Προς το περιεχόμενο
  • 0

Πότε γίνεται παραγραφή χρεών στο ΤΕΒΕ και απαιτούμενα δικαιολογητικά για διαγραφή


επισκέπτη caldo

Ερώτηση

Πότε παραγράφονται χρέη απο εισφορές στο ΤΕΒΕ;

Παραγράφονται αστικά και ποινικά, σε 5ετία; 8ετία;

Μπορεί κάποιος να κάνει "αποποίηση" χρεών εφ' όσον έχουν παραγραφεί ποινικά;

Επίσης, που αναφέρονται τα δικαιολογητικά που είναι υποχρεωμένος ο ασφαλισμένος να προσκομίσει για την διαγραφή του (εκπρόθεσμη);

Πολύ χρήσιμη η βοήθειά σας.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

kalispera paidia exo thn mia aporia...

otan uparxoun xreei sto tebe me kapoio sugkeni 1vathmou kai den exei kapoion diakanonismo,kai anoigo ego mia dikia mou douleia an pethanei h gia kapoion allo logo den plirofoun auta ta xreei na plironoun meta h sugkeneis ( suzigos,paidia)???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΝΙΚΟΛΕΤΤΑ

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ Κ ΓΩ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕ ΕΝΑΡΞΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΟ 1998 Κ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ.ΤΟ 99 ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ Κ ΟΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΑΥΞΗΘΗΚΑΝ.ΤΟ 2003 ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ ΙΚΑ ΩΣ ΕΠΟΧΙΑΚΗ ΙΔ.ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΟΠΟΥ Κ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ.ΣΗΜΕΡΑ ΛΟΙΠΟΝ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑκοπη της εργασιας του τεβε που μονο 1 χρονο ειχα δουλεψει. ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΒΑΛΛΩ ΣΤΟ ΤΕΒΕ ΑΣΦΑΛΙΣΗ 13 ΕΤΩΝ...ΕΓΩ ΜΟΝΟ ΤΙΣ 25000 ΕΧΩ ΝΑ ΔΩΣΩ.Κ ΓΙΑ ΔΟΣΕΙΣ?ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΩ Η ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 6000 ΤΟ ΧΡΟΝΟ.ΤΙ ΛΥΣΗ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ?ΑΦΟΥ ΚΙΝΔΥΝΕΥΩ ΑΝ ΑΦΗΣΩ ΧΡΕΗ ΣΤΟ ΤΕΒΕ.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Δ. Παναγιωτιδης

Πότε παραγράφονται χρέη απο εισφορές στο ΤΕΒΕ;

Παραγράφονται αστικά και ποινικά, σε 5ετία; 8ετία;

Μπορεί κάποιος να κάνει "αποποίηση" χρεών εφ' όσον έχουν παραγραφεί ποινικά;

Επίσης, που αναφέρονται τα δικαιολογητικά που είναι υποχρεωμένος ο ασφαλισμένος να προσκομίσει για την διαγραφή του (εκπρόθεσμη);

Πολύ χρήσιμη η βοήθειά σας.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το διάστημα που δεν πληρώνεται ο ΟΑΕΕ τιμωρείται ο επαγγελματίας με το να μην έχει ασφάλιση.

Οταν καταφέρει η υποχρεωθεί (θεώρηση) να διακανονίσει το χρέος του μέσα στο χρέος είναι και η ασφάλιση

που δεν είχε.

Είναι λογικό να πληρώνεις για υπηρεσίες που δεν έλαβες η είναι σαν το ανέκδοτο και τόσο για τη γυναίκα μου

ας την είχες.

Από φίλη άκουσα για επιχειρηματία με χρέος ΟΑΕΕ και χωρίς ασφάλιση πως πήγε έκτακτα στο νοσοκομείο και ξαναβγήκε γιατί δεν

είχε λεφτά να πληρώσει το κόστος.

Δεν είναι άνεργος δεν μπορεί να είναι πρόνοια είναι σε απλήρωτο ΟΑΕΕ που θα το πλρωσει ολο και με προσαυξήσεις.

