Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ&ΛΟΧΕΙΑΣ, ΤΟΚΕΤΟΥ (ΔΙΚΑΙΟΥΜΕΝΑ ΑΠΟ ΙΚΑ, ΟΑΕΔ, ΕΡΓΟΔΟΤΗ)


επισκέπτη Boulgaros

Ερώτηση

Καλημέρα σε όλους.

Θέλω να πάρω διευκρίνιση σχετικά με τα δικαιώματα που προκύπτουν για τον εργαζόμενο από τους διάφορους εμπλεκόμενους (ΙΚΑ, ΟΑΕΔ, Εργοδότης).

ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ

Εργαζόμενη με σύμβαση μερικής απασχόλησης (4 ημέρες εβδομαδιαίως Χ 8 ώρες), καθαρός μισθός 700?, προϋηπρεσία στον ίδιο εργοδότη 13 μήνες πριν τον τοκετό.

ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ

Απ'ο,τι έχω βρει μέχρι τώρα, ισχύει πως:

1) Από το ΙΚΑ παίρνει επίδομα κυοφορίας - 56 ημέρες πριν το τοκετό και λοχείας - 63 ημέρες μετά τον τοκετό. Αυτά, αν έχει 200 ένσημα ασφάλισης.

2) Από τον ΟΑΕΔ παίρνει τη διαφορά του ημερομισθίου που τις πληρώνει το ΙΚΑ, μέχρι το ποσό του ημερομισθίου με το οποίο ασφαλιζόταν.

ΑΠΟΡΙΕΣ

Διαβάζω στο φόρουμ πως υπάχρουν και:

1) Εφ'άπαξ επίδομα τοκετού από το ΙΚΑ ίσο με 30 ΗΑΕ /με κατ'ελάχιστο 50 ένσημα ασφάλισης/

2) Υπάρχει υποχρέωση του εργοδότη να της δώσει επίδομα τοκετού ίσο με 15 ημερομίσθια ανά έτος προϋπηρεσίας

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΟΜΩΣ ΤΗ ΣΧΕΤΙΚΗ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ. Στο κόμβο του ΙΚΑ δεν εναφέρει τίποτα για εφ'άπαξ επίδομα τοκετού, ούτε ο εργοδότης φαίνεται να γνωρίζει την υποχρέωσή του.

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Καλλίνικος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Εσύ υπολογίζεις κανονικά τη μισθοδοσία του Αυγούστου, απλά βάζεις 9 ασφαλιστικές ημέρες εργασίας και 16 ασφαλιστικές ημέρες ασθενείας, και τον Σεπτέμβριο (1/9-10/9) τον υπολογίζεις με 8 ασφαλιστικές ημέρες ασθενείας. 

Το επίδομα των 950 € αφορά το διάστημα 11/8-5/10, δηλαδή 56 ημέρες, άρα το ημερήσιο επίδομα είναι περίπου 17 €. Οπότε για τις 30 ημέρες που δικαιούται κάλυψη από τον εργοδότη αντιστοιχεί επίδομα 510 € που επιμερίζεται στον Αύγουστο 340 € και στον Σεπτέμβριο 170 €.

Αυτά τα ποσά αφαιρείς από τις μισθοδοσίες που θα τρέξεις. Όχι τα υπόλοιπα χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με μπερδέυει το παρακάτω:

"Κατά το διάστημα της απουσίας της λόγω τοκετού, η γυναίκα δικαιούται να λάβη από τον εργοδότη της τις αποδοχές 15 μεν ημερών, εάν δεν είχε συμπληρώσει έτος υπηρεσίας, ενός δε μηνός εάν είχε συμπληρώσει έτος υπηρεσίας, σύμφωνα με τα άρθρα 657 και 658 ΑΚ

Από τις αποδοχές αυτές ο εργοδότης δικαιούται να αφαιρέση («εκπέση») ό,τι η μισθωτός έλαβε εξ αιτίας του τοκετού, δυνάμει υποχρεωτικής εκ του νόμου ασφαλίσεως.  Αφαιρείται ολόκληρο το καταβληθέν για το συγκεκριμένο διάστημα από τον ασφαλιστικό  Οργανισμό ποσόν, δηλαδή και εκείνο που αντιστοιχεί στις μη εργάσιμες ημέρες του διαστήματος (βλ. και ΔΕΝ 2009 σ. Π123.  Επίσης βλ. Χ. Γκούτον εις ΔΕΝ 2003 σελ. 247)."

