Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΤΑΜΕΙΑΚΕΣ ΣΤΑ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΑ ΠΡΟΠΟ(1/7/2010)


VERGOUROS

Ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΤΑ ΠΡΟΠΟ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ?ΤΙ ΘΑ ΧΤΥΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΤΑΜΕΙΑΚΗ Ο ΠΡΟΠΑΤΖΗΣ??ΣΤΟ ΦΠΑ 0% ΘΑ ΕΙΝΑΙ???

Καλημέρα σας,

Τα έσοδα από την προμήθεια των στοιχημάτων θα προκύπτουν από ένα εκκαθαριστικό του ΟΠΑΠ που θα σταλεί εν καιρό.

Όσον αφορά τα έσοδα από την είσπραξη λογ/σμών ΔΕΚΟ που συνήθως είναι 1 ευρώ ανα λογ/σμό ,θα πρέπει να εκδίδεται ΑΠΥ από φτμ ή μηχανισμό.

Στο έσοδο αυτό θα εμπεριέχεται ο ΦΠΑ 23%? Σε τηλέφωνική επικοινωνία με το τμήμα ΦΠΑ του Υπουργείου απαντήσανε οτι δεν πρέπει να επιβάλλεται γιατί το θεωρήσανε "διαταγή πληρωμής".Δεν ήταν επώνυμη όμως η πληροφορία και ελέγχεται ως προς την ορθότητά της έτσι και αλλιώς.

Πριν βάλουμε την ΦΤΜ δεν θα πρέπει να χουμε κάνει και επέκταση εργασιών στο μητρώο για "είσπραξη λογ/σμων με προμήθεια"?

Υπάρχει σχετικός ΚΑΔ και ΜΣΚΚ?

Επίσης να θυμίσω οτι από προχτες τα πρακτορεία πρέπει να έχουνε ενημερωμένο βιβλίο εσόδων-εξόδων με γραμμένο και τον Οκτώβριο,καθώς δεν έχει δοθεί νέα παράταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΦΤΜ ή Η/Υ συνδεδεμένος με ΕΑΦΔΣΣ, χρειάζεται μόνο για τα έσοδα που προκύπτουν από την προμήθεια που λαμβάνουν για την εξώφληση λογ/σμών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με το τμήμα ΦΠΑ του Υπουργείου ,καταλήγω οτι η προμήθεια του 1 ευρώ για την εξόφληση λογ/σμών δεν υπάγεται στον ΦΠΑ ως πληρωμή (αρ.(22) ,παρ.(1), περιπτ.(κε)του Ν.2859/2000).

Επίσης για τον ΚΑΔ μάλλον καταλήγω στον 96.09.19 (Διάφορες άλλες υπηρεσίες π.δ.κ.α.).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συναδελφοι να ρωτησω για να μην ανοιγω νεο θεμα , βαση της 1002 παρ  4. Για τις παρακάτω περιπτώσεις λιανικών συναλλαγών παρέχεται απαλλαγή από την υποχρέωση έκδοσης των σχετικών αποδείξεων πώλησης μέσω φορολογικού ηλεκτρονικού μηχανισμού: α) Οι αποδείξεις λιανικών συναλλαγών που εκδίδονται για πωλήσεις φυσικού αερίου μέσω δικτύου, ύδατος πόσιμου μέσω δικτύου, αεριόφωτος, ηλεκτρικού ρεύματος, θερμικής ενέργειας ή παροχής τηλεπικοινωνιακών, ταχυδρομικών, τραπεζικών, χρηματιστηριακών, χρηματοδοτικών εργασιών, καθώς και στις περιπτώσεις είσπραξης ανταποδοτικών τελών και λοιπών συναφών δικαιωμάτων από το Δημόσιο, Ν.Π.Δ.Δ., Ο.Τ.Α., δημοτικές επιχειρήσεις και επιχειρήσεις κοινής ωφέλειας,

 

το παραπανω τοπικ δεν ισχυει ή κανω λαθος?

 

και αν ισχυει το πρακτορειο εφοσον πουλαει και καρτες τηλεφωνιας (payzone ) υποχρεουται σε ΦΤΜ , σωστα?

 

 

 

Πηγή: http://www.taxheaven.gr Δείτε περισσότερα http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/20152
© Taxheaven

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

To συγκεκριμενο PDF το εστειλε η Payzone στους Προποτζηδες. Αναφερει οτι δεν υπαρχει υποχρεωση χρησης ΦΤΜ για την εκδοση καρτων, αλλα μιλαει για υποβολη μηδενικου ΦΠΑ ανα τριμηνο.