Τι λέτε συνάδελφοι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω κλείσει την επιχείρηση μου εδώ και 2 μήνες κοντά. Πήγα στο ΤΕΒΕ για να κάνω διακοπή και να διακανονίσω τις οφειλές μου και εκεί μια υπάλληλος μου είπε ότι έχει βγει νέος νόμος που δίνει κάποιο επίδομα για τρεις μήνες. Μήπως ξέρετε κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα σε ολους!!σας παρακαλω θα ηθελα να κανω κ εγω καποιες ερωτησεις γιατι πραγματικα ειμαι σε απογνωση!!οι γονεις μου ειχαν μια υγειης επιχειρηση απο το 1980 η οποια ειχε 3 καταστηματα!το κα8ε καταστημα ηταν και σε ενα διαφορετικο ονομα...τησ μανας μου..του πατερα μου...και ενος ακομη ατομου!!δυστυχως τα τελευταια 5-6 χρονια τα πραγματα δεν πηγαν καλα και το μαγαζι που ειχε στ ονομα της η μητερα μου εκλεισε και το 3ο ατομο απο την επιχειρηση εξαφανιστηκε γιατι δεν ηθελε χρεη στο ονομα του..οι γονεις μου συνεχισαν να δουλευουν μπας και μπορεσουν να καλυψουν τα χρεη.το θεμα ειναι ομως πως το μαγαζι που ειχε κλεισει τοτε που ηταν στο ονομα τησ μανα μου την αναγκασε να κανει διακοπη των ενσημων της οποτε θα παρει πολυ χαμηλη συνταξη.το καταστημα ομως που δουλευε η μητερα μου μεχρι περσι που η επιχειρηση εκλεισε τελειως ηταν στο ονομα του 3ου ατομου ο οποιος εφυγε και τοτε δεν μπορουσε να γινει αλλαγη του ονοματος γτ θα πληρωναμε πολλα στην εφορια οποτε εμεινε οπως ειχε.ημαστε αναγκασμενοι τωρα να του πληρωσουμε τα ενσιμα του αυτα τα 5 χρονια?μπορει να γινει κατι και να μην επιβαρυνθουμε?μπορουμε να κανουμε καποιο αναδρομικο κλεισιμο της επιχειρησης αν και φαινεται οτι εκοβε τιμολογια αυτα τα 5-6 χρονια?να σημειωσω οτι η δουλεια ειχε πολυ χαμηλα κερδη..σχεδον εμπαινε μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

Έχω την εξής απορία: Έχω 4 χρόνια ασφάλισης στον ΟΑΕΕ με σχεδόν μηδενική καταβολή ασφαλίστρων. Αυτό σημαίνει ότι το βιβλιάριο υγείας μου δεν σφραγίστηκε, αφού όφειλα ασφάλιστρα, για τα 3 τελευταία χρόνια ασφάλισης. Επομένως, ο οργανισμός δεν μου παρείχε ιατρική περίθαλψη για τα 3 από τα 4 έτη.

Γιατί λοιπόν οφείλω το κομμάτι της ασφάλισης που αφορά στην ιατρική περίθαλψη, αφού ο ΟΑΕΕ δεν μου παρείχε αυτή την υπηρεσία? Στο μυαλό μου, θα έπρεπε, είτε να μου παρέχει ιατροφαρμακευτική κάλυψη και να μου την χρεώνει, είτε να μην μου την παρέχει (όπως συνέβη) και να με απαλλάξει από τη σχετική χρέωση. Μπορώ να διεκδικήσω απαλλαγή των ιατροφαρμακευτικών χρεώσεων με βάση το πιο πάνω επιχείρημα ή όχι?

Παρακαλώ πολύ, όποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει.

Ευχαριστώ,

Μάκης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

Έχω την εξής απορία: Έχω 4 χρόνια ασφάλισης στον ΟΑΕΕ με σχεδόν μηδενική καταβολή ασφαλίστρων. Αυτό σημαίνει ότι το βιβλιάριο υγείας μου δεν σφραγίστηκε, αφού όφειλα ασφάλιστρα, για τα 3 τελευταία χρόνια ασφάλισης. Επομένως, ο οργανισμός δεν μου παρείχε ιατρική περίθαλψη για τα 3 από τα 4 έτη.

Γιατί λοιπόν οφείλω το κομμάτι της ασφάλισης που αφορά στην ιατρική περίθαλψη, αφού ο ΟΑΕΕ δεν μου παρείχε αυτή την υπηρεσία? Στο μυαλό μου, θα έπρεπε, είτε να μου παρέχει ιατροφαρμακευτική κάλυψη και να μου την χρεώνει, είτε να μην μου την παρέχει (όπως συνέβη) και να με απαλλάξει από τη σχετική χρέωση. Μπορώ να διεκδικήσω απαλλαγή των ιατροφαρμακευτικών χρεώσεων με βάση το πιο πάνω επιχείρημα ή όχι?

Παρακαλώ πολύ, όποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει.

Ευχαριστώ,

Μάκης

Χρωστάς για υπηρεσίες που δεν έχεις λάβει.

Τεράστια αδικία που δεν ξέρω αν έχει λύση.

Δεν ξέρω αν κανείς έφτασε σε δικαστήριο να διεκδικήσει το αυτονόητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Γιωργος

Καλησπέρα έκανα έναρξη στο ΤΕΒΕ το 2006 μέχρι τώρα δεν πλήρωσα τίποτα έφυγα απο την οε που ήμουν απο το 3/2006 λογο ασυμφονια εταιρων κ όλα αυτά τα χρονια δούλευα άλλες φορές με ένσημα ΙΚΑ κ άλλες ανασφαλιστος γίνεται να αφαιρεθούν τώρα απο το ΤΕΒΕ αν τους το ζητήσω?η εταιρία ακόμη ειναι σε λειτουργεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα , αν φύγατε απο την ΟΕ σημαίνει οτι έχει γινει τροποποίηση καταστατικού το 2006, και στο μητρώο οι απαραίτητες ενεργιες, θα πρέπει να συμβουλευτείτε τον λογιστή της εταιρίας ή να κάνετε μια αίτηση στο μητρώο. Αν το όνομα σας εμφανίζεται στην εταιρεία, αν όχι, τοτε με αυτό θα πάτε στον ΟΑΕΕ (τεβε) να κάνετε διακοπή με την ημερομηνία της διακοπής της ΔΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Σουλιώτης

Μελέτησα μα προσοχή όλα τα ποστ που με ενδιαφέρουν αλλά και πάλι έχω πολλές απορίες και παρακαλώ να με βοηθήσετε.