Αν το καταλαβαίνω σωστά το επίδομα διαιρείται με 25 ή 30 όχι με 56.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
πριν μία ώρα, birbilis said:

Με μπερδέυει το παρακάτω:

"Κατά το διάστημα της απουσίας της λόγω τοκετού, η γυναίκα δικαιούται να λάβη από τον εργοδότη της τις αποδοχές 15 μεν ημερών, εάν δεν είχε συμπληρώσει έτος υπηρεσίας, ενός δε μηνός εάν είχε συμπληρώσει έτος υπηρεσίας, σύμφωνα με τα άρθρα 657 και 658 ΑΚ

Από τις αποδοχές αυτές ο εργοδότης δικαιούται να αφαιρέση («εκπέση») ό,τι η μισθωτός έλαβε εξ αιτίας του τοκετού, δυνάμει υποχρεωτικής εκ του νόμου ασφαλίσεως.  Αφαιρείται ολόκληρο το καταβληθέν για το συγκεκριμένο διάστημα από τον ασφαλιστικό  Οργανισμό ποσόν, δηλαδή και εκείνο που αντιστοιχεί στις μη εργάσιμες ημέρες του διαστήματος (βλ. και ΔΕΝ 2009 σ. Π123.  Επίσης βλ. Χ. Γκούτον εις ΔΕΝ 2003 σελ. 247)."

Αν το καταλαβαίνω σωστά το επίδομα διαιρείται με 25 ή 30 όχι με 56.

Αν το διαβάσεις προσεκτικότερα θα δεις ότι αναφέρει για το συγκεκριμένο διάστημα, δηλαδή για το διάστημα που καλύπτεται από τον εργοδότη όχι για όλο το διάστημα ασθένειας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, birbilis said:

Ζωντανέυω το θέμα΄.

Εργαζόμενη έγγυος δούλεψε μέχρι τις 10/08  και από τις 11/08 βγήκε σε άδεια λοχείας.

Το ΙΚΑ για το διαστημα 11/8-5/10 την επιδότησε με 950 ευρώ.

Από οτι καταλαβαίνω το επίδομα του ΙΚΑ αφαιρείτε ολόκληρο από τις 25 μέρες ασθένειας. Στην περίπτωση μου η επιδότηση ξεπερνάει το μισθό της ασθένειας 25 μερών και των 10 μερών που εργάστηκε.

Το ερώτημα είναι εάν πρέπει να της πληρώσω τις 10 μέρες του μήνα που εργάστηκε, αφού εφόσον αφαιρέσω ολόκληρη την επιδότηση ΙΚΑ δεν μένει πληρωτέο στον Αυγουστο?

Θέλω να είμαι σωστός και με την εργαζόμενη και με τον εργοδότη.

Μπερδεύτηκα λίγο. 

Καταρχήν το διάστημα 1-10/8 που το εργάστηκε θα το πληρωθεί κανονικά. 

Από 11/8 θα υπολογίσεις μισό ή ολόκληρο μήνα ασθενείας (ανάλογα τι δικαιούται και τι χρήση έχει κάνει εντός του τρέχοντος εργασιακού έτους).  Για το διάστημα που θα κάνεις την εγγραφή σου, θα εκπέσεις την επιδότηση του ΙΚΑ για τις μέρες αυτές.

Π.χ. αν δικαιούται μισό μισθό ως ασθένεια, τότε το διάστημα θα είναι 11-25/8/2016 (13 ημ.ασφάλισης) και το ποσό που θα εκπέσεις θα είναι (950/56)*15= 254,46. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, birbilis said:

 

Αν το καταλαβαίνω σωστά το επίδομα διαιρείται με 25 ή 30 όχι με 56.

Όχι, εννοεί ότι και για την Κυριακή που δεν έχει ασφαλιστική ημέρα, εσύ αφαιρείς την επιδότηση του ΙΚΑ (βλ. το παράδειγμα που αναφέρω πιο πάνω).  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μέχρι τώρα έτσι (όπως tacar και doctor) το υπολόγιζα και εγώ αλλά η συγκεκριμένη δημοσίευση από πολύ αξιοπιστη πηγή με μπέρδεψε.

Εγώ (μάλλον λάθος) το καταλαβαίνω ώς εξής:

Από τις αποδοχές αυτές ---------- δηλαδή τις αποδοχές της ασθένειας

ο εργοδότης δικαιούται να αφαιρέση («εκπέση») ό,τι η μισθωτός έλαβε εξ αιτίας του τοκετού, δυνάμει υποχρεωτικής εκ του νόμου ασφαλίσεως. ---δηλαδή ολα τα 950 του επιδόματος οχι αναλογία...  

Αφαιρείται ολόκληρο το καταβληθέν για το συγκεκριμένο διάστημα  (11/8-10/9 ή 11/8-5/10???)από τον ασφαλιστικό  Οργανισμό ποσόν (950?), δηλαδή και εκείνο που αντιστοιχεί στις μη εργάσιμες ημέρες του διαστήματος

------- εγώ ώς μη εργάσιμες θεώρησα τις μέρες πέραν της 25ης μέρας της ασθένειας δηλαδή μέρες 26-56 για τις οποίες παραμένει η μισθωτή σχέση χωρίς την παροχή εργασίας.

συγνώμη που σας κουράζω αλλά προσπαθώ να το ξεκαθαρίσω γιατί οι απόψεις από συνάδελφους και υπηρεσίες διιστανται!

Δεν θέλω να αδικήσω την εργαζόμενη αλλά ούτε θέλω να μου πεί ο εργοδότης οτι τα υπολόγισα λάθος και ζημιώθηκε.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
19 λεπτά πριν , birbilis said:

Μέχρι τώρα έτσι (όπως tacar και doctor) το υπολόγιζα και εγώ αλλά η συγκεκριμένη δημοσίευση από πολύ αξιοπιστη πηγή με μπέρδεψε.

