Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονική υποβολη Ε1 Ε3 πρόβλημα λόγω ζημίών χρήσης.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ζημιές χρήσης χωρίς έσοδα. Έχω υποβάλει το Ε3 στο Ε1 βάζω την ζημία στον κωδ 511 και μου βγάζει μήνυμα λάθους για κωδ 401-413-501-511.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δλδ

πώς ζημιά χωρίς έσοδα;

Και αν βρε Αλέκο (χαθήκαμε φίλε ) έχει μόνο έξοδα και κανένα έσοδο (πχ έναρξη στο τέλος του 2007) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζημιές χρήσης χωρίς έσοδα. Έχω υποβάλει το Ε3 στο Ε1 βάζω την ζημία στον κωδ 511 και μου βγάζει μήνυμα λάθους για κωδ 401-413-501-511.

ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΕΣΟΔΑ 0,01 ΕΥΡΩ ΣΤΑ ΕΣΟΔΑ ΣΤΟ Ε1 ΚΑΙ Ε3 ΝΕΑ ΥΠΟΒΟΛΗ ( ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ Η ΖΗΜΙΑ ΚΑΤΑ 0,01 )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί το 0,01 να είναι από την μια ασήμαντο και από την άλλη να είναι ένα καλό τρυκ για να ¨ξεγελαστεί¨ το σύστημα αλλά εγώ δεν θα το έκανα.

Δεν μπορεί βρε αδερφέ να προσαρμόζουμε την πραγματικότητα ( ΜΗΔΕΝ έσοδα ) στις ¨ανάγκες ¨ του συστήματος . Να φτιάξουν το σύστημα.

Τέλος πάντων , πάρε τηλέφωνο αύριο πρωί το taxis να σου δώσουνε λύση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί το 0,01 να είναι από την μια ασήμαντο και από την άλλη να είναι ένα καλό τρυκ για να ¨ξεγελαστεί¨ το σύστημα αλλά εγώ δεν θα το έκανα.

Δεν μπορεί βρε αδερφέ να προσαρμόζουμε την πραγματικότητα ( ΜΗΔΕΝ έσοδα ) στις ¨ανάγκες ¨ του συστήματος . Να φτιάξουν το σύστημα.

Τέλος πάντων , πάρε τηλέφωνο αύριο πρωί το taxis να σου δώσουνε λύση

Συμφωνώ και επαυξάνω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω και γω, αλλα επειδη μεχρι να φτιαξουν το συστημα εμεις πρεπει να κανουμε τη δουλεια μας, σε καποιες περιπτωσεις το εχω ξεγελασει με τετοιους τροπους και θα το ξανακανω αν χρειαστει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί το 0,01 να είναι από την μια ασήμαντο και από την άλλη να είναι ένα καλό τρυκ για να ¨ξεγελαστεί¨ το σύστημα αλλά εγώ δεν θα το έκανα.

Δεν μπορεί βρε αδερφέ να προσαρμόζουμε την πραγματικότητα ( ΜΗΔΕΝ έσοδα ) στις ¨ανάγκες ¨ του συστήματος . Να φτιάξουν το σύστημα.

Τέλος πάντων , πάρε τηλέφωνο αύριο πρωί το taxis να σου δώσουνε λύση

ΘΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ ΠΧ ΠΗΓΕΝΕ ΤΗΝ ΣΤΗΝ ΔΟΥ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΗ .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ και επαυξάνω....
ΔΗΛΑΔΗ ΘΑ ΒΑΛΕΙΣ 0,02 ΣΤΑ ΕΣΟΔΑ ;;; ...... ΣΚΕΨΟΥ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΛΟΚΑΡΕΙ ΤΑ ΛΗΓΜΕΝΑ ΑΦΜ , ΠΕΡΑΙΩΣΕΙΣ ΜΕ ΠΑΡΑΒΑΣΗ ΚΤΛ .....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΘΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ ΠΧ ΠΗΓΕΝΕ ΤΗΝ ΣΤΗΝ ΔΟΥ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΗ .....

Όχι φίλε a12345

Δεν μπορούν να σου πουν πήγαινε στην ΔΟΥ και κατέθεσε την εκπρόθεσμα.

Από την στιγμή που μπορείς να υποβάλεις εμπρόθεσμα την δήλωσή σου μέσω taxis, είναι υποχρεωμένοι να την δεχτούν και να λύσουν το δικό τους πρόβλημα.

Αν πάμε με την λογική αυτή θα καταλήξουμε να κάνουμε όχι τι λένε οι νόμοι, άντε και οι εγκύκλιοι, αλλά τι θα μας λέει ο τάδε εφοριακός ή ο τάδε πληροφορικάριος του taxis.