Πρίν απο λίγες μέρες έλαβα μια ειδοποίηση απο τον ΟΑΕΕ με την οποία με καλούσε να καταβάλλω πολλές δεκάδες χιλιάδες ευρώ για μή καταβολές εισφορών απο το 2002 μέχρι σήμερα.

Πήγα απο κεί και τους είπα την ακόλουθη ιστορία (ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ Η ΜΙΣΗ ΑΛΗΘΕΙΑ)

Το 1982 ίδρυσα μια ατομική επιχείρηση η οποία έκλεισε το 1994.

Απέκρυψα όμως ότι ίδρυσα το 1996 μία Α.Ε. στην οποία πρόεδρος είναι η σύζυγος μου και με εμένα δ/νων σύμβουλο. Και η εταιρεία όμως αυτή (η Α.Ε.) διέκοψε τις εργασίες της το 1997 και μέχρι σήμερα δεν λειτουργεί. Στα χαρτιά όμως φαίνεται σαν να υπάρχει.

Μου ζήτησαν να τους προσκομίσω:

1.- Βεβαίωση διακοπής απο την Δ.Ο.Υ.

2.- Ιστορικό και διακοπή απο το Εμπορικό Επιμελητήριο.

3.- Εκαθαριστικά της αντίστοιχης Δ.Ο.Υ.

Πήρα απο τη Δ.Ο.Υ. τη βεβαίωση διακοπής για την ατομική επιχείρηση, και τα εκκαθαριστικά σημειώματα στα οποία πράγματι φαίνεται οτι δεν έχω εισοδήματα απο επαγκελματική δραστηριότητα απο το 1997 μέχρι σήμερα.

Απο το Εμπορικό Επιμελητήριο όμως δεν μου δίνουν βεβαίωση διακοπής γιατί εμφανίζεται και η Α.Ε. της οποίας είμαι μέλος. Ρώτησα τι πρέπει να τους προσκομίσω και μου είπαν το διαλυτικό της εταιρείας απο τη Δ/Νση Εμπορίου.

Πήγα στη διεύθυνση εμπορίου και μου είπαν οτι πρέπει να κάνω πρακτικό Γενικής Συνέλευσης με το οποίο θα φαίνεται η διάλυση της εταιρείας και η διανομή των περουσιακών της στοιχείων, αλλά δεν μπορώ νωρίτερα απο το 2007.

Οι ερωτήσεις που έχω να σας υποβάλλω είναι οι ακόλουθες:

1.- Υπάρχει περίπτωση να ξεφύγω απο αυτό το μεγάλο πρόβλημα, και πως?

2.- Θα προχωρήσουν σε αναγκαστική είσπραξη των οφειλών με κατάσχεση της ατομικής μου περιουσίας?

3.- Θα επεκταθεί και η δίωξη της συζύγου μου αφού θα εμφανιστεί σας πρόεδρος της εταιρείας, και πως μπορώ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ να γλυτώσω εκείνη που στο κατω-κάτω δεν ευθύνεται σε τίποτα. Άλλωστε ιδία έχει συνταξιοδοτηθεί απο πέρυσι απο το ΙΚΑ.

Θερμή παράκλιση να με βοηθήσετε γιατί δυστηχώς δεν έχω να πληρώσω για να συμβουλευτώ νομικό και ούτε λογιστή.

Σας ευχαριστώ εκ των πρωτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχω κι εγώ μια απορία κ θα ήθελα αν σας είναι εύκολο να μου απαντήσετε.

