Προς το περιεχόμενο

υποβολη αιτησης επιδοματος θερμανσης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

πως ξερουμε οτι εγκριθηκε η αιτηση για το επιδομα πετρελαιου θερμανσης? το οτι το αποδεικτικο υποβολης λεει ''η αιτηση εγινε αποδεκτη'', δεν νομιζω οτι σημαινει οτι εγκριθηκε κιολας.Αρα τι κανουμε? πρεπει να πηγαινουμε στην τραπεζα να δουμε αν μπηκε η προκαταβολη (σε περιπτωση που την επιλεξαμε)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 96
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πως ξερουμε οτι εγκριθηκε η αιτηση για το επιδομα πετρελαιου θερμανσης? το οτι το αποδεικτικο υποβολης λεει ''η αιτηση εγινε αποδεκτη'', δεν νομιζω οτι σημαινει οτι εγκριθηκε κιολας.Αρα τι κανουμε? πρεπει να πηγαινουμε στην τραπεζα να δουμε αν μπηκε η προκαταβολη (σε περιπτωση που την επιλεξαμε)?

παρακολουθείς την διασταυρωση πληρωμων στην υποβολη διαχ/ση αίτησης, κατω κατω πατας στο "Προβολή Διασταυρωμένων Αγορών Πετρελαίου για την Περίοδο 2013 - 2014 με βάση τον ΑΦΜ του δικαιούχου."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρακολουθείς την διασταυρωση πληρωμων στην υποβολη διαχ/ση αίτησης, κατω κατω πατας στο "Προβολή Διασταυρωμένων Αγορών Πετρελαίου για την Περίοδο 2013 - 2014 με βάση τον ΑΦΜ του δικαιούχου."

το ειδα,ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ειδα,ευχαριστω.

αν σε σπιτι 115 τ.μ εχει επιδοτηση 115*8=920 λιτρα και αρα 920*0,35=322

και προκαταβολη 322*25%=80,50

1.αν ο δικαιουχος παρει τελικα 500 λιτρα τι γινεται με την προκαταβολη την παιρνει κανονικα η του ζητανε πισω την αναλογια ?

2.αν το σπιτι ειναι 50-50 πατερας με κορη μπορουν να κανουν και οι δυο κανονικα αιτηση για πετρελαιο ?

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα!

μια ερωτησουλα κι εγω αν γινεται

διαχειριστης σε πολυκατοικια μπαινει στο συστημα και βλεπει την πολυκατοικια οπως την ειχε δημιουργησει απο περυσι.

το θεμα ειναι οτι καποιοι ενοικοι αλλαξαν και το συστημα δεν τον αφηνει ουτε να αλλαξει ενοικο, ουτε να δημιουργησει καινουργια πολυκατοικα, ουτε να διαγραψει την ηδη υπαρχουσα.

τι γινεται σε αυτην την περιπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν σε σπιτι 115 τ.μ εχει επιδοτηση 115*8=920 λιτρα και αρα 920*0,35=322

και προκαταβολη 322*25%=80,50

1.αν ο δικαιουχος παρει τελικα 500 λιτρα τι γινεται με την προκαταβολη την παιρνει κανονικα η του ζητανε πισω την αναλογια ?

 

Επιθυμείτε την προβλεπόμενη προκαταβολή του επιδόματος;

Σε περίπτωση που δεν διασταυρωθούν αγορές πετρελαίου ή οι διασταυρωμένες ποσότητες των αγορών που σας αναλογούν είναι λιγότερες των λίτρων που αντιστοιχούν στην προκαταβολή που θα εισπράξετε, θα σας ζητηθεί να επιστρέψετε το αναλογούν ποσό (βλ. παρ. 2 του άρθρου 8 ΦΕΚ Β' 2656/18-10-2013).

500*0,35= 175€ > 80,50€ γιατί να την δώσει πίσω??

 

2.αν το σπιτι ειναι 50-50 πατερας με κορη μπορουν να κανουν και οι δυο κανονικα αιτηση για πετρελαιο ?

ευχαριστω Μόνο ο ένας αφού θα φανεί ο αριθμός παροχής ΔΕΗ, αλλά σε αυτό μπορεί να κάνω και λάθος! Αν αδιάσω θα το ψάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αν σε σπιτι 115 τ.μ εχει επιδοτηση 115*8=920 λιτρα και αρα 920*0,35=322

και προκαταβολη 322*25%=80,50

1.αν ο δικαιουχος παρει τελικα 500 λιτρα τι γινεται με την προκαταβολη την παιρνει κανονικα η του ζητανε πισω την αναλογια ?

