Προς το περιεχόμενο

ΤΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΡΑΛΑΜΒΑΝΕΙ Ο ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΤΗΟ ευχαριστω για την απαντηση,εχω και μια ακομα περιπτωση ελληνα για χρονια στην γερμανια οπου και υποβαλει εκει φορολογικη δηλωση για την συνταξη του και για ενοικια που εισπρατει εκει,εδω στην ελλαδα κανει καθε χρονο δηλωση μονο για το σπιτι που εχει εδω,πλεον ομως ειναι πανω απο το μισο χρονο κατοικος ελλαδας,χρειαζεται πιστοποιητικο ή καποια αλλη φορολογικη αντιμετωπιση στην ελλαδα??? ευχαριστω οποιον απαντησει μιας και το θεμα δεν ειναι απο τα καλυτερα μου.

Γιώτη δεν μπορώ να ανεβάσω ένα αρχείο που έχω (σε PDF) για την περίπτωση συνταξιούχων της Γερμανίας. Δώσε μου ένα μέηλ να σου το στείλω ή πες μου πως να το ανεβάσω εδώ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι εισοδημα ομως δεν δηλωνεται υποχρεωτικα τουλαχιστον μεχρι την χρηση του 2011

Κλέρυ θα σταθώ στην απάντησή σου και δεν το ψάχνω άλλο. Στο Υπουργείο με έχουν πρήξει και όποιος απαντάει το τηλέφωνο λέει και τα δικά του. Σε ευχαριστώ πολύ και πάντα στη διάθεσή σου για ότι μπορώ να σε βοηθήσω.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιώτη δεν μπορώ να ανεβάσω ένα αρχείο που έχω (σε PDF) για την περίπτωση συνταξιούχων της Γερμανίας. Δώσε μου ένα μέηλ να σου το στείλω ή πες μου πως να το ανεβάσω εδώ.

σου εχω στειλει προσωπικο μνμ ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να σας ενημερώσω ότι μόλις μου στείλανε το Πιστοποιητικό Φορολογικής Κατοικίας για κύπριο φορολογούμενο.Το εκδίδει το υπουργείο οικονομικών της κυπριακής δημοκρατίας, τμήμα εξωτερικών προσόδων.Σε δύο μέρες το πήρε ο φορολογούμενος, μου το έστειλε με φαξ και το έβαλα στη δήλωση που θα στείλω ταχυδρομικά.Αυτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να σας ενημερώσω ότι μόλις μου στείλανε το Πιστοποιητικό Φορολογικής Κατοικίας για κύπριο φορολογούμενο.Το εκδίδει το υπουργείο οικονομικών της κυπριακής δημοκρατίας, τμήμα εξωτερικών προσόδων.Σε δύο μέρες το πήρε ο φορολογούμενος, μου το έστειλε με φαξ και το έβαλα στη δήλωση που θα στείλω ταχυδρομικά.Αυτα!

και εγώ περιμένω από διάφορες ΕΕ χώρες αλλά τις ΔΦΕ τις είχα ήδη στείλει μέσω TAXIS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας που είχα σήμερα μεσημέρι με την Κα Πανταζή της Φορολογικής Επιθεώρησης (ΠΟΕ ΔΟΥ) θα βγεί απο το Υ.Ο. επιπλέον διευκρινιστική καθώς και μεγάααααλη παράταση για κατάθεση στην Δ.Ο.Υ. του πιστοποιητικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους ! Μήπως γνωρίζει κάποιος, ποιός ειναι ο ακριβής τιτλος ή έστω το αντίστοιχο έγγραφο του πιστοποιητικού φορολογικης κατοικιας στα Αγγλικά ??? Σε σημερινη επικοινωνια με Ελληνα που ζει και εργαζεται στην Αγγλια (Ηνωμενο Βασιλειο) μου ειπε οτι ρωτησε τον φορολογικη του συμβουλο και δεν βρηκε κατι αντιστοιχο. Ωστοσο, μου απεστειλε ηδη το εντυπο P60 το οποιο ομως ειναι κατι σαν το δικο μας εκκαθαριστικο.... δεν νομιζω να με καλυπτει αυτο... καποια συγκεκριμενη απαντηση παρακαλω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να σας ενημερώσω ότι μόλις μου στείλανε το Πιστοποιητικό Φορολογικής Κατοικίας για κύπριο φορολογούμενο.Το εκδίδει το υπουργείο οικονομικών της κυπριακής δημοκρατίας, τμήμα εξωτερικών προσόδων.Σε δύο μέρες το πήρε ο φορολογούμενος, μου το έστειλε με φαξ και το έβαλα στη δήλωση που θα στείλω ταχυδρομικά.Αυτα!