Είχε ανοίξει ο πατέρας μου μια επιχείριση στο όνομα μου κ η οποία δεν λειτουργεί κανονικά τα τελευταία 3 χρόνια. Ξεκίνησα τις διαδικασίες για να την κλείσω γιατί γνώριζα ότι υπήρχαν οφειλές στο ΤΕΒΕ κ στην εφορία. Έκανα λοιπόν την διακοπή στην εφορία με παλιοτερη ημερομηνία κ θέλω τώρα να κάνω την διακοπή στο ΤΕΒΕ,Επειδή όμως δυσκολεύομαι πολύ οικονομικά κ το χρονικό διαστημα που έχω είναι πολύ μικρό γιατί εκρεμμεί δικαστήριο για τις οφειλές του ΤΕΒΕ, θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να κάνω διακοπή στο ΤΕΒΕ, χωρίς να κάνω διακανονισμό για τις οφειλές. Στο υποκατάστημα του ΤΕΒΕ στο οποίο ανήκω μου είπαν ότι δεν γίνεται. Η υπάλληλος του ΤΕΒΕ που το εκπροσωπούσε στο δικαστήριο μου είπε ότι γίνεται να κάνω διακοπή κ χωρίς να ρυθμίσω τις οφειλές μου κι αποκλείεται να μου είπε έτσι ο υπάλληλος στο ΤΕΒΕ, με αποτέλεσμα να πάρω απλώς αναβολή. Θέλω λοιπόν να ρωτήσω τι ακριβώς πρέπει να κάνω ώστε να κάνω την διακοπή χωρίς να καταβάλλω τις οφειλες.

Σας ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΚΑΤΕΡΙΝΑ

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ.... ΕΧΩ ΕΝΑΝ ΦΙΛΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΑΡΞΗ ΤΟ 1984 ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΗΤΑΝ ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΠΟΤΕ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟΝ ΟΑΕΕ (ΤΟΤΕ ΤΕΒΕ), ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΕΙΧΕ ΙΚΑ ΚΑΠΟΙΑ ΟΧΙ, ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΘΕΩΡΟΥΣΕ ΜΠΛΟΚΑΚΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ, ΑΛΛΑ ΑΛΛΑΞΕ ΕΦΟΡΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΤΟΥ ΖΗΤΟΥΝΕ ΧΑΡΤΙ ΑΠΟ ΟΑΕΕ ΣΤΟΝ ΚΒΣ... ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΟΑΕΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΑΠΟ ΠΟΥ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ... ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ, ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΕΡΓΑΤΟΛΟΓΟ, ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΝΕ ΜΕΣΑ.... ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΘΑ ΘΕΛΑΜΕ ΠΟΛΥ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ.... ΕΧΩ ΕΝΑΝ ΦΙΛΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΑΡΞΗ ΤΟ 1984 ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΗΤΑΝ ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΠΟΤΕ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟΝ ΟΑΕΕ (ΤΟΤΕ ΤΕΒΕ), ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΕΙΧΕ ΙΚΑ ΚΑΠΟΙΑ ΟΧΙ, ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΘΕΩΡΟΥΣΕ ΜΠΛΟΚΑΚΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ, ΑΛΛΑ ΑΛΛΑΞΕ ΕΦΟΡΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΤΟΥ ΖΗΤΟΥΝΕ ΧΑΡΤΙ ΑΠΟ ΟΑΕΕ ΣΤΟΝ ΚΒΣ... ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΟΑΕΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΑΠΟ ΠΟΥ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ... ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ, ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΕΡΓΑΤΟΛΟΓΟ, ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΝΕ ΜΕΣΑ.... ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΘΑ ΘΕΛΑΜΕ ΠΟΛΥ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑς

Αναδρομική εγγραφή μια 5ετία πίσω!!!

OAEE emp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά.

Γνωστός μου ήρθε να τον βοηθήσω για τις οφειλές του στο ΟΑΕΕ. Η ιστορία έχει ως εξής…

Έναρξη 09/1995 εως 01/1998 ατομική , ασφάλιση ΤΕΒΕ.

Έναρξη 01/1998 εως 08/2003 Ε.Ε , ασφάλιση ΤΑΕ.

Πληρωμένες εισφορές μόνο το 1995. άρα οφειλές από 01/1996 έως 08/2003.

Όταν πήγε ο άνθρωπος να ρυθμίσει εφάπαξ με απαλλαγή τόκων + διαφορά κλιμάκιου σύμφωνα με Ν.4038/2012 του έβγαλαν οφειλές έως και 2012. (πρώτο χαρτί 08/02/2012).

Σωστά, γιατί είχε κάνει διακοπή μονό στην ΔΟΥ και επιμελητήριο.

Οκ, μαζέψαμε τα χαρτιά για να γίνει η διακοπή εκπρόθεσμα 2003.

Και έγινε. Δεν αναφέρω βέβαια τον αγώνα γιατί ΔΕΝ μπορούσαν να σβήσουν τις εισφορές πριν τον ΟΑΕΕ δηλ 2003-2006 (2006 ενοποίηση) , έπρεπε να βρουν έναν ‘’παλαιό’’ υπάλληλο που ξέρει το σύστημα από το ΤΑΕ και άλλα.

Αυτό που έγινε όμως , ΔΕΝ έγινε. Πήρα το (δεύτερο χαρτί 20/03/2012)

Που δεν ήταν, κατάσταση οφειλομένων εισφορών αλλά απλήρωτες αποδείξεις ασφαλιζόμενου με άλλο σύνολο κεφαλαίου και πάλι έως το 2012! Καταλαβαίνετε…. Χαμός πάλι. Ρε παιδιά έρχομαι με μετρητά να πληρώσω και να ρυθμίσω και ΔΕΝ μπορώ???

