Προς το περιεχόμενο
  • 0

Τι θα κάνουμε με τις τροποποιήσεις ωραρίου συνάδελφοι..?


ΗΛΙΑΣ ΜΠ.

Ερώτηση

Αν δεν μπει στο κείμενο ότι θα έχουμε τουλάχιστον μια μέρα να ενημερώσουμε το ΕΡΓΑΝΗ για αλλαγή ωραρίου ,μας βλέπω για αλλαγή επαγγέλματος....Τι πρεμόυρα είναι αυτή δηλαδή? Ο υπάλληλος που θα κάνει την όποια αλλαγή έχει προσληφθεί ,μπαίνουν ένσημα ,υπάρχει λόγος να πεθάνουμε για μια ακόμα ανοησία που δεν συμβάλλει στην μείωση της ανεργίας καθόλου?

 Και θα το δεχτούμε αμάσητο και αυτό? Το επιμελητήριο τώρρα που τσέπωσε την 30άρα μήπως να πάρει κάποια πρωτοβουλία να δούμε τι θα γίνει? ΤΩΡΑ πριν ψηφιστεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

είναι απλό θα ενημερώσουμε τους πελάτες για την νέα υποχρέωση και κατ΄επέκταση για την υποχρέωσή τους να μας ειδοποιούν έγκαιρα και όχι τελευταία στιγμή και πάντα εργάσιμες ώρες. Αλλιώς η ευθύνη σε ενδεχόμενο έλεγχο θα είναι δική τους. Η δουλοπρέπεια που διακατέχει πολλούς συναδέλφους πρέπει να σταματήσει.Είμαστε άνθρωποι πρώτα απόλα, επαγγελματίες και όχι 24 'ωρες μηχάνημα βίντεοκλαμπ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ σκλάβος δε θα γίνω για κανένα! Αλλά ούτε και το παραπάνω είναι λύση. Λύση είναι να βάλουμε λουκέτα σε όλα τα λογιστικά γραφεία της χώρας - ΑΠΕΡΓΙΑ ΕΠ ΑΟΡΙΣΤΟΥ! Να δούμε τότε τι θα κάνουν τα ποταπά σκουλήκια της λάσπης! Αν με ενοχλεί κάτι στον κλάδο είναι ακριβώς αυτό, που δεν τα κλείνουμε όλοι μαζί, να καταρρεύσουν τα πάντα και να πάει η κυβέρνηση στο διάολο! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν μπορώ να καταλάβω πως περάστηκε μια τέτοια τροπολογία χωρίς καμία αντίδραση από κάποιον φορέα όπως την ΠοΦΕΕ, τον ΣΕΛΠΕ, ΣΕΤΕ , ΣΕΒ και γενικά όλους τους συνδέσμους που εμπλέκονται με την αγορά!! Έχουν αντιληφθεί για το τι έχει ψηφιστεί και με ποιο τρόπο θα επωμιστούν οι επιχειρήσεις  αυτή την αλλαγή ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μάλλον θα το προτείνω.............. όλοι οι εργοδότες να αποκτήσουν έναν πολύ ωραίο υπολογιστη με internet και να μάθουν να στέλνουν στο Εργάνη ότι τους κατέβει στο κεφάλι και ότι ώρα θέλουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευτυχώς που θα έχουμε κ δωρεάν γουάι φαί , το υποσχέθηκε ο Σαμαράς .Ελπίζω αν δεν προλάβει να μας το δώσει ο Τσίπρας που είναι κ πιό λαρτζ κ ίσως μας δώσει και κανένα ταμπλετάκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από πότε θα ισχύει η υποχρέωση αυτή? Τα είχε γράψει ο κ. Doctor ότι για εκεί πήγαινε το όλο θέμα. Ήρθε η ώρα να πραγματoποιηθεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μάλλον θα το προτείνω.............. όλοι οι εργοδότες να αποκτήσουν έναν πολύ ωραίο υπολογιστη με internet και να μάθουν να στέλνουν στο Εργάνη ότι τους κατέβει στο κεφάλι και ότι ώρα θέλουν.

