Προς το περιεχόμενο

ΕΚΤΥΠΩΣΗ ΒΙΒΛΙΟ ΕΣΟΔΩΝ ΕΞΟΔΩΝ ΑΘΕΩΡΗΤΟ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΓΕΙΑ ΣΑΣ

 

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ :

ΑΠΟ 01/01/13 ΕΚΤΥΠΩΝΟΥΜΕ ΒΙΒΛΙΟ ΕΣΟΔΩΝ ΕΞΟΔΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΗΝΙΑΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΕ ΑΘΕΩΡΗΤΟ ΧΑΡΤΙ?ΔΗΛΑΔΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΕ ΑΡΚΕΤΕΣ ΒΕΒΑΙΑ ΣΕΛΙΔΕΣ?ΣΥΓΝΩΜΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟΣΟΥΝ ΝΟΜΟΥΣ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 74
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι, απο 1/1/2013 εκτυπώνουμε σε αθεώρητο χαρτί βιβλίο εσόδων- εξόδων και όχι μηνιαάι κατάσταση, δηλαδή αναλυτικά ανά ημέρα οι εγγραφές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΕΙΑ ΣΑΣ

 

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ :

ΑΠΟ 01/01/13 ΕΚΤΥΠΩΝΟΥΜΕ ΒΙΒΛΙΟ ΕΣΟΔΩΝ ΕΞΟΔΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΗΝΙΑΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΕ ΑΘΕΩΡΗΤΟ ΧΑΡΤΙ?ΔΗΛΑΔΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΕ ΑΡΚΕΤΕΣ ΒΕΒΑΙΑ ΣΕΛΙΔΕΣ?ΣΥΓΝΩΜΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟΣΟΥΝ ΝΟΜΟΥΣ...

  

 

Σχετικά με την εκτύπωση του μηχανογραφικώς τηρούμενου βιβλίου ΕΣ-ΕΞ δεν υπάρχουν δραματικές αλλαγές  με τον ΚΦΑΣ. Οπως το τύπωνες έως την 31/12/2012 (σε αθεώρητο χαρτί ) ετσι θα το τυπώνεις και από 01/01/2013.΄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μέχρι την ημερομηνία λήξης του ΦΠΑ. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν οι πωλήσεις γίνονται μέσω Η/Υ, οι αποδείξεις λιανικής καταχωρούνται αναλυτικά.

Αν γίνει εκτύπωση του βιβλίου Εσόδων-Εξόδων μπορεί οι εκτυπωμένες σελίδες να φτάσουν και τις 500 ανά μήνα. 

Είναι προτιμότερο να τηρείται το βιβλίο σε ηλεκτρονική μορφή και αν και όταν ζητηθεί από τον έλεγχο να εκτυπωθεί μερικώς ή πλήρως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν οι πωλήσεις γίνονται μέσω Η/Υ, οι αποδείξεις λιανικής καταχωρούνται αναλυτικά.

Αν γίνει εκτύπωση του βιβλίου Εσόδων-Εξόδων μπορεί οι εκτυπωμένες σελίδες να φτάσουν και τις 500 ανά μήνα. 

Είναι προτιμότερο να τηρείται το βιβλίο σε ηλεκτρονική μορφή και αν και όταν ζητηθεί από τον έλεγχο να εκτυπωθεί μερικώς ή πλήρως.

 

Δεν είναι απαραίτητη η αναλυτική καταχώρηση στην περίπτωση αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς το εμπορικό ενημερώνει αυτόματα τη λογιστική.

Ναι.

Έχω υποβάλλει αίτημα για σύμπτυξη των εγγραφών λιανικής πώλησης σε μία ανά ημέρα, αλλά μέχρι τότε δεν έχω άλλη επιλογή από την ηλεκτρονική τήρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...

Καλημέρα,

γνωρίζει κανείς αν παίζει ρόλο πως θα εκτυπωθουν τα βιβλία:δηλαδή εμένα για κάθε τρίμηνο μου εκτυπώνει πρώτα τα έσοδα αναλυτικά Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου-Μαρτίου και μετά τα έξοδα Ιαν-Φεβρ.-Μαρτ.

χαζή ερώτηση αλλά καλύτερα να μου λυθεί η απορία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

γνωρίζει κανείς αν παίζει ρόλο πως θα εκτυπωθουν τα βιβλία:δηλαδή εμένα για κάθε τρίμηνο μου εκτυπώνει πρώτα τα έσοδα αναλυτικά Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου-Μαρτίου και μετά τα έξοδα Ιαν-Φεβρ.-Μαρτ.

χαζή ερώτηση αλλά καλύτερα να μου λυθεί η απορία...

 καλημέρα. γιατί δεν τα εκτυπώνεται ανά μήνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζει ρόλο παιδια...

Όπως σε βολεύει πράτεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν οι στήλες του Βιβλίου Εσόδων-Εξόδων είναι σε μεγαλύτερη ανάλυση από αυτή που προβλέπει ο ΚΦΑΣ υπάρχει πρόβλημα;

όχι, γιατί να υπάρχει..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και όσα φύλλα θεωρημένα από την μηνιαία κατάσταση έχουν ατύπωτα? και η αρίθμηση αρχίζει από το 1?

