Προς το περιεχόμενο

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΕΚΝΩΝ ΕΝΤΥΠΟ Α21


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά συνάδερφοι δεν έχω καταλάβει ποια η διαδικασία για να πάρει κάποιος το επίδομα τέκνων.

Έστω πως έχω τις προυποθέσεις να λάβω το επίδομα.

Στέλνω το Ε1 και μετά θα υποβάλλω ηλεκτρονικά και το Α21;;;

Αν ναι , στην συνέχεια τι πρέπει να κάνω ;;;

Πρέπει να πάρω πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης , πιστοποιητικό μόνιμης διανομής στην Ελλάδα ως κάτοικος Ευρωπαικής Ένωσης (από που -ποιά υπηρεσία θα μου το δώσει αυτό ;;;) , και υποβολή των 10 τελευταίων εκκαθαριστικών μου για το ο,τι διαμένω στην Ελλάδα τα τελευταία 10 χρόνια ;;;

Χρειάζομαι κάτι άλλο σαν δικαιολογητικό ;;;;( ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΗΛΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΑΦΜ , ΧΩΡΙΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ , ΔΕΝ ΣΠΟΥΔΑΖΟΥΝ , ΕΧΟΥΝ ΜΟΝΟ ΑΜΚΑ )

Συγκέντρωσα όλο το χαρτομάνι τέλος πάντων. Πρέπει να  παραδώσω όλα αυτα τα χαρτιά + το Α21 που θα τυπώσω , στον ΟΓΑ (ανταποκριτή του)

μαζί με λογαριασμό Τράπεζας κι εκεί τελειώνει η αποστολή μου- και θα μου καταβληθεί σε δόσεις το επίδομα ;;;

 

ΔΙΑΦΩΤΙΣΤΕ ΜΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΙΣΧΥΟΥΝ  Ή  ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΒΗΜΑ ΒΗΜΑ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΣΩΣΤΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΑ ΕΡΜΑ €€€.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΠΟΜΟΝΗ. Θα βγουν οδηγίες από το τάξις , μόλις αναρτηθεί το έντυπο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

γνωριζει κανες να απαντησει αν στο Α21 συμπληρωνουμε στα πεδια τα στοιχεια ολων των τεκνων της οικογενειας η μονο του τεκνου που επιδοτειται?ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ 2 ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΓΑΜΟ Κ 2 ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ ΤΩΡΙΝΟ ΓΑΜΟ.ΤΗΣ ΔΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΗΜΟ ΠΙΣΤΟΠ.ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΑ 2 ΠΑΙΔΙΑ? ΤΑ ΑΛΛΑ 2 ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΓΑΜΟ ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ? ΚΑΙ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φαντάρος που είναι προστατευόμενο  μέλος θα μπει στο Α21 ή θα μπουν μόνο ανήλικα και φοιτητές.

Αφροδίτηηηηηηηη, νομίζω ότι θα μπεί!!!!!!! Αφού είναι προστατευόμενο.......... :P  :P  :P  :wub:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνωριζει κανες να απαντησει αν στο Α21 συμπληρωνουμε στα πεδια τα στοιχεια ολων των τεκνων της οικογενειας η μονο του τεκνου που επιδοτειται?ευχαριστω 

λογικα ολων των παιδιων τα στοιχεια συμπληρωνινται.Γιατι υποτιθεται οτι δινεις τα στοιχεια ολων των παιδιων και μετα θα αξιολογηθει κατα ποσο θα παρουν επιδομα μικρο η μεγαλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως τέκνο γεννημένο 06/09/1987 σπουδαστής στον ΟΑΕΔ το σύστημα μου λέει:

Το τέκνο δεν θεωρείται εξαρτώμενο (υπέρβαση του ανώτατου ηλικιακού ορίου) και δεν μπορεί να καταχωρηθεί. Ελέγξτε την ημερομηνία γέννησης για τυχόν λάθος.

Έχει κανείς καμιά ιδέα γιατί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως τέκνο γεννημένο 06/09/1987 σπουδαστής στον ΟΑΕΔ το σύστημα μου λέει:

Το τέκνο δεν θεωρείται εξαρτώμενο (υπέρβαση του ανώτατου ηλικιακού ορίου) και δεν μπορεί να καταχωρηθεί. Ελέγξτε την ημερομηνία γέννησης για τυχόν λάθος.

Έχει κανείς καμιά ιδέα γιατί?

τέκνα που φοιτούν επιδοτούνται μέχρι την συμπλήρωση του 24ου έτους της ηλικίας τους και σε καμιά περίπτωση πέραν αυτής..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τέκνα που φοιτούν επιδοτούνται μέχρι την συμπλήρωση του 24ου έτους της ηλικίας τους και σε καμιά περίπτωση πέραν αυτής..

 

Δεν έχει να κάνει δηλαδή με το αν είναι προστατευόμενο ή όχι?

