Προς το περιεχόμενο

τιμολογια αγορων υδραυλικου καταχωρουνται ως δαπανες η ως αγορες με 10% απογραφη ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

υδραυλικος που λαμβανει τιμολογια υλικων πρεπει να τα καταχωρεί ως δαπάνες η ως αγορες και να εμφανιζει στο Ε3 αποθεμα 10% ως απογραφή .Ο συγκεκριμένος αναλαμβάνει εργασίες μετα υλικών που το κύριο βάρος αποτελέι η εργασία του .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν κάνει κατασκευές με ίδια υλικά τότε έχουμε πώληση αγαθού και όχι παροχή υπηρεσίας, οπότε η καταχώρηση των υλικών θα γίνει ως αγορές.

Αν όμως κάνει επισκευές, επιδιορθώσεις τότε εξαρτάται με την αναλογία των υλικών

Αν είναι πάνω από 1/3 της συνολικήα αξίας τότε εκδίδεται ένα τιμολόγιο πώλησης και ένα τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών (τα υλικά καταχωρούνται ως αγορές)

Αν είναι κάτω από 1/3 τότε μόνο τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών (τα υλικά καταχωρούνται ως έξοδα)

Δε μου έχει τύχει περίπτωση οπότε περιμένω και άλλες απόψεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Για να αποφύγεις την απογραφή του 10% (αφού δεν είναι πραγματικό) μπορείς είτε να έχεις θεωρημένο βιβλίο απογραφών είτε να το γράψεις στην τελευταία σελίδα του βιβλίου εσόδων-εξόδων όπως λέει ο ΚΒΣ.

Εγώ γράφω "απογραφή έτους 20**" ΜΗΔΕΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν κάνει κατασκευές με ίδια υλικά τότε έχουμε πώληση αγαθού και όχι παροχή υπηρεσίας, οπότε η καταχώρηση των υλικών θα γίνει ως αγορές.

Συμφωνώ για νέα έργα

Αν όμως κάνει επισκευές, επιδιορθώσεις τότε εξαρτάται με την αναλογία των υλικών

Αν είναι πάνω από 1/3 της συνολικήα αξίας τότε εκδίδεται ένα τιμολόγιο πώλησης και ένα τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών (τα υλικά καταχωρούνται ως αγορές)

Μπορεί ομως να εκδοσει και ενα ΤΠΥ στο οποίο να αναγράφει ξεχωριστά τα υλικα και την παροχή , παλι θα λάβει υποψη τα υλικά ως αγορές ?

Αν είναι κάτω από 1/3 τότε μόνο τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών (τα υλικά καταχωρούνται ως έξοδα)

Συμφωνώ

Δε μου έχει τύχει περίπτωση οπότε περιμένω και άλλες απόψεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα την ταπεινή μου άποψη ηλεκτρολόγοι-υδραυλικοι (εγκαταστάτες και ΟΧΙ να κάνουν εμπορία)αντιμετωπίζονται ώς εξής:

1)όταν λαμβάνουν νέα έργα τότε έχουμε παραγωγή και πώληση αγαθού και τα υλικά καταχωρούνται ώς αγορες!σε αυτή την περίπτωση ο ΜΣΚΚ ίναι 12%(παραγωγή εργού ΜΕ υλικά)και τα υλικά που αγοράζει ο ηλεκτρολόγος εγκαταστάτης ναι μεν είναι στο όνομά του,αλλα τόπος προορισμού είναι στη διευθυνση του έργου!το κάθε έργο παρακολουθείται ξεχωριστά και κάθε τι που αγοράζουμε ξέρουμε ΠΟΥ πηγαίνει!απογραφη στο Ε3 αρχής και λήξης ΜΗΔΕΝΙΚΗ!!!!

2)όταν λαμβάνουν νέα έργα χωρίς υλικά τα πράγματα είναι πιο απλά,καθώς τα υλικά είναι του κύριου του έργου και ΟΧΙ του ηλεκτρολόγου-εγκαταστάτη(ΜΣΚΚ 25%) και κόβεται τιμ.παροχής ή τιμολογιο έργου(αν υπάρχει)

έχω την εντύπωση ότι απο τη στιγμή που θεωρητικά δεν κάνουν εμπορία και ότι αγοράζουν το χρησιμοποιούν στα έργα που αναλαμβάνουν ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΑΠΟΓΡΑΦΗ(ΜΗΔΕΝΙΚΗ)

γι'αυτον το λόγο πιστευω οτι εάν γράφει τη διευθυνση του έργου το τιμολόγιο των υλικών που αγοράζει ο υδραυλικός στο όνομά του δεν χρειάζεται να κόψει και ΔΕΛΤΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ για τα υλικά!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...
επισκέπτη Alessandra