Θα συμφωνήσω μαζί σου...εγώ αρνούμαι να μπω σε τέτοιο λούκι! Όπως συμπλήρωναν το χαρτάκι με τις αλλαγές τώρα θα συμπληρώνουν το σύστημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα συμφωνήσω μαζί σου...εγώ αρνούμαι να μπω σε τέτοιο λούκι! Όπως συμπλήρωναν το χαρτάκι με τις αλλαγές τώρα θα συμπληρώνουν το σύστημα αλλιώς να έχουν πρόσθετη χρέωση για κάθε αλλαγή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν μπορώ να καταλάβω πως περάστηκε μια τέτοια τροπολογία χωρίς καμία αντίδραση από κάποιον φορέα όπως την ΠοΦΕΕ, τον ΣΕΛΠΕ, ΣΕΤΕ , ΣΕΒ και γενικά όλους τους συνδέσμους που εμπλέκονται με την αγορά!! Έχουν αντιληφθεί για το τι έχει ψηφιστεί και με ποιο τρόπο θα επωμιστούν οι επιχειρήσεις  αυτή την αλλαγή ..

 Νομίζω ότι πρέπει να υπάρξει αντίδραση απο εμάς και τους συλλόγους μας.Στο χέρι μας είναι.Εχουμε δύναμη αλλά δεν το έχουμε

 καταλάβει!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 Νομίζω ότι πρέπει να υπάρξει αντίδραση απο εμάς και τους συλλόγους μας.Στο χέρι μας είναι.Εχουμε δύναμη αλλά δεν το έχουμε

 καταλάβει!!! 

ΛΥΠΑΜΑΙ,ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ.ΚΑΝΑΜΕ ΠΟΡΕΙΕΣ ΖΗΤΗΣΑΜΕ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΩΝ ΜΥΦ,ΠΡΟΣΤΙΜΩΝ ΚΛΠ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΣΥΜΒΙΜΒΑΣΤΗΚΑΜΕ ΚΑΙ ΣΚΥΨΑΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΗΝ ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΛΥΠΑΜΑΙ,ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ.ΚΑΝΑΜΕ ΠΟΡΕΙΕΣ ΖΗΤΗΣΑΜΕ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΩΝ ΜΥΦ,ΠΡΟΣΤΙΜΩΝ ΚΛΠ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΣΥΜΒΙΜΒΑΣΤΗΚΑΜΕ ΚΑΙ ΣΚΥΨΑΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΗΝ ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑ

Λουκέτο όμως δε μπήκε από κανέναν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εν' οψει εορτων συνεχομενου ωραριου των καταστηματων και εκτακτων προσληψεων μας βλεπω να κανουμε γιορτες στα γραφεια μας αναρωτιεμαι ομως τις δικες μας τροποποιησεις ωραριου ποιος θα τις αναλαβει????????????????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μάλλον θα το προτείνω.............. όλοι οι εργοδότες να αποκτήσουν έναν πολύ ωραίο υπολογιστη με internet και να μάθουν να στέλνουν στο Εργάνη ότι τους κατέβει στο κεφάλι και ότι ώρα θέλουν.

 

 

Θα συμφωνούσα, υπό την προϋπόθεση της κατάργησης υποχρέωσης υπογραφής του εν λόγω πίνακα από Λογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΛΥΠΑΜΑΙ,ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ.ΚΑΝΑΜΕ ΠΟΡΕΙΕΣ ΖΗΤΗΣΑΜΕ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΩΝ ΜΥΦ,ΠΡΟΣΤΙΜΩΝ ΚΛΠ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΣΥΜΒΙΜΒΑΣΤΗΚΑΜΕ ΚΑΙ ΣΚΥΨΑΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΗΝ ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑ.

