Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΡΥΘΜΙΣΗ ΟΦΕΙΛΩΝ ΜΕΣΩ TAXISNET ΚΑΙ ΠΟΡΕΊΑ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ


AGGELA

Ερώτηση

Έχω κάνει ρύθμιση οφειλών πελατη μου (ληξιπροθεσμων και μη ) μεσώ taxis . Η ρυθμιση έγινε 24/7/13 και η πληρωμη της πρωτης δόσης σε τράπεζα την 27/7/2013 .

Μεχρι και σύμερα και ενω στην κατασταση της αιτησης αναφερει ότι 'εγινε αποδεκτη απο το taxis 

 

Ιστορικό Μεταβολών Καταστάσεως Αίτησης

Ημ/νία Κατάσταση Αποστολέας Υπεύθυνος 23/07/2013 11:16:13 Έχει Υποβληθεί χχχχχχχχχχχ χχχχχχχχχχχχχχ 23/07/2013 11:16:13

Η Αίτηση είναι έτοιμη για προώθηση στο TAXIS 23/07/2013 11:16:13

Η Αίτηση προωθήθηκε προς επεξεργασία στο TAXIS 24/07/2013 03:07:48

Η Αίτηση έγινε αποδεκτή από το TAXIS

 

μπροστά στις αποθηκευμενες δηλώσεις  εμφανιζει αυτο

 

Αποθηκευμένες Αιτήσεις που έχουν υποβληθεί στο έτος 2013

Τύπος Αίτησης:  Αίτηση ρύθμισης με απαλλαγή προσαυξήσεων

 Αίτηση Πάγιας Ρύθμισης  Έτος:   2013   

Πηγή          Αριθμός  Καταχ.     Ημ/νία Υποβολής     Κατάσταση Ρύθμισης     Ενέργειες

TAXISnet   34156χχχχ                 23/07/2013          Ανεπικύρωτη clear.gif              Προβολή Αίτησης

                                                                                                                                                           Υπεύθυνη Δήλωση

clear.gif

                                                                                                                                       Κατάσταση Αίτησης

clear.gifclear.gif

τι μπορει να σημαίνει το ΑΝΕΠΙΚΥΡΩΤΗ ????? γνωρίζει κανεις ???

Μηπως δεν εχει ενημερωθεί ακόμη για την πληρωμη στην τράπεζα??? ....εχουν περασει τοσες ημερες 

Θα μου βγάσλει καποια κατάσταση των δόσεων με τις ημερομηνίες πληρωμων τους ????

Αν γνωρίζει καποιος συνάδελφος κατι σχετικα με το πως λειτουργει το παραπάνω θέμα ας με ενημερώσει 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 139
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Μ'ηπως υπάρχει καταληκτική ημερομηνία για ρύθμιση με τα γνωστά πρόστιμα έως 31/01????

Ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω-οτι δλδ θα ισχύσουν απο 01/02  τα νέα πρόστιμα(10% κ.λ.π.) και άν υπάρχει κάποια διευκριστική???

Θα τρελλαθούμε τελείως????

Ευχαριστώ και καλή δύναμη σε όλους!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μ'ηπως υπάρχει καταληκτική ημερομηνία για ρύθμιση με τα γνωστά πρόστιμα έως 31/01????

Ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω-οτι δλδ θα ισχύσουν απο 01/02  τα νέα πρόστιμα(10% κ.λ.π.) και άν υπάρχει κάποια διευκριστική???

Θα τρελλαθούμε τελείως????

Ευχαριστώ και καλή δύναμη σε όλους!!!!!

Μπορεί κάποιος να πεί άν ξέρει κάτι παραπάνω ή είναι θέμα των .....καναλιών?????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΠΑΓΙΑ ΡΥΘΜΙΣΗΣ...

ΤΟ ΑΙΤΗΜΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΡΟΣ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ...

