Προς το περιεχόμενο
  • 0

Απαλλαγη ΦΠΑ η οχι για ερευνητη με ΤΕΒΕ σε ΑΕΙ και "δεσμοί εξάρτησης στην περίπτωση της παροχής υπηρεσιών προς Πανεπιστήμια"


επισκέπτη drzeus

Ερώτηση

Τα τελευταια 2 χρονια δουλευω σε ερευνητικο προγραμμα σε πανεπιστημιο. Το πρωτο ετος αυτο ηταν με ΙΚΑ αλλα καπου καποιος εκανε λαθος στα κονδυλια και αναγκαστηκαμε ολοι να παμε με το ΤΕΒΕ. Οταν πηγα εγω στην εφορια να ανοιξω βιβλια μου ειπαν οτι μπαινω στο ΦΠΑ. Οταν τα συζητησαμε στη σχολη αλλοι τους ειπαν ναι, αλλοι (οι περισοττεροι) οχι - ολοι δουλευουμε με την ιδια ειδος συμβασης ομως. Οταν ανεφερα στον λογιστη μου οτι μου ειπαν στη σχολη οτι απαλλασομαι λογω καποιο ΠΟΛ δεν ηξερε τιποτα. Παλι καποιοι αλλοι ειπαν οτι η απαλλαγη ισχυει μονο στο ποσο που επιδοτειται το προγραμμα απο την Ε.Ε. και το υπολοιπο υπαγεται στο Φ.Π.Α.

Τωρα διαβαζοντας εδω βλεπω οτι ηθελα δεν ηθελα, ειτε απαλλασομαι ειτε οχι θα επρεπε αφου η εφορια μου εβαλε στο καθεστως ΦΠΑ να ειχα κανει περιοδικη δηλωση - σωστα; (ποσο ελπιζω να κανω λαθος εδω!)

Οι συναδελφοι μου δεν εχουν πληρωσει κανενα τους ΦΠΑ αλλα με ενδιαφερει τι πρεπει να κανω εγω τωρα. Θα εχω προστιμα που δεν εχω κανει περιοδικη δηλωση; Αφου δεν εχω να δηλωσω κατι;; Και πραγματι ολα αυτα περι "δεσμοί εξάρτησης στην περίπτωση της παροχής υπηρεσιών προς Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα και Ιδρύματα Έρευνας και Τεχνολογίας που ακολουθούν την ειδική διαδικασία της ΑΥΟ ΠΟΛ. 1128/97 από πρόσωπα που συμβάλλονται με τα Ιδρύματα αυτά ως ερευνητές για την πραγματοποίηση επιδοτούμενων από την Κοινότητα ερευνητικών προγραμμάτων " ισχυουν; Πραγματι δεν εχω να πληρωσω;; Πως να το χειριστω ολα αυτα τωρα, ειδικα αφου ετοιμασω να κανω το Ε1. (καταλαβα οτι μεχρι τωρα δεν το χειριστηκα καλα, αλλα κανεις δεν μου εδινε ξεκαθαρη απαντηση - η σχολη δεν τους ενδιαφερει καν τι κανουμε, τα δικα τους προσεχουν μονο, δηλ να πληρωνουμε εμεις τα δικα τους εισφορα του ΙΚΑ, ουτε να μας πουνε τι να γραφουμε στην ΑΠΥ για να ειμαστε καλυμενοι.)

(Αν παιζει ρολο για το περιοδο 3/2005-6/2005 75% Ε.Ε. και 25% καποιο υπουργειο, μετα απο αυτο αλλαξα προγραμμα και ηταν 100% Ε.Ε.)

Τι πρεπει να κανω για να ειμαι ΟΚ με την εφορια (που ακομα δεν ξερει τιποτα) και να διορθωθει το χαος στο οποιο βρισκομαι;;

Καθε συμβολη ευπροσδεκτη.

(ΥΓ Ακομη και αν δεν ειχα συμβαση πια πουθενα, θα πρεπει ακομη να κανω περ.δηλ. ΦΠΑ;:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Η συγκεκριμένη πολ νομοθετει (τι προτωτυπο)

5. Οι υπηρεσίες που παρέχονται στο εσωτερικό της χώρας, στα πρόσωπα του άρθρου

1 της παρούσας, από πρόσωπα που συμβάλλονται με αυτά ως ερευνητές που

συμμετέχουν στα ερευνητικά προγράμματα, απαλλάσσονται από το Φ.Π.Α. Για το

σκοπό αυτό θεωρείται ότι δημιουργούνται δεσμοί εξάρτησης μεταξύ παρέχοντα την

υπηρεσία και του λήπτη αυτής (πρόσωπα του άρθρου 1 της παρούσας), κατά τις

διατάξεις του δευτέρου εδαφίου της περίπτωσης β' της παραγράφου 1 του άρθρου 3

του Ν.1642/1986, ανεξάρτητα από την υφιστάμενη ή μη μεταξύ τους σύμβαση.

Ασχετα δλδ αν ειναι εξαρτημενη εργασια ή όχι , για την συγκεκριμένη περίπτωση θεωρείται ότι είναι

και άρα σύμφωνα με το άρθρο 3 είσαι εκτός πεδίου ΦΠΑ . Υπάρχει όμως διαφορά γιατί δεν είναι απαλλαγή αλλά εκτός ΦΠΑ . Κανονικά απο αυτήν την δραστηριότητα και μόνο δεν έχεις υποχρέωση για υποβολή ΦΠΑ . Απο την στιγμή όμως που έγινε λάθος και στο μητρώο είσαι σε καθεστώς ΦΠΑ χωρις απαλλαγή έπρεπε να υποβάλεις περιοδική ΦΠΑ .

Κατα την γνωμη μου η πολ αυτή είναι λάνθασμένη , και όλα γόνινται για τα "κονδυλια" και τον χειρισμό αυτών .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστω πολυ CEL για την απαντηση. Κατι τετοιο υπεθεσα αλλα αισθανομαι ανημπορη να χειριστω την εφορια (και τη ψυχραιμια μου στην εφορια!) ωστε να διορθωθει την περιπτωση μου. Δεν εχω εμπειρια με την εφορια ιδιαιτερα αλλα με αλλες δημοσιες υπηρεσιες οπου εχεις να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας και να δεχθεις οτι το μαυρο ειναι ασπρο.

Οι συγκεκριμενες αποδειξεις κοπηκαν 3/2005-6/2005 που τελειωνε η συγκεκριμενη συμβαση, μετα απο αυτα καποιος μου ειπε να γραφω στις αποδειξεις για την επομενη συμβαση οτι "απαλλασσεται απο το ΦΠΑ συμφωνα με το ΠΟΛ 1128" οποτε αυτο εκανα.

Τι ακριβως σημαινει οτι ειναι "εκτός ΦΠΑ" ; Τι διαφορα εχει αυτο απο την απαλλαγη; Τι μου συμβουλευεις να κανω για να ξεκαθαριστει η κατασταση; μηλαμε τωρα το ΦΠΑ αν και το πληρωνα θα ηταν συνολικα για τους μηνες εκεινους 75Ε!!! Ελικρινα δεν ειχα προβλημα να το πληρωσω απλως ολοι μου ειπανε οτι δεν πληρωνουν αυτοι και ελεγα τοτε γιατι εγω, και φοβομουν οτι αν πληρωνα εγω μπορει να προκυπτει προβλημα αργοτερα για τους υπολοιπους. Στην εφορια τι να κανω τωρα;; Φανταζομαι καποια στιγμη θα ερωτησουν τι γινεται ετσι δεν ειναι; Θα ηθελα να το προλαβω αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...