 

Επιθυμείτε την προβλεπόμενη προκαταβολή του επιδόματος;

Σε περίπτωση που δεν διασταυρωθούν αγορές πετρελαίου ή οι διασταυρωμένες ποσότητες των αγορών που σας αναλογούν είναι λιγότερες των λίτρων που αντιστοιχούν στην προκαταβολή που θα εισπράξετε, θα σας ζητηθεί να επιστρέψετε το αναλογούν ποσό (βλ. παρ. 2 του άρθρου 8 ΦΕΚ Β' 2656/18-10-2013).

500*0,35= 175€ > 80,50€ γιατί να την δώσει πίσω??

 

2.αν το σπιτι ειναι 50-50 πατερας με κορη μπορουν να κανουν και οι δυο κανονικα αιτηση για πετρελαιο ?

ευχαριστω Μόνο ο ένας αφού θα φανεί ο αριθμός παροχής ΔΕΗ, αλλά σε αυτό μπορεί να κάνω και λάθος! Αν αδιάσω θα το ψάξω.

 

EYXAΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ.

ΓΙΑ ΤΟ 2. ΜΙΛΗΣΑ ΣΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΝ ΜΠΟΥΝ ΣΤΟΝ ΕΝΑΝ

ΔΕΝ ΘΑ ΒΑΛΟΥΝ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟ...ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΑΦΟΡΑ ΕΝΑ ΑΡΙΘΜΟ ΠΑΡΟΧΗΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω την εντυπωση οτι τον ιδιο αριθμο παροχης μπορουν να χρησιμοποιησουν μεχρι 2 δικαιουχοι.

ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ... ΜΕ ΕΝΑ ΑΡΙΘΜΟ ΠΑΡΟΧΗς ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΗΛΩΘΕΙ Ή ΣΑΝ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ Ή ΘΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΕΝΑς ΜΟΝΟ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

Στον αριθμό λογαριασμού(ΙΒΑΝ) εκτός από τράπεζας μπορούμε να δηλώσουμε και αριθμό λογαριασμού στα ΕΛΤΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα ! Μια ερωτηση ηθελα να κανω ! Σε αντρογυνο , στο οποιο κατοχος του σπιτιου ειναι η γυναικα , εκανε την αιτηση με τους κωδικους του συζυγου , ειναι στο ονομα της ο λογαριασμος της δεη , και στην αιτηση που διευκρινιζει οτι εγινε αποδεκτη αναφερει : ονομα αιτουντος το ονομα της της συζυγου και ονομα δικαιουχου το ονομα του συζυγου . Η αποδειξη σε ποιο ονομα θα κοπει ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

Στον αριθμό λογαριασμού(ΙΒΑΝ) εκτός από τράπεζας μπορούμε να δηλώσουμε και αριθμό λογαριασμού στα ΕΛΤΑ?

Δ33 5037619 ΕΞ 2013/18.10.2013

............

2. Η πληρωμή του επιδόματος θέρμανσης διενεργείται μέσω τραπεζικών ή λοιπών πιστωτικών ιδρυμάτων, κατά παρέκκλιση των διατάξεων του Ν. 2362/1995 (Α' 247) περί δημόσιου λογιστικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα ! Μια ερωτηση ηθελα να κανω ! Σε αντρογυνο , στο οποιο κατοχος του σπιτιου ειναι η γυναικα , εκανε την αιτηση με τους κωδικους του συζυγου , ειναι στο ονομα της ο λογαριασμος της δεη , και στην αιτηση που διευκρινιζει οτι εγινε αποδεκτη αναφερει : ονομα αιτουντος το ονομα της της συζυγου και ονομα δικαιουχου το ονομα του συζυγου . Η αποδειξη σε ποιο ονομα θα κοπει ; 

Στο όνομα της συζύγου, αλλά πιστεύω πως και στο όνομα του άνδρα αν κοπεί το παραστατικό δεν θα υπάρξει πρόβλημα γιατί θα το διασταυρώσουν με τον αριθμό παροχής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δ33 5037619 ΕΞ 2013/18.10.2013

............

2. Η πληρωμή του επιδόματος θέρμανσης διενεργείται μέσω τραπεζικών ή λοιπών πιστωτικών ιδρυμάτων, κατά παρέκκλιση των διατάξεων του Ν. 2362/1995 (Α' 247) περί δημόσιου λογιστικού

 

 

Να υποθεσω ότι στα λοιπά πιστωτικά ιδρύματα συμπεριελαμβάνονται και τα ελτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθεσω ότι στα λοιπά πιστωτικά ιδρύματα συμπεριελαμβάνονται και τα ελτα?

να υποθέσω ότι λέγοντας ΕΛΤΑ εννοείς Τ. Τ. ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο όνομα της συζύγου, αλλά πιστεύω πως και στο όνομα του άνδρα αν κοπεί το παραστατικό δεν θα υπάρξει πρόβλημα γιατί θα το διασταυρώσουν με τον αριθμό παροχής.

Σε ευχαριστω παρα πολυ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα!