να ρωτήσω κάτι και εγώ..στο Ε3 τα Τιμ.πωλ. που κόπηκαν χωριστά για τα υλικά, σε ποια στήλη πάνε?ακαθάριστα έσοδα εμπορίας -μεταποίησης? (στην πραγματικότητα δεν είναι εμπορία αφού είναι τα υλικά της εργασίας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη στιγμή που είναι εγκαταστάτης(μπορει δηλ.να έχει κ εδρα το σπίτι του)και δεν κάνει εμπορία,ότι αγοράζει στο όνομά του το εγκαθιστά!γνώμη μου μηδενική η απογραφή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

καλησπερα,

υδραυλικος με ΚΑΔ 1)εργασιες υδραυλικων εγκαταστασεων  2)εργασιες εγκαταστασεων κεντρικης θερμανσης   3)εργασιες εγκαταστασεων φυσικου αεριου,

αγοραζει υλικα ωστε να επισκευαζει μπανια, θερμανση , καλοριφερ κτλ κτλ....τα τιμολογια των υλικων αυτων καταχωρουνται ως αναλωσιμα οποτε δε κανει κ απογραφη, κοβει ΤΠΥ σε επιτηδευματιες αναφεροντας πανω ''μετα υλικων'' (μεχρι 1/3 της αξιας) και ΑΛΣ θεωρημενη για τη λιανικη......

και ερωτω εδω...ειναι σωστος αυτος ο τροπος αντιμετωπισης? μηπως με τον ΚΦΑΣ δε προβλεπεται πλεον αυτος ο χειρισμος??κ αν δε προβλεπεται, υπαρχει τροπος να μη μπλεξει με εμπορια??

ευχαριστω! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα,

υδραυλικος με ΚΑΔ 1)εργασιες υδραυλικων εγκαταστασεων  2)εργασιες εγκαταστασεων κεντρικης θερμανσης   3)εργασιες εγκαταστασεων φυσικου αεριου,

αγοραζει υλικα ωστε να επισκευαζει μπανια, θερμανση , καλοριφερ κτλ κτλ....τα τιμολογια των υλικων αυτων καταχωρουνται ως αναλωσιμα οποτε δε κανει κ απογραφη, κοβει ΤΠΥ σε επιτηδευματιες αναφεροντας πανω ''μετα υλικων'' (μεχρι 1/3 της αξιας) και ΑΛΣ θεωρημενη για τη λιανικη......

και ερωτω εδω...ειναι σωστος αυτος ο τροπος αντιμετωπισης? μηπως με τον ΚΦΑΣ δε προβλεπεται πλεον αυτος ο χειρισμος??κ αν δε προβλεπεται, υπαρχει τροπος να μη μπλεξει με εμπορια??

ευχαριστω! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 months later...

 

καλησπερα,υδραυλικών ειδών;

υδραυλικος με ΚΑΔ 1)εργασιες υδραυλικων εγκαταστασεων  2)εργασιες εγκαταστασεων κεντρικης θερμανσης   3)εργασιες εγκαταστασεων φυσικου αεριου,

αγοραζει υλικα ωστε να επισκευαζει μπανια, θερμανση , καλοριφερ κτλ κτλ....τα τιμολογια των υλικων αυτων καταχωρουνται ως αναλωσιμα οποτε δε κανει κ απογραφη, κοβει ΤΠΥ σε επιτηδευματιες αναφεροντας πανω ''μετα υλικων'' (μεχρι 1/3 της αξιας) και ΑΛΣ θεωρημενη για τη λιανικη......

και ερωτω εδω...ειναι σωστος αυτος ο τροπος αντιμετωπισης? μηπως με τον ΚΦΑΣ δε προβλεπεται πλεον αυτος ο χειρισμος??κ αν δε προβλεπεται, υπαρχει τροπος να μη μπλεξει με εμπορια??

ευχαριστω! :)

 

Καλημέρα, 

Έχω έναν πελάτη υδραυλικό που θα του κάνω έναρξη. κανονικά δέν πρέπει να του βάλω στα ΚΑΔ και εμπορία  υδραυλικών ειδών; 

Η αντιμετώπιση που μας προτείνει ο συνάδελφος είναι σωστή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχει επαγγελματική έδρα το σπίτι του τότε καταχωρούνται σαν δαπάνες γιατί όλα τα υλικά είναι του πελάτη του (άσχετα αν στο τιμ αναγράφεται το όνομα του ηλεκτρολόγου).Αν έχει κατάστημα-όχι το σπίτι του- τότε σίγουρα θα εμπορεύεται υλικά οπότε κάθε περίπτωση μετά είναι ξεχωριστή και αντιμετωπίζεται είτε σαν έργο(οπότε πρέπει να δεις αν έχει το 1/3 κτλ.). Γνώμη μου πάντα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, 

Έχω έναν πελάτη υδραυλικό που θα του κάνω έναρξη. κανονικά δέν πρέπει να του βάλω στα ΚΑΔ και εμπορία  υδραυλικών ειδών; 

Η αντιμετώπιση που μας προτείνει ο συνάδελφος είναι σωστή;

Γιατί να του βάλεις και εμπορία??

