Προς το περιεχόμενο

ΕΞΟΔΑ ΤΑΞΙΔΕΙΟΥ ΠΡΟΕΔΡΟΥ


επισκέπτη spiros M

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΕΚΑΝΕ ΤΑΞΙΔΙ ΑΠΟ ΘΕΣ/ΚΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΔΡΑ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ,ΣΕ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΤΗΣ. ΤΗΝ ΑΠΥ ΤΟΥ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟΥ ΠΟΥ ΔΙΕΜΕΙΝΕ ΠΩΣ ΘΑ ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΩ?ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΠΡΟΕΔΡΟ,ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΟ ΦΠΑ(ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΣΤΟ 54.00.29) Η' ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΤΗ ΜΙΚΤΗ ΑΞΙΑ ΣΤΟΝ 64.01.00.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι σχεση αν ειναι ακομα και ο κοκκαλης..

Ετσι και αλλιως για τα εξοδα ταξιδιου δεν εκπιπτεις ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΗ,ΤΙ ΚΑΝΩ?ΠΕΡΝΑΩ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΗ ΑΞΙΑ?ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΡΩΤΑΩ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΣΕΙΣ ΤΑ ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΑΠΕΙΡΙΑ ΣΤΗ ΜΕΣΗ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΕ ΜΙΑ ΠΑΛΙΟΤΕΡΗ ΕΓΓΡΑΦΗ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ,ΣΕ ΔΙΑΝΥΚΤΕΡΕΥΣΗ ΣΕ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ,ΤΟ ΕΙΧΑΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΟ ΦΠΑ(ΔΑΠΑΝΩΝ).ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ Η' ΑΠΛΑ ΕΚΑΝΑΝ ΛΑΘΟΣ?

Υ.Σ: ΤΗΝ ΤΥΦΛΑ ΜΟΥ....... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΕ ΜΙΑ ΠΑΛΙΟΤΕΡΗ ΕΓΓΡΑΦΗ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ,ΣΕ ΔΙΑΝΥΚΤΕΡΕΥΣΗ ΣΕ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ,ΤΟ ΕΙΧΑΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΟ ΦΠΑ(ΔΑΠΑΝΩΝ).ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ Η' ΑΠΛΑ ΕΚΑΝΑΝ ΛΑΘΟΣ?

Υ.Σ: ΤΗΝ ΤΥΦΛΑ ΜΟΥ....... :)

Ελπιζω να μην σε υποβιβαζει αυτο που θα σου πω, αλλα σου θα προτεινω να περιμενεις την λογιστρια σου, να σου υποδειξει και να σου εξηγησει καποια πραγματα. Βεβαια το να παιρνεις καποιες γνωμες ειναι καλο, αλλα μην το "δενεις σκοινι κορδονι" και εσυ για οτι σου πουν στο forum. Υπαρχουν πολλες αποψεις, και τεκμηριωμενες βεβαια, αλλα θα σε περδεψουν περισσοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΕΡΝΑΣ ΟΛΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΦΠΑ ΣΤΟΝ 64-01.. 

Το πιο "κανονικό" και εφ' όσον το καθαρό ποσό του ΑΠΥ μπαίνει στην ΜΥΦ,είναι

να καταχωρίσεις την καθαρή αξία στον 64 και τον ΦΠΑ στον 63.

Και τι σχεση αν ειναι ακομα και ο κοκκαλης..

Ετσι και αλλιως για τα εξοδα ταξιδιου δεν εκπιπτεις ΦΠΑ.

Γειά σου Κismet με τις φοβερές σου ατάκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ Η ΛΟΓΙΣΤΡΙΑ ΘΑ ΧΤΥΠΗΣΩ ΕΝΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑΚΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ,ΣΤΟΝ ΚΩΔΙΚΑ.ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝΤΑΙ ΝΕΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΟ ΨΑΧΝΩ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΠΑΛΗΘΕΥΩ ΠΡΙΝ ΠΡΟΒΩ ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΚΙΝΗΣΗ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡΩΤΟΝ,ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΜΥΦ?ΔΕΥΤΕΡΟΝ,ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΣΤΟΝ 63,ΕΝΝΟΕΙΣ ΤΟΝ 63.98.08?

Στην ΜΥΦ (κατάσταση πελατών-προμηθευτών) εφ'όσον η καθαρή αξία της ΑΠΥ

που έχει εκδοθεί στο όνομα της εταιρείας είναι πάνω από 300,00 ευρώ.

Ναι 63.98.08

Υπομονή ΠΑΝΤΑ να ρωτάς και να διαβάζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ,ΟΛΟ ΡΩΤΑΩ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ.ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΟΥ ΛΕΦΤΑ ΤΑ ΧΑΛΑΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ 2 ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗ.ΡΕΣΤΟΣ ΕΜΕΙΝΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ,ΟΛΟ ΡΩΤΑΩ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ.ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΟΥ ΛΕΦΤΑ ΤΑ ΧΑΛΑΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ 2 ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗ.ΡΕΣΤΟΣ ΕΜΕΙΝΑ.