Πραγματική απεργία δεν έκανε ποτέ κανένας μας.Εγω πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα πρέπει να γίνει και αυτό.Τότε νομίζω ότι θα μας υπολογίζουν!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πραγματική απεργία δεν έκανε ποτέ κανένας μας.Εγω πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα πρέπει να γίνει και αυτό.Τότε νομίζω ότι θα μας υπολογίζουν!!!

ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΓΙΝΑΝΕ ΘΑ ΤΙΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΔΥΝΑΜΙΚΕΣ,ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΗΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΑ ΜΜΕ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΟΡΓΑΝΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΝ ΔΕΝ ΚΟΥΝΙΟΥΝΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΕΓΙΝΑΝ ΗΤΑΝ ΜΕ ΑΤΟΜΙΚΗ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κάποια πατέντα θα βρεθεί.... Δεν μπορεί το σύστημα να μην αφήσει παραθυράκι για τους δικους του....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ακούω προέδρους συλλόγων να λένε δεν είναι δική μας δουλειά να κάνουμε τις τροποποιήσεις ωραρίων είναι δουλεία των εργοδοτών!!!!! 'Η ζούνε σε άλλο κόσμο ή τα έχουνε κάνει πλακάκια με την κυβέρνηση και αυτούς που νομοθετούν!  Το θέμα είναι πολύ σοβαρό και δεν το έχουμε συνειδητοποιήσει  μάλλον.Το σύνολο των επιχειρήσεων που λειτουργούν σήμερα παλεύουν με χίλια δυο προβλήματα να ανταπεξέλθουν στις δυσκολίες που υπάρχουν,με την σχετική τροπολογία ουσιαστικά τις κλείνουν..Δεν μπορεί καμιά μικρομεσαία επιχείρηση, που αποτελούν το σύνολο της οικονομίας, να αναλάβει το κόστος αυτής της διαδικασίας, της ηλεκτρονικής  δηλαδή τροποποίησης του ωραρίου πριν από κάθε αλλαγή προγράμματος εργασίας!!! 'Η θα χρειάζεται κάθε επιχείρηση ένα λογιστήριο δικό της (οικονομικά αδύνατον) ή ο εργοδότης να είναι πολύ καλός γνώστης Η/Υ  και του σύστημα της "ΕΡΓΑΝΗΣ" που είναι και αυτό πρακτικά αδύνατον!!

Πως θα αντιδράσουμε τώρα που ψηφίστηκε??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ένα πιθανό σενάριο είναι οτι το σύστημα θα αυτοαναιρεθεί , μέσα από την διαδικασία DOS.

Με απλά λόγια στις πρώτες ώρες-ημέρες λειτουργίας του θα γίνονται τόσες πολλές αλλαγές που το σύστημα δεν θα μπορεί να τις υποστηρίξει κ θα πέσει.

 

Μάλιστα θα ήταν κ μια ωραία πρόταση. Με το που ανοίξει το σύστημα να μπούμε όλοι κ να δηλώνουμε αλλαγές στο ωράριο +5 λεπτά (lolol) κ μετά -5 λεπτά. 

 

Μα θα μου πείτε τώρα παιδιά είμαστε να παίζουμε.... δεν ξέρω πάντως αυτοί παίζουν με τα νεύρα μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κάπου διάβασα αυτό : "Το Υπουργείο Εργασίας υποστηρίζει ότι με την παραπάνω αλλαγή διευκολύνεται ο έλεγχος της αδήλωτης και ανασφάλιστης εργασίας. Βέβαια, αυτό δεν είναι τόσο εύκολο για τις επιχειρήσεις και κυρίως για τα επισιτιστικά και εμπορικά καταστήματα που έχουν συχνές και έκτακτες αλλαγές. Γι’ αυτό διαμορφώνεται ήδη πρόταση προς το Υπουργείο Εργασίας και Απασχόλησης, ώστε ο επιχειρηματίας να μπορεί απευθείας με γραπτό μήνυμα (sms) προς το Υπουργείο να δηλώνει τον ΑΦΜ της επιχείρησης, το ονοματεπώνυμο του εργαζόμενου και την αλλαγή ωραρίου του, ώστε να μην υπάρχουν πρόστιμα σε περιπτώσεις εκτάκτων αλλαγών κυρίως για τις βραδινές ώρες και τα σαββατοκύριακα. Και οι λογιστές να έχουν το περιθώριο να αποστείλουν ηλεκτρονικά τον συμπληρωματικό πίνακα μέσα στις επόμενες μέρες."