 

43.22.11.08 Υπηρεσίες επισκευής υδραυλικών εγκαταστάσεων, με υλικά του επισκευαστή

43.22.11.09 Υπηρεσίες επισκευής υδραυλικών εγκαταστάσεων, χωρίς υλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχει επαγγελματική έδρα το σπίτι του τότε καταχωρούνται σαν δαπάνες γιατί όλα τα υλικά είναι του πελάτη του (άσχετα αν στο τιμ αναγράφεται το όνομα του ηλεκτρολόγου).Αν έχει κατάστημα-όχι το σπίτι του- τότε σίγουρα θα εμπορεύεται υλικά οπότε κάθε περίπτωση μετά είναι ξεχωριστή και αντιμετωπίζεται είτε σαν έργο(οπότε πρέπει να δεις αν έχει το 1/3 κτλ.). Γνώμη μου πάντα..

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/16433

Αρ. πρωτ.: Δ15Α 1065380 ΕΞ 15.4.2013

Διάκριση υπόχρεων Κ.Φ.Α.Σ. πώλησης αγαθών από παροχή υπηρεσιών

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη θα κοβει να ΤΠΥ μετα υλικων; Και αν η αξια των υλικων ειναι πανω απο το 1/3 δεν θα θελει και τιμολογιο πωλησης;

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/16433

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για την απάντηση. Εγώ του έβαλα αυτά:

 

43.22.1           Εργασίες υδραυλικών εγκαταστάσεων, αποχετευτικών  αγωγών, θέρμανσης, αερισμού και κλιματισμού

43.22.11         Εργασίες υδραυλικών εγκαταστάσεων και  αποχετευτικών αγωγών

46.74.12         Χονδρικό εμπόριο υδραυλικού εξοπλισμού και  εξοπλισμού και προμηθειών για εγκαταστάσεις θέρμανσης

 

Αν πάω και διαγράψω το 46.74.12 θα είμαι σωστός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ευχαριστώ για την απάντηση. Εγώ του έβαλα αυτά:
 
43.22.1           Εργασίες υδραυλικών εγκαταστάσεων, αποχετευτικών  αγωγών, θέρμανσης, αερισμού και κλιματισμού
43.22.11         Εργασίες υδραυλικών εγκαταστάσεων και  αποχετευτικών αγωγών
46.74.12         Χονδρικό εμπόριο υδραυλικού εξοπλισμού και εξοπλισμού και προμηθειών για εγκαταστάσεις θέρμανσης

 

 
Αν πάω και διαγράψω το 46.74.12 θα είμαι σωστός;

 

αναλόγως ποιές είναι οι δουλειές που κάνει κι αν κάνει και εμπορία...!

Δεν μπορώ να σου απαντήσω σε αυτό... :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πω πω .... μας έβγαλες τα μάτια βρε :blink:

Έτσι θα τα γράφω από εδώ και πέρα, γιατί μου φαίνεται πως αλλιώς, περνάνε απαρατήρητα ...

 

Καλημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκευές και καινούργιες εγκαταστάσεις θα κάνει. Τα υλικά θα τα αγοράζει αυτός και στο ΤΠΥ θα αναφέρει το συνολικό ποσό μετά υλικών.  Αυτό θεωρείται εμπορία;  

 

Αν κάνε εμπορία πρέπει να κάνει και απογραφή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ. 

ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΕΛΑΤΗ ΕΝΑ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΧΩ ΧΑΘΕΙ.

 

ΣΕ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ, ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΒΕΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ , ΚΑΙ ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΝΑ ΤΑ ΠΕΡΝΑΜΕ ΔΑΠΑΝΕΣ.

 

Η ΑΠΟΡΙΑ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΜΙΑ ΟΙΚΟΔΟΜΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΑΛΙ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΕΙΝΑΙ?

 

ΚΑΙ ΤΑ ΔΕΛΤΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΩΝ ΥΛΙΚΩΝ ΜΕΤΑ ΠΩΣ ΤΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΜΕ?

 

 

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ. 

ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΕΛΑΤΗ ΕΝΑ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΧΩ ΧΑΘΕΙ.

 

ΣΕ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ, ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΒΕΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ , ΚΑΙ ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΝΑ ΤΑ ΠΕΡΝΑΜΕ ΔΑΠΑΝΕΣ.

 

Η ΑΠΟΡΙΑ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΜΙΑ ΟΙΚΟΔΟΜΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΑΛΙ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΕΙΝΑΙ?

 

ΚΑΙ ΤΑ ΔΕΛΤΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΩΝ ΥΛΙΚΩΝ ΜΕΤΑ ΠΩΣ ΤΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΜΕ?

 

 

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΚΑΝΕΙΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...