Τεσπα 5 μέρες μετά δέχομαι τηλέφωνο , ελατέ πάλι βρήκαμε τον ‘’παλαιό’’ και τα έφτιαξε. Πάω (τρίτο χαρτί 28/03/2012) οκ έως 2003 αλλά πάλι διαφορετικές διαφορές κλιμακίων.

Δηλαδή συνάδελφοι έχω 3 ΧΑΡΤΙΑ από το ίδιο κατάστημα και τμήμα του ΟΑΕΕ που π.χ στο 2 διμηνο του 2001 με πετανε από το Ε κλιμάκιο (πρώτο χαρτί) στο ΣΤ κλιμάκιο ( δεύτερο χαρτί) και Ζ στο τρίτο.!!

Θέλει να πληρώσει ο γνωστός μου, αλλά ΣΩΣΤΟ ποσό κεφαλαίου και ΣΩΣΤΟ ποσό διαφοράς κλιμακίου. Τα ποσά είναι μεγάλα 15000€ περίπου και 15000€ περίπου οι διαφορές.

Έχω χαθεί στους νόμους 4038/2012 άρθρο 3 & 21, 3943/2011 άρθρο 48 παρ Α , 4075/2012…

θα ήθελα μια βοήθεια για το υπολογισμό του χρέους.

Κλιμάκιο Ε το 1998 το μηνά. 290€ περίπου το Δίμηνο.

Ένας από τους υπολ/σμους στο χαρτί εχει 290€ + 380€=670 €

Γνωρίσω π.χ οι ασφαλιστικές εισφορές οποιασδήποτε χρονικής περιόδου, θα εισπράττονται με το νέο ασφάλιστρο και θα επιβαρύνονται με πρόσθετα τέλη καθυστέρησης αλλά και ότι

ii. Ειδικά για τους οφειλέτες του ΟΑΕΕ, το ποσό της διμηνιαίας καταβολής υπολογίζεται με βάση την εισφορά που ισχύει κατά την ημερομηνία υποβολής του αιτήματος υπαγωγής στον διακανονισμό, χωρίς να υπολείπεται των εκατόν πενήντα (150) ευρώ. Σε περίπτωση που έχουν διακόψει την ασφάλισή τους στον Οργανισμό αυτόν, ως εισφορά θεωρείται η αντιστοιχούσα στην ασφαλιστική κατηγορία όπου βρίσκονταν κατά το χρόνο διακοπής της ασφάλισης (3943/2011 Αρθρο 48 παρ Α ). Δηλαδή το ασφάλιστρο του 2003?? Σωστά?? Π.χ αν ασφάλιστρο 2003 670€ δίμηνο θα υπολογίσω από 1996 το τότε ασφάλιστρο + την διάφορα για να φτάσουμε τα 670€?+ προσαυξησεις?

Αν ειναι ετσι και οι εισφορες το 2003 ειναι 670€ το διμηνο ( νομιζω ετσι ειναι ΤΑΕ 5η 242+92=334/ μηνα για νεους ασφαλιζομενους) το τελευταιο χαρτι ειναι οκ, νομιζω.

Οποιαδήποτε βοήθεια σας…. Θα απευθυνθώ και σε εργατολογο αλλά γράφω και εδώ στο foroum γιατί οι καλύτεροι εργατολογοι είναι ΕΔΩ.