Έχω ακούσει πολλές φορές το ¨δεν το παίρνει το σύστημα¨ αλλά δεν το έχω ποτέ δεχτεί γιατί αλίμονο αν την σχέση μας με το κράτος ή αν θέλεις την ζωή μας την ίδια την καθόριζε ένα ¨σύστημα¨ .

Διαλέγεις και παίρνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πραγματικοτητα, τις περισσοτερες φορες δεν ειναι σφαλματα του συστηματος τα προβληματα που αντιμετωπιζουμε, αλλα αγνοια ή λαθος χειρισμος δικος μας.

Λυσεις το taxisnet δινει, αλλα δεν γινεται παντα η δουλεια μας κατω απο τα καλυτερα ωραρια και συνθηκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-FROZEN-

Και στις ΔΟΥ, και στο internet, για να υπάρξει έκπτωση από τα ακαθάριστα έσοδα (συμφ. με εδ.1, §1, Άρθρο 31 ΚΦΕ) ,είναι αυτονόητο ότι πρέπει να υπάρχουν ακαθάριστα έσοδα.

Ο νοών νοείτω. Τα υπόλοιπα είναι αλεπουδιές. :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-FROZEN-

Δε βλέπω καμιά αναντιστοιχία ανάμεσα στα δυο άρθρα.

Όσον αφορά στο δεύτερο ερώτημα, θεωρώ ότι, πνεύμα του νόμου είναι ότι, το εισόδημα φορολογείται μετά την έκπτωση των δαπανών που πραγματοποιήθηκαν για την απόκτησή του, όπως λέει και το άρθρο 4 το οποίο επικαλέστηκες. Χωρίς απόκτηση εισοδήματος λοιπόν δεν υπάρχουν έξοδα προς έκπτωση.

Δε σε φτάνει ο χρόνος; Κάνε υπερδωδεκάμηνη. Πέρασέ το στα πάγια, έφόσον αφορά έξοδα πρώτης εγκατάστασης. Αλλά, εφ΄όσον δεν αποκτάς εισόδημα δεν έχεις από που να εκπέσεις τις δαπάνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μου θυμίσατε τώρα ..... :

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?...c=13254&hl=

Το σύστημα είναι γενικά προβληματικό !!! :angry:

Άλλωστε αν δε κάνω λάθος ούτε τα μηδενικά Ε.Τ.Α.Κ. των Ν.Π.μ.κ.χ. μπορεί να πάρει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει δλδ κάποια φορολογική διάταξη που να προβλέπει ότι δεν αναγνωρίζεται προς έκπτωση η ζημία που προκύπτει από έξοδα .. αν για οποιαδήποτε αιτία δεν υπάρχουν έσοδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-FROZEN-
Υπάρχει δλδ κάποια φορολογική διάταξη που να προβλέπει ότι δεν αναγνωρίζεται προς έκπτωση η ζημία που προκύπτει από έξοδα .. αν για οποιαδήποτε αιτία δεν υπάρχουν έσοδα?

Έκπτωση από που;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι και τοσο σχετικο αλλα το γραφω για πιο πληρη ενημερωση.

Απο Σταματοπουλο-Καραβοκυρη ερμηνεια ΦΕ εκδοση 2007 σελ.123

19α. Η ζημια συμψηφιζεται με αλλα εισοδηματα υποχρεωτικα.

Απο τις διαταξεις του αρθρου 4 παρ.3 του ΚΦΕ συναγεται οτι στην περιπτωση που ατομικη επιχειρηση

με βιβλια Β κατηγοριας του ΚΒΣ πραγματοποισε ζημια απο την ασκηση εμπορικης δραστηριοτητας

σε μια χρηση που καλυπτεται με συμψηφισμο εισοδηματων απο μισθωτες υπηρεσιες του φορεα της

ατομικης επιχειρησης καθως και απο ακινητα, του ιδιου ετους, τοτε δεν προκυπτει ζημια για μεταφορα

στα επομενα ετη, ανεξαρτητα απο το γεγονος οτι για τα πιο πανω θετικα εισοδηματα δεν υπηρχε

υποχρεωση καταβολης φορου με βαση την κλιμακα φορολογιας εισοδηματος του αρθρου 9 του

Ν.2238/1994, καθοσον ο συμψηφισμος των επιμερους εισοδηματων ειναι υποχρεωτικος, με τις

προϋποθεσεις βεβαια που οριζει ο νομος. (Σχετ.εγγρ.1022163/381/Α0012/1.3.2005).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...