ΑΝ ΠΑΤΗΣΕΙΣ ΠΡΟΒΟΛΗ ΑΙΤΗΣΗΣ Κ ΠΑΣ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΣΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΠΕΔΙΟ ΣΟΥ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ

ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΡΥΘΜΙΣΜΕΝΗΣ ΟΦΕΙΛΗΣ (ΤΡΟ) Κ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΗΚΤΙΚΗ ΗΜ/ΝΙΑ ΠΛΗΡΩΜΗΣ 1ΗΣ ΔΟΣΗΣ

ΕΙΝΑΙ 04/02/2014...

ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΠΗΓΑ ΜΕΣΩ INTERNET BANKING K ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΜΗ...

ΚΑΤΩ ΕΠΙΣΗΣ ΜΕ ΑΣΤΕΡΙΣΚΟ ΛΕΕΙ "Η ΡΥΘΜΙΣΗ ΕΠΙΚΥΡΩΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΜΠΡΟΘΕΣΜΗ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΔΟΣΗΣ"...

 

 

Όπως τα λέτε είναι.

 

Όμως προφανώς ο MrKosGr ρωτάει γιατί δεν την βλέπει μέσα από την εφαρμογή ''Ρυθμίσεις''.

 

Την ΤΡΟ αρχικά την βλέπεις μόνο αν κάνεις προβολή αίτησης και δεν φαίνεται ακόμα στην προσωποποιημένη πληρ/ση(όσο είναι ανεπικύρωτη η αίτηση).

Όταν επικυρωθεί η αίτηση (πράγμα που γίνεται αφού πληρωθεί η 1η δόση και μετά ,τότε στην προσωποποιημένη πληρ/ση βγάζει ταυτότητα οφειλής και τα ποσά ανά μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όπως τα λέτε είναι.

 

Όμως προφανώς ο MrKosGr ρωτάει γιατί δεν την βλέπει μέσα από την εφαρμογή ''Ρυθμίσεις''.

 

Την ΤΡΟ αρχικά την βλέπεις μόνο αν κάνεις προβολή αίτησης και δεν φαίνεται ακόμα στην προσωποποιημένη πληρ/ση(όσο είναι ανεπικύρωτη η αίτηση).

Όταν επικυρωθεί η αίτηση (πράγμα που γίνεται αφού πληρωθεί η 1η δόση και μετά ,τότε στην προσωποποιημένη πληρ/ση βγάζει ταυτότητα οφειλής και τα ποσά ανά μήνα.

eyxaristo olous sas gia ti boitheia...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ !!!!

ΣΤΙΣ 30/01 ΕΚΑΝΑ ΑΙΤΗΣΗ ΠΑΓΙΑ ΡΥΘΜΙΣΗΣ, ΠΛΗΡΩΣΑ, ΕΓΙΝΕ ΔΕΚΤΗ Κ ΟΛΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ...

ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΒΓΗΚΕ ΑΠΛΗΡΩΤΟ ΤΟ ΧΑΡΑΤΣΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΩ Κ ΣΕ ΡΥΘΜΙΣΗ ΑΥΤΟΥ

ΕΝΩ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΘΑ ΤΡΕΧΕΙ Κ Η ΑΛΛΗ ΡΥΘΜΙΣΗ ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα συναδελφοι,λογω ζημιων επιχειρησης μου εμφανιζει "η ρυθμιση που εχετε επιλεξει ειναι μη βιωσιμη" τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα συναδελφοι,λογω ζημιων επιχειρησης μου εμφανιζει "η ρυθμιση που εχετε επιλεξει ειναι μη βιωσιμη" τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση;; 

Αυξάνεις τα αναμενόμενα κέρδη . .  . . με αιτιολογία το πλεόνασμα και την ανάπτυξη :lol:  :lol:  :lol:  :lol: . . . . .από ...........................2020!!!!!!!!!!!!  :(  :(  :(  :(  :(  :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τωρα στον δρομο ειναι ερχεται!μιλωντας με το δικαστικο μου ειπαν για να προχωρησει οτι θα πρεπει να βαλω αναμονεμενα κερδη μεγαλυτερα απ τις ζημιες!