Σας κούρασα, συγγνώμη κουραγιο και καλή συνέχεια.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Καλησπέρα και από μένα σε όλους σας, μπαίνω στο θέμα και η όποια βοήθεια πραγματικά ανεκτίμητη. Είμαι 25 ετών και φοιτήτρια, το πρόβλημα μου προέκυψε πριν μία εβδομάδα. Με στέλνουν από το Πανεπιστήμιο μου για πρακτική άσκηση για να μπορέσω να πάρω το πτυχίο μου. Ένα από τα δικαιολογητικά ήταν και η ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης την οποία πέρνω από τον ασφαλιστικό μου φορέα και εφ' όσον δεν έχω φορέα μου την βγάζουν από το Πανεπιστήμιο. Λόγω οικονομικλων προβλημάτων της οικογένειας μου όταν τελείωσα το σχολείο αναγκάστηκα να δουλέψω. Δούλεψα πολύ και σκληρά χωρίς ωράρια και διακιώματα. Στο τελευτάιο κατάστημα που δούλεψα (και τα τρία ήταν της ίδιας αλυσίδας φρανσάιζ). Στο τελευταίο εξ αυτών σύναψα σχέσεις προσωπικές με τον ιδιοκτήτη, ο οποίος χρώσταγε παντού και πολλά. Κάποια στιγμή και ενώ εργαζόμουνα στην εταιρία μου είπε να με βάλει στην επιχείρηση ως εταιρόρυθμη έταιρο με 1% για να μην πληρώνει το ΙΚΑ μου γιατλι το μαγαζί δεν έβγαινε (Φλεβάρης 2010). Τον Ιούνη του ίδιου έτους αποχώρησα από την επιχείρηση διότι σταμάτησε να με πληρώνει ενώ δούλευα 13 ώρες την ημέρα κάθε μέρα και για να συνεχίσω τις σπουδές μου που λόγω των προβλημ΄στων είχα αφήσει. Η επιχέιρηση έκλεισε ή τουλάχιστον έτσι νόμιζα τον Δεκέμβρη του ίδιου έτους. Διαδικασίες για κλείσιμο βιβλίων δεν έγιναν ποτέ και όπως είναι φυσικό κανένα δικό μου ΤΕΒΕ δεν πληρόθηκε ποτέ. Εγώ όμως δεν έλαβα κάποιο ποσό από την επιχείρηση ποτέ. Προ ημερών επικοινώνησα με το συγκεκριμένο κύριο, αφού είχα πάει στο ΙΚΑ να δω εάν μπορούν να μου χορηγήσουν την ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης, και μετά από μία σύντομη κουβέντα μου είπε ότι βιβλία δεν έχουν κλεισθεί γιατί χρωστάει κάποιο ποσό στην εφορία και δεν μπορεί να το καλύψει. Επίσης, δεν έχει σκοπό να κάνει κάποια κίνηση για να κλείσουν τα βιβλία. Ωστόσο, η δική μου ασφάλιση φαντάζομαι ότι τρέχει και μετά από μία σύντομη έρευνα τα ποσά που είδα είναι αστρονομικά. Και πώς μπορώ να ακυρώσω τόσους μήνες ΤΕΒΕ αφού εγώ ουδέποτε δεν έκανα καμία χρήση της ασφάλισης αλλά δεν λημουνα και ουσιαστικά στην εταιρία μη λαμβάνοντας κάποιο ποσό. Είμαι πραγματικά πολύ λυπημένη, αγχωμένη και η οικονομική μου κατάσταση στο σπίτι είναι άθλια που σημαίνει ότι δεν υπάρχει οικονομική δυνατότητα να πληρώσω κάτι΄ούτε να κάνω και διαδικασίες με κάποιο δικηγόρο. Σας παρακαλώ πάρα πολύ όποιος γνωρίζει κάτι ας με βοηθήσει. Όποια βοήθεια είναι πραγματικά πολύτιμη και θα με βοηθησει πολύ μήπως και βρω κάποια άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Είμαι και εγώ 25 ετών πολύ κρίμα να αντιμετωπίζεις τέτοια προβλήματα από βλακίες άλλων ατόμων που δεν σε ενημέρωσαν όπως έπρεπε. Δυστηχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω σημαντικά, απλά ήθελα να σε ρωτήσω άμα έχεις στην κατοχή σου περιουσιακά στοιχεία. Άμα δεν έχεις δεν θα μπορέσει να σου κάνει κάτι το ΤΕΒΕ, διαφορετικά θα έχεις πρόβλημα. Για παραγραφή λόγω χρόνου ξέχνα του γιατί αν διάβασες και τα αρχικά post θέλει 20 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είμαι και εγώ 25 ετών πολύ κρίμα να αντιμετωπίζεις τέτοια προβλήματα από βλακίες άλλων ατόμων που δεν σε ενημέρωσαν όπως έπρεπε. Δυστηχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω σημαντικά, απλά ήθελα να σε ρωτήσω άμα έχεις στην κατοχή σου περιουσιακά στοιχεία. Άμα δεν έχεις δεν θα μπορέσει να σου κάνει κάτι το ΤΕΒΕ, διαφορετικά θα έχεις πρόβλημα. Για παραγραφή λόγω χρόνου ξέχνα του γιατί αν διάβασες και τα αρχικά post θέλει 20 χρόνια.

Σ'ευχαριστώ πολύ για το μήνυμα σου, δεν έχω κάποιο περιουσιακό στοιχείο στο όνομα μου, το πρόβλημα είναι ότι αν δεν βγάλω αυτή την κάρτα δεν μπορώ να κάνω την πρακτική μου άσκηση και να πάρω το πτυχίο μου. Και αν δεν λύσω αυτό το θέμα τώρα που το έμαθα θα με κηνυγαει διογκωμένο εφ' όρου ζωής. Η βλακεία δυστυχώς είναι όλη δική μου που δέχτηκα υπέγραψα και εμπιστεύτηκα, και η αφέλεια μου ακόμα μεγαλύτερη σε έναν κόσμο που κοιτάει το προσωπικό συμφέρον χωρίς να σκέφτεται τις συνέπειες των πράξεων του στους άλλους. Διάβασα όλα τα πόστ, μέχρι και βιβλίο εταιρικού δικαίου δανείστηκα από τη βιβλιοθήκη αλλά δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη. Είμαι πραγματικά πολύ απελπισμένη και δεν υπάρχει κανένας που να μπορεί να με βοηθήσει καθώς μεγάλωσα σε μία βιοποριστική οικογένεια.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω εάν σε εταιρεία η οποία τέθηκε σε αδράνεια, και μετά έγινε διακοπή (χωρις να έχει καμμία δραστηριότητα στο ενδιάμεσο), ποιά ημερομηνία θα ληφθεί υπ'όψιν για τη διαγραφή από τα μητρώα; Θα το εκτιμούσα εάν οποιαδήποτε απάντηση συνοδεύεται και αποό κάποια εγκύκλιο ή κάτι παρόμοιο. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παρακαλώ για την βοήθεια σας .

