Προς το περιεχόμενο

Τεκμαρτο εισοδημα ανεργου με αυτοκινητο που συντηρειται απο τους γονεις του.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άνεργος έχει αυτοκίνητο 1300 κυβ εκατ. και συντηρείται από τους γονείς του. Προκύπτει, όμως, τεκμαρτό εισόδημα 7.200 ευρώ (3.000 ατομικό και 4.200 αυτοκίνητο). Πρακτικά ποια ακριβώς δικαιολογητικά πρέπει να υποβάλει με το Ε1 για να το δικαιολογήσει ? Σ'αυτην την περίπτωση πως λειτουργεί το θέμα των αποδείξεων (25%), που υποτίθεται ότι απαιτούνται? Προβλέπεται ότι το τεκμήριο, σ'αυτην την περίπτωση, θα προστεθεί στα τεκμήρια των γονέων. Με ποια διαδικασία θα γίνει αυτό ? Ενώ δείχνει απλό, δεν φαίνεται να υπάρχουν οδηγίες για τη ρύθμιση αυτού του θέματος, ενώ και στη σχετική νομοθεσία γίνεται γενική και αόριστη αναφορά. Ποιος είναι ο σωστός χειρισμός του θέματος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνεργος έχει αυτοκίνητο 1300 κυβ εκατ. και συντηρείται από τους γονείς του. Προκύπτει, όμως, τεκμαρτό εισόδημα 7.200 ευρώ (3.000 ατομικό και 4.200 αυτοκίνητο). Πρακτικά ποια ακριβώς δικαιολογητικά πρέπει να υποβάλει με το Ε1 για να το δικαιολογήσει ? Σ'αυτην την περίπτωση πως λειτουργεί το θέμα των αποδείξεων (25%), που υποτίθεται ότι απαιτούνται? Προβλέπεται ότι το τεκμήριο, σ'αυτην την περίπτωση, θα προστεθεί στα τεκμήρια των γονέων. Με ποια διαδικασία θα γίνει αυτό ? Ενώ δείχνει απλό, δεν φαίνεται να υπάρχουν οδηγίες για τη ρύθμιση αυτού του θέματος, ενώ και στη σχετική νομοθεσία γίνεται γενική και αόριστη αναφορά. Ποιος είναι ο σωστός χειρισμός του θέματος?

Καλήμερα και Χρόνια Πολλά ..

Τεκμαρτο εισόδημα 7200, φόρος 220 ευρω .

25% αποδειξεις 1800 ευρω δηλαδή, για να μην πληρώσει ένα έξτρα 10% φόρο.

Δυστυχώς δεν μπορεί να κάνει και πολλά για να αποφύγει το φόρο..Δεν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος χειρισμός ,είναι ξεκάθαρα όλα φέτος (..τρομάρα τους...)

Επίδομα ανεργίας παίρνει..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλήμερα και Χρόνια Πολλά ..

Τεκμαρτο εισόδημα 7200, φόρος 220 ευρω .

25% αποδειξεις 1800 ευρω δηλαδή, για να μην πληρώσει ένα έξτρα 10% φόρο.

Δυστυχώς δεν μπορεί να κάνει και πολλά για να αποφύγει το φόρο..Δεν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος χειρισμός ,είναι ξεκάθαρα όλα φέτος (..τρομάρα τους...)

Επίδομα ανεργίας παίρνει..?

Γράψε λάθος για το φόρο αν είναι κάτω απο 30

Οι αποδείξεις όμως αποδείξεις ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εναλλακτική και τελευταία ελπίδα φετος να κάνεις ανάλωση κεφαλαίου προηγουμένων ετών εφόσον είχες εισοδήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα των τεκμηριων ειναι μαχητο συναδελφοι μην πεφτετε στην παγιδα θελει προσοχη φετος με τις δηλωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Ελευθερια

Γεια σας εαν καποιος εχει μηδεν εισοδημα αλλα περιπου 4000 ευρω τεκμαρτο εισοδημα. Θα πρεπει να μαζεψει 1000 ευρω αποδείξεις.

