Προς το περιεχόμενο

Η αναλυτική κατάσταση φορολογικής αναμόρφωσης με τις δαπάνες που δεν αναγνωρίζονται καθώς και κατάσταση με τις δηλώσεις και τους οφειλόμενους φόρους, που πρέπει να συμπληρώσουν οι λογιστές φοροτεχνικοί


Προτεινόμενες αναρτήσεις

σε καθε περιπτωση ας περιμενουμε την παραταση και τις διευκρινιστικες κατα πασα πιθανοτητα θα υπαρξει αλλη εφαρμογη απο οτι λενε στο taxisnet

Δεν νομίζω για καινούργια εφαρμογή , πριν τρεις μέρες βγάλαν καινούργια, αυτην θεωρώ ότι εννοεί η ΠΟΛ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ίδιο πρόβλημα με μήνυμα ΛΑΘΟΣ ΣΤΟ ΜΗ ΕΚΠΙΠΤΟΜΕΝΟ ΠΟΣΟ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΙΙΙ (ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΙΝΗΤΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑΣ) αντιμετώπισα και εγώ. Μίλησα με τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες , δεν είχαν να μου πουν κάτι και με παρέπεμψαν στα κεντρικά που βέβαια δεν μπορώ να επικοινωνήσω. Απλά περιμένω να δω τι θα γίνει ...

Εντάξει η καφρίλα σε όλο το μεγαλείο της. Κάνω την πράξη στην αριθμομηχανή , κάνω την πράξη στο excel , κάνω βουντού , ... για το μη εκπιπτόμενο ποσό κινητής , σε όλα παίρνω το ίδιο αποτέλεσμα μόνο στο σούπερ πρόγραμμα τους μου λέει ότι δεν συμφωνεί.

Ok λεβέντες υπάρχουν και όρια και τα έχετε ξεπεράσει. Φτιάξτε την αρλούμπα που λέγεται πρόγραμμα αναμόρφωσης ή πηγαίνετε σπίτια σας , μην ταλαιπωρείτε εαυτόν και αλλήλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον α β λόγο έκανα μια προσπάθεια να στείλω μια κατάσταση , όλα κομπλέ , αλλά να το μύνημα για λάθος xml ......

Δεν είναι η πρώτη κατάσταση που στέλνω ..... Απλά τις είχα στείλει Σεπτέμβριο .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα δεν είναι που το λέει (πολ 1235/24-11-2011) αλλά πως ερμηνευεται, δηλαδή αν υπάρχει αλλαγή λογιστή και ο καινουργιος δεν θέλει να την στείλει με δικά του στοιχεία, τι στοιχεία βάζουμε σαν λογιστή, εαν δεν βάλω τίποτα δεν τι δέχεται εαν βάλω τα στοιχεία του επιτηδευματία τη δέχεται κανονικά (χωρίς να την οριστικοποιησω).

Δεν έχει τυχει σε κανένα άλλο;

Είναι ξεκάθαρη η ΠΟΛ, βάζεις τα στοιχεία του επιχειρηματία και καθάρισες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας με taxis σχετικά με την λήξη προθεσμίας τησ κατάστασης μου έδωσαν την εξής απάντηση :

Η λήξη για τις αρχικές δηλώσεις ειναι 20/12/11

Η παράταση που αναφέρει η ΠΟΛ 1235/24-11-11 μου είπαν ότι αφορά ΜΟΝΟ τις τροποποιητικές δηλώσεις ΟΧΙ τις αρχικές

Το έχει ακούσει αυτό κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ξεκάθαρη η ΠΟΛ, βάζεις τα στοιχεία του επιχειρηματία και καθάρισες...

Αυτό πιστεύω και εγώ, ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας με taxis σχετικά με την λήξη προθεσμίας τησ κατάστασης μου έδωσαν την εξής απάντηση :

Η λήξη για τις αρχικές δηλώσεις ειναι 20/12/11

Η παράταση που αναφέρει η ΠΟΛ 1235/24-11-11 μου είπαν ότι αφορά ΜΟΝΟ τις τροποποιητικές δηλώσεις ΟΧΙ τις αρχικές

Το έχει ακούσει αυτό κανείς;

κανείς ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε αδέρφια θα τρελαθώ. Στον πίνακα για την κινητή τηλεφωνία και για το τύπο (α)*(δ) τα ποσά είναι 1602,09*50%=801,05 . Που είναι το λάθος και μου λέει το πρόγραμμά τους ότι δεν συμφωνεί το εκπιπτόμενο ποσό; . Το ίδιο ποσό έχει περαστεί και στο Ε3 της δήλωσης που έχει σταλεί ηλεκτρονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε αδέρφια θα τρελαθώ. Στον πίνακα για την κινητή τηλεφωνία και για το τύπο (α)*(δ) τα ποσά είναι 1602,09*50%=801,05 . Που είναι το λάθος και μου λέει το πρόγραμμά τους ότι δεν συμφωνεί το εκπιπτόμενο ποσό; . Το ίδιο ποσό έχει περαστεί και στο Ε3 της δήλωσης που έχει σταλεί ηλεκτρονικά.

ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΛΛΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΕΞΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΣΠΕΡΝΑΩ ΑΝΤΙ ΓΙΑ 1602,09 ΒΑΛΕ 1602,10 ΚΑΙ ΘΑ ΣΤΟ ΠΑΡΕΙ ΑΝ ΘΗΜΑΣΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΓΙΝΟΤΑΝ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ Ε5

ΚΑΜΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ???????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΛΛΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΕΞΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΣΠΕΡΝΑΩ ΑΝΤΙ ΓΙΑ 1602,09 ΒΑΛΕ 1602,10 ΚΑΙ ΘΑ ΣΤΟ ΠΑΡΕΙ ΑΝ ΘΗΜΑΣΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΓΙΝΟΤΑΝ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ Ε5

ΚΑΜΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ???????????????

Και θα έχω διαφορά 0,01 λεπτό με την δήλωση; Θα κατηγορηθώ για ανακρίβεια.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας με taxis σχετικά με την λήξη προθεσμίας τησ κατάστασης μου έδωσαν την εξής απάντηση :

Η λήξη για τις αρχικές δηλώσεις ειναι 20/12/11

Η παράταση που αναφέρει η ΠΟΛ 1235/24-11-11 μου είπαν ότι αφορά ΜΟΝΟ τις τροποποιητικές δηλώσεις ΟΧΙ τις αρχικές

Το έχει ακούσει αυτό κανείς;

κανείς ;

μην αρχισουμε παλι τα ιδια

η πολ 1235 αναφερει πολυ συγκεκριμενα

Σημειώνεται ότι η παραπάνω κατάσταση θα υποβληθεί υποχρεωτικά μέσω διαδικτύου και η καταληκτική ημερομηνία υποβολής θα ορισθεί με νεώτερη απόφαση του Υπουργού Οικονομικών, όταν αναρτηθεί η νεώτερη, πιο πλήρης και αναλυτική εφαρμογή από την ΓΓΠΣ, για διευκόλυνση όλων των φορολογουμένων.

χθες το βραδυ εβαλαν νεα εκδοση στο taxis net μιλησα και εγω μαζι τους σημερα μου ειπαν οτι περιμενουν αποφαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας με taxis σχετικά με την λήξη προθεσμίας τησ κατάστασης μου έδωσαν την εξής απάντηση :

Η λήξη για τις αρχικές δηλώσεις ειναι 20/12/11

Η παράταση που αναφέρει η ΠΟΛ 1235/24-11-11 μου είπαν ότι αφορά ΜΟΝΟ τις τροποποιητικές δηλώσεις ΟΧΙ τις αρχικές

Το έχει ακούσει αυτό κανείς;

κανείς ;

καλημερα εγω δεν εχω στειλη καμια γιατι περιμενω τησ νεες ημερομηνιες του υπουργιου ετσι δεν λεει η πολ 1235, μην παθω κανενα εγκεφαλικο τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα εγω δεν εχω στειλη καμια γιατι περιμενω τησ νεες ημερομηνιες του υπουργιου ετσι δεν λεει η πολ 1235, μην παθω κανενα εγκεφαλικο τωρα.

και καλα κανεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα εγω δεν εχω στειλη καμια γιατι περιμενω τησ νεες ημερομηνιες του υπουργιου ετσι δεν λεει η πολ 1235, μην παθω κανενα εγκεφαλικο τωρα.