Η σύζυγός έκανε έναρξη ατομικής επιχείρησης πρίν 3-4 έτη .Μετά απο ένα σοβαρο ατύχημα και νοσηλεία και ενω πλήρωνε κανονικά ΤΕΒΕ ,λόγω του προβλήματος υγείας δεν ξαναασχολήθηκε με την ατομική επιχειίρηση .Δεν έχει κάνει ακόμα διακοπή στην εφορία .Δεν πλήρωσε εδω και 3 χρόνια ΤΕΒΕ ,ενω φορολογική δήλωση έκανε μαζι με εμένα (ιδ υπάλλ)κανονικά ε,μφανίζωντάς ζημιά στην ατομική .

Τι λύσεις έχω για να αποφύγει τα χειρότερα σενάρια χρεών ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Παρακαλώ για την βοήθεια σας .

Η σύζυγός έκανε έναρξη ατομικής επιχείρησης πρίν 3-4 έτη .Μετά απο ένα σοβαρο ατύχημα και νοσηλεία και ενω πλήρωνε κανονικά ΤΕΒΕ ,λόγω του προβλήματος υγείας δεν ξαναασχολήθηκε με την ατομική επιχειίρηση .Δεν έχει κάνει ακόμα διακοπή στην εφορία .Δεν πλήρωσε εδω και 3 χρόνια ΤΕΒΕ ,ενω φορολογική δήλωση έκανε μαζι με εμένα (ιδ υπάλλ)κανονικά ε,μφανίζωντάς ζημιά στην ατομική .

Τι λύσεις έχω για να αποφύγει τα χειρότερα σενάρια χρεών ?

Αν δεν ασκούσε την δραστηριότητα την τριετία που λες

Μηδενικές κινήσεις δηλαδή τότε θα κάνει εκπρόθεσμη διακοπή στην Δ.Ο.Υ και στο ΟΑΕΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη OAEEλεύθερος

Καλησπέρα σας,

Παρακαλώ πολύ όποιος ξέρει κάτι, ας με βοηθήσει σχετικά με τον ΟΑΕΕ.

Το καλοκαίρι του 1992, όταν ήμουν φοιτητής, ο πατέρας μου με έβαλε εταίρο σε ΕΠΕ που είχε.

Για άγνωστο όμως λόγο (αμέλεια? προαιρετικότητα?) τα ένσημά μου στο ΤΑΕ ξεκινάνε από τον Ιούλιο του 1993 και διαρκούν ως το 1997, οπότε και αποχωρώ από την ΕΠΕ. Δηλαδή μου λείπουν περίπου 10 μήνες.

Λίγο μετά ξεκινάω ατομική δραστηριότητα με συνεχή ασφάλιση στο ΤΕΒΕ-ΟΑΕΕ επί 13 χρόνια, την οποία διέκοψα επισήμως προ ημερών.

Στον ΟΑΕΕ μου είπαν ότι καλό είναι να κάνω ενοποίηση των παλιών ενσήμων του ΤΑΕ με τα ένσημα του ΤΕΒΕ-ΟΑΕΕ, μιας και μαζί αθροίζουν πάνω από 15ετία.

Ερωτήσεις:

1. Τα ένσημα '92-'93 (περίπου 10 μήνες) που μου λείπουν, παραγράφονται ως χρέος την 1-1-2014?

2. Αν θέλω να τα πληρώσω πριν παραγραφούν, τι ποσό θα είναι?

3. Θα μπορώ να κάνω διακανονισμό του ποσού μιας και είμαι άνεργος?

4. Αν τελικά πληρώσω τα ένσημα του 1992, θεωρούμαι αναδρομικά παλαιός (προ του '93) ασφαλισμένος?

5. Αν ναι, μπορεί να έχω κάποια οφέλη από αυτό? π.χ. επιστροφή αχρεωστήτως καταβληθεισών εισφορών της τελευταίας 5ετίας? ή δεν έχει καμία διαφορά?

6. Μήπως τελικά είναι καλύτερα να περιμένω να παραγραφούν τα χρέη και να ξεκινήσω μετά την ενοποίηση?