Μηπως εχει τον τιτλο και στα Αγγλικα ? προσπαθω να βρω τον ακριβη τιτλο του εν λογω πιστοποιητικου διοτι ο πελατης μου δυσκολευεται να το βρει στην Αγγλια...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δστυχώς δεν το έχει στα αγγλικά.

κακο αυτο... ) σε σχεση με το περιεχομενο ομως....??? κανει αναφορα για την συμβαση της Χαγης και τη αποφυγη διπλης φορολογιας ? συγχώρεσέ με για τις αφελείς ερωτησεις αλλα προσπαθω να συλλεξω οσες περισσοτερες πληροφοριες γινεται για να του δωσω να καταλαβει τι πρεπει να ζητησει... Σ' ευχαριστω για την αμεση απαντηση προηγουμενως !
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

certificate of tax domicile

Νομίζω αυτός είναι ο ακριβής τίτλος για το δικαιολογητικό στην περίπτωση α) (όταν υπάρχει ΣΑΔΦ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα...!

Έχω ένα τέτοιο πιστοποιητικό στα χέρια μου από πελάτη μου κάτοικο εξωτερικού(Αυστραλία).

Έχει εκδοθεί από το Γενικό Προξενείο της Μελβούρνης και είναι υπογεγραμμένο από τον γενικό πρόξενο.

Πλήρωσε 10€ για να το πάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΕΙΡΗΝΗ

ΠΑΙΔΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΙΞΕΙ.

ΚΑΠΟΙΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΙΣΟΔΗΜΗΤΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΑΚΙΝΗΤΟ ΠΟΥ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΩΣ ΕΞΟΧΙΚΟ ΟΤΑΝ ΕΡΧΟΝΑΤΙ ΤΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα...!

Έχω ένα τέτοιο πιστοποιητικό στα χέρια μου από πελάτη μου κάτοικο εξωτερικού(Αυστραλία).

Έχει εκδοθεί από το Γενικό Προξενείο της Μελβούρνης και είναι υπογεγραμμένο από τον γενικό πρόξενο.

Πλήρωσε 10€ για να το πάρει.

η αυστραλια δεν εχει ΣΑΔΦ με την ελλαδα

και συμφωνα με την ΠΟΛ.1145/31.5.2012 .....

β) εφόσον υπόκεινται σε φόρο για το παγκόσμιο εισόδημά τους σε κράτος με το οποίο η Ελλάδα δεν έχει συνάψει Σ.Α.Δ.Φ.Ε., τα κάτωθι:

− δήλωση φορολογίας εισοδήματος, εάν προβλέπεται κάτι τέτοιο στη χώρα προέλευσης ή

− βεβαίωση από δημόσια αρχή της χώρας προέλευσης (φορολογική αρχή, δήμος κ.λπ.), από την οποία να προκύπτει το παγκόσμιο εισόδημα του φορολογουμένου, καθώς και η μόνιμη κατοικία του ιδίου, αλλά και των μελών της οικογένειάς του (σύζυγος, τέκνα), εφόσον αυτά υφίστανται, προκειμένου να αποδειχθεί ο ισχυρός δεσμός του φυσικού προσώπου με τη χώρα προέλευσης.

μηπως δεν ειναι ακριβως το πιστοποιητικο που λεμε αλλα αναφερεται στην δευτερη επιλογη του παραπανω???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

certificate of tax domicile

Νομίζω αυτός είναι ο ακριβής τίτλος για το δικαιολογητικό στην περίπτωση α) (όταν υπάρχει ΣΑΔΦ)

σ' ευχαριστω πολυ ! μηπως ξερεις και απο που χορηγειται ? απο το ελληνικο προξενειο ή απο την αντιστοιχη ΔΟΥ της Αγγλιας ?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη θα τεθούν πολλά ερωτηματα για το συγκεκριμένο θέμα δείτε εδώ: http://www.taxheaven.gr/pages/simb και εδώ : http://www.gsis.gr/ddos/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αυστραλια δεν εχει ΣΑΔΦ με την ελλαδα

και συμφωνα με την ΠΟΛ.1145/31.5.2012 .....