Εμενα μου περισσευουν αποδειξεις επομενως μπορω να του δωσω ομως υπαρχει περιπτωση να του πει η εφορια που τις βρηκε τις αποδειξες αφου εχει μηδεν εισοδημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας εαν καποιος εχει μηδεν εισοδημα αλλα περιπου 4000 ευρω τεκμαρτο εισοδημα. Θα πρεπει να μαζεψει 1000 ευρω αποδείξεις.

Εμενα μου περισσευουν αποδειξεις επομενως μπορω να του δωσω ομως υπαρχει περιπτωση να του πει η εφορια που τις βρηκε τις αποδειξες αφου εχει μηδεν εισοδημα?

Αν ασχοληθεί η εφορία με τέτοια ψιλοποσά, θα πρέπει μαχητά όπως λέει πιο πάνω ο συνάδελφος jouvarasgeorge να τεκμηριώσει και τα δύο (τεκμαρτό εισόδημα και ποσό αποδείξεων). Ταυτόχρονα θα έχουν συμβεί 2 πράγματα. Ένα καλό και ένα κακό. Το καλό είναι οτι το σύστημα (φορολογικό) θα έχει αρχίσει να δουλεύει και το κακό για τον γνωστό σου, οτι θα πρέπει να μπει στη διαδικασία της μαχητής τεκμηρίωσης. Αν συμβεί το δεύτερο, θα είχε ενδιαφέρον, να επανέλθεις στο forum και να μας περιγράψεις το διάλογο με τον εφοριακό. :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας! Αν και ανεργη προκύπτει τεκμαρτό εισόδημα για μένα καθώς μου μεταβίβασαν οι γονεις μου την κατοικία που μένουμε. Περισι εκανα τη γκάφα να συμπληρωσω τη δηλωση χωρις να συμβουλευτω το λογιστη μας. Ανεργη λεω..μηδεν εισοδημα...σιγα μην προκυψει φορος. Τελικά εφαγα μια ωραιότατη φοροποινη 67 ευρω γιατί δεν υπεβαλλα αποδειξεις. Φετος λοιπον προφανως και πρεπει να βαλω. Ενδεχεται όμως να μου πουν όπως έγραψε και η Ελευθερία που τις βρηκα τις αποδειξες αφου εχω μηδεν εισοδημα;;; Μα θα μας τρελάνουν τελειως; Δε βαζω αποδειξεις τρωω φοροποινη...βαζω αποδειξεις θα κληθω να απολογηθω κι ολας;;; :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Ελευθερια

Γεια σου Λινα βρηκα το εξης

Το ετήσιο συνολικό ποσό τεκμαρτής δαπάνης διαβίωσης που προσδιορίζεται

σύμφωνα με τις διατάξεις των προηγούμενων παραγράφων μπορεί να αμφισβητηθεί από

το φορολογούμενο όταν η πραγματική δαπάνη του φορολογουμένου και των μελών που

τον βαρύνουν είναι μικρότερη από την τεκμαρτή δαπάνη, όπως αποδεικνύεται από τον

υπόχρεο με βάση πραγματικά περιστατικά. Η επίκληση των περιστατικών αυτών μπορεί

να γίνει μόνο από τους υπόχρεους οι οποίοι:

α) Υπηρετούν τη στρατιωτική θητεία τους στις `Ενοπλες Δυνάμεις.

β) Είναι φυλακισμένοι.

γ) Νοσηλεύονται σε νοσοκομείο ή κλινική.

δ)-----------------------------------------

ε) Είναι άνεργοι και για το χρονικό διάστημα που δικαιούνται βοήθημα ανεργίας.

στ) Συγκατοικούν με συγγενείς πρώτου βαθμού και έχουν μειωμένες δαπάνες

διαβίωσης, γιατί αποδεικνύεται ότι στις δαπάνες συμβάλλουν οι συγγενείς αυτοί οι οποίοι πραγματοποιούν εισόδημα από εμφανείς πηγές.