Είναι εφικτό να γίνει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τι αλλαγες βρε παιδια... ?εσεις μου φαινεται ειχατε μπει για καλα στο εργο  και  στα αληθεια ειχατε πιστεψει  .... ? οτι  το 90% των αλλαγων(σιγουρα ειχε και πραγματικες) που γραφονταν στο μπακαλοχαρτο ή που θα γινονται αν...γινονται (να δουμε θα  γινονται) απο εδω και περα ,ηταν και ειναι παραγματικες αλλαγες? ενταξει μη τρελλαθουμε κιολας.... απλα τους εδιναν το δικαιωμα να καλυψουν την αυθαιρεσια τους σχετικη με την εκμεταλευση  των εργαζομενων  οι οποιοι εργαζονται 10 ωρες και 6-7 μερες και τους δηλωναν 2-3 ωρες και 3 μερες και με αυτο το συστημα εβγαιναν <λαδι> ελα ομως που το πηραν χαμπαρι διοτι αυξηθηκαν οι εικονικες ημιαπασχολησεις και  επειδη  πουθενα δεν εβρισκαν παραβαση αφου ο εργαζομενος ειχε <δασκαλευτει> και  αναγκαστικα υπο πιεση μη χασει την δουλεια του  ελεγε τα τα δεοντα χωρις περαιτερω κερδος συν του οτι συνταξη με αυτα τα ενσημα δεν θα επαιρνε ουτε στα 70του  οι μονοι κερδισμενοι ηταν οι εργοδοτες  και αυτο το κερδος εμπαινε μονο στην τσεπη τους  ξερω...τι σας λεω εγω....

βεβαια σε αυτα  για τους ιδιους λογους τυπικα συνενουσαμε αναγκαστικα  και εμεις.

μπορουσες να κανεις κατι αλλο ειτε συμφωνουσες ειτε οχι, αν αυτος που σε πληρωνε σου ελεγε να το κανεις και συ  ησουν υποχρεωμενος να τον καλυψεις αφου ειχε κυκλοφορισει στην ,πιατσα> οτι ετσι γινεται η λαμογια και το εκαναν ολοι? εκτος, και ειχες τοσα ωστε να μην σε ενδιεφερε αν τον εχεις πελατη ή οχι.

Ασχετα ομως προσωπικα μιλαω , τι εκανα επαγγελματικα,ηθικα και δεοντολογικα δεν μπορω κατα βαθος  να μην χαρω που τους μαζεψε λιγο ,<τα λουρια> κυριε μου τωρα ή το ρισκαρεις να φας το μπουγιουρτι αλλιως βαλε τον εργαζομενο οπως πραγματικα  δουλευει ή τουλαχιστον, σχεδον πραγματικα  και το ρισκο αφου σε εχω ενημερωσει ειναι πλεον μονο δικο σου και οχι δικο μου  συν του οτι μειωθηκαν κατα κατι οι υποχρεωσεις και  το αγχος το δικο  μου.

για να δειτε  τωρα ποσες ημιαπασχολησεις θα τροποποιηθουν σε πληρη και ποσο θα τρεμει η ψυχη του οταν τον κραταει λιγο παραπανω....  βρε καλα εκαναν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...