 

Πρεπει να τους ενταξουμε στο κανονικο καθεστως??

PowerPoint Presentation.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

http://www.praktorasopap-georgiou.com/2016/01/payzone.html

 

Το έχω δει και εγώ και δεν έχω καταλάβει από που προκύπτει η απαλλαγή για χρήση φτμ.

Αναφέρει την ΠΟΛ 1002/2014 η οποία πουθενά δεν εξαιρεί την λιανική πώληση τηλεκαρτών από φτμ. Απλά απαλλάσσει τα ΠΡΟΠΟ για την δραστηριότητάς τους ως πρακτορεία καθώς την είσπραξη λογαριασμών(αν έχουν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά τι ισχύει και εγω διαβάζοντας τη πολ εξαιρει τα πρακτορεία αλλά για τα παιχνίδια του οπαπ δεν λέει πουθενα για τις κάρτες και τις πληρωμές από ΔΕΚΟ εσεί κάνατε σε κάποιον αλλαγή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εμενα μου ειχε φερει ενα ενημερωτικο με τους καδ που πρεπει να προστεθουν για εκδοση καρτων τηλεφωνιας και εισπραξη λογαριασμων δεκο κτλ, στο οποιο εντυπο ανεφερε πως κανενας απο τους παραπανω καδ δεν εντασει την επιχειρηση σε καθεστως φπα. Πηγαμε δου, καναμε προσθηκη των καδ αλλα δεν ενταχθηκαμε σε κανονικο καθεστως ΦΠΑ. Αλλα απ οτι καταλαβαινω τωρα, μαλλον πρεπει να ενταχθουμε...και λογικα θα εχουμε και προστιμο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά τι ισχύει και εγω διαβάζοντας τη πολ εξαιρει τα πρακτορεία αλλά για τα παιχνίδια του οπαπ δεν λέει πουθενα για τις κάρτες και τις πληρωμές από ΔΕΚΟ εσεί κάνατε σε κάποιον αλλαγή?

για την εξοφληση λογαριασμών ΔΕΗ κτλ θα εκδίδει ΤΠΥ για την προμήθεια του με ΦΠΑ, άρα θα ενταχθεί στο ΦΠΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

για την εξοφληση λογαριασμών ΔΕΗ κτλ θα εκδίδει ΤΠΥ για την προμήθεια του με ΦΠΑ, άρα θα ενταχθεί στο ΦΠΑ

ΦΤΜ χρειάζεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τα έντυπα που εκδίδονται από τις μηχανές της Payzone με τους κωδικούς ανανέωσης χρόνου ομιλίας, περιλαμβάνουν και στοιχείο λιανικής πώλησης (για την παροχή υπηρεσίας) με σήμανση από ΕΑΦΔΣΣ; (δεν έχω δει)

Μήπως γίνεται χρήση της παραγράφου 10 του άρθρου 12 των Ε.Λ.Π., για έκδοση από τον πάροχο του στοιχείου λιανικής για λογαριασμό του υπόχρεου με τη χρήση ηλεκτρονικού μέσου;

 

Όσον αφορά τον ΦΠΑ στις πωλήσεις αυτές, σχετική είναι η παράγραφος 9 του άρθρου 19 του ΚΦΠΑ:

 

9.Ειδικά στην πώληση καρτών τηλεπικοινωνίας, εισιτηρίων μεταφοράς προσώπων των οποίων προβλέπεται η ακύρωση σε ειδικά μηχανήματα, καθώς και σε κάθε άλλη παρόμοια περίπτωση, ως φορολογητέα αξία λαμβάνεται η τιμή λιανικής πώλησης αυτών χωρίς φόρο προστιθέμενης αξίας. Ο φόρος που αναλογεί για τις πωλήσεις αυτές καταβάλλεται από την επιχείρηση παροχής των υπηρεσιών κατά το χρόνο διάθεσης αυτών.
Οι υποκείμενοι που μεσολαβούν στη διάθεση αυτών στο κοινό δεν επιβαρύνουν με φόρο την παράδοση αυτή, έχουν όμως δικαίωμα έκπτωσης του φόρου που προβλέπουν οι διατάξεις του άρθρου 30.
Οι διατάξεις του προηγούμενου εδαφίου εφαρμόζονται και για την προμήθεια που καταβάλλεται από διαχειριστές συστήματος ελεγχόμενης στάθμευσης σε άλλα πρόσωπα που μεσολαβούν για τη διάθεση καρτών στο κοινό.
Οι διατάξεις αυτής της παραγράφου εφαρμόζονται ανάλογα και σε κάθε περίπτωση προμήθειας για διάθεση πιστωτικών καρτών.