Άλλα ηλικιακά όρια υπάρχουν για την επιδότηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει να κάνει δηλαδή με το αν είναι προστατευόμενο ή όχι?

Άλλα ηλικιακά όρια υπάρχουν για την επιδότηση?

http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/Services/documents_polites/pliroforiaka_stoixeia.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ναι μόλις το είδα κι εγώ.

Σε ευχαριστώ πολύ! Είναι το πρώτο που έπιασα και είναι μια ώρα δύσκολη..

Θα έπρεπε να το έχω ψάξει πιο πολύ.

Καλό βράδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 months later...

σημερα αλλοδαπος πελατης μου ειπε οτι ενω στην αρχη δεν μπορουσε να καταθεσει για Α21 γιατι δεν εχει οικ.μεριδα , τον ειδοποιησε ο λογιστης του να παει αυριο να του το φτιαξει. Αλλαξε κατι και δεν το πηρα ειδηση???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερα αλλοδαπος πελατης μου ειπε οτι ενω στην αρχη δεν μπορουσε να καταθεσει για Α21 γιατι δεν εχει οικ.μεριδα , τον ειδοποιησε ο λογιστης του να παει αυριο να του το φτιαξει. Αλλαξε κατι και δεν το πηρα ειδηση???

Για τους αλλοδαπους προβλεπονται αλλα παραστατικα  Ομως, πρεπει τα ανηλικα τεκνα να εχουν ΕΛΛΗΝΙΚΗ υπηκοοτητα

η) πολίτες άλλων κρατών που διαμένουν νόμιμα και μόνιμα στην Ελλάδα και είναι γονείς τέκνων ελληνικής υπηκοότητας.

δες εδω στο αρθρο 4 http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/16486

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερα αλλοδαπος πελατης μου ειπε οτι ενω στην αρχη δεν μπορουσε να καταθεσει για Α21 γιατι δεν εχει οικ.μεριδα , τον ειδοποιησε ο λογιστης του να παει αυριο να του το φτιαξει. Αλλαξε κατι και δεν το πηρα ειδηση???

Δεν χρειάζεται να συμπληρώσεις την οικ. μερίδα στους αλλοδαπούς.

Αυτό ίσχυε από την αρχή.

 

Καλημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάει και το Α21! Τουλάχιστον είναι ευγενικοί!

 

Γειά σας. Η εφαρμογή έκλεισε λόγω υπέρβασης του επιτρεπόμενου χρόνου αδράνειας (timeout) Κλείστε όλα τα ανοιχτά παράθυρα του Internet Explorer και εισέλθετε στο σύστημα από την αρχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα!!Γάμος τον Ιούλιο του 2013 και γέννηση παιδιού τον Αύγουστο του 2013. Εκανα την μεταβολή στη ΔΟΥ ότι παντρεύτηκαν και τώρα που πάω να κάνω το Α21 επειδή πέρασε ένας μήνας από τη γέννηση του παιδιού μου βγάζει ξεχωριστά τον καθένα στο Α21 και όχι σαν ζευγάρι. Το 2012 έκαναν χωριστά δηλώσεις αλλά αφού περάστηκε η μεταβολή του γάμου και έκαναν παιδί δικαιούνται το επίδομα για τους μήνες μετά την γέννηση.Πως θα κάνω όμως το Α21 αφού δεν τους βγάζει μαζί;Εχει τύχει κάτι παρόμοιο σε κάποιον άλλο;Το δικαιούνται το επίδομα;Σας ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οικογένεια έχει ανήλικη άγαμη κόρη η οποία στο 2012 απέκτησε παιδί και συγκατοικεί με τους γονείς της.

Στο Ε1 των γονιών της ανήλικης καταχώρήθηκαν ως προστατεύομενα μέλη τόσο η ανήλικη όσο και το παιδί της.

Μπορεί τώρα η οικογένεια να υποβάλει το Α21 και να συμπεριλάβει την ανήλικη κόρη και το παιδί της;

Ο πατέρας του παιδιού (ανήλικος και ο ίδιος) αναγνώρισε την πατρότητα αλλά δεν υπάρχει κάποιο έγγραφο σχετικά με την  επιμέλεια του μωρού.

Η ανήλικη κόρη φυσικά δεν υπέβαλλε Ε1 αφού δηλώθηκε στην δήλωση των γονιών της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Α21 είναι για το 2012...

 

Ν 4093/2012

ΙΑ.2 περ. 5

 

Το επίδομα δικαιούται η οικογένεια:

- Από 1-1-2013, για τέκνα που γεννήθηκαν μέχρι 31-12-2012 και

- Από την 1η του μήνα του επόμενου εκείνου της γέννησης, για τέκνα που γεννήθηκαν ή θα γεννηθούν εντός του έτους 2013.

 

Καλημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν ένα παιδι γεννηθηκε μέσα στο Σεπτέμβρη το επίδομα θα το δικαιούται απο 1 οκτώμβρη και αναλογικά (3/12) ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...