ζ) Είναι ορφανοί ανήλικοι οι οποίοι έχουν στην κυριότητά τους επιβατικά αυτοκίνητα

ιδιωτικής χρήσης από κληρονομιά του πατέρα ή της μητέρας τους.

η) Προσκομίζουν στοιχεία από τα οποία αποδεικνύεται ότι από γεγονότα ανώτερης βίας

πραγματοποίησαν δαπάνη μικρότερη από την τεκμαρτή.

βεβαια κατι που με ανησυχει ειναι το εξης

Στις πιο πάνω α` και στ` περιπτώσεις, η διαφορά μεταξύ της τεκμαρτής και της

πραγματικής δαπάνης διαβίωσης λαμβάνεται υπόψη για τον υπολογισμό της συνολικής

τεκμαρτής δαπάνης του γονέα ή του τέκνου που συμβάλλει στις δαπάνες διαβίωσης του

υπόχρεου.

Αν πρόκειται για τους γονείς, η διαφορά τεκμαρτής δαπάνης καταλογίζεται σε εκείνον

που έχει το μεγαλύτερο εισόδημα.

εαν καταλαβα καλα εαν πεις οτι σε συντηρουν οι γονεις σου . τα τεκμηρια τα δικα σου θα τα παρουν οι γονεις σου. Λιγο επικινδυνο γιατι υπαρχει περιπτωση το τεκμαρτο εισοδημα των γονεων σου να παει στα υψη και να πληρωσουν φορο εισοδηματος πολυ περισσοερο απο την φοροποινη των 67 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη gloris_____

uparxei kai kati kalutero na mhn kaneis forologikh dhlwsh, an thumamai kala den hsoun upoxrewmenos na kaneis forologikh an eixes katw apo 3000 eurw, den kserw an kanw lathos alliws diorthwste me.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Ελευθερια

αν ομως διατηρεις μια κατοικια θα πρεπει να κανεις φορολογικη δηλωση νομίζω. τωρα με τον ορο διατηρεις εννουν οτι εχεις στην κατοχη σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ Ελευθερία! Ιδιαίτερα χρήσιμες οι πληροφορίες σου! Δυστυχώς και εγω από τα παραπάνω καταλαβαίνω ότι τα δικά μου τεκμήρια προστίθενται στον γονιών μου...κατί που σημαίνει ακόμα μεγαλύτερος φόρος για αυτούς. Δεδομένου ότι είμαι κάτω των 30 ισχύει για μενα το αφορολόγητο των 9000. Τα τεκμήρια είναι λιγότερο από 9000 οπότε δεν θα εχω προβλημα. Το πρόβλημα θα προκύψει με την φοροποινη της μη προσκόμισης αποδειξεων. Εκει εντοπίζω λοιπον το παράλογο της υπόθεσης. Ζητουν από άνεργο με μηδεν εισόδημα αποδειξεις. Τρελο! Και ωραία τις αποδειξεις τις εχω...δεν ειναι ιδιαιτερα μεγαλο ποσο οποτε μπορω να τις προσκομισω. Η ανησυχία μου εγκειται στο πως ενας ανεργος μπορει να δικαιολογησει την υπαρξη αποδειξεων και αγορων, Με τι εισόδημα εκανες τις δαπανες αυτες;;; Με χαρτζιλικώνει ο μπαμπας δε νομίζω να το δεχονται :P Όπως εγραψα λοιπον και παραπανω . Δε βαζω αποδειξεις τρωω φοροποινη...βαζω αποδειξεις θα πρέπει να απολογηθω;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν όπως αναφέρεται κακώς συμπληρώσατε την δήλωση πέρυσι μόνη σας και σας επιβλήθηκε το πρόστιμο, τότε κακώς ψάχνεται την λύση στο συγκεκριμένο φόρουμ και όχι στον τόπο εργασίας κάποιου συναδέλφου λογιστή-φοροτεχνικού.Πραγματικά απορώ με κάποιους που για να γλιτώσουν 50-60 ευρώ για την σύνταξη της δήλωσής τους, ρισκάρουν πολλά περισσότερα (όπως και γίνεται στις περισσότερες των περιπτώσεων, είτε λόγω μικρότερης επιστροφής μέχρι πέρυσι, είτε λόγω πληρωμής μεγαλύτερου ποσού φόρου συν τα πρόστιμα...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα των τεκμηριων ειναι μαχητο συναδελφοι μην πεφτετε στην παγιδα θελει προσοχη φετος με τις δηλωσεις

