Προς το περιεχόμενο

ΥΠΟΒΟΛΗ ΕΝΤΥΠΟΥ Ε16 (ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΕΡΓΟΥ)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΕΝΤΥΠΟΥ Ε16??(ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΕΡΓΟΥ) ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΟΠΟΤΕ.ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟ ..ΦΩΣ ΣΤΟΝ ΟΡΙΖΟΝΤΑ ΜΕ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΕΝΤΥΠΟ....ΘΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ??ΘΑ ΠΡΟΗΓΗΘΕΙ ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΟΥ ΤΟΥ Ε1?? ΘΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΤΕΤΟΙΑ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΣΤΟ ΤΑΞΙΣ??..Η ΘΑ ΤΟ ΤΑΧΥΔΡΟΜΗΣΟΥΜΕ ΟΕΟ ??

ΚΑΠΟΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΗΠΩΣ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΕΝΤΥΠΟΥ Ε16??(ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΕΡΓΟΥ) ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΟΠΟΤΕ.ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟ ..ΦΩΣ ΣΤΟΝ ΟΡΙΖΟΝΤΑ ΜΕ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΕΝΤΥΠΟ....ΘΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ??ΘΑ ΠΡΟΗΓΗΘΕΙ ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΟΥ ΤΟΥ Ε1?? ΘΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΤΕΤΟΙΑ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΣΤΟ ΤΑΞΙΣ??..Η ΘΑ ΤΟ ΤΑΧΥΔΡΟΜΗΣΟΥΜΕ ΟΕΟ ??

ΚΑΠΟΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΗΠΩΣ??

....ΚΑΠΟΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΔΕΦΙΑ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μπάμπης Κ.

....ΚΑΠΟΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΔΕΦΙΑ??

Αφού δεν προβλέπεται ηλεκτρονική υποβολή , να την πας στη ΔΟΥ στην ίδια προθεσμία της Ε1.

Το ίδιο έκανα και εγώ.

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

Εχω μια περιπτωση πελατη οπου εχει εναν φορτωτη εδω και πολλα χρονια. Σημερα μου εφερε τον φακελο του. Το Ε16 το εκανε τα προηγουμενα χρονια, εκτος απ το 2011 και το 2010 δεν ξερω γιατι. Ηθελα να ρωτησω:

1) Πρεπει να γινεται καθε χρονο???

2) Φετος που θα κανω την δηλωση ηλέκτρονικα θα το κρατησω στο αρχειο σε περιπτωση που το ζητησουν ή το υποβαλλω στην ΔΟΥ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιος μια βοηθεια???

Τον φορτωτη ακομα κι αν τον εχει αυτοπαραδωσει πρεπει να κανει Ε16 σαν ιδωτης???

Αν εχει παραδωσει και τις πινακιδες???

Πρεπει να γινεται καθε χρονο???

Κι αν το Ε1 παει ηλεκτρονικα το κραταω μαζι με τα υπολοιπα δικαιολογητικα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιος μια βοηθεια???

Τον φορτωτη ακομα κι αν τον εχει αυτοπαραδωσει πρεπει να κανει Ε16 σαν ιδωτης???

Αν εχει παραδωσει και τις πινακιδες???

Πρεπει να γινεται καθε χρονο???

Κι αν το Ε1 παει ηλεκτρονικα το κραταω μαζι με τα υπολοιπα δικαιολογητικα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ

Τό ΄Εντυπο Ε16 δεν υποστηρίζεται ηλεκτρονικά απο τίς υπηρεσίες της ΓΓΠΣΣ κλπ .Αφού υπέβαλα ηλεκτρονικά τη φορολογική δήλωση της εταιρείας , πήγα στην αρμόδια ΔΟΥ για να το καταθέσω.

Όμως η ΔΟΥ δεν το παρέλαβε διότι , όπως μου είπαν, δεν υπάρχει τρόπος να το περάσουν στό σύστημα. Μετά από τρείς ώρες προσπάθεια επικοινωνίας με άλλες ΔΟΥ και με το Υπουργείο ,

μου είπαν να το κρατήσω συμπληρωμένο στήν εταιρεία και άν ποτέ το ζητήσει ο έλεγχος , να το παρουσιάσω.

Αυτό έχει μιά λογική διότι όποιος έχει μηχανήματα έργου ,ήδη πληρώνει κάποιο ετήσιο τέλος για την πινακίδα , οπότε , θεωρείται δηλωμένο.

Τίς προηγούμενες χρονιές η ΔΟΥ το παρελάμβανε μαζί με τη χειρόγραφη δήλωση και έμπαινε στο αρχείο. Απο φέτος όμως δεν κρατούν φακέλους διότι οι δηλώσεις υποβάλλονται ηλεκτρονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 years later...

Επαναφέρω το θέμα από παλιά μήπως έχει αλλάξει κάτι.

Σύμφωνα, λοιπόν, με τις οδηγίες: "τα έντυπα της αναλυτικής κατάστασης για τα μισθώματα ακίνητης περιουσίας (Εντυπο Ε2), της κατάστασης οικονομικών στοιχείων από επιχειρηματική δραστηριότητα (Εντυπο Ε3), καθώς και της δήλωσης κατοχής μηχανημάτων έργων (Εντυπο Ε16), συνυποβάλλονται με τη δήλωση φορολογίας εισοδήματος φυσικών προσώπων, ανάλογα με την κατηγορία των δηλούμενων εισοδημάτων, αποτελούν αδιαίρετη ενότητα με αυτήν και πρέπει να συμπληρώνονται σε όλες τις ενδείξεις τους." 

Τι γίνεται με το Ε16, γνωρίζει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναφέρω το θέμα από παλιά μήπως έχει αλλάξει κάτι.

Σύμφωνα, λοιπόν, με τις οδηγίες: "τα έντυπα της αναλυτικής κατάστασης για τα μισθώματα ακίνητης περιουσίας (Εντυπο Ε2), της κατάστασης οικονομικών στοιχείων από επιχειρηματική δραστηριότητα (Εντυπο Ε3), καθώς και της δήλωσης κατοχής μηχανημάτων έργων (Εντυπο Ε16), συνυποβάλλονται με τη δήλωση φορολογίας εισοδήματος φυσικών προσώπων, ανάλογα με την κατηγορία των δηλούμενων εισοδημάτων, αποτελούν αδιαίρετη ενότητα με αυτήν και πρέπει να συμπληρώνονται σε όλες τις ενδείξεις τους." 

Τι γίνεται με το Ε16, γνωρίζει κανείς;

 

ΠΟΛ. 1088/15

Καλημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...