 

Τα ατύπωτα θεωρημένα μαζί με τα υπόλοιπα θεωρημένα ...

 

Η αρίθμηση είναι προαιρετική...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι.

Έχω υποβάλλει αίτημα για σύμπτυξη των εγγραφών λιανικής πώλησης σε μία ανά ημέρα, αλλά μέχρι τότε δεν έχω άλλη επιλογή από την ηλεκτρονική τήρηση.

καλησπέρα,συγγνώμη  δηλαδή εάν εκδόσεις 100 ΑΠΛ σε μία ημέρα ,πρέπει να κάνω 100 εγγραφές?από που προκύπτει ?συνολο ημέρας από... εως... όταν επρόκειτο για λιανική.κάνω λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα,συγγνώμη  δηλαδή εάν εκδόσεις 100 ΑΠΛ σε μία ημέρα ,πρέπει να κάνω 100 εγγραφές?από που προκύπτει ?συνολο ημέρας από... εως... όταν επρόκειτο για λιανική.κάνω λάθος?

Η Entersoft, της οποίας έχω το πρόγραμμα, δεν μπορεί να λύσει το πρόβλημα με μια συγκεντρωτική εγγραφή ανά ημέρα. Έτσι εκτυπώνω το βιβλίο σε pdf.

Αφού με καλύπτει ο κώδικας... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Παράγραφος 9.

Καταχώριση με μια συγκεντρωτική εγγραφή των εσόδων και ορισμένων εξόδων.

Με τις διατάξεις της παραγράφου αυτής ορίζεται ο τρόπος καταχώρησης των εσόδων και ορισμένων εξόδων (μέχρι του ποσού των 150 ευρώ έκαστο) στα διπλογραφικά βιβλία, όπως ίσχυε και με τις προϊσχύουσες διατάξεις του άρθρου 7 του Κ.Β.Σ. (Π.Δ. 186/1992) και καθιερώνεται για πρώτη φορά δυνατότητα συγκεντρωτικής καταχώρησης, με μία εγγραφή, των ημερήσιων ακαθαρίστων εσόδων, ανεξαρτήτως είδους και σειράς στοιχείων, με την προϋπόθεση ότι όταν ζητηθεί από τον έλεγχο να δίνεται άμεσα κατάσταση με ανάλυση των εσόδων αυτών για κάθε ένα είδος και σειρά στοιχείων που εκδόθηκαν την ίδια ημέρα με αναγραφή του πρώτου και τελευταίου αριθμού ή του αύξοντα αριθμού του ημερήσιου δελτίου «Ζ» κατά περίπτωση. Η δυνατότητα αυτή ισχύει και για τα απλογραφικά βιβλία.

...

 

Άρθρο 3 ΠΟΛ 1004/13

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρθρο 3 ΠΟΛ 1004/13

ΣΩΣΤΟΣ.

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΥΠΩΝΟΥΜΕ ΣΕ ΑΘΕΩΡΗΤΩ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΩΣ ΜΗΝΙΑΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΣΟΔΩΝ -ΕΞΟΔΩΝ

ΟΠΩΣ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ  ΚΑΙ ΑΝ Ο ΕΛΕΓΧΟΣ  ΜΑΣ ΖΗΤΗΣΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ  ΤΟΥ ΤΗΝ ΠΑΜΕ.

ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΦΑΣ ΠΟΥΘΕΝΑ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΜΜΙΑ ΕΚΤΥΠΩΣΗ ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΖΗΤΗΘΕΙ.

ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, απο 1/1/2013 εκτυπώνουμε σε αθεώρητο χαρτί βιβλίο εσόδων- εξόδων και όχι μηνιαάι κατάσταση, δηλαδή αναλυτικά ανά ημέρα οι εγγραφές.

ΓΙΑ ΤΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΑΥΤΟ?

ΠΕΡΙ ΑΝΑΛΥΤΙΚΗΣ ΕΚΤΥΠΩΣΗΣ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε dodo 

 

έχουν γίνει του κόσμου οι συζητήσεις 

 

έχουν γραφτεί τα μύρια όσα 

 

χαμπάρι δεν πήρες ?

 

τον ΚΦΑΣ τον διάβασες καθόλου ?

 

ρε αδελφέ, ρίξε και κανά διάβασμα, γαμώτο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 dodo...

 

καλά κάνει και στα χώνει ο χαλκιδέος...

 

ρε φίλε..μήπως έχεις πολλά και δεν προλαβαίνεις?

 

γιατί απ ότι καταλαβαίνω από τις δημοσιεύσεις σου..

 

έχεις αε, επε, οε, εε, της παναγιάς τα μάτια..

 

μακάρι να έχεις και περισσότερους...αλλά να γνωρίζεις ότι όλοι αυτοί πρέπει να εξυπηρετηθούν σωστά...

 

φιλικά...και ελπίζω ανευ παρεξηγήσεως..

 

καλημέρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...