Ετσι πρεπει να κανεις, να διαβαζεις.... για να γινεις μεγαλος και φαλακρος

Μην σου πω να πουλησεις ολα τα υπαρχοντα σου για να αγορασεις βιβλια και αλλων συγγραφεων. Προτεινω να κανουμε ερανο μεσω του forum για να σου αγορασουμε βιβλια, μια και εχεις μεινει ρεστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ,ΟΛΟ ΡΩΤΑΩ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ.ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΟΥ ΛΕΦΤΑ ΤΑ ΧΑΛΑΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ 2 ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗ.ΡΕΣΤΟΣ ΕΜΕΙΝΑ.

Sorry για το προυγουμενο... σου προτεινω να ζητησεις λεφτα απο τον "Προεδρο"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι αντιθετα και εγω προς τα εκει βλεπω να καταληγω....

Έτσι μπράβο!

Σου γράφει ένας καραφλός 15 χρόνια τώρα.

Υ.Γ. Το έτσι μπράβο δεν πήγαινε βέβαια για το που βλέπεις να καταλήγεις!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΖΗΤΑΩ ΤΙΠΟΤΑ,ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΡΕΣΤΟΣ ΠΑΡΑ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ Η ΛΟΓΙΣΤΡΙΑ ΘΑ ΧΤΥΠΗΣΩ ΕΝΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑΚΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ,ΣΤΟΝ ΚΩΔΙΚΑ.ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝΤΑΙ ΝΕΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΟ ΨΑΧΝΩ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΠΑΛΗΘΕΥΩ ΠΡΙΝ ΠΡΟΒΩ ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΚΙΝΗΣΗ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ.

Μέχρι να έρθει η Λογίστρια, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να κρατήσεις ότι δεν γνωρίζεις σε εκρεμότητα, και να σταματήσεις να παίζεις τον μαθητευόμενο μάγο.

Καλά κάνεις και ρωτάς, και ακόμα καλύτερα κάνουν οι συνάδελφοι που απαντάνε.

Μη ξεχνάς όμως ότι η Λογίστρια είναι υπεύθυνη είτε βρίσκεται σε άδεια είτε όχι.

Καλύτερα να βρει μπροστά της ένα βουνό ακαταχώρητα παρά έστω και μία εγγραφή (σωστή ή λάθος δεν έχει σημασία) διαφορετική από το πως αυτή θέλει, και να τρέχει να διορθώνει.

Μη της βγάλεις ξυνή την άδεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΕ ΜΙΑ ΠΑΛΙΟΤΕΡΗ ΕΓΓΡΑΦΗ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ,ΣΕ ΔΙΑΝΥΚΤΕΡΕΥΣΗ ΣΕ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ,ΤΟ ΕΙΧΑΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΟ ΦΠΑ(ΔΑΠΑΝΩΝ).ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ Η' ΑΠΛΑ ΕΚΑΝΑΝ ΛΑΘΟΣ?

Υ.Σ: ΤΗΝ ΤΥΦΛΑ ΜΟΥ....... :unsure:

Σε αυτό που ρωτάς σίγουρα είναι λάθος (μπορεί και εσκεμμένο) καθότι δεν εκπίπτει το ΦΠΑ στα έξοδα υποδοχής και φιλοξενίας.

Η σωστή εγγραφή είναι η Καθαρή αξία στο λογ/σμό 64.01 έξοδα ταξιδιών και το ΦΠΑ στον λογ/σμό 63.98.08 ΦΠΑ εκπιπτόμενος στην φορολογία εισοδήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΩΣΤΑ. ΠΑΕΙ 63,98,08,...

ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΥ ΕΙΧΕ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ, ΕΠΙΦΥΛΑΣΟΜΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΑΝ ΤΟ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΝΟΜΟ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΗΣ ΕΔΡΑΣ ΤΗΣ ΕΠΙΧ/ΣΗΣ. :(:D:unsure::o:blink:

ΟΤΙ ΔΛΔ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΚΠΕΣΕΙΣ ΤΟ ΦΠΑ, ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ ΠΑΝΤΑ.

ΠΑΙΖΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΠΕΤΑΞΕΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑΡΙ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ, ΑΠΟ ΚΑΤΑΒΟΛΗΣ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΑΛΛΑ ΘΑ ΟΡΚΙΖΟΜΟΥΝ ΟΤΙ ΚΑΠΟΥ ΤΟ ΕΙΔΑ. ΘΑ ΤΟ ΨΑΞΩ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΛΑΣΚΑ and I'll get back 2 u asap.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...