Αν κάποιος γνωρίζει, θα με βοηθήσει πολύ.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΧΩ Κ ΕΓΩ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΤΟ 1991 Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΑΡΞΗ ΜΙΑΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ "ΕΜΠΟΡΙΟ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΩΝ ΥΛΙΚΩΝ" Κ ΠΗΓΕ Κ ΓΡΑΦΤΗΚΕ ΣΤΟ ΤΑΕ. ΤΟΝ 6/1994 ΓΡΑΦΤΗΚΕ ΣΤΟ ΤΕΒΕ ΣΑΝ ΝΕΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ Κ ΜΕΧΡΙ Κ ΤΟ 2010 ΠΛΗΡΩΝΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ. ΛΟΓΩ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΤΟ 2011 Κ ΠΗΓΕ ΤΟ ΜΑΡΤΙΟ 2012 ΝΑ ΤΙΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙ. ΤΟΤΕ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ Κ ΣΤΟ ΤΑΕ Κ ΠΩΣ ΟΦΕΙΛΕΙ Κ ΕΚΕΙΝΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ. ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ Κ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΟΥΤΕ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΤΑΕ Κ ΔΕΝ ΤΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕ Κ ΚΑΜΙΑ ΠΑΡΟΧΗ. ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΩΡΑ; ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΑΡΑΓΡΑΦΗ; ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΟΑΕΕ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ Κ ΜΑΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΘΗΚΑΝ Κ ΣΑΝ ΜΕΓΑΛΟΟΦΕΙΛΕΤΕΣ. ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΡΥΘΜΙΣΗ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΕΙΣ Κ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΑΚΟΜΗ Κ ΕΦΑΠΑΞ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΞΕΠΕΡΔΕΨΕΙ. ΤΟ ΠΟΣΟ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΓΑΛΟ Κ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΕΞΟΦΛΗΣΕΙ ΜΕ ΔΟΣΕΙΣ. Ο ΟΑΕΕ ΚΑΘΥΣΤΕΡΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΟΛΙΣ ΣΗΜΕΡΑ ΕΚΑΝΑΝ ΤΟΝ ΑΠΟΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟ ΤΟΥ ΑΠΟ ΝΕΟ ΣΕ ΠΑΛΙΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ιωαννα

Καλησπερα , θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει καποιος να μου απαντηση στο εξης . Ο συζηγος μου , ασφαλισμενος στο ΤΣΑ , λογω αδυναμιας να πληρωσει τις εισφορες χρωσταει ενα μεγακο ποσο . Πηγε να ρωτησει με ποιο τροπο μπορει να το εξοφλησει , γιατι θα κλεισει το γραφειο , και του ειπαν μονο με ρυθμιση σε 18 δοσεις . Το ποσο ομως που βγαινει ειναι πολυ μεγαλο ( 1700 Ε ) και δε μπορει να ανταπεξελθει σε τοσο μεγαλη δοση και οντας ανεργος . Ξερει καποιος να μας πει αν υπαρχει καποιος αλλος τροπος και που μπορουμε να απευθυνθουμε μηπως βρεθει καποια λυση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας, έχω μια ενδιαφέρουσα περίπτωση και θέλω τη γνώμη σας! Πελάτης, έχει Μονοπρόσωπη ΕΠΕ που θέλει να λύσει (θέτωντάς την σε εκκαθάριση). Ως εδώ όλα οκ. Πάμε τώρα στο θέμα ΟΑΕΕ. Ο πελάτης από το 1985 είναι ασφαλισμένος στο Ηνωμένο Βασίλειο (Ν2 & Ν4 class contibutions)... Το 1999 που άρχισε εδώ τη Μ.ΕΠΕ ασφαλίστηκε ΤΑΕ -αγνοώντας λόγω κακού λογιστή τη δυνατότητα απαλλαγής του- ... Ενημερώθηκε αργότερα από άλλον και έπαψε να πληρώνει εισφορές. Για όλα τα υπόλοιπα έτη δεν κατέβαλε πουθενά εισφορές και ακόμα και όταν συνεστήθη ο ΟΑΕΕ δεν έλαβε ετήσιο έγγραφο σχετική απαλλαγής μά ούτε και κάποια όχληση! Το απίστευτο; ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΑΜΚΑ στην Ελλάδα! Τσεκαρισμένο! Το ακόμα πιο απίστευτο;;; ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΝΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΥΤΟΥ ΣΤΟΝ ΟΑΕΕ!!!!!!!!! Τί να κάνει ο άνθρωπος. Κάνει διακοπή και διάλυση εταιρείας και δεν ασχολείται καθόλου με τον ΟΑΕΕ ή πάει και ενημερώνει και στέλνει όλα τα χαρτιά από το Ηνωμένο Βασίλειο για λάβει από την αρχή απαλλαγή για ΟΛΑ αυτά τα έτη;;;;; ή δεν κάνει τίποτα κι αν ποτέ κάποιος τον οχλήσει (αλήεθια πού, στο Ηνωμένο Βασίλειο;; ;) στέλνει τα σχετικά έγγραφα;;;; Παρακαλώ με ενδιαφέρον να ακούσω τις γνώμες σας. Ο άνθρωπος υπόκειται στη ΔΟΥ ΨΥΧΙΚΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...