Kαλημέρα

Θα το πάθουμε το εγκεφαλικό δεν το γλυτώνουμε. Μήπως κάποιος από τους διαχειριστές κάνει καμμιά επικοινωνία με το Υπουργείο και να ενημερωθούμε γιατί σεν μας βλέπω καλά

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Geia se olous tous talaipwrimenous logistes...na kanw kai gw mia erwtisi mipws boresete na me bvalete apo tin apognosi mou?katevasa to arxeiaki tis anamorfosis epitixws ..esteila gia arxi kamia eikosaria tin proigoumeni ebdomada..kai apo Deutera pou to prospathisa se diaforetikous pelates mou ebgaze minima : Η ΥΠΟΒΟΛΗ ΣΑΣ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΑΠΟΔΕΚΤΗ ΔΙΟΤΙ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΛΑΘΗ

1 -

ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ XML ΤΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΡΟ

den borw na katalavw giati..kanw akrivws oti ekana kai s autous pou stalthikan...an exete fwta parakalw ...dwste ta mou!!!!thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΥΠΟΒΟΛΗ ΣΑΣ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΑΠΟΔΕΚΤΗ ΔΙΟΤΙ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΛΑΘΗ

Αφου ξέρεις ελληνικά βρε elinaf , γιατί δεν γράφεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Στην νέα έκδοση ξεχωρίζει τα αυτοκίνητα των επιχειρήσεων σε β κατηγορίας βιβλία και σε γ κατηγορίας με διαφορετικό ποσοστό μη εκπιπτομένων δαπάνων. Στην β 30 % και στην γ 40%. Δεν μπορώ να βρω κάτι σχετικόστο άρθρο 31 του ΚΦΕ . Μήπως έχει κυκλοφορήσει κάτι καινούργιο?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Στην νέα έκδοση ξεχωρίζει τα αυτοκίνητα των επιχειρήσεων σε β κατηγορίας βιβλία και σε γ κατηγορίας με διαφορετικό ποσοστό μη εκπιπτομένων δαπάνων. Στην β 30 % και στην γ 40%. Δεν μπορώ να βρω κάτι σχετικόστο άρθρο 31 του ΚΦΕ . Μήπως έχει κυκλοφορήσει κάτι καινούργιο?

Ευχαριστώ

Τώρα παρατήρησα ότι διαχωρίζει την αναμόρφωση στα αυτοκίνητα όταν μαρκάρεις στα στοιχεία της εταιρίας κλείσιμο ισολογισμού πριν την 31.12.2010. Εξηγεί κάτι αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω με τον παραπανω, και ναστε σιγουροι δεν κανουν καθολου delete διαβαζουν και αυτοι , εχουν κι αυτοι υπολογιστες δεν ειστε ΜΟΝΟ εσεις ΣΑΙΝΙΑ οι καποιοι περνιεστε για σαινια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα παρατήρησα ότι διαχωρίζει την αναμόρφωση στα αυτοκίνητα όταν μαρκάρεις στα στοιχεία της εταιρίας κλείσιμο ισολογισμού πριν την 31.12.2010. Εξηγεί κάτι αυτό?

Ναι γιατί τα προηγούμενα ποσοστά έκπτωσης για τα Ι.Χ. ήταν 60% για Ι.Χ. μέχρι 1600 cc και 40% για ΙΧ πάνω από 1600 cc και με τον Ν.3842/2010 έγιναν 70% και 35% αντίστοιχα.

ΠΟΛ.1135/4.10.2010

Άρθρο 11

Προσδιορισμός ακαθάριστου και καθαρού εισοδήματος των επιχειρήσεων

5. Με την παράγραφο 5 τροποποιούνται οι διατάξεις της περ. β’ της παρ. 1 του άρθρου 31 του ν. 2238/1994, σχετικά με την έκπτωση των μισθωμάτων που καταβάλλουν οι επιχειρήσεις για επιβατικά αυτοκίνητα ΙΧ καθώς και για τις δαπάνες συντήρησης, επισκευής, κυκλοφορίας και τις αποσβέσεις των επιβατικών αυτοκινήτων ΙΧ που χρησιμοποιούνται.

Ειδικότερα, με τις νέες διατάξεις, όλες οι πιο πάνω δαπάνες εκπίπτουν κατά ποσοστό 70% για αυτοκίνητα μέχρι 1.600 κυβικά εκατοστά και κατά ποσοστό 35% για αυτοκίνητα μεγαλύτερου κυβισμού, ενώ με τις προϊσχύσασες διατάξεις προβλεπόταν η αναγνώριση των ίδιων δαπανών μέχρι 60% και 25%, αντίστοιχα. Δηλαδή, με τις νέες διατάξεις, αφενός μεν αυξάνονται τα ποσά έκπτωσης των υπόψη δαπανών και αφετέρου, δεν παρέχεται πλέον η δυνατότητα στον έλεγχο να αναγνωρίσει μικρότερα ποσά δαπανών συντήρησης, επισκευής και κυκλοφορίας, καθώς και αποσβέσεις, από αυτά που αντιστοιχούν σε ποσοστό μικρότερο του 70% ή 35%, κατά περίπτωση, των πιο πάνω δαπανών που πραγματοποίησε η επιχείρηση μέσα στη χρήση.