Εγώ (μάλλον λάθος) το καταλαβαίνω ώς εξής:

Από τις αποδοχές αυτές ---------- δηλαδή τις αποδοχές της ασθένειας

ο εργοδότης δικαιούται να αφαιρέση («εκπέση») ό,τι η μισθωτός έλαβε εξ αιτίας του τοκετού, δυνάμει υποχρεωτικής εκ του νόμου ασφαλίσεως. ---δηλαδή ολα τα 950 του επιδόματος οχι αναλογία...  

Αφαιρείται ολόκληρο το καταβληθέν για το συγκεκριμένο διάστημα  (11/8-10/9 ή 11/8-5/10???)από τον ασφαλιστικό  Οργανισμό ποσόν (950?), δηλαδή και εκείνο που αντιστοιχεί στις μη εργάσιμες ημέρες του διαστήματος

------- εγώ ώς μη εργάσιμες θεώρησα τις μέρες πέραν της 25ης μέρας της ασθένειας δηλαδή μέρες 26-56 για τις οποίες παραμένει η μισθωτή σχέση χωρίς την παροχή εργασίας.

συγνώμη που σας κουράζω αλλά προσπαθώ να το ξεκαθαρίσω γιατί οι απόψεις από συνάδελφους και υπηρεσίες διιστανται!

Δεν θέλω να αδικήσω την εργαζόμενη αλλά ούτε θέλω να μου πεί ο εργοδότης οτι τα υπολόγισα λάθος και ζημιώθηκε.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.


 

"Εν όψει των διατάξεων αυτών έγινε δεκτό με την υπ` αριθμ. 387/1980 γνωμοδότηση της Ολομέλειας του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους, καθώς και με την υπ` αριθ. 305/68 απόφαση του Αρείου Πάγου (ΕΔΚΑ 496/68), ότι εις την περίπτωσιν που ο εργοδότης, κατ` εφαρμογή του άρθρου 657 Α.Κ., εκπίπτει από τον οφειλόμενο εις τον ασθενή μισθωτό πραγματικό ημερήσιο μισθό το ποσόν του υπό του ΙΚΑ οφειλομένου επιδόματος ασθενείας" (ΓΝΜΔ ΝΣΚ 141/1992).

"Ο εργοδότης δικαιούται να αφαιρέσει από τις αποδοχές που οφείλει στο μισθωτό για το διάστημα της απουσίας του, ολόκληρο το επίδομα ασθένειας που καταβλήθηκε για το ίδιο χρονικό διάστημα από τον Ασφαλιστικό Οργανισμό. Δηλαδή τόσο εκείνο που αντιστοιχεί στις εργάσιμες ημέρες, όσο και εκείνο που αντιστοιχεί στις μη εργάσιμες ημέρες του διαστήματος αυτού.  Σημειώνεται ιδιαίτερα ότι για να πραγματοποιηθεί από τον εργοδότη η ανωτέρω έκπτωση των ασφαλιστικών παροχών (επιδόματα ασθένειας κ.λ.π.), απαιτείται η ασφάλιση να είναι υποχρεωτική από το νόμο και όχι από σύμβαση ιδιωτικής ασφάλισης κ.λ.π. Πάντως, εάν για οποιοδήποτε λόγο ο μισθωτός δεν δικαιούται να λάβει επίδομα ασθένειας, δεν συντρέχει περίπτωση μερικής απαλλαγής του εργοδότη, ο οποίος πλέον υποχρεούται να καταβάλει ολόκληρο το μισθό ή τα ημερομίσθια (Αρ. Πάγου 170/59, Έγγρ. 743/84 Υπουργ. Εργασίας, ΕΑΕΔ 1986, σελ. 485)".

"Ο εργοδότης δικαιούται να εκπέσει από το μισθό του 15νθήμερου ή μήνα το σύνολο του επιδόματος ασθενείας, που ο μισθωτός έλαβε από τον ασφαλιστικό του φορέα κατά το αντίστοιχο χρονικό διάστημα και όχι μόνο εκείνα που αντιστοιχούν στις εργάσιμες ημέρες του 15νθήμερου ή μήνα (ΑΠ 308/86 ΔΕΝ 1986, σ.1029)" (Πρακτικός Οδηγός Ασφαλιστικών & Εργατικών Θεμάτων, έκδ.2011, τομ.Β', σ.1750).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα αφαιρέσεις την επιδότηση που αφορά από 11/8 και για τις 25 ημέρες που θα την πληρώσεις, όπου πάει αυτό ημερολογιακά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΛΟΓΧΕΙΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΜΕ ΣΕΝΑ

ΜΙΣΘΟΛΟΓΙΚΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΕΚΑ ΜΕΡΕΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΟΛΟ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΠΕΡΝΑΣ ΜΟΝΟ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΜΕ ΚΩΔ 08 .ΔΗΛ.ΕΩΣ 11/9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...