Προς το περιεχόμενο
  • 0

Πως υπολογίζονται τα καθαρά τετρ. μέτρα διαμερίσματος;


stavrosskg

Ερώτηση

Ε9 . Στη συμπλήρωση του πρέπει να αναγράψουμε τα καθαρά τετραγωνικά μέτρα του διαμερίσματος.

Στη Θεσσαλονίκη όμως , τα παλιά διαμερίσματα πουλιόνταν με αναφορά στα μικτά μέτρα.

Πώς θα μετατρέψουμε τα μικτά τετρ. μέτρα σε καθαρά;

Εφαρμόζονται κάποιοι συντελεστές ; γιατί π.χ σε οροφοδιαμέρισμα , τα μικτά είναι μεγαλύτερα από τα καθαρά ακόμη και 28%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Ε9 . Στη συμπλήρωση του πρέπει να αναγράψουμε τα καθαρά τετραγωνικά μέτρα του διαμερίσματος.

Στη Θεσσαλονίκη όμως , τα παλιά διαμερίσματα πουλιόνταν με αναφορά στα μικτά μέτρα.

Πώς θα μετατρέψουμε τα μικτά τετρ. μέτρα σε καθαρά;

Εφαρμόζονται κάποιοι συντελεστές ; γιατί π.χ σε οροφοδιαμέρισμα , τα μικτά είναι μεγαλύτερα από τα καθαρά ακόμη και 28%.

ΠΟΛ 1047/10/03/2005

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 21/2/2012 στις 2:29 ΜΜ, stavrosskg είπε

Ε9 . Στη συμπλήρωση του πρέπει να αναγράψουμε τα καθαρά τετραγωνικά μέτρα του διαμερίσματος.

Στη Θεσσαλονίκη όμως , τα παλιά διαμερίσματα πουλιόνταν με αναφορά στα μικτά μέτρα.

Πώς θα μετατρέψουμε τα μικτά τετρ. μέτρα σε καθαρά;

Εφαρμόζονται κάποιοι συντελεστές ; γιατί π.χ σε οροφοδιαμέρισμα , τα μικτά είναι μεγαλύτερα από τα καθαρά ακόμη και 28%.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

στην εφαρμογη για την αντιστοιχια δηλωση τετραγωνικων μετρων Ε9 και ΔΕΗ για τον δημο,ημερομηνια βαζετα 01/01/2020 ή ημερομηνια συμβολαιου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οκ απλά ξέρεις  τι φοβάμαι  .

Τώρα δεν κάνουμε  ε9 .

Στην ουσία  δηλώνουμε  τα σωστά τμ στον δήμο για να μην έχουμε πρόβλημα με απόκλισεις. 

Και οκ πες ότι έχεις μια νομιμοποίηση  του 2019 η φετινή  .

Βαση νόμου  το ακίνητο  δεν έπρεπε  να έχει χτιστεί  μετά το 2011 .

Πώς βάζεις  τώρα  ; 

Και μετά πες ότι και στα αρχικά είχε  δηλωθεί  λαθος  στην ΔΕΗ. ΠΧ σε έμενα  ηταν  δηλωμένα  60τμ ενώ το σπίτι είναι 50 οκ δεν παίρνω  την διαφορά  πίσω αλλά είναι από την κατασκευή  

Και πάρτω  τώρα ανάποδα  πες ότι είχα δήλωση  50 και είναι 60τμ

Αν το βάλω από 01/01/ 2020 τι μου λες ότι δεν θα με χρεώσουν  για τα προηγούμενα; που έχουν 20ετη  παράγραφη  .

γι αυτό πλέον βάζω ημερομηνία  κατασκευής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Βεβαια  απ όταν άλλη έτσι οπως  το κάνω εγώ μπρορει  να σου πουν Γισιτ ΠΧ έχω μέχρι το 2000 έχεις  40τμ το 2005 έφτιαξες  ένα νέο δωμάτιο  + 10τμ και μου λες 50τμ από το 1980;

Οκ όμως εγω  σε αυτο  δεν μπορούν  να μου ρίξουν κάποιο  πεντάλτι  και αυτήν την στιγμή  απεικόνιζω  την σωστή  εικόνα  .

εμένα άλλο με ενδιαφέρει  τωρα.

Ότι όλες αυτες  οι αίτησεις  θα ελέγχουν  και μετά θα βγει  η διάφορα. 

Δλδ θα μας σκάσει μαζεμένο  ποσό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ πάλι το πήγα με την "πραγματική" κατάσταση..