Το ζήτημα δεν έχει να κάνει με τον αν είναι μαχητό ή όχι το τεκμήριο. Σημασία έχουν ο τόπος που θα δοθεί η μάχη και το κόστος της μάχης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φέτος οι φορολογούμενοι είναι υποχρεωμένοι να κρατούν τις αποδείξεις στο σπίτι και σε περίπτωση φορολογικού ελέγχου είναι υποχρεωμένοι να πάνε να τις προσκομίσουν στην εφορία, δεν μπορώ να καταλάβω το φορολογικό σύστημα σε αυτή την χώρα και ειδικά αυτό με τις αποδείξεις είναι άτοπο και γιατί να σου ζητήσουν να απολογηθείς για το τεκμαρτό σου εισόδημα εφόσον οι ίδιοι μας επιβάλουν να καταθέσουμε αποδείξεις για ότι έχουμε και δεν έχουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε/η ronikoz,

μάλλον παρεξήγησες το post μου. Δεν αναζήτησα ούτε δωρεάν συμβουλή ούτε λύση. Φυσικά και θα επισκεφτώ τον λογιστή μου όταν ερθει η ώρα να υποβάλλω τη δηλωση μου. Η αναφορά μου σε προηγουμενη γκάφα μαρτυρα την αναγνωριση του λάθους μου. Ο λόγος που έγραψα είναι για να πω τη γνώμη μου σχετικά με το πόσο παράλογο θεωρώ το φορολογικό μας σύστημα και συγκεκριμένα την αντιμετώπιση του τεκμαρτου εισοδήματος και τη προσκόμιση αποδείξεων από άνεργο. Αν παρεξήγησα τους λόγους ύπαρξης του phorum ζητώ ειλικρινά συγνώμη. Δεν ήξερα ότι δεν επιτρέπεται να κατεθέτεις τη γνωμη σου ή ακόμα και να παίρνεις μια επιπλεόν γνώμη εκτός απο αυτη του λογιστή σου.

Φιλικά,Λίνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...
επισκέπτη Ελευθερια

Καποιος που εχει μηδενικο εσοδημα να δηλωσει αποδειξεις ή οχι ? ρωτησα λογιστη και μου ειπε ναι αλλα δεν ξερω εαν ειναι καλη ιδεα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...
επισκέπτη panos1985

Καποιος που εχει μηδενικο εσοδημα να δηλωσει αποδειξεις ή οχι ? ρωτησα λογιστη και μου ειπε ναι αλλα δεν ξερω εαν ειναι καλη ιδεα.

Οπωσδήποτε πρέπει να δηλώσεις. Η εφορία δεν δέχεται το μηδενικό εισόδημα, υπάρχει τεκμήριο διαβίωσης. Τεκμήριο δηλαδή για το οτι ζεις. Για τους άγαμους είναι 3.000, για τους έγγαμους 5.000 και θα προστεθεί στα άλλα πιθανά τεκμήρια. Παράδειγμα ένας άνεργος, άστεγος, άπορος κ.λ.π. που δεν έχει τίποτα σε αυτό τον κόσμο θα έχει ως μόνο τεκμήριο 3.000 αν είναι άγαμος και θα πρέπει να προσκομίσει αποδείξεις ίσες με το 25% του εισοδήματος (τεκμαρτού), άρα 3000*25%= 750. Ομοίως αν είναι έγγαμος 5000*25%=1250. Αν δεν προσκομήσει καμία απόδειξη θα πληρώσει πρόστιμο το 10% της διαφοράς, δηλαδή για την πρώτη περίπτωση 75 ευρώ, για την δεύτερη 125. Σε αυτό το ποσό μην ξεχνάτε οτι υπάρχει προσαύξηση 55% ως προκαταβολή φόρου για το 2013 (75*55%+75=41,25+75=116,25 και 125*55%+125=68,75+125=193,75). Εύκολα κάποιος θα σκεφτεί "Μα είναι κάτω των 5000 ευρώ άρα τι με νοιάζει;" Λάθος. Τα ποσά προέρχονται από πρόστιμο και όχι από φόρο, άρα το αφορολόγητο δεν σας προστατεύει! Τεράστια προσοχή λοιπόν. Ελπίζω να κάλυψα όλες τις απορίες. Φιλικά...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Ελευθερια