 

Σε ευχαριστω συναδελφε για την απαντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα, μεχρι ποσες δοσεις μπορεις να κανεις αιτηση ρυθμισης; τις περισσοτερες δοσεις που μου δινει την επιλογή είναι 39;

ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα Εάν κάνω ρύθμιση σε 12 δόσεις και μετα βγει η απόφαση για 100 δόσεις μπορώ να αφήσω απλήρωτες δύο δόσεις ώστε να χαθεί η ρύθμιση και  να ρυθμίσω ξανά αυτες τις οφειλές σε 100 δόσεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα Εάν κάνω ρύθμιση σε 12 δόσεις και μετα βγει η απόφαση για 100 δόσεις μπορώ να αφήσω απλήρωτες δύο δόσεις ώστε να χαθεί η ρύθμιση και  να ρυθμίσω ξανά αυτες τις οφειλές σε 100 δόσεις ?

μόνο να μαντέψουμε μπορούμε . . .  <_<  <_<

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

απο δου μου ειπανε οτι οταν βγει η αποφαση για τις 100 θα μπορουμε να συμπεριλαβουμε και τις ρυθμισεις που ηδη εχουμε κανει μεσα στο κατοσταρικο.....δλδ τα υπολοιπόμενα μη ληξιπροθεσμα ρυθμισμενα ποσα!!και ο θεος βοηθος...χαχαχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

απο δου μου ειπανε οτι οταν βγει η αποφαση για τις 100 θα μπορουμε να συμπεριλαβουμε και τις ρυθμισεις που ηδη εχουμε κανει μεσα στο κατοσταρικο.....δλδ τα υπολοιπόμενα μη ληξιπροθεσμα ρυθμισμενα ποσα!!και ο θεος βοηθος...χαχαχ

Θα μασάνε φύλλα δάφνης εκεί στη ΔΟΥ φαίνεται . . .   :)  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλά.. ποιος έταξε εκατό δόσεις και δεν το πήρα χαμπάρι?

Όταν ακούς τέτοια σχέδια από την κυβέρνηση, καταλαβαίνεις πως πλησιάζουν οι εκλογές!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

γνώμη μου είναι να περιμένετε για λίγο διάστημα την "έκβαση" της μάχης των 100 και 72 δόσεων με την τρόικα(γιατί αυτή πρέπει να εγκρίνει πρώτα) και μετά προχωράτε για τις ρυθμίσεις. Προς το παρόν αυτό που μπορείτε και πρέπει να κάνετε είναι να προβείτε στις δηλώσεις του ακατάσχετου λογαριασμού για να μην υπάρξουν ακόμη περισσότερες δυσάρεστες εξελίξεις για τους πελάτες σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

επίσης ενημερώνω ότι μη τυχόν πληρώνετε παλιές χαμένες ρυθμίσεις(από το 2012 και πίσω που γινόντουσαν στις Δ.Ο.Υ.) με ταυτότητα πληρωμής από το taxisnet(εννοώ βέβαια όταν έχει χαθεί η ρύθμιση) γιατί αυτές οι πληρωμές που τυχόν κάνατε ή θα κάνετε θα είναι στον "αέρα" κυριολεκτικά!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

βρε παιδια παλευω να κανω την πρωτη ρυθμιση, ειναι η παγια που σημαινει οτι ειναι 12 δοσεις σωστα;

επιλεγω το χρεος προχωραω με βγαζει να υπολογισω μηναιο εισοδημα, παγιες υποχρεωσεις, κ μελλοντικο εισοδημα τα βαζω και μου λεει να λιγοστεψω τις δοσεις τι κανω λαθος;

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

βρε παιδια παλευω να κανω την πρωτη ρυθμιση, ειναι η παγια που σημαινει οτι ειναι 12 δοσεις σωστα;