 

Καλημέρα.

 

Υ.Γ.

Θα ήθελα πολύ να μάθω με βάση την ενημερωτική ανακοίνωση της Payzone , πως μπορεί να πραγματοποιηθεί υποβολή περιοδικής ΦΠΑ (για τυπικούς/διαδικαστικούς λόγους όπως αναφέρει), από απαλλασσόμενες του φόρου στο σύνολο δραστηριότητες (εφόσον για αρχή ενεργοποιήσουν μόνο την πώληση χρόνο ομιλίας), η οποία εταιρεία μάλιστα, υποδεικνύει και τα βήματα που πρέπει να ακολουθηθούν στο Taxis...

Μήπως εννοούν ότι θα ενταχθεί το πρακτορείο στο ΦΠΑ όπως οφείλει για τις προμήθειες εξόφλησης λογαριασμών από την αρχή της συνεργασίας και μέχρι να αρχίσει να πράττει τέτοιες, θα υποβάλλει μηδενικές περιοδικές;

Μήπως κάτι μου διαφεύγει;

Τέλος πάντων.

Θέλει προσοχή το θέμα...

 

Υ.Γ.2

Θυγατρική της ΟΠΑΠ ΑΕ κατέχει από τον 8ο του 2015 το 100% της Payzone Hellas AE (από το 2014 είχε το 90%) εταιρεία, που διαχειρίζεται το μεγαλύτερο δίκτυο τερματικών πληρωμής στην Ελλάδα για τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες ανατροφοδότησης προπληρωμένων κινητών τηλεφώνων, προπληρωμένων καρτών για συναλλαγές ηλεκτρονικού εμπορίου, υπηρεσιών πληρωμής λογαριασμών κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/20152

 

Η είσπραξη λογαριασμών απαλλάσσεται από φτμ σύμφωνα με την παραπάνω πολ...άρθρο 1. 4α

Η αγορά χρόνου ομιλίας όχι..έχω μπερδευτεί και εγώ με το παραπάνω θέμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/20152

 

Η είσπραξη λογαριασμών απαλλάσσεται από φτμ σύμφωνα με την παραπάνω πολ...άρθρο 1. 4α

Η αγορά χρόνου ομιλίας όχι..έχω μπερδευτεί και εγώ με το παραπάνω θέμα..

 

Για τους παρόχους υπάρχει απαλλαγή βάσει του άρθρου αυτού (ΔΕΗ, ΟΤΕ κλπ) και όχι για τους εισπράκτορες συνάδελφε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για την αμοιβή που θα εισπράτει για εξόφλησω των λογ/σμών καθώς και για τις κάρτες ομιλίας

 

Την αμοιβή για την εξόφληση θα την εισπράττει από τον καταναλωτή ή από την εταιρεία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Την αμοιβή για την εξόφληση θα την εισπράττει από τον καταναλωτή ή από την εταιρεία?

Απλά μου στείλανε το e-mail του ΟΠΑΠ για το payzone :

82991901

ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΔΙΑΘΕΣΗΣ ΠΑΡΚΟΚΑΡΤΩΝ, ΤΗΛΕΚΑΡΤΩΝ, ΚΑΡΤΩΝ ΙΝΤΕΡΝΕΤ, ΚΙΝΗΤΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑΣ,

ΛΙΑΝΙΚΑ

Οι πράκτορες μπορούν να αναβάλλουν την έναρξη δραστηριότητας που αφορούν στην πληρωμή λογαριασμών μέχρι να αρχίσει η 2η φάση υλοποίησης των υπηρεσιών της Payzone. Θα ενημερωθείτε με νέα ανακοίνωση για την έναρξη της πληρωμής λογαριασμών μέσω της Payzone.ως προς το φπα και μου είπαν θα εξοφλούν λογ/σμους ΔΕΚΟ και θα δίνουν κάρτες χρόνου ομιλίας και προπληρωμένες κάρτες ))στο μύνημα λέει ότι δεν χρειάζεται φ.τ.μ. αλλά κάτι τέτοιο δεν το βρίσκω να το τεκμηριώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...