Οπωσδήποτε πρέπει να δηλώσεις. Η εφορία δεν δέχεται το μηδενικό εισόδημα, υπάρχει τεκμήριο διαβίωσης. Τεκμήριο δηλαδή για το οτι ζεις. Για τους άγαμους είναι 3.000, για τους έγγαμους 5.000 και θα προστεθεί στα άλλα πιθανά τεκμήρια. Παράδειγμα ένας άνεργος, άστεγος, άπορος κ.λ.π. που δεν έχει τίποτα σε αυτό τον κόσμο θα έχει ως μόνο τεκμήριο 3.000 αν είναι άγαμος και θα πρέπει να προσκομίσει αποδείξεις ίσες με το 25% του εισοδήματος (τεκμαρτού), άρα 3000*25%= 750. Ομοίως αν είναι έγγαμος 5000*25%=1250. Αν δεν προσκομήσει καμία απόδειξη θα πληρώσει πρόστιμο το 10% της διαφοράς, δηλαδή για την πρώτη περίπτωση 75 ευρώ, για την δεύτερη 125. Σε αυτό το ποσό μην ξεχνάτε οτι υπάρχει προσαύξηση 55% ως προκαταβολή φόρου για το 2013 (75*55%+75=41,25+75=116,25 και 125*55%+125=68,75+125=193,75). Εύκολα κάποιος θα σκεφτεί "Μα είναι κάτω των 5000 ευρώ άρα τι με νοιάζει;" Λάθος. Τα ποσά προέρχονται από πρόστιμο και όχι από φόρο, άρα το αφορολόγητο δεν σας προστατεύει! Τεράστια προσοχή λοιπόν. Ελπίζω να κάλυψα όλες τις απορίες. Φιλικά...

ναι αλλα δεν θα του πει η εφορια που βρηκε τις αποδειξεις εφοσον δεν εχει εισόδημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΤΑ ΤΕΚΜΗΡΙΑ ΔΕΝ ΠΡΟΣΘΕΤΕΤΕ ΤΟ ΤΕΚΜΗΡΙΟ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ?? ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ, ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΣ ΦΙΛΟΞΕΝΕΙΤΑΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ ΤΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΟΛΑ ΤΑ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΚΥΡΙΩΝ ΧΩΡΩΝ? ΕΧΩ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ Ο ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΣ ΕΧΕΙ ΧΑΜΗΛΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΠΟΛΥ ΦΟΡΟ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη panos1985

ναι αλλα δεν θα του πει η εφορια που βρηκε τις αποδειξεις εφοσον δεν εχει εισόδημα?

Σωστά. Θα πρέπει σε αυτή την περίπτωση να δικαιολογήσεις ότι ξόδευες χωρίς να έχεις εισόδημα. Αυτό σημαίνει 2 πράματα. Ή οτι έχεις αναλώσει εισόδημα προηγούμενων ετών ή οτι σε χαρτζιλίκωνε άλλος, αναλαμβάνει δηλαδή τα τεκμήριά σου άλλος που θα είναι συγγενής πρώτου βαθμού (παιδιά-γονείς). Η δεύτερη περίπτωση ισχύει υπό προϋποθέσεις. Επίσης η αύξηση των τεκμηρίων, στους γονείς σου, για παράδειγμα μπορεί να εκτινάξει το φόρο που καλούνται να πληρώσουν οι ίδιοι, οπότε να μην συμφέρει. Αν δεν έχεις εισόδημα να αναλώσεις και δεν περιμένεις επιστροφή φόρου, θα σε συμβούλευα, να δηλώσεις τις αποδείξεις που απαιτούνται για το τεκμαρτό εισόδημα και να κάνεις τον σταυρό σου να μην σε ελέγξουν. Συνήθως ρίχνουν το βάρος στις επιστροφές φόρου οπότε ο έλεγχος σε σένα θα με εξέπλητε.Ακόμη όμως κι αν γίνει μπορεί να μην σε ρωτήσουν που τις βρήκες αφού γνωρίζουν και οι ίδιοι αυτό το παράδοξο. Άλλη επιλογή είναι να μην καταθέσεις καθόλου αποδείξεις και να ξενοιάσεις αλλά τότε μαζί με την υποβολή βάλε το χέρι σου στην τσέπη. Θα σε συμβούλευα να κάνεις το πρώτο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη panos1985