β) εφόσον υπόκεινται σε φόρο για το παγκόσμιο εισόδημά τους σε κράτος με το οποίο η Ελλάδα δεν έχει συνάψει Σ.Α.Δ.Φ.Ε., τα κάτωθι:

− δήλωση φορολογίας εισοδήματος, εάν προβλέπεται κάτι τέτοιο στη χώρα προέλευσης ή

− βεβαίωση από δημόσια αρχή της χώρας προέλευσης (φορολογική αρχή, δήμος κ.λπ.), από την οποία να προκύπτει το παγκόσμιο εισόδημα του φορολογουμένου, καθώς και η μόνιμη κατοικία του ιδίου, αλλά και των μελών της οικογένειάς του (σύζυγος, τέκνα), εφόσον αυτά υφίστανται, προκειμένου να αποδειχθεί ο ισχυρός δεσμός του φυσικού προσώπου με τη χώρα προέλευσης.

μηπως δεν ειναι ακριβως το πιστοποιητικο που λεμε αλλα αναφερεται στην δευτερη επιλογη του παραπανω???

Kαλημέρα..

Αφού λέει δήλωση φορολογίας εισοδήματος της χώρας προέλευσης ή βεβαίωση....

Άρα θέλει 1 από τα 2 χαρτιά....!

Ο πελάτης μου έχει το 2ο(την βεβαίωση) αλλά γράφει μόνο για την μόνιμη κατοικία αποδεικνύοντας τον ισχυρό δεσμό-όπως λέει και η πολ- με την χώρα προέλευσης.

Δεν γράφει κάτι για το παγκόσμιο εισόδημα του.

Πρέπει να βγάλει άλλο πιστοποιητικό ή να ζητήσει την φετινή(οικ.ετ.2012) φορολογική δήλωση που υποβάλλει στην Αυστραλία?

Ε ρε μπλέξιμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΙΔΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΙΞΕΙ.

ΚΑΠΟΙΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΙΣΟΔΗΜΗΤΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΑΚΙΝΗΤΟ ΠΟΥ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΩΣ ΕΞΟΧΙΚΟ ΟΤΑΝ ΕΡΧΟΝΑΤΙ ΤΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ?

Τέτοιο μπουρδέλο κράτος δεν έχει υπάρξει ποτέ στα χρονικά. Οπότε γιατί να μην το βάλεις? Γιατί να ρισκάρεις? Για να κάνεις παρέα στον Άκη?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη ειμαι πολυ κουρασμένη.....εντελώς απελπισμένη.....και ανελεητα αηδιασμένη με το τρεχον φορολογικό σύστημα.....μήπως μπορεί κάποιος Χριστιανός ( Πετρου και Παυλου σήμερα.....βοήθεια μας!!) να μου πεί αν το εν λόγω πιστοποιητικό πρέπει να το προσκομίζουν οι κάτοικοι εξωτερικού που λαμβάνουν εισοδήματα στην Ελλαδα ή ο πάσα είς??

σας μερσώ εκ των προτέρων!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Ολοι πρέπει να το προσκομίσουν. Αλλά μην τρελένεστε θα βγουν παρατασεις για τα πάντα. Εδώ χθες δεν ήξεραν στις ΔΟΥ το νόμο.

Η ρεμείστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΕΙΡΗΝΗ

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΤΕΛΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ?ΔΩΣΑΝΕ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΜΟΥ ΛΕΓΑΝΕ?ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΣΤΕΙΛΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να απευθυνθεί ο ενδιαφερόμενος στη ΔΟΥ που ανήκει στην Ελλάδα και να συμπληρώσει κάτι έντυπα, προκειμένου να υποβάλει αίτηση για να δηλωθεί ως κάτοικος εξωτερικού.Ωστόσο δεν είναι γνωστό το αν θα κάνουν την αίτηση του δεκτή και πότε...καλό?Παρόλα αυτά ο νόμος λέει ότι θα κάνει και φορολογική δήλωση στη Κύπρο(αφορολόγητο 19500) και στην Ελλάδα,στην οποία θα φορολογηθεί από το πρώτο ευρό, για τα όποια έσοδα έχει είτε από ενοίκια είτε από άλλους πόρους.

http://www.dikaiologitika.gr/top-news/%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CF%89%CE%BD-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%85-2012.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΤΕΛΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ?ΔΩΣΑΝΕ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΜΟΥ ΛΕΓΑΝΕ?ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΣΤΕΙΛΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ?

Καλησπέρα

Ναι, πρέπει να υποβληθεί έως 31/12/12

Καλή συνέχεια.

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σ' ευχαριστω πολυ ! μηπως ξερεις και απο που χορηγειται ? απο το ελληνικο προξενειο ή απο την αντιστοιχη ΔΟΥ της Αγγλιας ?

Απο την Αγγλική εφορία. Είναι δωρεάν και έχουν online αίτηση. Το στέλνουν ταχυδρομικώς σε 15 μέρες. Το link είναι κάτω-κάτω εδώ

http://www.hmrc.gov....f-residence.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...