μια ερωτησουλα κι εγω αν γινεται

διαχειριστης σε πολυκατοικια μπαινει στο συστημα και βλεπει την πολυκατοικια οπως την ειχε δημιουργησει απο περυσι.

το θεμα ειναι οτι καποιοι ενοικοι αλλαξαν και το συστημα δεν τον αφηνει ουτε να αλλαξει ενοικο, ουτε να δημιουργησει καινουργια πολυκατοικα, ουτε να διαγραψει την ηδη υπαρχουσα.

τι γινεται σε αυτην την περιπτωση?

Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα έχω και εγώ.....δεν μπορώ να κάνω καμμία ενέργεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κύρια κατοικία δηλωμένη στο ε1 ενοικιαζόμενη και δευτερεύουσα ιδιόκτητη στον ίδιο Νομό. δικαιούται να πάρει επίδομα θέρμανσης για την κύρια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα έχω και εγώ.....δεν μπορώ να κάνω καμμία ενέργεια.

 

Απο το taxis μου είπαν ότι εφόσον τα χιλιοστά είναι ίδια, δεν υπάρχει πρόβλημα κι ας είναι λάθος τα ονόματα των ενοίκων - το σύστημα κοιτάει μόνο τα χιλιοστα. Απλά πρέπει ο ένοικος να ξέρει ότι θα δει άσχετο όνομα όταν διαλέξει διαμέρισμα.

Επίσης επειδή έχει γίνει από πέρυσι η ενεργοποίηση πληρωμών, θα πρέπει να γίνουν όλες οι αιτήσεις πριν μπει πετρέλαιο, γιατί μόλις διασταυρωθεί το τιμολόγιο θα πέσουν τα λεφτά σε όσους έχουν κάνει και οι υπόλοιποι θα μείνουν με το **** στο χέρι (μπορεί να μην το είπε έτσι ακριβώς, παραφράζω)

 

Από την άλλη ο Θεοχάρης αν δεν κάνω λάθος τουίταρε ότι "θα το κοιτάξουν". Φέτος, του χρόνου, όταν έρθει η ανάπτυξη, δε διευκρίνησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κύρια κατοικία δηλωμένη στο ε1 ενοικιαζόμενη και δευτερεύουσα ιδιόκτητη στον ίδιο Νομό. δικαιούται να πάρει επίδομα θέρμανσης για την κύρια?

Φυσικά. (εφόσον πληρούν τα κριτήρια, βεβαίως, βεβαίως . . . ) !!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να υποθέσω ότι λέγοντας ΕΛΤΑ εννοείς Τ. Τ. ?

 

Ναι :)

 

Απλά για όλες τις δουλειές που κάνουμε εκεί το λέω γενικά ελτά ,ενώ στην συγκεκριμένη περίπτωση το σωστό είναι Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο όπως ορθά διευκρίνησες.

Μήπως ξέρεις συνάδελφε αν στα πιστωτικά ιδρύματα εννοούν κι αυτό?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι :)

 

Απλά για όλες τις δουλειές που κάνουμε εκεί το λέω γενικά ελτά ,ενώ στην συγκεκριμένη περίπτωση το σωστό είναι Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο όπως ορθά διευκρίνησες.

Μήπως ξέρεις συνάδελφε αν στα πιστωτικά ιδρύματα εννοούν κι αυτό?

 

Ευχαριστώ

Κι εγώ έτσι το λέω, απλά είπα μήπως ήταν κάτι άλλο.

Ναι εννοούν τράπεζες και Τ.Τ.

 

Υ.Γ.: εάν δεις και στην αίτηση του επιδόματος τέκνων αναφέρει το  εξής:

"Τραπεζικός λογαριασμός ή λογαριασμός στα ΕΛ.ΤΑ. στον οποίον θα πιστώνεται το ποσό του επιδόματος"

οπότε δεν είμαστε οι μόνοι.. :) :)

 

Καλό βράδυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ έτσι το λέω, απλά είπα μήπως ήταν κάτι άλλο.

Ναι εννοούν τράπεζες και Τ.Τ.

 

Υ.Γ.: εάν δεις και στην αίτηση του επιδόματος τέκνων αναφέρει το  εξής:

"Τραπεζικός λογαριασμός ή λογαριασμός στα ΕΛ.ΤΑ. στον οποίον θα πιστώνεται το ποσό του επιδόματος"

οπότε δεν είμαστε οι μόνοι.. :) :)

 

Καλό βράδυ!

 

 

xixi...

Καλό βράδυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετιζω την παρεα. Εχω κανει αιτηση για επιδομα και μου εχουν βαλει και την προκαταβολη. Μπορω τωρα να κανω ανακληση γιατι εχω κανει καποια λαθη στην αιτηση απο την στιγμη που εχει μπει η προκαταβολη? Ευχαριστω προκαταβολικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...