Στον ανωτέρω περιορισμό περιλαμβάνονται, κατά ρητή διατύπωση του νόμου, και τα μισθώματα ιδιωτικών ΙΧ που καταβάλλονται σε επιχείρηση leasing όταν έχει συναφθεί σύμβαση μίσθωσης χρηματοδοτικής μίσθωσης ή σε επιχείρηση ενοικιάσεως αυτοκινήτων, ενώ με τις προϊσχύσασες διατάξεις περιορισμός των εκπιπτομένων δαπανών υπήρχε μόνο αν τα μισθώματα αφορούσαν σύμβαση χρηματοδοτικής μίσθωσης, ενώ αυτά που καταβάλλονταν για ενοικίαση εξέπιπταν εξολοκλήρου.

Τα ανωτέρω ισχύουν, σύμφωνα με την παρ. 14 του άρθρου αυτού, για κέρδη ισολογισμών που κλείνουν με 31 Δεκεμβρίου 2010 και μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΠΟ ΤΟ VORIA.GR

Νέα παράταση για τη φορολογική αναμόρφωση

Νέα παράταση λαμβάνει η προθεσμία για την υποβολή της κατάστασης φορολογικής αναμόρφωσης, η οποία έληγε στις 20 Δεκεμβρίου 2011

16 Δεκ 2011 - 12:33

pic-0-norm.jpg

Στην παράταση της προθεσμίας υποβολής της κατάστασης φορολογικής αναμόρφωσης προχωράει, σύμφωνα με πληροφορίες το υπουργείο Οικονομικών.

Η προθεσμία κανονικά έληγε στις 20 Δεκεμβρίου του 2011 και εξετάζεται να παραταθεί μέχρι τις 20-30 Ιανουαρίου 2012.

...........................................................................................................................................................................................................................

Και για όταν με το καλό τις υποβάλουμε.....μπορούν να μας πουν από το ΥΟ ποιοι φόροι περιλαμβάνονται στην κατηγορία....Λοιποί (μη παρακρατηθέντες ) φόροι (της τελευταίας σελίδας), λαμβάνοντας υπόψιν ότι στη Β Κατηγορία βιβλίων δεν υπάρχει υποσύστημα Ταμείου ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

ΑΠΟ ΤΟ VORIA.GR

Νέα παράταση για τη φορολογική αναμόρφωση

Νέα παράταση λαμβάνει η προθεσμία για την υποβολή της κατάστασης φορολογικής αναμόρφωσης, η οποία έληγε στις 20 Δεκεμβρίου 2011

16 Δεκ 2011 - 12:33

pic-0-norm.jpg

Στην παράταση της προθεσμίας υποβολής της κατάστασης φορολογικής αναμόρφωσης προχωράει, σύμφωνα με πληροφορίες το υπουργείο Οικονομικών.

Η προθεσμία κανονικά έληγε στις 20 Δεκεμβρίου του 2011 και εξετάζεται να παραταθεί μέχρι τις 20-30 Ιανουαρίου 2012.

...........................................................................................................................................................................................................................

Και για όταν με το καλό τις υποβάλουμε.....μπορούν να μας πουν από το ΥΟ ποιοι φόροι περιλαμβάνονται στην κατηγορία....Λοιποί (μη παρακρατηθέντες ) φόροι (της τελευταίας σελίδας), λαμβάνοντας υπόψιν ότι στη Β Κατηγορία βιβλίων δεν υπάρχει υποσύστημα Ταμείου ??

Το θέμα είναι τι κάνουμε, στέλνουμε η περιμένουμε παράταση; έχει κάποιος επίσημη ενημέρωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή μέρα σε όλους και καλή δύναμη με υγεία και στις οικογένειες μας!!!!

Ούτε εγώ έχω στείλει καμία δήλωση. Ας την βγάλουν επι τέλους την παράταση -την διευκρίνηση ή ο,τιδήποτε έχουν να βγάλουν πριν

μας βάλουν ......κατι άλλο σε μάς. Είναι γνωστό οτι δεν παλεύεται η κατάσταση πλέον , αλλά (άν και έχουν ξεπεραστεί) υπάρχουν κάποια όρια γιά όλα .

Έλεος !!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...