ΣΤΑ ΤΕΚΜΗΡΙΑ ΔΕΝ ΠΡΟΣΘΕΤΕΤΕ ΤΟ ΤΕΚΜΗΡΙΟ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ?? ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ, ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΣ ΦΙΛΟΞΕΝΕΙΤΑΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ ΤΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΟΛΑ ΤΑ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΚΥΡΙΩΝ ΧΩΡΩΝ? ΕΧΩ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ Ο ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΣ ΕΧΕΙ ΧΑΜΗΛΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΠΟΛΥ ΦΟΡΟ...

Αν αναφέρεσαι σε μένα στο παράδειγμά μου αναφέρω τον εντελώς άπορο, στα τεκμήρια δηλαδή που κανένας φορολογούμενος δεν θα γλιτώσει. Ασφαλώς σε αυτά προστίθονται όλα τα άλλα τεκμήρια όπως το σπίτι που αναφέρεις. Τώρα για την περίπτωση που μου λες, αν κατάλαβα καλά, αν απλά φιλοξενείται και το οίκημα δεν είναι στο όνομά του δεν υπάρχει λόγος να μπλεχτεί με τεκμήρια και τετραγωνικά. Αν είναι ιδιοκτήτης του σπιτιού, έστω και κατά ένα ποσοστό το δηλώνει αναγκαστικά, και θα υπολογιστεί τεκμήριο ανάλογα με το ποσοστό ιδιοκτησίας του και το χρόνο κατοχής του μέσα στο 2011. Με τα φετινά τεκμήρια, ειδικά στα σπίτια που έχουν και τιμές ζώνης, θα κλάψει κόσμος. Αν δεν είναι ιδιοκτήτης μην μπλεχτεί, αν είναι καταβολή φόρου σε δόσεις ή πέρνεις δάνειο...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Αγγελος

Καλησπερα σε ολους ,

Θα ηθελα να ρωτησω την κοινοτητα την γνωμη της , μιας και κανω την δηλωση μου μονος μου , κυριως απο θεμα οικονομιας , μιας και ειμαι ανεργος , χωρις καν επιδομα ΟΑΕΔ.

Τα πραγματα εχουν ως εξης .Ανεργος , χωρις επιδομα ΟΑΕΔ (μεσα στο 2011 που μας ενδιαφερει) , με 1 αυτοκινητο , και κυρια κατοικια , κατοικια που ανηκει στους γονεις μου και "φιλοξενουμε".

Ως εκ τουτου καθε χρονο αυτο που δηλωνα ηταν το εισοδημα μου (οταν δουλευα) , την κατοικια (που διαμενω δωρεαν) , και το αυτοκινητο.

Φετος , συμπληρωνοντας στο taxisnet , μηδενικο εισοδημα , την κατοικια , και το αυτοκινητο , μου βγαζει ενα χρεωστικο κοντα στα 1300 ευρω!!