Δηλαδή ότι ουσιαστικά αναγνώρισα την αυθαίρετη κατασκευή μου (και δεν μπήκα στη διαδικασία να την γκρεμίσω π.χ.) το 2019 ή το 2018..

Οπότε δεδομένου ότι ούτως ή άλλως θα επιβληθούν τα πρόστιμα από 01/01/20 θεώρησα ως "πραγματική" ημερομηνία αυτήν...

Σου λέω και πάλι όμως, μόνο σε νομιμοποιήσεις...

Εννοείται ότι μπορεί να έχω και λάθος σκεπτικό, οπότε εκεί ίδωμεν...! 😬

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτό που έχουν πει είναι ότι δεν έχει σημασία και ότι στην ουσία τι βάλεις από 01/01/2020 Τι πιο πίσω εισαι3 καλυμμένος  ..απλά  εγώ το πάω όσο πίσω  γίνεται. 

Μην νομίζεις  λήγει  σε λίγες  μέρες και ακόμα δεν χω πιάσει  και βγαίνουν  προβλήματα  .

ΠΧ έχέίς  ένα σπίτι  με 80 τμ και 20 που δεν τα έχουν  νομιμοποιήσει.

Πώς το χειρίζεσαι  αυτο; 

Στο ε9 έχεις 80τμ και όχι 100.

Αλλά ξέρεις  ότι έιναι 100τμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γνώμη μου? Βάζεις στον Δήμο 100 για να είσαι οκ με τα αναδρομικά.

Κανονικά, δεδομένου ότι το Ε9 ζητάει πραγματική κατάσταση από το 2014 και μετά, θα έπρεπε να τροποποιηθεί ανάλογα και το Ε9.. Αλλά εναλλακτικά, το αφήνεις ως έχει και αν και όταν το νομιμοποιήσουν το αλλάζεις.. Στην τελική, αποφασίζει ο ιδιοκτήτης.. 

Εξάλλου από την εφαρμογή του Δήμου μπορείς να αλλάξεις και χειροκίνητα την εγγραφή χωρίς απαραίτητα να ταυτίζεται με το Ε9..

Όπως και να έχει όμως, η διασύνδεση των Δήμων με την εφαρμογή του Ε9 είναι καθ'οδόν (αυτό μου το είχαν πει από τον τοπικό Δήμο εδώ), οπότε εκεί να δεις μπάχαλο που θα γίνει... Που θα πρέπει όλοι να διορθώσουν τα Ε9 τους και να συμβαδίζουν με Δήμους και κτηματολόγια..

Κλάφτα Χαράλαμπε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα καλη κυριακη, πρεπει να στειλουμε κανα μηνυμα για παραταση τα τετραγωνικα με τους δημους ,που δεν ειναι δουλεια μας κανονικα ,Τι τους πειραζει να παει ως τελος του ετους ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δώσουν δεν δώσουν  άλλη μια τρύπα στο νερό την βλέπω  .

Πρέπει να δώσουν  .αλλά αυτό που ακούγεται  είναι ότι είχε δώθει  μεγάλη  διάρκεια  για να υποβληθούν  τα συγκεκριμένα και τώρα δεν συζητούν  για παράταση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ερώτηση  κρίσεως. 

Τωρ που έχει κλεισει  το ε9 για την νέα εκκαθάριση  του ενφια  .

Μπορούμε  να κάνουμε  διορθώσεις  για να μπορέσουμε  να κάνουμε  και την αιτηση για τα τμ στους  δήμους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
20 ώρες πριν, 125883623 είπε

Ερώτηση  κρίσεως. 

Τωρ που έχει κλεισει  το ε9 για την νέα εκκαθάριση  του ενφια  .

Μπορούμε  να κάνουμε  διορθώσεις  για να μπορέσουμε  να κάνουμε  και την αιτηση για τα τμ στους  δήμους;

Καλημέρα!

Μέσα από την εφαρμογή των Δήμων μπορείς να κάνεις διορθώσεις και με το χέρι, ακόμα και αν τραβήξεις το ακίνητο από τη δήλωση του Ε9...

Οπότε, φτιάξε τη δήλωση κανονικά στο Δήμο και διορθώνεις τα στοιχεία του Ε9 αργότερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και γω αυτό λέω να κάνω. 

Απλά δεν ξέρω ακριβώς  ποιο  χωροι  είναι οι ακάλυπτοι  που έχουν  κτιστεί  τέλος  πάντων.θα κάνω μια τρύπα  στο νερό και κομπλέ  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...