Κ. 146/1994).

...Εάν εντός τεσσάρων ετών από της καταρτίσεως του οριστικού συμβολαίου μεταβιβάσεως ακυρωθεί τούτο ένεκεν ελαττώμματος αφορώντος εις τας νομικάς σχέσεις του πωλητού προς το ακίνητον ή ένεκεν (άλλων) εξαιρετικών λόγων, δεν επιβάλλεται φόρος μεταβιβάσεως δια την ακύρωσιν ο δε επί της αρχικής μεταβιβάσεως φόρος περιορίζεται εις το ήμισυ του αναλογούντος τοιούτου επί της αγοραίας αξίας του ακινήτου.

Τυχόν επί πλέον καταβληθείς ή βεβαιωθείς φόρος επιστρέφεται......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-Christina-

Καλησπέρα,

Πριν 1 χρόνο και 1 μήνα θέλησα να αγοράσω ένα σπίτι. Χωρίς να γίνουν συμβόλαια πήγα στην ΔΟΥ και πλήρωσα τον φόρο που αναλογούσε λόγω 1ης κατοικίας. Σήμερα λοιπόν και για αρκετούς λόγους αποφάσισα-αναγκάστηκα να μην πάρω το σπίτι. Ενώ με τον κατασκευαστή συμφώνησα και βρέθηκε και υποψήφιος αγοραστής πήγα στην εφορία για να πάρω πίσω τον φόρο. Μια κατα τα άλλα ευγενέστατη υπάλληλος με διαβεβαίωσε ότι επειδή έχει περάσει το 1 χρόνος δεν δικαιούμαι τίποτα. Εχω λοιπόν τις εξής ερωτήσεις:

α) αφού δεν έγιναν συμβόλαια για το σπίτι δεν μπορώ να το ακυρώσω μετά τον χρόνο (ειδικά αν ο κατασκευαστής με κοροϊδευει)

β) αυτά τα χρήματα δεν συμψηφίζονται με τίποτα, απλά γεμίζουν τα ταμεία?

γ) θα μπορώ αν αύριο αποφασίσω τελικά να κάνω αγορά, να χρησιμοποιήσω την απαλλαγή 1ης κατοικίας?

Ευχαριστώ

Χριστίνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Σε αγοραπωλησία ακινήτου συντάχθηκε συμβόλαιο κατατέθηκε στο Κτηματολογικό Γραφείο και στον έλεγχο της τράπεζας προτάθηκαν αλλαγές.
Λόγω των ανελαστικών προθεσμιών του Προγράμματος η διαδικασία πρέπει να έχει ολοκληρωθεί έως τις 8/11 πράγμα πολύ δύσκολο αφού ακόμα σκεφτείτε δεν έχει υπογράφει η διόρθωση.
Με την ακύρωση της αίτησης του προγράμματος, δάνειο εκτός δεν καλύπτει επ ουδενί το υπόλοιπο ποσό.
Προτάθηκε από Συμβολαιογράφο εκτός Αθηνών (μιας κ η δική μου δεν ξέρει πως να με κατατοπίσει ) τώρα με τη διόρθωση να προστεθεί ο όρος της Διαλυτικής Αίρεσης κάτι που συμφωνεί και ο πωλητής. Γίνεται αυτό;
Αυτόματα βέβαια είναι σαν μια αμοιβαία λύση με εμένα να χάνω όσα έδωσα (εκτός αν ο πωλητής καλόπιστα επιστρέψει κάτι) αλλά δε με νοιάζει ειλικρινά είμαι να σκάσω.
Τι μπορώ να κάνω ;
1) Αν ολοκληρωθεί η μεταγραφή του ακινήτου βάσει του πρώτου συμβολαίου στο Κτηματολογικό Γραφείο, αυτή αναιρείται αν στο διορθωτικό μπει η Διαλυτική Αίρεση ;
2) Σε αυτή τη φάση ειλικρινά επειδή είναι μη ρεαλιστικό με τις προθεσμίες, από το να βρεθώ να χρωστάω επιλέγω να μην προχωρήσω, μου έχει στοιχίσει τόσο πολύ ψυχολογικά.
3) τι άλλοι τρόποι υπάρχουν ; 
 
Παρακαλώ βοηθήστε με δώστε μου λύση αν μπορείτε θα το εκτιμούσα ειλικρινά
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...