Απο οτι καταλαβα υπολογιζει 3.000 τεκμηριο διαβιωσης , 2.600 τεκμηριο σπιτιου και 5.320 τεκμηριο αυτοκινητου (1.800 , 5-10 ετη παλαιοτητα)

Και ερχομαι και ρωταω , τοσος φορος ειναι φυσιολογικος ?Εχω κανει καποια πατατα με την δηλωση της κατοικιας ?(εχω τικαρει τα κλασικα κουτακια στην φορμα "φιλοξενια" , εβαλα αφμ του πατερα μου ως εκμισθωτη , κλπ κλπ κλπ)...ρωταω για την κατοικια , γιατι το αυτοκινητο και το μηδενικο εισοδημα δεν ειναι κατι τα οποια μπορει να εχουν καποιο λαθος...οπως τα καταλαβαινω εγω.

Ακομα και αποδειξεις να δηλωσω (25% = 2730 περιπου ευρω) , ο φορος πεφτει κοντα στα 900 ευρω...ειναι ολα αυτα φυσιολογικα?

Και απο την στιγμη που ειμαι ανεργος ΧΩΡΙΣ εισοδημα μπορω να κανω κατι για αυτην την υποθεση?με καλυπτει κανας νομος/διαταξη/κατι τελοσπαντων?

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας

ΥΓ: μην μου πειτε ρωτα λογιστη , μετα βιας επιβιωνω χαρτζιλικομενος..δεν θελω να επιβαρυνω το "χαρτζιλικι" και με αλλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους ,

Θα ηθελα να ρωτησω την κοινοτητα την γνωμη της , μιας και κανω την δηλωση μου μονος μου , κυριως απο θεμα οικονομιας , μιας και ειμαι ανεργος , χωρις καν επιδομα ΟΑΕΔ.

Τα πραγματα εχουν ως εξης .Ανεργος , χωρις επιδομα ΟΑΕΔ (μεσα στο 2011 που μας ενδιαφερει) , με 1 αυτοκινητο , και κυρια κατοικια , κατοικια που ανηκει στους γονεις μου και "φιλοξενουμε".

Ως εκ τουτου καθε χρονο αυτο που δηλωνα ηταν το εισοδημα μου (οταν δουλευα) , την κατοικια (που διαμενω δωρεαν) , και το αυτοκινητο.

Φετος , συμπληρωνοντας στο taxisnet , μηδενικο εισοδημα , την κατοικια , και το αυτοκινητο , μου βγαζει ενα χρεωστικο κοντα στα 1300 ευρω!!

Απο οτι καταλαβα υπολογιζει 3.000 τεκμηριο διαβιωσης , 2.600 τεκμηριο σπιτιου και 5.320 τεκμηριο αυτοκινητου (1.800 , 5-10 ετη παλαιοτητα)

Και ερχομαι και ρωταω , τοσος φορος ειναι φυσιολογικος ?Εχω κανει καποια πατατα με την δηλωση της κατοικιας ?(εχω τικαρει τα κλασικα κουτακια στην φορμα "φιλοξενια" , εβαλα αφμ του πατερα μου ως εκμισθωτη , κλπ κλπ κλπ)...ρωταω για την κατοικια , γιατι το αυτοκινητο και το μηδενικο εισοδημα δεν ειναι κατι τα οποια μπορει να εχουν καποιο λαθος...οπως τα καταλαβαινω εγω.

Ακομα και αποδειξεις να δηλωσω (25% = 2730 περιπου ευρω) , ο φορος πεφτει κοντα στα 900 ευρω...ειναι ολα αυτα φυσιολογικα?

Και απο την στιγμη που ειμαι ανεργος ΧΩΡΙΣ εισοδημα μπορω να κανω κατι για αυτην την υποθεση?με καλυπτει κανας νομος/διαταξη/κατι τελοσπαντων?

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας

ΥΓ: μην μου πειτε ρωτα λογιστη , μετα βιας επιβιωνω χαρτζιλικομενος..δεν θελω να επιβαρυνω το "χαρτζιλικι" και με αλλα...

Πρόσεξε: άλλο είναι να είσαι "φιλοξενούμενος" και άλλο να "σου παραχωρούν δωρεάν κατοικία" οι γονείς σου.

Στην πρώτη περίπτωση ΔΕΝ έχεις τεκμήριο, στην δεύτερη έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...