Προς το περιεχόμενο

υποβολη απδ ιανουαριου με δισκετα στο ικα-μεχρι ποτε;


ΝΙΚΟΣ Μ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εργοδοτης ο οποιος προσελαβε εργαζομενο τον δεκεμβριο υπεβαλε απδ 4ου τριμ 2012 με δισκετα στο αρμοδιο ικα επειδη ειχε καιρο να απασχολησει προσωπικο και οι κωδικοι ειχαν κλειδωσει. τον ιανουαριο ο εργαζομενοσ αποχωρησε οικιοθελως και απο το ικα ειπαν οτι και η απδ ιανουαριου θα δοθει ξανα με δισκετα. μηπωσ γνωριζει κανεισ την προθεσμια αυτησ τησ περιπτωσης; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΧΩ ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΩ ΑΠΔ ΣΕ ΔΙΣΚΕΤΑ.ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΚΑΠΟΙΑΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΓΙΑ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ.ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΒΗΜΑΤΑ Η ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΣΤΟ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΩ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΘΗΚΕΥΤΟΥΝ ΣΕ ΔΙΣΚΕΤΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΑ ΥΠΟΒΑΛΛΩ ΣΤΟ ΙΚΑ? ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΤΥΧΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΕ ΔΙΣΚΕΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ  ΠΩΣ ΝΑ ΚΙΝΗΘΩ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το προηγουμενο καθεστως η απδ δινοταν με δισκετα μεχρι το τελοσ του επομενου μηνα απο τον μηνα που εληγε η προθεσμια υποβολησ μεσω διαδικτυου. αυτη η διαδικασια μηπωσ παραμενει η ιδια η εχει αλλαξει; μηπωσ την απδ ιανουαριου μπορω να την υποβαλλω με δισκετα στο αρμοδιο ικα μεχρι το τελοσ απριλιου, αφου η προθεμια ληγει 19 μαρτιου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εργοδοτης ο οποιος προσελαβε εργαζομενο τον δεκεμβριο υπεβαλε απδ 4ου τριμ 2012 με δισκετα στο αρμοδιο ικα επειδη ειχε καιρο να απασχολησει προσωπικο και οι κωδικοι ειχαν κλειδωσει. τον ιανουαριο ο εργαζομενοσ αποχωρησε οικιοθελως και απο το ικα ειπαν οτι και η απδ ιανουαριου θα δοθει ξανα με δισκετα. μηπωσ γνωριζει κανεισ την προθεσμια αυτησ τησ περιπτωσης; 

με την παραλαβή της απδ του 4ου τριμ.έπρεπε το ικα της περιοχή σου να στείλει σήμα στα κεντρικά και να είχαν ανοίξει οι κωδικοί ...από την στιγμή που δεν τους άνοιξαν και χρειάζεται να την υποβάλλεις πάλι χειρόγραφα, εκτίμησή μου είναι πως, η προθεσμία πρέπει να είναι η τελευταία εργάσιμη του απριλίου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΧΩ ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΩ ΑΠΔ ΣΕ ΔΙΣΚΕΤΑ.ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΚΑΠΟΙΑΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΓΙΑ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ.ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΒΗΜΑΤΑ Η ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΣΤΟ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΩ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΘΗΚΕΥΤΟΥΝ ΣΕ ΔΙΣΚΕΤΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΑ ΥΠΟΒΑΛΛΩ ΣΤΟ ΙΚΑ? ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΤΥΧΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΕ ΔΙΣΚΕΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ  ΠΩΣ ΝΑ ΚΙΝΗΘΩ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

http://www.ika.gr/gr/infopages/downloads/apdprogs.cfm

 

δεν γνωρίζω όμως εάν είναι δουλεύει με την μηνιαία υποβολή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.ika.gr/gr/infopages/downloads/apdprogs.cfm

 

δεν γνωρίζω όμως εάν είναι δουλεύει με την μηνιαία υποβολή..

Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.ΘΑ ΤΟ ΠΑΛΕΨΩ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή και εγώ το 4ο τρίμηνο είχα το ίδιο πρόβλημα , έκανα αίτηση στο ικα της περιφέρειας που ανήκε ο πελάτης μου αφού συμπλήρωσα τα απαραίτητα έγγραφα, ήρθαν για έλεγχο και μετά μου έστελε η μηχανοργάνωση την  ενεργοποίηση,την απδ την έστειλα χειρόγραφα με δισκέτα στο ικα τη ς περιφέρειάς του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σε συμβούλευα να την υποβάλεις  άμεσα γιατί ακολουθεί και η ΑΠΔ Φεβρουαρίου και δεν ξέρω πόσο χρόνο θα χρειαστεί (περίπου μια βδομάδα μου είπαν) για να "ξεκλειδώσουν" οι κωδικοί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπληρώνω και παραπάνω εγώ πήγα αρχές Ιανουαρίου και ξεκλείδωσε 2/3/2013 με μήνυμα απο το ικα.Πήγαινε την Τρίτη. Ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται γιατί έχει αλλάξει η συχνότητα της υποβολής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.ika.gr/gr/infopages/memos/GEN_G99_1_13_16-1-12.pdf

Προς το παρων και εφοσον δεν εχει εκδοθει νεα διαταγη απο το ικα, την ΑΠΔ για 01/2013 θα πρεπει να την υποβαλεις στο υποκαταστημα εως την 30η Απριλιου

Δεν εχουν επανενεργοποιθει ολοι οι κωδικοι των επιχειρησεων εστω και αν υπεβαλαν επροθεσμα αιτηση ενεργοποιησης τον προηγουμενο μηνα.

Προφανως διοτι η ενεργοποιηση των κωδικων απο το υποκ/μα του ικα προαπαιτει ελεγχο για το αληθες της ΑΠΔ και δικαιωμα ενεργοποιησης μονο απο τον προϊσταμενο,  προϋποθεσεις που ισως καθυστερησουν τη διαδικασια ενεργοποιησης,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

https://www.ika.gr/gr/infopages/memos/GEN_G99_1_13_16-1-12.pdf

Προς το παρων και εφοσον δεν εχει εκδοθει νεα διαταγη απο το ικα, την ΑΠΔ για 01/2013 θα πρεπει να την υποβαλεις στο υποκαταστημα εως την 30η Απριλιου

Δεν εχουν επανενεργοποιθει ολοι οι κωδικοι των επιχειρησεων εστω και αν υπεβαλαν επροθεσμα αιτηση ενεργοποιησης τον προηγουμενο μηνα.

Προφανως διοτι η ενεργοποιηση των κωδικων απο το υποκ/μα του ικα προαπαιτει ελεγχο για το αληθες της ΑΠΔ και δικαιωμα ενεργοποιησης μονο απο τον προϊσταμενο,  προϋποθεσεις που ισως καθυστερησουν τη διαδικασια ενεργοποιησης,

ξερετε αν λειτουργει σε μηνιαια βαση το λογισμικο του ΙΚΑ(δισκετα) τωρα που αλλαξε απο τριμηνιαια σε μηνιαια βαση η συχνοτητα υποβολης των ΑΠΔ των κοινων επιχειρησεων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα πρόβλημα με ανενεργούς κωδικούς και την ΑΠΔ του Ιανουαρίου την υπέβαλα κανονικά σε δισκέτα οπότε ναι, άλλαξε και το λογισμικό .

Παρόλα αυτά όταν πήγα στο υποκατάστημα ζήτησα να γίνουν οι διαδικασίες για την ενεργοποίηση των κωδικών, και ενώ έδειξα και το mail που μου έστειλαν από τα κεντρικά του ΙΚΑ, μου είπαν ότι δεν κάνουν κάτι για την ενεργοποίηση των κωδικών και να επικοινωνήσω τηλεφωνικά ξανά με τα κεντρικά.

Οπότε θα ξαναπάω να επιμείνω να γίνουν οι διαδικασίες ενεργοποίησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερετε αν λειτουργει σε μηνιαια βαση το λογισμικο του ΙΚΑ(δισκετα) τωρα που αλλαξε απο τριμηνιαια σε μηνιαια βαση η συχνοτητα υποβολης των ΑΠΔ των κοινων επιχειρησεων?

Τη περιοδο την οριζεις εσυ στο προγραμμα του ΙΚΑ συμπληρωνοντας το απο-εως με τη περιοδο που θες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...