επιλεγω το χρεος προχωραω με βγαζει να υπολογισω μηναιο εισοδημα, παγιες υποχρεωσεις, κ μελλοντικο εισοδημα τα βαζω και μου λεει να λιγοστεψω τις δοσεις τι κανω λαθος;

ευχαριστω

Βάλε κι εσύ περισσότερες πάγιες υποχρεώσεις να τελειώσεις...  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα πήγα να κάνω ρύθμιση σε αγρότη και μου βγαλε το εξής

Βρέθηκε μη εκπληρωμένη υποχρέωση περιοδικής δήλωσης Φ.Π.Α. με περίοδο 01/01/2014 31/03/2014 Βρέθηκε μη εκπληρωμένη υποχρέωση περιοδικής δήλωσης Φ.Π.Α. με περίοδο 01/04/2014 30/06/2014 Βρέθηκε μη εκπληρωμένη υποχρέωση περιοδικής δήλωσης Φ.Π.Α. με περίοδο 01/07/2014 30/09/2014 Προκειμένου να προχωρήσετε στην υποβολή της αίτησης θα πρέπει να τακτοποιηθούν οι παραπάνω εκκρεμότητες.  

θα μας τρελάνουν δεν είπαν ότι δεν στελνουν περιοδικές? Ετυχε σε κανέναν και τί έκανε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.Φορολογούμενος οφείλει 22000,00 ευρώ σε φόρους.Η ΔΟΥ του έκανε κατάσχεση εις χείρα τρίτων το ποσό του ενοικίου που εισπράττει από ένα ακίνητο.Του έχει κρατήσει ήδη 3 μήνες ενοίκια.Πήγε στο δικαστικό τμήμα και του είπαν ότι και ρύθμιση να κάνει η κατάσχεση θα ακυρωθεί μόνο αν εξοφληθεί το 50% της οφειλής.Δηλαδή και θα πληρώνει τις δόσεις της ρύθμισης και θα του κρατάνε το ενοίκιο.Ο υπάλληλος του είπε πως αναφέρεται στην ΠΟΛ.1236/2014 αλλά εγώ δεν είδα κάποια σχετική αναφορά.Ξέρει κάποιος τι μπορεί να κάνει ώστε να του κρατάνε έστω ένα μέρος από το ενοίκιο και το υπόλοιπο να το εισπράττει?Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.Φορολογούμενος οφείλει 22000,00 ευρώ σε φόρους.Η ΔΟΥ του έκανε κατάσχεση εις χείρα τρίτων το ποσό του ενοικίου που εισπράττει από ένα ακίνητο.Του έχει κρατήσει ήδη 3 μήνες ενοίκια.Πήγε στο δικαστικό τμήμα και του είπαν ότι και ρύθμιση να κάνει η κατάσχεση θα ακυρωθεί μόνο αν εξοφληθεί το 50% της οφειλής.Δηλαδή και θα πληρώνει τις δόσεις της ρύθμισης και θα του κρατάνε το ενοίκιο.Ο υπάλληλος του είπε πως αναφέρεται στην ΠΟΛ.1236/2014 αλλά εγώ δεν είδα κάποια σχετική αναφορά.Ξέρει κάποιος τι μπορεί να κάνει ώστε να του κρατάνε έστω ένα μέρος από το ενοίκιο και το υπόλοιπο να το εισπράττει?Ευχαριστώ.

Θα έπρεπε να δηλώσει αυτόν τον λογαριασμό που εισπράττει το ενοίκιο ώς ακατάσχετο λογαριασμό. Εκτός εάν είναι μισθωτός-συνταξιούχος ή εισπράττει κάποιο επίδομα οπότε και θα έπρεπε αναγκαστικά να δηλώσει αυτόν ώς ακατάσχετο. Βέβαια θα μπορούσε να ενημερώσει τον μισθωτή του να του καταβάλλει(αν δεν το έκανε) τα μισθώματα στον ακατάσχετο λογαριασμό. Τώρα θα πρέπει να δώσει το 50%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...